Konkurs Eurowizji w Kijowie i wojna hybrydowa.

Konkurs Eurowizji z założenia powinien być apolityczny. Już w zeszłym roku jednak, temat piosenki ukraińskiej o tragedii Tatarów Krymskich za czasów stalinowskich, wiązał się z polityką. Zarząd konkursu dopuścił ją jednak mimo, że piosenkę można było uznać za „polityczną deklarację.” Przegrał Rosjanin, chociaż był bardzo dobry i zdobył nagrodę publiczności. Ukrainka też była dobra, ale o wygranej przeważył fakt politycznego europejskiego ostrycyzmu w stosunku do Rosji.

W tym roku konkurs odbędzie się w Kijowie, władze ukraińskie zbierały pieniądze ze wszystkich stron na jego sfinansowanie. I znowu wmieszała się w to polityka. Rosyjska piosenkarka. Julia Samojłowa, nie może wjechać na Ukrainę, bo występowała na Krymie. Zgodnie z obowiązującym ukraińskim prawem zakaz wjazdu obejmuje pięć lat każdego, kto odwiedzi Krym „czasowo okupowany przez Rosję”.

Tym razem Rosjanie przygotowali się bardzo dobrze, bo Julia Samojłowa, od dziecka, jeździ na dodatek na wózku inwalidzkim. Śpiewa również dobrze. Ukraina zdecydowana jest jej nie wpuszczać i domaga się, aby Rosja wysłała kogoś innego. Rosja odmawia wysłania zastępstwa i w przypadku kiedy ich reprezentantka nie wystąpi, to nie nie zamierza też kupować praw do transmisji, co może Ukrainę również zaboleć.

Władze Eurowizji stwierdzają, że muszą respektować lokalne prawo i Samojłowa nie wystąpi w Kijowie, chociaż władze są rozczarowane tym faktem, bo konkurs jest po to aby nieść pokoj, szerzyć humanizm itp.

https://www.euractiv.com/section/europe-s-east/new...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Jasiek

Zobaczymy

Europejska Unia Nadawców (EBU) nie wyklucza usunięcia Ukrainy z konkursu Eurowizji, jeśli do końca przyszłego tygodnia nie rozwiąże sytuacji z reprezentantem Rosji. Z takim oświadczeniem wystąpiła szefowa EBU Ingrid Deltenre w wywiadzie dla szwajcarskiej gazety "Blick".

http://www.blick.ch/people-tv/international/streit...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.