Spłonął samolot, spłonęła nadzieja

U publicysty; pana Adama Śmiecha przeczytałem: ,,Pragnąłbym, aby kiedyś Polska w sposób prawdziwie godny podeszła do tej tragedii.'' -

- Z czym częściowo się zgadzam i sam kilka dni temu powiedziałem do kogoś z rodziny, że w sprawie katastrofy powinno mówić się jak najmniej albo ,,znakować'' temat i sytuacje milczeniem. Jest to jednak myślenie życzeniowe i ,,nabożne'' teksty niczego już nie zmieniają. I nie zmienią.

W sprawie afery, a raczej afer smoleńskich winni są: wszyscy, winni są publicyści, winni są dziennikarze (ich część przynajmniej), komentatorzy i zwykli obywatele. Winni są piszący blogi i piszący komentarze internetowe. Przelało się bagno, wulgaryzmy, histerie, agresje, sprzeczki, awantury, bagatelizowanie rozmówców i wszystkiego.

Katastrofie dawno odebrano honor i majestat. Tragedia ta i majestat śmierci - zostały naruszone z woli Polaków, którzy bardzo podkreślają, że o powyższe im chodzi...

W czym tkwi więc problem? Dlaczego tak wielu chciało dobrze, a wyszło tak źle?

Prawdziwy majestat tragedia ta zachowałby, gdyby od samego początku temat wiązać z milczeniem, a publiczne dyskusje byłyby bardzo stonowane.
Dziś o katastrofie, samolotach, metodach zamachów - dyskutują wszyscy. Wszyscy się znają na ,,prowadzeniu samolotu'' we mgle, ładunkach, prawach fizyki, bezpieczeństwie narodowym i tym, co powinno się było zrobić i robić.
Prawdopodobnie polski 'show must go on' będzie trwał jeszcze ,,dobre'' 20 lat. Emocje, które łączą Polaków w dyskusjach przystankowych, autobusowych i internetowych - wydają się być ważniejsze od samej sprawy. Jesteśmy narodem, w którym jednostkowi ludzie; my - lubimy myśleć, że znamy się na wszystkim, a przynajmniej tak trochę...

Nie uda się już wyciszyć afer katastrofy smoleńskiej, nie uda się w żadnej mierze, bo nie uda się wyciszyć nagle charakteru Polaka.

Tragedię lotniczą nie wykorzystał tylko PiS. Katastrofę wykorzystały wszystkie frakcje polityczne; zarówno PiS, co lewica, Palikot i PO. Wszyscy politycy - nawet ci pouczający: 'dosyć już niepotrzebnego mówienia o katastrofie' - zbijali kapitał polityczny i pokazali się publicznie w temacie.

Kilka osób zabłyszczało jak gwiazdy dzięki tragedii.

Winni są politycy, winni jesteśmy i my. I nie ma co zrzucać całej tej winy jedynie na liderów PiSu.

oto Maciej Markisz Maciej Markisz

Kocham kino, ale polityką też się interesuję. Najchętniej piszę notki o charakterze społecznym, socjologicznym.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Andrzej

Porusza się Pan w całkowicie pustej przestrzeni

Przestrzeni, która nie ma wymiaru najważniejszego. Wymiaru interesów.

Proszę sobie zadać pytanie, kto ma interes w podkręcaniu afery smoleńskiej. A Pan mówi o jakichś blogerach, których albo się wynajmuje, albo sa to nieszczęśliwie zwichrowani mentalnie ludzie.

Warto sobie taką mapę interesów zrobić, tę w kraju i tę za granicą.

oto Maciej Markisz

'kto ma interes w podkręcaniu

'kto ma interes w podkręcaniu afery smoleńskiej. A Pan mówi o jakichś blogerach, których albo się wynajmuje, albo sa to nieszczęśliwie zwichrowani mentalnie ludzie' -

- Pewnie i tak jest, jednakże nie wszyscy blogerzy piszą pod zamówienie. Śmiem sądzić, że jest to pewna (być może drobna) część.

oto Maciej Markisz

'Porusza się Pan w całkowicie

'Porusza się Pan w całkowicie pustej przestrzeni' -

- Właśnie o pewną pustkę mi chodziło - o pustkę obyczajową. Śmiem twierdzić, że niewielu osobom chodzi o rozwiązanie sprawy (takie osoby są, oczywiście). Im dłużej to trwa, my Polacy, możemy coraz bardziej jedynie na własne życzenie grzęznąć w otchłani nigdzie nie prowadzących roztrząsań tematu i emocji. Emocji, które nawet zaprzeczając, lubimy jako naród. Lubimy ,,trochę cierpieć'' - tak na własne życzenie.

oto Paulina Kaufmann

Śmiem twierdzić, że niewielu

Śmiem twierdzić, że niewielu osobom chodzi o rozwiązanie sprawy

Jakiej sprawy? Wiem, wiem...Także i na PN czytałam: "nie wiem, nie mam pewności co tam się wydarzyło", "nie przekonują mnie dowody", "nie znam się ale się wypowiem: to podejrzana sprawa", "wciąż czekam na wyjaśnienia", itd., itp..
Tragiczne jest to, że tak trudno pojąć podstawową prawdę: Controlled flight into terrain czyli CFIT. Nie odczuwam cienia satysfakcji pisząc to, jest mi z tym źle bo to polscy piloci wojskowi, Polskie Siły Zbrojne, polscy politycy a w konsekwencji mój kraj, zawiódł. Na całej linii. I, niestety, nadal zawodzi.

oto Dubitacjusz

Z jednej strony prawda, że cały POPiS skorzystał,

z drugiej strony wina jednak nie jest symetryczna.

I nie ma co zrzucać całej tej winy jedynie na liderów PiSu.

To strona "zamachowa" nakręcała histerię, z drugiej strony była reakcja.

oto chłop jag

Nie uda się już wyciszyć afer

Nie uda się już wyciszyć afer katastrofy smoleńskiej, nie uda się w żadnej mierze, bo nie uda się wyciszyć nagle charakteru Polaka.

Z pewnością nie chodzi tutaj o charakter Polaka - tołażysze.
Wniosek?
Dowodem na powyższe jest to, że pupile szatana przerobili na swoje odchody większe i bogatsze państwa od atrapy Polski - tolażysze. Tragiczne jest to, że na Zachodzie giną byli ludzie - bo Allah akbar... i tak dalej - natomiast ci byli ludzie, którzy zamach tam przeżyli - łapią za kredę i mażą po chodnikach.
Na koniec - czy poprzez smoleński zamach do mazania kredą po chodniku - tołażysze?

oto zdziwiony

P. Markisz

Trochę siląc się na intelektualizowanie wylatuje pan na manowce, zwłaszcza mając problemy z właściwym opisem intencji i emocji. Na przykład czemu miał służyć ten greps:
"(...) w sprawie katastrofy powinno (...) się (...) ,,znakować'' temat"
Mój kot robi coś takiego chodząc po obrodzie. Czy o to panu chodziło?

oto Maciej Markisz

zdziwiony

Nieeleganckiego komentarza nie komentuję i dalsze takie pominę milczeniem (jeśli będą z opisami funkcji fizjologicznych).

'Mój kot robi coś takiego chodząc po obrodzie.' - Robi pan podobne błędy do pana Roberta, w więc podejrzewam, że jest pan nim po prostu, tylko nie na stałym koncie, lecz z możliwości wpisu na niezarejestrowanym 'gościu'.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.