TRUMP – jednak wojna!

Radość zwolenników Donalda Trumpa nie trwała długo. Antysystemowe nastawienie nowego prezydenta USA wytrwało... Niecałe trzy miesiące. Atak na syryjską bazę wojskową jest dowodem na to, że Trump kontynuuje pro-wojenną politykę Stanów Zjednoczonych. Eskalacja światowych konfliktów, po krótkiej przerwie, nabrała ponownego rozpędu.

W publikacji pt.: Białoruski Scenariusz wspomniałem o tym, że porozumienie pomiędzy Trumpem i Putinem wcale nie musi dojść do skutku.

Nie minęło wiele czasu, a Donald Trump zrobił to, czego bał się wcześniej zrobić Barack Obama. W reakcji na prowokację, nakazał oficjalnie zaatakować wojska syryjskie. To, że domniemany „atak chemiczny” był jedynie prowokacją jest dla mnie niemal pewne, więc jeśli ktoś ma inne zdanie, pewnie nie będzie zwolennikiem tez, jakie za chwile padną.

Krótkie uzasadnienie powyższego:

W jakim celu Asad miałby atakować kogokolwiek bronią chemiczną w sytuacji, w której opanował sytuację w Syrii, w końcu ma realne szanse na wygranie wojny, jego wojska posiadają inicjatywę i znajdują się w natarciu? Ja nie widzę tutaj korzyści z takiego działania, a uprzejmie dla syryjskiego przywódcy zakładam, że nie otacza się idiotami, ani sam idiotą nie jest.

Wracając do wątku głównego. Donald Trump, kilka dni po tym jak ogłosił niemal abolicję w stosunku do Asada, oficjalnie wypowiedział mu wojnę (dotychczas USA walczyło z nim w białych rękawiczkach posługując się „pro-demokratyczną opozycją”).

Czy ponowne wkroczenie USA do gry o Syrię, to reakcja na działania Putina w stosunku do Białorusi? Tego rodzaju pytania należy zadawać, choć odpowiedzi możemy nigdy nie poznać.
Być może twardy i brutalny pokaz siły Stanów Zjednoczonych był spowodowany zupełnie czymś innym.

W tym samym czasie, chiński przywódca Xi Jinping postanowił przetestować trwałość „systemu” na drugim końcu Świata. Nierozsądnego i prowokacyjnego zachowania Kim Dzong Una nie tłumaczę bynajmniej głupotą dyktatora. W wielkiej politycznej grze, nic nie dzieje się bez przyczyny, a Korea Północna bez wsparcia, a może nawet podjudzania ze strony Chin, nie zachowywałaby się jak japoński kamikaze.

Wprawdzie oficjalnie Chiny zaprzestały kupowania węgla od Korei Płn. i jednocześnie wysłały na granicę chińsko-koreańskąj 150 tysięcy żołnierzy, ale... Czy są to działania skierowane przeciwko północnokoreańskiemu dyktatorowi, czy też mają na celu zamydlenie oczu Amerykanom? Przecież w obecnej sytuacji geopolitycznej, Chinom jest bardzo daleko do wspierania USA, a przypomnijmy, że już raz w XX wieku Chińczycy wysłali swoje wojska na granicę z Koreą Północną. Bynajmniej nie po to by podbić półwysep, a po to by zatrzymać amerykańską armię Douglasa MacArthura... (Co im się ostatecznie udało).

Donald Trump, podobnie jak wcześniej Barack Obama, zapowiedział pivot na Pacyfik (czytaj: walka z Chinami), a wcześniej zamknięcie wszystkich innych frontów (np. szybkie pobicie ISIS i pozostawienie Asada).

Efekt tych zapowiedzi jest podobny. USA ponownie ze zdwojoną siłą wraca na Bliski Wschód. Doczekaliśmy się amerykańskiej, militarnej obecności na wschodniej flance NATO (czego nie było nigdy w przeszłości). Z drugiej strony Trump postawił na stanowcze działania w rejonie zachodniego Pacyfiku. USA postanowiło zwiększyć już i tak wysokie napięcie w układzie USA – Chiny – Rosja, przy czym o ile Rosjanie i Chińczycy grają na swoich wycinkach frontu, o tyle Amerykanie starają się złapać wszystkie sroki za ogon na raz.

W mojej ocenie w chwili obecnej konkurenci USA postanowili dorzucić do puli (sprawdzając siłę i determinację obrońcy systemu i aktualnego lidera). Na taki ruch Donald Trump nie tylko nie powiedział pass, ale i podwoił stawkę gry (którą jest międzynarodowy ład – układ sił). Rozgrywka staje się coraz bardziej zacięta, ale zauważyć należy jedno. USA z każdym dniem ma coraz słabsze karty. Tymczasem Chiny wciąż dążą do dobrej wymiany kart w celu wzmocnienia ręki. Putin natomiast blefuje, próbując groźną miną i agresywnym zachowaniem nadrobić słabość tzw. ręki.

Co z tego wyniknie? Zobaczymy w przeciągu kilku najbliższych lat.

Krzysztof Wojczal

Prawnik, bloger "krzysztofwojczal.pl" autor książki: "O lepsze wczoraj".
Zainteresowania: geopolityka, gospodarka, polityka, prawo: handlowe, podatkowe, konstytucyjne.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 7)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Zdecydowany Trump

Trump wyrobił sobie opinię twardego, zdecydowanego przywódcy ale to okazuje się tylko pustą demagogią. Na wewnętrznej scenie politycznej jego zapędy zostały szybko zdeprecjonowane np.sprawy socjalne czy ograniczenie napływu islamistów. W sprawach międzynarodowych trzeba być szachistą a nie zachowywać się jak byk na corridzie, bo może zakończyć się nie strasznie tylko śmiesznie.

oto Krzysztof Wojczal

1) sytuacja gospodarczo -

1) sytuacja gospodarczo - finansowa (wciąż trwający kryzys, powiększający się dług, krucha podstawa dolara, która w każdym momencie może paść - a upadek dolara to nie kwestia "czy" tylko "kiedy"),
2) problemy finansowe, jakościowe i ilościowe amerykańskiej armii, która słabnie jeśli chodzi o swoją historyczną siłę, ale słabnie również w stosunku do konkurencji np. do siły armii chińskiej,
3) testowanie "systemu" przez kolejne potęgi lokalne (Rosja, Turcja, Iran, Chiny, Korea) w jednym czasie, co rozprasza siły obrońcy systemu - USA, które musi reagować wszędzie.

Największym wskaźnikiem słabnięcia USA jest porównanie siły Stanów Zjednoczonych (pod dowolnym względem) w stosunku do siły pozostałych światowych graczy (i odniesienie się do danych historycznych).

Dowodem na to słabnięcie jest kwestionowanie pozycji USA jako samodzielnego światowego lidera, co dotychczas (do ok. 2014 roku) nie miało miejsca (brak reakcji Świata na inwazję w Afganistanie, Iraku, Arabską Wiosnę - do momentu ruszenia Syrii).

pozdrawiam
K.

oto chłop jag

No cóż - wszystko zależy od tego - jak

szybko Chiny awansują na samodzielnego, globalnego gracza - tołażysze. Pupile szatana mają niesamowity zgryz z Chinami - ponieważ te zmieniają taktykę. Chiny nie tyle będą teraz wykupywać świat - co będą inwestować u siebie w nowe technologie i jakość produkowanych przez siebie towarów - bo mogą już to robić bez żadnego ryzyka.
Wniosek?
W polityce globalnej - wcale USA nie są oczkiem w głowie Belzebuba - tołażysze. Z łatwością pupile szatana mogą doprowadzić do bankructwa USA - co wcale nie będzie znaczyć, że to pupile zbankrutowali - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.