Trzy biografie, trzecia Józef Kuraś "Ogień"

na podst. rozmowy z prof. Rafałem Wnukiem, historykiem KUL i Muzeum II w.ś.
Józef Kuraś „Ogień”- przedwojenny Strzelec Podhalański, członek KOP-u, uczestnik Kampanii Wrześniowej.

Józef Kuraś

rodzina Kurasiów w tamtym regionie była rodziną rozpoznawalną i była jak na tamte warunki Podhala rodziną lewicową [...] ojciec Kurasia należał do przywódców wiejskich. Wtedy podział polityczny na podhalańskiej wsi polegał na tym, czy miejscowego proboszcza należy całować w rękę jak się go spotyka czy też nie?. Ojciec Kurasia był przywódcą frakcji, która mówiła żeby nie całować, z tego powodu był wyklinany z ambony.

prof. R. Wnuk

Kuraś był lewicowym ludowcem, człowiekiem ruchu ludowego. Tu ciekawostka: w latach 90-tych PSL starał się z tych powodów jakoś zagospodarować tę postać.

Po wrześniu 39 trafia do "SZP", krętymi drogami do AK. Jest jednym z pierwszych, którzy zaczynają strzelać do Goralenvolk’u. Współtwórca pierwszego oddziału AK na Podhalu

jednak...

błyskawicznie z niego wychodzi i zachowuje się jak Janosik.

Człowiek posiadający własny ster wartości, własny kompas który nie poddaje się władzy zwierzchniej

j.w.

Skazany przez AK na karę śmierci. Zyskuje ochronę ze strony BCH, które były częścią Państwa Podziemnego (pełniły w jego strukturach rolę podziemnej policji). W BCH został dowódcą, AK wyrok anulowała. Jako lewicujący ludowiec zaczął współpracować z Armią Ludową i partyzantką sowiecką (m.in. przeprowadził grupę Armii Czerwonej by oskrzydliła Nowy Targ).

Ta karta otwierała mu wszelkie drzwi u nowej władzy [...] Polska, która przyjechała na bagnetach Armii Czerwonej sama siebie nazwała "ludową". Taki semantyczny trick sprawił, że on- ludowiec uważał, że ta nowa Polska jest jego

j.w.

W efekcie trafił do Lublina. Rząd komunistyczny zaproponował mu stanowisko szefa UB w Nowym Targu. Kuraś to stanowisko przyjął i objął. Błyskawicznie okazało się jednak, że on i jego podwładni absolutnie nie pasują do nowego systemu. Niemal cały posterunek UB poszedł do lasu i stał się zaczątkiem największego w Polsce oddziału partyzanckiego (400-500osób)

kuras.jpg

AK oskarżało go o donoszenie na swoich żołnierzy. Oskarżano go o gwałty i mordowanie Słowaków (w odwecie także ich rodzin) sprzyjających czechosłowackim roszczeniom terytorialnym. Oddziały "Ognia" przekraczały granicę polsko- czechosłowacką dokonując tzw. "akcji rewizyjnych". Podzielił Polaków i Słowaków bardzo ostro.
Jego podkomendnego oskarżano też o mord Żydów w okolicy Krościenka (brak dowodów, że to była inicjatywa Ognia). Ogień dowódcę rozstrzelał, nie wiadomo jednak czy akurat za ww czyn.

Żył jak Janosik, działał jak Janosik. Przychodził i brał swoje. Jednym do dzisiaj się to bardzo podoba, innym nie [...] konflikt o Ognia nie jest konfliktem dzisiejszym, bardzo głęboko dzieli do dzisiaj Podhale. Praktycznie od 1947 roku. [...] Dla AK zdrajca ew. człowiek nieodpowiedzialny, dla ogromnej liczby ludzi na Podhalu to wcielenie góralskości i najwspanialszego bohatera historycznego, jakiego można sobie wymarzyć

j.w.

Nieprawdopodobnie skomplikowana i kontrowersyjna postać, dlatego dla historyka bardzo interesująca

prof. Rafał Wnuk

cała rozmowa: TOK FM, "Światopodgląd", Agnieszka Lichnerowicz, gościnnie prof. Rafał Wnuk KUL, Muzeum II w.ś.

Link do archiwum jest symbolicznie płatny, nie wklejam, kto chce znajdzie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto gość

to jeszcze trzy inne

to jeszcze trzy inne biografie może pan zamieści?
Generałów Olbrychta, Mossora i Paszkiewicza.

oto Palimpsest

Niestety nie,

maksymalnie wiernie streściłem audycję z prof. Wnukiem poświęconą trzem wymienionym "Wyklętym". Podejrzewam, że dla odmiany pańska propozycja to życiorysy skrajnie odmienne? I o to chodzi. Odkłamanie prawicowej narracji robiącej z "Wyklętych" swoich bohaterów.

W lasach walczyli chadecy, endecy, piłsudczycy, nacjonaliści z krwi i kości, prawicowcy z przekonań, Janosiki, straceńcy, bandyci, socjaliści i lewicowcy dzisiaj zwani "lewactwem". Ta gorzka różnorodność postaw niektórym spędza sen z powiek.

oto krzysztof maciej

już mają swoich

Dzierżyńskich i swoje pochody pierwszomajowe i swoją Trybunę Ludu. Neobolszewia ma się w PISlamii coraz lepiej.

oto Palimpsest

Zgoda,

tak jak każdy naród pisze własną historię tak samo własną wersję zdarzeń tworzą opcje polityczne i światopoglądowe. "Tworzą" to właściwe słowo, zazwyczaj do już zaistniałych faktów ma się to jak wół do Służewca.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.