Chińskie zdziwienie

Dziś zakończyły się w Hong Kongu targi "HOFEX 2017" (8-11 maja 2017). Targi HOFEX odbywają się co dwa lata już od trzydziestu lat. Prezentują się na nich producenci żywności i napojów oraz sprzętu dla gastronomii (także odzieży). Zadałem sobie trud przejrzenia całej listy wystawców (2661 firm), by ustalić, jak reprezentowane były Polska i Białoruś. Nie da się ukryć, że Polska reprezentowana była zdecydowanie słabiej niż Białoruś.

Zadziwia, że nie było w Hong Kongu przedstawicieli naszego mleczarstwa, choć tyle się mówi o tym, że po utracie rosyjskiego rynku szczególnie ważny stał się dla naszego mleczarstwa rynek chiński. HOFEX 2017 to około 50 tys. kupców z państw azjatyckich, którzy szukają tam atrakcyjnych ofert artykułów żywnościowych. Czy nasze mleczarstwo nie miało nic do zaoferowania?

Na HOFEX 2017 Polskę reprezentowały trzy firmy:

1) Head Chef z Grudziądza - wydaje się, że jest to tylko sklep internetowy, będący agentem firmy DENNYS BRANDS HONG KONG LTD. Head Chef oferował w Hong Kongu koszulki dla kucharzy i bezpieczne obuwie do kuchni.

2) INSTANTA SP. Z.O.O. z Żor, która oferuje kawę rozpuszczalną pod marką klienta (Instanta projektuje klientowi nazwę i wygląd opakowań kawy, dostarcza kawę i opakowania, oraz zapewnia dystrybucję). Instanta Poland to część międzynarodowej organizacji, która obejmuje też Instanta Colombia, Instanta Vietnam i Instanta Russia. Kawa, którą oferuje Instanta Poland, nie rośnie w Polsce, ale trzeba mieć nadzieję, że przynajmniej jest w Polsce przetwarzana.

3) MASPEX z siedzibą w Wadowicach. MASPEX zaoferował mus Kubuś (bananowo-jabłkowo-marchewkowy) oraz napój Kaktus.

Białoruś reprezentowało na HOFEX 2017 pięć firm. Ważniejsze jednak od przewagi liczebnej (5:3), jest przewaga jakościowa. Wszystkie pięć firm z Białorusi to rzeczywiście białoruskie firmy, które produkują i oferują białoruskie towary. Są to:

1) Miński Zakład Mleczarski nr 1, który oferował fermentowane przetwory mleczne, śmietanę, twaróg, jogurty, masło, galaretki, puddingi, majonez i sery.

2) Mołodecznieński Kombinat Mleczny, który oferował fermentowane przetwory mleczne, śmietanę, twaróg, jogurty, masło, galaretki, puddingi, majonez i sery.

3) Piński Kombinat Mięsny, oferujący różne rodzaje mięsa i wędlin.

4) Wołkowyski Kombinat Mięsny, oferujący bardzo szeroki asortyment mięs i wędlin, a także wyrobów garmażeryjnych typu pierogi etc.

5) Admiral Husso, białoruski producent czarnego kawioru i przysmaków z jesiotra.

Zainteresowanym polecam pełną listę wystawców.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.142855
Ogólna ocena: 4.1 (głosów: 14)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.