Co podpowiedzieć Panu Prezydentowi w sprawie Konstytucji?

18 posts / 0 new
ostatnio
Co podpowiedzieć Panu Prezydentowi w sprawie Konstytucji?

Z ust Pana Prezydenta padł pomysł by w roku 100-lecia odzyskania niepodległości (2018) Polska otrzymała nową Konstytucję. Zasadniczo nie lubię akcji wykonywanych „z okazji” ale zdaję sobie sprawę z ich efektu propagandowego więc może warto coś podpowiedzieć Panu Prezydentowi?
Proszę o skrytykowanie lub pochwalenie takiego oto, mojego pomysłu.
Pan Prezydent prosi o możliwość wystąpienia przed połączonymi izbami Parlamentu w celu przedstawienia drogi dojścia do nowej Konstytucji. Proponuje mniej więcej takie rozwiązanie.
1. W terminie do 30.VI.2017r (to tylko propozycja terminu do dyskusji). Dowolna grupa obywateli może zgłosić chęć stworzenia nowej Konstytucji. Wystarczy, że ta grupa nada sobie nazwę, określi bardzo ogólne cele swojego projektu (np. konstytucja dla republiki z systemem prezydenckim i prawie opartym o wartości chrześcijańskie), zadeklaruje gotowość zebrania 50000 (to tylko propozycja ilości do dyskusji) podpisów popierających i zarejestruje się w Kancelarii Prezydenta (może być w jakiejś innej instytucji, która zostanie zobowiązana do prowadzenia takiej rejestracji).
2. Podpisy określone w punkcie 1. muszą być zebrane do 30.IX.2017r. (znów to tylko propozycja) ich weryfikacja przez PKW jest tożsama z nadaniem uprawnienia danej grupie do przedstawienia kompletnego projektu w terminie do 30.XI.2017r. (znów to tylko propozycja).
3. Powoływana jest do życia wąska grupa (np. 12 osób) wybitnych prawników, wykładowców wyższych uczelni prawniczych, których jedynym zadaniem jest weryfikacja przedstawionych projektów pod względem czysto technicznej poprawności i spójności oraz naprawienie ewentualnych wad w porozumieniu z przedstawicielem danej grupy. Proces tej weryfikacji kończy się 28.II.2018r. (znów to tylko propozycja).
4. Okres od 1.III.2018r.-30.IV.2018r. to czas na prezentację projektów w środkach masowego przekazu. Grupy obywateli, które skutecznie przedstawiły swoje projekty dostają limity czasu na swoją działalność w środkach publicznych. Propaganda w internecie nie jest limitowana i kontrolowana.
5. Termin referendum jest wyznaczony na 3.V.2018r. bo się dobrze propagandowo kojarzy. W referendum wybierany jest zwykłą większością jeden z przedstawionych projektów.
Dodatkowo zastanawiam się czy by nie zakazać partiom politycznym tworzenia takich obywatelskich grup?

Marek (...)
oto gość
Reasumując, grupa lobbystów

Reasumując, grupa lobbystów (lub przedstawicieli jakiejś ideologii, religii, związku zawodowego - niepotrzebne skreślić), przy odrobinie szcześcia i sprawności propagandowej będzie w stanie przekształcić ustrój państwa w pożądanym przez siebie kierunku. A są tacy, którzy przez ostatnie 30 lat nabrali biegłości w zapędzaniu motłochu do urn wyborczych za pomocą umiejętnej propagandy. Ja się takiego plebiscytu po prostu boję, biorąc pod uwagę ewidentne zamiłowanie większości Polaków do życia na cudzy koszt, pielęgnowane przez kilkadziesiąt lat socjalizmu.

Więc Drogi Marku

Zamiast się bać i gadać o "złym ludzie", proponuję wziąć się samemu do roboty i zacząć działać.

Marek (...)
oto gość
Racja, liczę na siebie i

Racja, liczę na siebie i dlatego wziąłem się już dawno do roboty i nadal pracuję, i dlatego nie widzę powodów dlaczego ktoś inny ma z owoców mojej pracy korzystać, czyli mnie okradać. A mam przeczucie graniczące z pewnością, że pomysł p. Bekiera ten rabunek by ułatwił (choć i dziś rabusie mają się znakomicie).

Rzecz prosta....

Co podpowiedzieć Panu Prezydentowi w sprawie Konstytucji?

Zanim cokolwiek zrobi - jako doktór prawa - niech najsampierw usunie i efekty posprząta po prawniczym g#wnie na#ranym przez prawników na polską wycieraczkę w roku 1921. (art. 174 dzisiejszej konstytucji)
A jak to zrobi pogadamy o innych sprawach.

Pozbawić partie osobowości prawnej!!

Ktoś, kto jest...

... niezależny od Suwerena ani nie jest tym Suwerenem (art. 173) nie ma żadnego prawa wydawać wyroków w Jego imieniu (art. 174).

Szlachta angielska nie podzieliła Pańskiego zdania:

"Chcemy być sądzeni przez równych sobie". (A.D.1215)

Przestawiamy problemy z głowy na nogi.

BTadeusz

Oj, to chyba nie o tym samym mówimy. Jak najbardziej Suweren to każdy z obywateli Polski, a więc MY siebie sądzimy. Problem w artykułach, które oderwały "kastę" od korzeni i pozwala im się wywyższać ponad nas. Proszę czytać zapodane przeze mnie i przez Adama_54 artykuły w Konstytucji.

a tu kolejne "ucho prezesa":

Jego(mość) Gowin:

"Zdecydowanie popieram ten postulat; oczywiście pan prezydent i my wszyscy mamy świadomość, że konstytucji nie można zmieniać drogą referendum. To jest sprawa bezsprzeczna" - zaznaczył Gowin. Jak ocenił, "wyniki ewentualnego referendum będą bardzo ważną wskazówką dla nas polityków, dla parlamentu, w jakim kierunku ukierunkować prace nad nową ustawą zasadniczą".
Wicepremier minister nauki przypomniał też, że Polska Razem i on - jako polityk - o potrzebie nowej konstytucji mówili od lat.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/polska/news-gowin-popiera-...

Przestawiamy problemy z głowy na nogi.

No i wiadamo

Nie tylko dla sędziów istnieje jedynie wysoce teoretyczny Suweren, ale i dla polityków. Ot. Państwo teoretyczne BIS.

Oczywiście można merytorycznie:

Polska, terytorium,,, Racja stanu, wrtości niepodważalne (elementy racji stanu)
Zasady prawne - które uznajemy - (te które nie wymagają interpretacja "zaufanych fachowców")
Niepodzielność POLSKIEJ ziemi...
Suwerenność..
Ooo!! Czkawka,,,
Jesteśmy w EU?
Czy na okres debaty - występujemy?
==============================
To dlatego Lech Kaczyński z taką determinacją podpisywał rezygnację z suwerenności złamanym piórem...
Gdyby Mu rekę urwało - to podpisalby nogą...

Przestawiamy problemy z głowy na nogi.

Być może jestem naiwny ale

Być może jestem naiwny ale odnoszę wrażenie, że Pan Prezydent jest w stanie wsłuchać się w głos zwykłych ludzi. Dlatego mam nadzieją, że odbędzie się merytoryczna dyskusja o tym co Pan napisał. Mam też nadzieją, że Konstytucja może być uchwalona w innym trybie niż Pan wspomniał cytując p. Gowina. Oczywiście najlepiej by było gdyby tryb uchwalania nowej Konstytucji był od razu identyczny z możliwością późniejszej jej zmiany. Gdyby doszło do tego, że Konstytucję uchwali sobie grupa osób pełniących chwilowo rolę Parlamentu to przestanę być naiwny i chyba poszukam sobie miejsca w innym miejscu na ziemi.

Marek Bekier

Robercik (...)
oto gość
Widziałem reakcję Dudy gdy

Widziałem reakcję Dudy gdy zwykły człowiek zapytał go udział w obradach knessetu:

nie spodziewałbym się by A.Duda (z epizodem w Unii Wolności) wsłuchiwał się w głos zwykłych ludzi. Ja go uważam za człowieka mocno zdemoralizowanego, który w sumie i tak niewiele może.

Panie Marku (numeracja postów łże - to do postu#10)

W Polsce trudno coś przewidywać. I to nie dlatego, że naród krnąbrny i swawolny, lecz że naród nijaki.
I ma to swoje ważne i OBIEKTYWNE PRZYCZYNY.
Jedno pokolenie Coca-Coli - to i za mało, i za dużo, by w narodzie wykreowała się nowa tożsamość.
Magdalenka podzieliła nas na (1) "ludzi władzy", (2)świadomych obywateli (o głównie socjalnej tożsamości) i (3)milczącą wiekszość.
Upływ czasu przysparzał "ludzi władzy", redukował świadomych obywateli, a dorastająca młodzież wzmacniała milczącą większość lub emigrowała. (dodam, ze za "ludzi władzy" uważam tych, którzy z władzy mają utrzymanie) (tym razem ani Pan, ani służba zdrowia - nie załapujecie się -:))) ).
Dlatego też przewidzieć - co przegłosowałaby większość - nie sposób. Nawet zgrubnie.
Obawiam się, że "ludzie władzy" mają świadomość nieuchronności upadku polskiej tożsamości (ch, d, i kamieni...)("chmurnej i durnej") - i ewolucji mentalności Polaków w kierunku niewolników. (a biorąc pod uwagę zadłużenie państwa - także ewolucji gospodarczej)
I tu - historia się powtarza (jako farsa) - tak jak komuniści machnęli ręką na rację stanu, polskość i zadbali o siebie z rodzinami, tak dzisiejsi "ludzie wladzy" zabezpieczają się (chyba już się zabezpieczyli) przed swymi zobowiązaniami kontrybucyjnymi - po ostatecznym rozbiorze Polski.
Niewykluczone, że gdzieś leży już gotowa "Konstytucja V RP" - bilansująca nasze zdłużenie (już nie) naszą ziemią.
No bo jak inaczej nie zakłócić biegu historii jakąś zawieruchą?

Sam Pan widzi, jaką popularność ma temat, który Pan wywołał.
-:)

Przestawiamy problemy z głowy na nogi.

Smutne jest to co Pan napisał

Smutne jest to co Pan napisał. Wchodzi na to, że ewentualne dobre chęci Pana Prezydenta mają drugorzędne znaczenie bo zabraknie chętnych do zrobienia czegoś dla siebie. Może też być tak, że chętni niby się znajdą, nawet coś tam zaczną robić a po fakcie się okaże, że byli z Unii Wolności i przypudrowali tylko Konstytucje Geremkową co najwyżej robiąc takie zapisy by tym razem nie dało się jej zmienić.

Marek Bekier

Kmieć (...)
oto gość
Szanowny Panie Marku B.

... "dobre chęci" Pana Prezydenta wobec Polaków są i pozostaną przede wszystkim dobrymi chęciami, a dobrymi chęciami, jak wiemy, pupilskie piekło jest wybrukowane.

Pan Prezydent nie chęciami a czynami wykazuje się przede wszystkim wobec bardziej wartościowej części populacji zamieszkującej "Rzeczpospolitą Przyjaciół":

"Prasa izraelska przekazała informację mówiącą o tym, że 27 stycznia 2016 Andrzej Duda udekorował odznaczeniami państwowymi żydów – aktorów z Teatru Żydowskiego w Warszawie".
http://www.haaretz.com/jewish/news/1.700554

Zdjęcie jednej z udekorowanych "artystek":
http://www.gazetawarszawska.com/images/Sarah_Silve...

Informacji o tym wiekopomnym wydarzeniu nie ma na oficjalnej stronie Prezydenta RP.
http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odzna...

Znaleźć można jednak inne ciekawe informacje. Oto kilka z nich:

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odzna...

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odzna...

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/ordery-i-odzna...

Panie Marku z pełnym szacunkiem, ale

sugerowałbym wstrzymać się od podpowiadania. Choćby dlatego, ze referenda nie mają sensu przy zachowanej zasadzie „frekwencji powyżej 50%”. Ponadto przypomnę te z 6 września 2015 roku: frekwencja 2,4 mln, gdy jego „inicjator” dostał wcześniej poparcie w II turze wyborów prezydenckich – 24 maja 2015 r. – 8,1 mln. Różnica 5,7 mln. to objaw chorobowy państwa i jego elit, nie tylko obywateli. Pozdrawiam

„Wolnej, suwerennej Polski nikt w świecie, poza nami, do niczego nie potrzebuje.” (prof. Jerzy Przystawa)

W obecnej sytuacji, jedyne co można...

...podpowiedzieć Prezydentowi, to żeby siedział cicho.
Ktoś, kto dla doraźnych celów politycznych nagina zapisy konstytucyjne nie powinien się w tej sprawie wypowiadać.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.