Turcy negocjują zakup rosyjskich S-400

W czasie ostatniego spotkania prezydentów Rosji i Turcji 10 marca omawiano zakup przez Turcję systemów obrony powietrznej S-400. Pozytywny charakter rozmów potwierdzono obecnie oficjalnie przez ministra obrony Fikri Işık.

Obecnie negocjuje się finansowanie zakupu.

Turcja próbuje od 2013 r. zakupić taki system, jednak kontrakt z China Precision Machinery Import-Export Corporation został pod naciskiem USA unieważniony w listopadzie 2015 r.

Wcześniej rzecznik prezydenta poinformował, że zakup S-400 nie wzbudzi kontrowersji w NATO, gdyż wiele krajów sojuszu używa nie-NATO-wskich systemów.

s400

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Robercik

A teraz wyobraźmy sobie, że

A teraz wyobraźmy sobie, że Rosją rządzi ktoś impulsywny. Na zniewagę w postaci zestrzelenia SU 24 Rosja odpowiada nalotami. Ponieważ broń jądrowa jest "niepolityczna", naloty mają swoją cenę. Turcja to nie beduini, ma sporo samolotów. Rosja wygrywa w końcu bitwy powietrzne, ale ponosi duże straty. Z powodu zablokowania Bosforu musi wynosić się z Syrii. Całe NATO oczywiście szaleje, bo to już nie są zmyślone przez natowską propagandę "rosyjskie wojska inwazyjne na Ukrainie" o których można tylko mówić, ale konkretne naloty, dzieci maleńkie, zniszoczne meczety, szpitale. Wszyscy jesteśmy Turkami.

i który wariant na miejscu Rosjan wybrałby przeciętny polski rząd, wódz, władca z ostatnich 200 lat? Oczywiście ukaranie zniewagi!
Straciłby tym samym okazję reorientacji sojuszy.
Polityka to nie zabawa dla karłów.

oto Paulina Kaufmann

Polityka to nie zabawa dla

Polityka to nie zabawa dla karłów.

Zdecydowanie. Dodam tylko do tego jakże logicznego i przejrzystego wywodu, że Turcja jest członkiem NATO więc atak na nią, zgodnie z art. 5 traktatu spowodowałby wybuch wojny natowsko-rosyjskiej. Po za tym wszyscy zdrowi w rodzinie?

oto achan 16.03.2017

Prawa fizyki

Pani wierzy w to co mówi, widzi pani już włoskie dywizje, francuskie, czeskie, czy słowackie , które "bohatersko" walczą o Polskę, jak widać historia nic panią nie nauczyła, nawet polscy politycy mówią, że Polska jak chce to niech walczy z Rosją, ale zachodowi to nie odpowiada. Więcej realizmu. Moze gdyby to był wiek XVI to dla jakichś łupów, które by się trafiły, ale obecnie to można szybciej tylko zmienić stan fizyczny ze stałego w lotny.

oto achan 16 marca

Brak dioptrii

Pragnę panią poinformować, że była mowa o art. 5, traktatu, który jak widać dla pani jest nieistotny, tylko dla Turcji.

oto sir Galahad

Z tym artykułem 5 to nie jest

Z tym artykułem 5 to nie jest tak jak myślimy.

Artykuł 5

 Strony zgadzają się, że zbrojna napaść na jedną lub więcej z nich w Europie lub Ameryce Północnej będzie uznana za napaść przeciwko nim wszystkim i dlatego zgadzają się, że jeżeli taka zbrojna napaść nastąpi, to każda z nich, w ramach wykonywania prawa do indywidualnej lub zbiorowej samoobrony, uznanego na mocy artykułu 51 Karty Narodów Zjednoczonych, udzieli pomocy Stronie lub Stronom napadniętym, podejmując niezwłocznie, samodzielnie jak i w porozumieniu z innymi Stronami, działania, jakie uzna za konieczne, łącznie z użyciem siły zbrojnej, w celu przywrócenia i utrzymania bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego.

 O każdej takiej zbrojnej napaści i o wszystkich podjętych w jej wyniku środkach zostanie bezzwłocznie powiadomiona Rada Bezpieczeństwa. Środki takie zostaną zaniechane, gdy tylko Rada Bezpieczeństwa podejmie działania konieczne do przywrócenia i utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.

Inaczej mówiąc jeśli ktoś uzna, że należy niezwłocznie potępić agresora w groźnym przemówieniu a albo i tego nie to też będzie zgodne z traktatem.

oto chłop jag

Turcy negocjują zakup

Turcy negocjują zakup rosyjskich S-400

Coś mi się wydaje, że następuje zmiana opiekuna nad Turcja - a to może się wiązać z z jakąś zmianą o wymiarze globalnym - tołażysze.
Wniosek?
Mimo wszystko - jedna jaskółka wiosny nie czyni - więc należy poczekać co z tego zbliżenia wyjdzie - tołażysze.

oto Paulina Kaufmann

Turcy mogą sobie negocjować.

Z Chińczykami nawet kontrakt podpisali i... Musieli go zerwać.
Problemem nie jest zakup systemu, problemem jest integracja z system OPL, wspólnym dla NATO.
Chyba, że Turcja chce NATO opuścić...

oto Andrzej

Dokładnie

"interoperability" to hasło, na które klękają narody przed potęgą wywiadu, penetracji kosmosu i potęgi podsłuchu Big Five Eyes.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.