Nielegalne wypływy kapitału z Polski

Ucieczka kapitału (nielegalne wypływy) z Polski jest zjawiskiem poważnym. Nasiliła się w ostatnich latach.

ucieczka-kapitalu-Polska-mld-zl_510A.jpg

Jak widać przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, a nawet do 2007 roku było to zjawisko o małej skali - od zera do 9 miliardów złotych rocznie. Rok 2008 rozpoczął ten proceder na wielką skalę - z kraju uciekało corocznie 30 miliardów złotych. Na mieszkańca około 800 złotych.

Jeśli porównać się do innych, to ostatnie 3 lata dają nam mało zaszczytne 13, miejsce ze średnią prawie 10 miliardów dolarów rocznie.

ucieczka-kapitalu-2009-11-mld-dolarow_510.jpg

- - -
publikacja z 2014 r.
źródło: Global Financial Integrity

Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.8
Ogólna ocena: 4.8 (głosów: 5)

Tematy: 

Dyskusja

oto adam_54

A o co się rozchodzi z tym...

Ucieczka kapitału (nielegalne wypływy) z Polski

.. o giełdowy kapitał spekulacyjny ? - jakiś inny?
Bo z tabelki wynika że chyba o giełdowy kapitał spekulacyjny - a jeśli tak - "zrealizowali zyski" więc uciekają - zjawisko pozytywne:-)

oto Andrzej

jak piszę - nielegalne

to znaczy nielegalne. To są pieniądze ukradzione z Polski i wyprowadzone z kraju. Podobnie jak z wielu krajów rozwijających się, które lądują na zachodzie, np. w nieruchomościach Londynu.

oto gość

Chyba się nie doczekam, więc

Chyba się nie doczekam, więc rozwieję wątpliwości:
To szacunkowe wypływy za granicę zysków z przestępstw: z handlu narkotykami, handlu bronią, z sutenerstwa, z płatnych zabójstw, to otrzymane przez skorumpowanych urzędników i polityków łapówki, które ci ulokowali poza granicami kraju... wymieniać można długo.

Nie darłbym szat w związku z faktem, że boss narkotykowy, handlarz bronią, polityk-łapówkarz albo płatny zabójca za "zarobioną" przez sobie forsę kupi sobie rezydencję w Londynie a nie w Warszawie.

oto chłop jag

No cóż - niektórym krajom

pupile szatana podali swoistą pigułkę gwałtu. W tabeli nie ma USA a przecież je też nafaszerowano owymi tabletkami - tołażysze.
Wniosek?
Tych krajów, których nie da się rabować - i sposób rabowania nie jest tutaj ważny - kraje takie się po prostu niszczy w miarę pupilo-szatańskich możliwości.
Wydaje się, że wyższą forma rzeczonego rabowania jest utrzymywanie przez Helmutów, Hansów, Wolfgangów, etc. - niepiśmiennych kolorowych w Niemczech i nie tylko tam - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.