Budowy państwa urzędniczo - policyjnego ciąg dalszy

Czy urzędnik będzie mógł zamknąć działalność firmy na podstawie tylko i wyłącznie podejrzeń? (Do tego sprowadza się de facto możliwość zablokowania rachunków bankowych każdego większego przedsiębiorstwa).

Portale informacyjne obiegła informacja, że nowa „superskarbówka” (tzw. KASa – Krajowa Administracja Skarbowa ), będzie mogła zablokować firmowy rachunek bankowy na 72 godziny.

Bardzo zdawkowe informacje na ten temat, oparte o magiczne słowo „Rzeczpospolita” mogą budzić niepokój, dlatego postanowiłem samodzielnie, bez pośrednictwa „Rzepy” zajrzeć do projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywania sektora finansowego dla wyłudzeń skarbowych.

Po dokonaniu szybkiego, acz niezbędnego odsiewu legislacyjnego bełkotu, który mnie nie interesował, wśród, jak zwykle w prawie podatkowym, zagmatwanych, niejasnych, nieprecyzyjnych, nieczytelnych przepisów odnalazłem taki oto artykuł, który Ministerstwo Finansów planuje zaimplementować w ordynacji podatkowej:

Art. 119 zm [??? już sama numeracja woła o pomstę do nieba]

„§ 1. Szef Krajowej Administracji Skarbowej może przekazać bankowi lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej pisemne żądanie blokady rachunku wskazanych lub wszystkich rachunków przedsiębiorcy na okres nie dłuższy niż 72 godziny od momentu otrzymania tego żądania przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, jeżeli posiadane informacje, w 7 szczególności wyniki analizy ryzyka, wskazują, że rachunek ten może być wykorzystywany do celu mającego związek z wyłudzeniem skarbowym.”

Jeśli projekt tej ustawy wejdzie rzeczywiście w życie w takiej postaci, to los przedsiębiorców jeszcze bardziej będzie zależał od urzędników. O zgrozo.

W chwili obecnej prawo podatkowe (konkretnie art. 87 ust. 2 ustawy o VAT) zezwala na wstrzymanie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego VAT nad podatkiem należnym do czasu zakończenia określonego postępowania kontrolnego (co często trwa latami). Oczywiście urząd może tego dokonać w sytuacji, gdy w sprawie istnieją wątpliwości, co do prawidłowości rozliczenia VAT przez przedsiębiorcę za dany okres rozliczeniowy (to zostało już doprecyzowane w orzecznictwie sądów administracyjnych, bo sam przepis tego warunku nie narzuca).

W praktyce, sprowadza się to do tego, że urzędnicy nadużywają często opisanych uprawnień, blokując zwroty VAT na wiele miesięcy, a nawet lata.

Ponieważ cała procedura trwa jeszcze przed tym ZANIM urząd skarbowy zdoła dowieść czegokolwiek, to w wielu przypadkach okazuje się, że wstrzymanie zwrotu VAT jest zupełnie bezpodstawne.

Zanim jednak przedsiębiorca zdoła udowodnić, że nie jest wielbłądem, musi często bronić się przed bankructwem. W wielu przypadkach kończyło się to zamknięciem olbrzymich zakładów pracy (w tym temacie nakręcono liczne programy telewizyjne o przedsiębiorcach, którym fiskus zniszczył firmę). Działo się to zwłaszcza w przypadku firm handlowych, które miały duży obrót z firmami z innych państw UE (ponieważ zwroty VAT-u potrafią wówczas być olbrzymie – skala milionów). W takiej sytuacji firma niejako kredytuje fiskusa (zakupuje towar z podatkiem VAT, jednak nie może go odzyskać przy sprzedaży za granicę). Innymi słowy, po głowie dostało wiele firm, sprzedających na zachód (a więc stanowiących konkurencję dla zachodnich firm).

Dlaczego nawiązuję do obecnie obowiązujących zapisów dotyczących VAT-u?

Bowiem w tej dziedzinie mamy już doświadczenie. Wiemy już jak działa urząd skarbowy i jakie decyzje podejmują urzędnicy. Nie jest już zagadką, że wiele uczciwych przedsiębiorstw ucierpiało w wyniku działań fiskusa.

Tymczasem nowa propozycja Ministerstwa Finansów nada urzędnikom kolejne uprawnienia (możliwość blokowania rachunków bankowych, bez zgody sądu). Natomiast nowelizacja ta nie zawiera niezbędnych mechanizmów obronnych dla przedsiębiorców.

Ponadto urząd będzie miał prawo przedłużenia 72 godzinnej blokady konta nawet do ... 3 miesięcy! (Żadna większa firma nie jest w stanie funkcjonować bez rachunków bankowych, zwłaszcza, że istnieją limity obrotu gotówką).

Mało tego, dopóki firma/przedsiębiorca nie złoży do banku wniosku, nie dowie się nawet dlaczego rachunki bankowe zostały zablokowane! (A i nawet wtedy bank nie będzie miał obowiązku udzielenia takiej informacji):

„4. Bank albo spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, na wniosek przedsiębiorcy, może poinformować tego przedsiębiorcę o blokadzie rachunku i wskazać organ, który tego zażądał”

Ktoś może podnieść, słusznie zresztą, że rząd stara się w ten sposób uszczelnić system podatkowy i ograniczyć mechanizmy okradania Skarbu Państwa.

Zgadzam się z tym, że należy ukrócić okradanie naszego budżetu przez wszelkiej maści oszustów. ALE NIE KOSZTEM CAŁEGO SEKTORA PRYWATNEGO.

Zamiast dopisywać do skomplikowanych, długich, dziurawych i mało czytelnych ustaw podatkowych kolejne przepisy wymagające postawienia przy numerze artykułu 2 literek, należałoby postawić system podatkowy na nowo.

W przypadku spraw wyłudzania VAT-u, problem dotyczy tzw. stawki zerowej przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych. (Wystarczy zarejestrować opodatkowany zakup i dokonać fikcyjnej transakcji sprzedaży ze stawką zwolnioną lub stawką 0%).

Najłatwiejsze rozwiązania problemu?

1) Zlikwidowanie stawki 0% i wprowadzenie tej samej stawki VAT dla wszystkich członków UE (oczywiście tutaj pojawią się problemy natury gospodarczej), lub
2) Zlikwidowanie stawki 0% i rozliczanie transakcji wewnątrz UE z VAT-em krajowym państwa, z którego pochodzi sprzedaż.

To nie leży oczywiście tylko i wyłącznie w gestii polskiego rządu, więc póki co, sami powinniśmy opracować nowe dobre prawo podatkowe, zamiast „łatać’ wątpliwej jakości łatkami to co jest dziurawe jak sito i skomplikowane jak węzeł gordyjski.

Prawo podatkowe jest jednym z tych, które DOTYCZĄ KAŻDEGO. Skoro tak, TO KAŻDY OBYWATEL powinien wiedzieć dokładnie jak i ile powinien zapłacić fiskusowi. W dzisiejszym systemie podatkowym – samo państwo (administracja) – często nie wie, jak interpretować przepisy podatkowe. Natomiast regulacji jest tak dużo, że bez specjalisty, nie ma co podchodzić do prowadzenia jakiegokolwiek biznesu.

Niestety.

- - -
źródło

Krzysztof Wojczal

Prawnik, bloger "krzysztofwojczal.pl" autor książki: "O lepsze wczoraj".
Zainteresowania: geopolityka, gospodarka, polityka, prawo: handlowe, podatkowe, konstytucyjne.

na ile punktów oceniasz artykuł? : 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Greg

Niestety oba najłatwiejsze

Niestety oba najłatwiejsze rozwiązania problemu ze stawką 0 % przy transakcjach wewnątrzwspólnotowych, przy obecnym stanie rzeczy nie mają szansy zostać zrealizowane. Na punkt 1, jeszcze długo nie będzie zgody między państwami członkowskimi, ze względów właśnie na gospodarkę i wolny rynek. Po za tym sam nie jestem entuzjastą tego rozwiązania i uważam, że państwo powinno konkurować podatkami tak samo jak firmy cenami/jakością itd.

Natomiast punkt 2, miał być już wprowadzony 4 lata po utworzeniu wspólnego rynku (1993 r) i jak dotąd go nie wprowadzono, a wręcz Komisja Europejska stwierdziła całkiem niedawno, że jednak nie jest za tym by wprowadzić regułę pochodzenia towaru i woli uszczelniać obecny system.

Tak więc wszystko wskazuje na to, że jesteśmy zdani tylko na siebie i na pewno niskie i proste podatki (przede wszystkim jedna stawka VAT) uszczelniłby system i uszczęśliwiłyby przedsiębiorców, którzy obecnie są traktowani jak mafiozi.

oto Krzysztof Wojczal

Zgadzam się. Jednak jedna

Zgadzam się. Jednak jedna stawka VAT tylko w Polsce nie rozwiązuje problemu ze stawką 0% przy dostawie wewnątrzwspólnotowej.

Moim zdaniem najlepiej byłoby napisać ustawę o VAT od nowa i zastosować mechanizmy kontrolne przy dostawie usług/towarów do UE ze stawką 0% (jednak ponownie, każde wprowadzenie do ustawy takiego mechanizmu to jest komplikacja, niepotrzebny bigos i zamęt w przepisach, a na każdym "uszczelnieniu" przepisów znajdzie się 3 kolejne luki) . Jednak raz, nie będę wyręczał sztabowców, którym się za to płaci, dwa nie mam czasu na charytatywne pisanie ustaw podatkowych od 0, które nie mają szans na poparcie przez obecnych rządzących (tak więc praca poszłaby na marne).

Poza tym obecny system podatkowy uważam za beznadziejny - w kontekście rodzaju pobieranych podatków. Więc chęci do "naprawiania" czegoś, co i tak uważa się za marne rozwiązanie - nie ma :)

pozdrawiam
KW

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.