Schemat wojny hybrydowej, przypadek Ildib

O postępowaniu USA w sprawie Syrii wiadomo na pewno kilka rzeczy:

1. Atakuje się wykorzystując medialne "wstrząsające " informacje. Podobny przykład - utopione dziecko w Morzu Egejskim, którego zdjęcie obiegło cały świat, a politycy pod wpływem emocji wołali o otwarcie granic i przyjęcie wszystkich napływających uchodźców.

2. Oskarża się wroga bez żadnych podstaw, ale wykorzystuje się się siłę rażenia medialnego, mówiąc że to "Asad", "Kadafi", kto tam aktualnie jest wrogiem. Wydarzenia są zwykle na terenie trudno dostępnym, objętym wojną.

3. Robi się to szybko, żeby po ciśnieniem emocji nikt nie zapytał, "a kto to zrobił"?

4. Na temat aktualnego wroga robi się kampanię pomówień, wyzywając go od "gorszego od Hitlera" (Biały Dom), "zwierzęcia" (Trump).

5. Do mediów przeciekają w postaci anonimowych przecieków ze strony służb specjalnych, że dowody są - podsłuchy, zdjęcia satelitarne... (podobne - zestrzelenie MH-17 nad Ukrainą).

W tym konkretnym przypadku - sprawie ataku chemicznego w Ildib:

Wywiad USA przechwycił rozmowy syryjskich wojskowych i ekspertów ds. broni chemicznej na temat przygotowań do ataku z użyciem sarinu w syryjskiej prowincji Idlib – informuje dziś CNN, powołując się na wysoką rangą amerykańską osobistość oficjalną.

Na rozmowy syryjskich wojskowych z ekspertami natrafiono, dokonując po ataku w Chan Szajchun przeglądu wszystkich informacji zebranych przez wywiad. Przedstawiciele władz USA podkreślają, że "nie ma wątpliwości", iż za ten atak odpowiedzialność ponosi Asad.

CNN odnotowuje, że w materiałach przechwyconych przez wywiad nie znaleziono dotąd bezpośredniego potwierdzenia, że o ataku w Chan Szajchun rozmawiali rosyjscy wojskowi bądź funkcjonariusze wywiadu. Źródło CNN wskazuje, że prawdopodobnie Rosjanie są ostrożniejsi, dbając o to, by ich łączność nie została przechwycona.

Agencja Associated Press pisała 11 kwietnia, powołując się na "wysoką rangą amerykańską osobistość oficjalną", że Rosja mogła z wyprzedzeniem wiedzieć o ataku chemicznym w Syrii.

Według tego źródła rosyjski dron latał nad szpitalem, do którego 4 kwietnia przywożono ofiary ataku w Chan Szajchun. Później samolot "produkcji rosyjskiej" zbombardował ten szpital. Amerykanie przypuszczają, że była to próba zatarcia śladów użycia broni chemicznej.

- - -
źródło: Onet

Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 10)

Tematy: 

Dyskusja

oto JJerzy

Dobre :)

Dodałbym do tego niezbędność codziennego, systematycznego, jak mawia Michalkiewicz, duraczenia dzięki któremu tak zwane społeczeństwo łyka tego rodzaju kit bezrefleksyjnie.
"Wypracowano" już mechanizm "prawidłowej" reakcji, jak to opisał Cialdini, "klik-wrr". Oni nam obrazek z "bombardowania" a my na to drzemy się: "paskudny dyktator".

oto Krzych Adam

Duraczenie zapewne posiada sporą skuteczność.

Przedstawiciele władz USA podkreślają, że "nie ma wątpliwości", iż za ten atak odpowiedzialność ponosi Asad.

Pamiętam jak przed Drugą Wojną w Zatoce Perskiej ówczesny Chairman of the Joint Chiefs of Staff gen. Colin Powell też "nie miał wątpliwości", że Saddam Husajn ma ogromne zapasy broni masowego rażenia, które zamierza już, już albo sam użyć albo dać terrorystom.

Dziś, 14 lat później, gdy liczba ofiar rozpętanej wówczas wojny i następnie krwawego chaosu to już siedmiocyfrowa liczba, Irak jako taki praktycznie nie istnieje, a jego pozostałość została cofnięta w rozwoju o dziesiątki lat, zubożony uran dalej tam ludzi zabija, a znalezienia takiej broni nie ujawniono, dalej duraczenie jest prowadzone i zapewne sporą skuteczność ma.

oto Krzych Adam

Nie bardzo wiem co odpowiedzieć.

Nie opisywałem skutków broni masowego rażenia Husajna (znalezienia której nie ujawniono, zatem pewnie nie znaleziono), tylko skutki działań amerykańskich, z których jednym jest skażenie znacznych terenów Iraku toksycznym pyłem z używanego przez nich w pociskach i pancerzach czołgów zubożonego uranu.

oto Krzych Adam

OK, w porządku.

Zawsze jest lepiej pomnażać niż podzielać.

oto Paulina Kaufmann

Celem wyjaśnienia, tylko.

Nie podzielam tylko w kwestii wpływu zubożonego uranu na degradację środowiska naturalnego i na ludzi (powolnego zabijania) w Iraku. Ten wpływ jest mocno przeszacowany.

oto Qba

Cóż, Sowieci też musieli

Cóż, Sowieci też musieli uderzyć na fińskich faszystów, bo im "ostrzelali" Mainilę.
Niemcy musieli zgromić polskich nacjonalistów, którzy najpierw zaatakowali Gliwice, a potem jeszcze zmasakrowali Bogu ducha winnych bojowników Selbstschutzu i "bezbronnych, niewinnych cywili" w Bydgoszczy.
Japończycy tych podłych Chińczyków, bo Mukden itd.

oto adam_54

Rosyjska bezczelność....

Rosja mogła z wyprzedzeniem wiedzieć o ataku chemicznym w Syrii. (Ale) prawdopodobnie Rosjanie są ostrożniejsi, dbając o to, by ich łączność nie została przechwycona.

:DD
A zapewne ja to, prawdopodobnie mogę mieć złotą górę, tylko o tym sam nie wiem - a że o złotej górze ani widu, ani słychu , to ..." Amerykanie przypuszczają, że była to próba zatarcia śladów" faktu posiadania złotej góry - zapewne z ostrożności , by nie była przez kogoś przechwycona :-D
To nie żadna wojna.. hybrydowa, czy nie - to traktowanie człowieka tak , jakby miał IQ poniżej osoby prawnej.

oto JJerzy

Pamiętam ...

... pewną "genialną" opinię (nie pamiętam kto jest autorem tego wykwitu "inteligencji"). Na pytanie ... nieprzyzwoicie dociekliwego dziennikarza pytającego gdzie broń masowego rażenia Husajna ten mądrala stwierdził: na pewno była, ale Husajn ukrył ja w miejscu niemożliwym do wykrycia.
Pamięta może ktoś jak zwał się ten ... geniusz?

oto mj

Jak najbardziej...

Owym "geniuszem" był Bronisław Wildstein.

oto chłop jag

Poczucie bezkarności

rzutuje także na jakość prowokacji i jej zakres - tołażysze. Wyjątkiem jest tutaj widowiskowe "złożenie" WTC w NY -tołażysze - ponieważ złożenie tych wież to także rodzaj gestu Kozakiewicza pokazanego przez pupili szatana - Jankesom - tołażysze.
Wniosek?
Jak tak dalej pójdzie to dojdzie do tego - że najpierw będziemy mieć bombardowanie - a potem dopiero będzie się montować uzasadnienie owego bombardowania. A jak - tolażysze. Nie będzie to pierwszyzna - bo pupile szatan, którzy wywołali kiedyś antyfrancuską rewolucje - tak się przerazili ogromem zbrodni - że w te pędy wymyślali ideologię dla owej rzezi - tołażysze.

oto Paulina Kaufmann

Test w warunkach bojowych czy...

..."zaproszenie do walca"? Rosjanie posiadają АВБПМ/FOAB jak do tej pory nigdy nie użytą bojowo.
Trochę tak jak z "car-bombą", którą Rosjanie (ZSRR) zdetonowali w 1961 roku jako pokaz siły. Jakby nie patrzeć, Amerykanom trochę "rura zmiękła". Trump & Co liczą na podobny efekt?

oto Maciej Markisz

'Trochę tak jak z "car-bombą"

'Trochę tak jak z "car-bombą", którą Rosjanie (ZSRR) zdetonowali w 1961 roku' - Spotkałem się ze wspomnieniem tej bomby na prywatnym blogu i Forum Frondy, co jest może zaskakujące, ale było tam 2 speców od techniki wojskowej.

Nie potrafię sobie wyobrazić tego, co doczytałem w Wikipedii:
'O sile wybuchu świadczy fakt, iż fala sejsmiczna nim wywołana (rejestrowana przez sejsmografy) okrążyła Ziemię trzy razy' - to brzmi niewiarygodnie...

oto AnnaK

To nie wojna hybrydowa, tylko

To nie wojna hybrydowa, tylko konflikt USA z Rosją rozgrywany na terenie Syrii. Ten atak to sygnał dla Rosji, że czasy ustępstw za czasów Obamy sie skończyły.

oto Eowina

Czyli Trump nie ustąpi i zaatakuje...kogo, Rosję?

Pod jakim względem Trump nie ustąpi?

DONALD Trump’s move against North Korea is set to send American allies like Japan and South Korea into China’s hands, giving the Asian giant a “once in a generation” opportunity in its push to become the world’s number one superpower, a former top intelligence officer has warned.

Były analityk CIA ostrzega, że Trump popchnie sojuszników: Japonię i Koreę Połud. w ręce Chin. I to będzie chińska szansa zostać liderem światowym. Wychodzi z założenia, że celowo Chiny pozwalają Korei straszyć Tajwan, czy Koreę Pd, aby te państwa się bały, że USA ich zostawi. A Chiny uważają, że USA słabną, a Trump jest nieobliczalny i to tylko jest na korzyść Chin.
Bardzo ciekawy i oryginalny pogląd. ;)

oto Robercik

Autor uzasadnił czemu uważa

Autor uzasadnił czemu uważa wojnę w Syrii za hybrydową. Można się nie zgodzać (ja akurat zgadzam się), ale kultura dyskusji wymaga by niezgodę jakoś uzasadnić. To co Pani zrobiła to dziecinada, coś jak powtarzanie "a właśnie że nie".
A co do Obamy....jeśli jego agresywna polityka to "ustępstwa", to ja nawet nie chcę wiedzieć jak w waszym wykonaniu wygląda polityka wyważona albo wręcz.....wojna. Wojna to dla was najwyraźniej pokój. Wy bez wojny nie potraficie funkcjonować. Wojnę znacie tylko z telewizora. Ona nie jest dla was realna, traktuje ją jak grę komputerową.

oto Maciej Markisz

'ale kultura dyskusji wymaga

'ale kultura dyskusji wymaga by niezgodę jakoś uzasadnić.' -

- Te słowa wypowiedziane - akurat - przez pana Roberta - są żartem dnia. :) :D A może i żartem roku.

oto jag by tu teraz...

Żartem to jest obecność na PN

Żartem to jest obecność na PN osoby takiej jak Pan. Do dzisiaj nie mogę pojąć dlaczego administracja pana toleruje. Może jakieś koneksje rodzinne?

oto admin

jag

nie twój zasmarkany interes.

oto jag by tu...

Czy zasmarkany to nie wiem,

Czy zasmarkany to nie wiem, ale faktycznie ma Pan rację. Nie mój cyrk, nie moje małpy. Lecz jeśli dany osobnik notorycznie dostaje po naście "minusów" za niemal każdy swój komentarz, a piąta czy dziesiąta z kolei osoba delikatnie sygnalizuje administracji, że obecność osoby o takich kwalifikacjach intelektualnych i o takiej kulturze prowadzenia dyskusji znacznie obniża rangę portalu, to chyba znak, że coś jest na rzeczy.
Smacznego jajka i mokrego dyngusa Szacowna (acz nerwowa) Administracjo. :)

oto Krzysztof M

to chyba znak, że coś jest na

to chyba znak, że coś jest na rzeczy

Pan się demokracji spodziewał? :-)

oto chłop jag

Pomysleć tylko, że takiej

matki wszystkich bomb (określenie matka jest już passé) - więc użyto rodzica X wszystkich bomb na biednych, bosych Afganów.
Wniosek?
Pupile szatana i ich pryncypał Belzebub są tak zdeterminowani, że każdą wolność wśród nawet bosych i biednych ludzi są w stanie zabić razem z owymi ludźmi - gdzie cena wyrugowania owej wolności z Ziemi -nie gra roli - tołażysze.
Na nas - białych ludzi - pupile szatana żadnych bomb nie potrzebują już zrzucać - tołażysze - i fakt ten jest niezwykle wymowny a zarazem - wbrew pozorom - przygnębiający.
Na koniec - to w tym biednym, bosym Afgańczyku jest więcej człowieka - niż w Europejczykach czy Jankesach razem wziętych - tołażysze.

oto Maciej Markisz

Zaraz, spokojnie:

Zaraz, spokojnie:

1. Zostało zbombardowane pogranicze Afganistanu z Pakistanem.

2. Zbombardowane ISIS.

Czy ISIS jest biedne, bose i...(?)
Doprawdy mamy współczuć bezlitosnym terrorystom?

oto chłop jag

Doprawdy mamy współczuć

Doprawdy mamy współczuć bezlitosnym terrorystom?

Pan tak na poważnie?
Obawiam się, że pomimo sympatii - jaką Pan wzbudza niektórymi swoimi wpisami - to jednak to Panu należy współczuć.
Wniosek?
Kiedy w piekielnej kuźni - np. jednorożca sam Belzebub podkuwa - nikt nie powinien swojej łapki podstawiać - a Pan to czynisz.

oto Maciej Markisz

Ja nic nie czynię, bo ja

Ja nic nie czynię, bo ja nikogo nie zwalczam. Wszelkie propozycje wyjazdów na wojnę w życiu odrzuciłem.

Natomiast organizacja ISIS mnie przeraża. Tu jest oczywiście dylemat; do jakich metod można posuwać się i co robić, by diabelskie nasienie zwalczać. Czy można używać ręki diabła do pokonania samego diabła?

___

W tym ataku - oficjalnie podano - nie ucierpiał ani jeden cywil. Atak był ściśle wymierzony w podziemną bazę ISIS i zginęli tylko bojownicy oraz zniszczono skład amunicji.

___

Ale przy okazji dowiedziałem się: 'Obawiam się, że pomimo sympatii - jaką Pan wzbudza niektórymi swoimi wpisami' - dobre i to :), więc dziękuję.

oto chłop jag

Ja nic nie czynię, bo ja

Ja nic nie czynię, bo ja nikogo nie zwalczam.

Raczysz pan stawać na odcinku wojny dezinformacyjnej - po stronie pupili szatana.
Wniosek?
Należy odróżnić terrorystów stworzonych przez pupili szatana od ludzi walczących o wolność swoją i swojego kraju.

oto Czesław

Pan Robercik

"Wy bez wojny nie potraficie funkcjonować. Proszę o zdefiniowanie, kto to jest to "Wy".

oto adam_54

"Wy".... to zapewne o tych ...

... co nie tak dawno byli wielkimi obrońcami życia "nienarodzonych" - a gdy chodzi o życie " narodzonych", to widzą ich w kategoriach "mięsa armatniego".
Ot, taka ludzka hipokryzja :-)

oto Robercik

Pani AnnaK to beton wyborczy

Pani AnnaK to beton wyborczy PIS. PIS w czasie swego istnienia był za KAŻDĄ globalistyczną wojną. Jeszcze nie wystygły Tomahawki zrzucone na Syrię - Duda, Waszczykowski itd wyrażają poparcie. "To jest nasza wojna" - wrzeszczał z mównicy sejmowej Kaczyński agitując za napaścią na Irak. Czy do Gruzji Lech Kaczyński jechał mediować czy jako strona konfliktu? A na Majdanie Jaruś co robił? Podpalał Ukrainę.

Jakiekolwiek uspokojenie sytuacji na świecie wywołuje u Polskich "patriotów" popłoch. Bo wicie, rozumicie. USA nas sprzedadzą, Niemcy dogadają się z Rosją...no po prostu wtedy będzie koniec Polski. No i nic to, że gdy Niemcy z Rosjanami wojowali, to były najgorsze momenty w historii Polaków. Nic to, że koncentracja broni jądrowej przy granicy to beczka prochu. Stan PERMAMENTNEGO NAPIĘCIA MIĘDZYNARODOWEGO stał się polską pseudo racją stanu, bo tę pseudo rację podczepiono pod ideologię neokonów.

W polityce krajowej też mamy permanentną wojnę. Fakt, że do tanga trzeba dwojga, taki zakapior jak Niesiołowski chętnie zatańczy, ale przecież wieczna wojna PO z PIS to jest fundament dojrzałej III RP. Na tym stanie zyskują obaj członkowie duopolu. Pospólstwo bardziej podnieca się trybunałami, KODami itp. niż np. kwestią złego prawa czy zadłużenia. Jedyna różnica w przeciwieństwie do sytuacji międzynarodowej jest taka, że to wojna POZOROWANA, ale przecież wyborcy PiS i PO akurat o tym nie wiedzą.

oto Eowina

Wojna hybrydowa Polski z Rosją.

w Warszawie prezydent Andrzej Duda odznaczył Naczelnego Dowódcę Sił NATO w Europie generała Curtisa Scaparottiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Zasługi RP. >

Prezydent przypomniał też, że w ramach NATO Polska wysłała 4 myśliwce F16 na misję przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu w Syrii i w Iraku. Andrzej Duda mówił, że polscy żołnierze są w tej chwili obecni w międzynarodowych misjach w Afganistanie, Iraku i Kuwejcie. W ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO polscy wojskowi pojawią się też na Łotwie i w Rumunii.

oto JJerzy

Myślę, że ...

... warto by wrócić do technicznych szczegółów tych ostatnich ... akcji wprowadzania demokracji bombami. Chodzi mi o skuteczność i koszty. Najpierw nalot chmarą "toporków", jak je nazwał chłop jag, z bardzo umiarkowaną skutecznością, teraz "bomba co to ma wszystkie bomby pod sobą" i ... 26 zabitych facetów w turbanach. Zastanawiam się jak by hegemon wytrzymał koszty pełnowymiarowego konfliktu z poważnym przeciwnikiem przy takich kosztach jednostkowych. Mogłoby się okazać, że kontynuowanie działań konwencjonalnych powyżej dwóch tygodni jest niemożliwe z powodów materiałowych, bowiem w arsenałach zostały już tylko atomówki i ... maczugi.

oto Paulina Kaufmann

W pełnoskalowym konflikcie...

...MOAB nie mają żadnego znaczenia a "toporki" dość mocno ograniczone ze wzgędu na zasięg. W porównaniu z wydatkami np. na samolot F-35, które przekroczyły biliard dolarów, to są koszty groszowe.
Użycie MOAB miało być pełnowymiarowym testem w warunkach bojowych. Amerykanie używali już wcześniej bomb bardzo podobnego typu, także w Afganistanie (a zaczęli jeszcze w Wietnamie), ale mniejszych (i tańszych) i o nieco innej charakterystyce.
W obu powyższych przypadkach, to są demonstracje, nic więcej więc skuteczność militarna (lub jej brak) nie ma znaczenia.
Nie da się określić jak długo mógłby trwać konflikt globalny i jakie by były koszty. Z tego też powodu nikt się do tego nie pali zwłaszcza mając świadomośc, że nie byłoby zwycięzców.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.