Debata Macron Le Pen - starcie dwóch ideologii

Obejrzałem i wysłuchałem w telewizji francuskiej w towarzystwie rodziny debatę prezydencką między M. Le Pen i E. Macron. Pytanie kto ja wygrał jest bez sensu, ponieważ z punktu widzenia człowieka wychowanego w ustroju komunistycznym, uczulonego na każdą nowo-mowę, na każdą ideologię – kandydaci francuscy byli jednakowi; oboje, uzbrojeni w skrajnie odrealniony ideologiczny dyskurs, który sprawiał, że słuchając ich miałem wrażenie, że oglądam debatę Chaveza z Pinochetem.

Z jednej strony uczeń Róży Luksemburg i Trockiego z drugiej wychowanek Murray Rothbard. Dwie ideologie, których realizacje doprowadziłyby Francję do ruiny. Czy ideologia kapitału finansowego E. Macron jest groźniejsza od ideologii nacjonalistycznej M. Le Pen? Tak, bo jej język jest koherentny, działający jak bezlitosna maszyna na – żyjące w wirtualnym świecie –mózgi młodych Francuzów. Tak bo ideologia E. Macron jest czystą – chciałoby się powiedzieć, bolszewicką – propagandą. Każda jej myśl, każde jej twierdzenie to slogan gloryfikujące nierzeczywistość. E. Macron doszedł do perfekcji w odrealnianiu rzeczywistości.

Każda ideologia znieczula jej wyznawców na dane empiryczne na rzeczywistość po prostu. Alain Besancon – analizując ideologię leninizmu – pisał : „Kiedy Lenin stwierdza, ze materialistyczna koncepcja dziejów nie jest tylko hipotezą, lecz doktryną naukowo udowodnioną, to chodzi tu o wiarę, którą sobie wyobraża jako udowodnioną, oparta na doświadczeniu. U podstaw ideologii leży wiedza. Lenin nie wie, że wierzy. On wierzy, że wie.”. E. Macron wierzy, że wie. Wierzy, że odrealniony – bez wartości – pieniądz, rządzi światem i że ten stan rzeczy będzie trwał wiecznie.

U nas, polski odpowiednik E. Macron minister Morawiecki gdy mówi o innowacjach to widać, że nie wierzy w to co mówi. On wie, że wierzy. Podczas debaty telewizyjnej E. Macron rozbił w pył i puch niedoskonałą ideologię M. Le Pen. Tak jak ideologia sowiecka okazała się silniejsza od jej imitacji ideologii nazistowskiej, tak ideologia kapitału finansowego okazała się najskuteczniejsza bronią przeciwko ideologii nacjonalistycznej. Biedna Francja. Biedna M.

Le Pen wyglądała jak podrzędna urzędniczka w departamencie Ministerstwa Pracy, mówiła jak podrzędny dziennikarz z katolickiej prasy. Była wzruszająca w swojej głupocie – jej projekt wyjścia ze sfery euro, jest intelektualna kompromitacją – zachowywała się podczas debaty jak przeciętny Francuz. Była człowiekiem. Naprzeciwko niej siedział anonimowy symbol pieniądza, jego potęgi, przed którą każdy klęka i staje się jego niewolnikiem.

Francuzi padli już dawno przed nim plackiem na ziemię. Są jego uniżonymi sługami. Nie ma już kultury francuskiej. Nie ma już piękna Francji, które zatyka dech w piersiach. Jest tylko królestwo forsy i panowanie jej przedstawiciela. Wybierając E. Macron Francja się uśmierca. Gdyby wybrała M. Le Pen popełniłaby samobójstwo. Francuzi nie mają wyboru.

Medialny lincz na F. Fillon unicestwił demokracje w jej ojczyźnie. Media uśmierciły demokrację. To nie była debata to była kpina z francuskiego społeczeństwa, ale wszyscy zachowywali sie tak jakby kandydaci odbyli dyskusję i polemizowali ze sobą. Po debacie przeprowadzono szybki sondaż wśród telewidzów; 64% Francuzów popiera E. Macron. Tylko, że dyskusji nie było. Polemiki też. Ideolodzy nie dyskutują Debata przypominała starcie na miny, które tak genialnie opisał W. Gombrowicz w „Ferdydurke”.

Raz jeden M. Le Pen złapała za ogon znikającą w oparach nowo-mowy, rzeczywistość, gdy powiedziała, że Francja będzie i tak i tak rządzona przez kobietę; albo przez nią albo przez kanclerz Merkel. Francja kolonia Niemiec. Europa kolonia Niemiec. Dlaczego kandydatka FN nie pociągnęła tego tematu? Dlaczego nie przypomniała, że produkcja przemysłowa Francji od chwili przyjęcia euro zmniejszyła się o 20% a w tym samym okresie produkcja Niemiec wzrosła o 50%? Zwycięży E. Macron czyli Societe General, Credit Lyonnais.

Piotr Piętak

ur. 1953 rok - publicysta i prozaik
Ostatnie publikacje" Twórczość nr 9 2015 - esej "Przeklęte podwórko", Twórczość nr 11 2015 - opowiadanie "Raport" tłumaczone na rosyjski w pismie "NowajaPolsza", Twórczość nr 12 2015 - "Koniec Wielkiej Przemiany - w 60 lecie publikacji "Poematu dla...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 8)

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Bardzo by mi się podobał Pański artykuł, gdyby

nie te dygresje historyczne. Współczesność jest pochodną historii, ale nie jest jej powtórzeniem. Robienie porównań do ludzi i sytuacji sprzed stu lat robi artykuł anachronicznym. Tak jakby ktoś z czasów rewolucji bolszewickiej starał się przybliżyć rodakom, jemu współczesnym, to co się dzieje w XXI wieku.

Autora te leninowskie wspominki postarzają, przenoszą w czas przeszły. Dzisiaj Europa stoi przed zupełnie innymi zagrożeniami i trudnościami.

oto Piotr Piętak

Miła Pani,

Miła Pani,
To nie ja nawiązuję do historii tylko Francuzi - 25% oddało swój głos na kandydatów skrajnej
bolszewickiej ideologii. Melanchon zdobył 20% - odgrywał Trockiego XXI wieku, właśnie ten
fakt jest porażający i dlatego w swoi wpisie musiałem go wyeksponować w imie prawdy

oto Eowina

Nie proszę Pana. Pan ma gotowce, takie skrzynki, które

służą do kwalifikowania zdarzeń i ludzi. Do tych gotowców Pan dopasowuje polityków naginając ich poglądy w miejscach, które nie pasują do tego pojemnika.

Politycy nie mają pojęcia o tych Pańskich foremkach, ich poglądy są kształtowane własnymi wyobrażeniami o potrzebach Francuzów i zgadują co najbardziej się spodoba wyborcom na tyle, że będą chcieli ich poprzeć.

oto Mar.Jan

Ja, niestety, nie oglądałem owej debaty, ale:

Była wzruszająca w swojej głupocie – jej projekt wyjścia ze sfery euro, jest intelektualna kompromitacją – zachowywała się podczas debaty jak przeciętny Francuz. Była człowiekiem. Naprzeciwko niej siedział anonimowy symbol pieniądza, jego potęgi, przed którą każdy klęka i staje się jego niewolnikiem.

Nie wierzę w taką interpretację. Znam M.le Pen z jej innych wystapień komentowanych przez prasę prawicową oraz znam nieco ideologię jej partii.
To, że ktoś mówi że Francja jest dla niego najważniejsza i że trzeba przywrócić władzę Francuzów nad Francją, nie oznacza automatycznie, że jest nacjonalistą, tylko, że jest PATRIOTĄ. Marine ma poglądy raczej prawicowe, ale z pewnością nie jest uczennicą Rothbarda, tylko swojego tatusia. Złagodziłe jego retorykę i dzięki temu osiągnęła sukces wyborczy. Mówi to, co chcą usłyszeć Francuzi. To jest - moim zdaniem - zagrywka polityczna mająca na celu przekonanie nieprzekonanych i odebranie wyborców partiom lewicy. Dlatego tym wyborcom kadzi i używa retoryki lewicowej.
Gdyby to samo umiał zrobić JKM, to tez miałaby za sobą przynajmniej połowę Polaków.
Jeśli się nie jest rewolucjonistą, to trzeba wygrac wybory. Po wygraniu wyborów można nadal kadzić wyborcom i przygotowywac swoje zmiany w prawie, aby osiągnąc własne cele nie drażniąc wyborców.
Gdyby MlP glosiła, że jej przeciwnicy to glupcy i że jej program może zrozumieć 2% wyborców, to miałaby 1% zatwardziałych popleczników, podobnie jak JKM.
NAsze prawicowe patafiany powinny się uczyc od Maryny jak się robi prawdziwa politykę. Co zrobi, jeśli wygra wybory, będzie zależąło również od układów, jakie ja oplotą po wyborach i na ile uda się jej zapanować nad nimi, a na ile bedzie musiała je respektować aby urzymać władzę (o ile w ogóle wygra, bo we Francji jest wyjątkowo dużo zwolenników socjalizmu i w ogóle ludzi o słabym pojęciu świata)
Polityka to sztuka kompromisów i łudzenia wyborców.

oto Smieszek

Śmiechy

Hehe, gdyby jeszcze Marine reprezentowała skrajną prawicę, tak jak to przedstawiają media... Ludzie po prostu się boją już słowa 'prawica' i jak się przedstawi w takiej otoczce kandydata, to od razu go szkalują od faszystów i innych w TV. Swoją drogą M. Le Pen to narodowa socjalistka, coś trochę na wzór naszego PiSu. Ludzie często nazywają partię prawicowymi tylko ze względu na konserwatywną politykę historyczną, gdzie ich poczynania w zakresie gospodarki całkowicie temu przeczą. W prawicy państwo powinno odgrywać jak najmniejszą rolę i nie być państwem które łupi obywateli. Śmieszne jest, że jedyna partia która zmniejszyła podatki w POLSCE było SLD! Która ma słowo 'lewica' w nazwie. Ogarnijcie się ludzie, PO głosiło hasła prawicowe zanim doszło do władzy - wybiło się tylko na tym, do dziś słyszę, że PO to prawica, hehehehe.

oto Kmieć

Gdyby Maryna LePenowa

reprezentowała tzw. skrajną prawicę, czyli niepodszyty szowinizmem, francuski nacjonalizm, to nie uzyskałaby drugiego wyniku w "wyborach". Sprawa z jej ojcem i korniszonym mężem mówi wszystko o tej markietance pupili. Radzę uważniej i wnikliwiej wczytywać się w krótkie wpisy Chłopa Jaga.

Po Słowie: Przypomnę: "gdyby demokratyczne wybory miały cokolwiek zmienić, to zostałyby.zakazane".
I jeszcze jedno. Francuzi mają do wyboru kiłę lub syfilis (puppet Macron przeciwko Maryni). I ten wybór nie jest francuski...

oto chłop jag

No cóż - Francji i nie tylko jej

nie wstawi się za pomocą kartki wyborczej - na powrót - w boskie koleiny - tołażysze.
Wniosek?
Każda kartka wyborcza w pupilo-szatańskiej tzw. demokraturze - to rodzaj jednostronnego biletu dla tzw. suwerena - do Piekła - tołażysze.

oto Wojciech Błasiak

Piotr Piętak

Związek pomiędzy spadkiem produkcji przemysłowej we Francji i wzrostem w Niemczech jest nade wszystko bezpośrednim skutkiem przyjęcia przez Francję wspólnej waluty euro. Francja w warunkach wspólnego rynku, przy niższej konkurencyjności swej gospodarki, nie wytrzymuje konkurencji międzynarodowej przy zawyżonej wartości euro w stosunku do swej ogólnej wydajności produkcji, gdyż główną gospodarką określającą siłę euro są Niemcy. Z wyjątkiem Holandii, Belgii, Luksemburga, Austrii i Finlandii, oraz oczywiście Niemiec, wszystkie pozostałe kraje strefy euro są już na ścieżce greckiego upadku gospodarczego, czy może tylko południowoeuropejskiego. Marie le Pen, podobnie jak Pan, nie jest ekonomistą i tego nie rozumie, choć czuje to intuicyjnie. A nędza naukowa w mainstreamowych naukach ekonomicznych, tak francuskich, jak polskich, utrudnia nawet mądrym ludziom zrozumienie tego faktu - Strefa euro jest śmiertelną a przynajmniej wyniszczającą pułapka ekonomiczną.
Wojciech Błasiak

oto Lord Oktyliard

Pełna zgoda co do Euro

Z wyjątkiem Holandii, Belgii, Luksemburga, Austrii i Finlandii, oraz oczywiście Niemiec, wszystkie pozostałe kraje strefy euro są już na ścieżce greckiego upadku gospodarczego, czy może tylko południowoeuropejskiego. Marie le Pen, podobnie jak Pan, nie jest ekonomistą i tego nie rozumie, choć czuje to intuicyjnie. A nędza naukowa w mainstreamowych naukach ekonomicznych, tak francuskich, jak polskich, utrudnia nawet mądrym ludziom zrozumienie tego faktu - Strefa euro jest śmiertelną a przynajmniej wyniszczającą pułapka ekonomiczną.

Problemem nie jest nędza naukowa. Są jednostki, które od dawna piszą i mówią prawdę o euro. Problemem jest to, że diagnozy te nie mogą się przebić do świata polityki i do świadomości społeczeństw. Świat korporacji nie jest zainteresowany zwiększaniem kosztów transakcyjnych i ryzyka walutowego, dlatego lobbuje za Euro. Politycy mainstreamowi pokroju Macrona czy Tuska to tylko marionetki nieformalnego rządu światowego elit kapitału i przemysłu. Społeczeństwom nie ma kto komunikować roli Euro w pogorszeniu standardu ich życia. Upadek dziennikarstwa i klas politycznych zniszczyły pas transmisyjny między nauką a świadomością społeczną. Inna sprawa, że społęczeństwa nie szukają diagnoz. Diagnozy muszą być wbijane do głów nieustanną i zmasowaną propagandą. W przeciwnym razie społeczeństwa do ostatniej kromki chleba i ostatniego gladiatora będą unikać myślenia o źródłach problemów jak diabeł święconej wody.

oto Wojciech Błasiak

Lord Oktyliard

Jednostki są i owszem. Ale mainstreamowe nauki ekonomiczne to w Polsce co najmniej kilka tysięcy utytułowanych ekonomistów, którzy nic z tej problematyki nie rozumieją. Kluczem jest panowanie społeczne w UE oligiarchii finansowej, która jest żywotnie zainteresowana wspólną strefą euro. A z resztą się ogólnie zgadzam.
Wojciech Błasiak

oto Bronislaw

dr.inż

Jest też inny jeszcze grożniejszy zabojca produkcji i usług w innych krajach niż największe Niemcy,to ciągle powstające nowe dyrektywy unijne.Nawet wykonywanie usług 1zł=1 Euro nic na to nie pomoże.Dotyczy to wszystkich działow usług i produkcj .Mogę podać dziesiątki przykładów.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.