Ustawa o cenie książki ma ratować małe księgarnie

Projekt ustawy o jednolitej cenie książki przyjęło w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ten przygotowała Polska Izba Książki.

Nowe prawo nakłada na wydawców i importerów książek obowiązek ustalenia (na 12 miesięcy) jednolitej ceny książki przed wprowadzeniem jej do obrotu.

Jednolita cena książki ma chronić małych księgarzy, trwa bowiem wyniszczająca wojna cenowa, która prowadzi do tego, że księgarnie padają. W latach 90-tych mieliśmy prawie 4 tys. księgarń, teraz mamy 1800 i dotyczy to przede wszystkim małych rodzinnych księgarń, w małych miejscowościach. Ustawa może zahamować upadek księgarń w Polsce, a także zapewnić "biblio różnorodność".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto PKK

Krok w niewłaściwą stronę

Zamiast zachęcać do łączenia się i tworzenia silnej konkurencji wykorzystującej efekt skali, Polska będzie skansenem archaicznej i nieudolnej drobnej przedsiębiorczości. Szkoda tylko, że kosztem klientów zmuszonych zapłacić więcej, aby drobny księgarz mógł dalej prowadzić działalność, która bez sztucznego zawyżania cen znalazłaby się na śmietniku historii. To nie ułatwi dostępu do wcale nie najtańszych obecnie książek.

oto adam_54

Książki....

Elektronika zjadła fotografię .... więc zjada i zje całkowicie poligrafię .
Tak jak do historii przeszła fotografia oparta na srebrze... taki sam los czeka tradycyjne książki :-)
Przyszłość to karty pamięci i tablety do czytania :-)
A księgarze....czy ktoś się zamartwiał nad losem fotografów którzy zainwestowali dużo w drogie minilaby? - cóż... czas zmieniać zawód a nie "ratunkowe" ustawy robić.

oto PKK

Sprawa ma też drugie dno

Projekt ustawy udowadnia, że przedsiębiorcy tak naprawdę nienawidzą mechanizmów rynkowych, a zwłaszcza wpływu skrajnie niekorzystnej dla nich konkurencji.

Wolny rynek i "chcącemu nie dzieje się krzywda" to banały dla naiwnych, które są cudowne tylko wtedy, gdy można naturalnie wygryźć słabszą konkurencję albo oszukać pracownika, podwykonawcę lub dostawcę, ale jednocześnie stają się śmiertelnym zagrożeniem w chwili pojawienia się bardziej majętnego rywala.

Wtedy oczekuje się, że zbędne dotychczas państwo i niepotrzebni dotąd urzędnicy zaczną ręcznie sterować gospodarką przez ustalanie cen albo eliminowanie większych podmiotów.

czas zmieniać zawód a nie "ratunkowe" ustawy robić.

Racja. Gdyby coś takiego przeszło w Parlamencie i nie zostało zablokowane przez TK, to kolejne grupy pewnie ustawiłyby się w kolejce. Aptekarze, sklepikarze, busiarze itd.

oto Mark Epigon

To błąd

To duży błąd tak polegać na zapisie elektronicznym, gdyż trwałość tego wynosi co najwyżej kilkadziesiąt lat, zaś papieru - wiadomo co najmniej rząd wielkości więcej. Poza tym pewnie wszystko się pewnie kasowałoby w przypadku współczesnego ataku (bomba elektromagnetyczna).
Ponadto dygitalizacja ma podstawowy błąd - odzwierciedla rzeczywistość za pomocą próbkowania, przy czym dokładność jest tym większa im wyższa częstotliwość próbkowania, jednak nigdy nie jest pełna i jakiś drobny lecz istotny szczegół może zostać pominięty, a jak wiadomo - diabeł tkwi w szczegółach (w ten sposób diabeł i jego pupile ukrywają swoją obecność)

oto adam_54

Zgadza się...

To duży błąd tak polegać na zapisie elektronicznym, gdyż trwałość tego wynosi co najwyżej kilkadziesiąt lat, zaś papieru - wiadomo co najmniej rząd wielkości więcej.

najlepiej polegać na kamiennych tabliczkach... trwałość przynajmniej trzy rzędy większa niż papieru -P

oto mmm777

To tylko skutek, jeden z wielu...

Rok Nakład książek i broszur wydanych na 1000 ludności w egz.
1946 1638
1950 4788
1960 3122
1970 3451
1980 4136
1990 4616
2000 2686
2005 2123
2009 1822
2010 2164
2011 2433
2012 2063

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.