Żołnierze Wyklęci jednak Zwycięzcami

Młody 22-letni Powstaniec Warszawski Józef Szczepański – Ziutek dostał śmiertelny postrzał w dniu 1-go września i po 10 dniach zmarł, ale 29 sierpnia 1944 r. zdążył jeszcze napisać wiersz pod tytułem „Czerwona Zaraza”. Wiersz tego młodziutkiego poety pokazuje tragiczne położenie Powstańców i trzeźwą, realistyczną ocenę tamtej sytuacji bez żadnych złudzeń ale też zawiera wizję przyszłości, która się potem spełniła, co jest charakterystyczne dla prawdziwych poetów.

Pierwsza zwrotka, to tragiczna ocena sytuacji i nastroje panujące wśród Powstańców.

Czekamy ciebie, czerwona zarazo,
byś wybawiła nas od czarnej śmierci,
byś nam Kraj przedtem rozdarłwszy na ćwierci,
była zbawieniem witanym z odrazą

Ostatnia dwunasta zwrotka kończy się wizją przyszłości.

Ale wiedz o tym, że z naszej mogiły
Nowa się Polska – zwycięska narodzi.
I po tej ziemi ty nie będziesz chodzić
czerwony władco rozbestwionej siły.

Minęło pół wieku i ta wizja się spełniła, po polskiej ziemi przestała chodzić czerwona zaraza. Nie maja racji ci co głoszą że ta walka była przegraną i nie miała sensu. To czerwona zaraza przegrała, przecież zniknęła razem ze swoim matecznikiem t.j. Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. Nie ma czerwonej zarazy w Federacji Rosyjskiej, Kazachstanie, Gruzji, Estonii czy Mongolii itd. Wszyscy się tej czerwonej zarazy wyrzekli, aż dziwne że w Polsce jednak nie wszyscy.

Nie mają racji ci co tak potępiają walkę Powstańców Warszawskich i Żołnierzy Wyklętych twierdząc, że Ich walka była bezcelowa i od początku skazana na klęskę. Powstańcy Warszawscy i Żołnierze Wyklęci zwyciężyli, zwyciężyła idea za którą walczyli i zwyciężyły wartości których nie chcieli się wyrzec nawet za cenę śmierci. Zwycięstwo jest tym większe że obecnie wśród młodzieży szerzy się samorzutnie kult i honorowanie tych bohaterów co podjęli wówczas walkę z przeważającą potężną rozbestwioną siłą. Przegranymi są natomiast ci co nawet w zbrodniczy sposób wprowadzali czerwoną zarazę do tkanki społeczeństwa polskiego.

To nie jest tak jak próbują przedstawić spadkobiercy komunistów i środowiska o mentalności wasalnej, serwilistycznej, broniąc skompromitowanej sprawy przekonują, że po wkroczeniu Armii Czerwonej to była by idylla tylko Ci bandyci, tak ich nazywała czerwona zaraza, Żołnierze Wyklęci przeszkadzali. Środowiska te zwalczają kult i honorowanie bohaterów, próbują niszczyć tak wspaniałe wzorce dla Polaków. Pośrednio służy to wybielaniu i usprawiedliwianiu dla terroru stosowanego przez komunistów a niejednokrotnie życiorysów swoich przodków lub własnych. A co robili komuniści po 17-ym września 1939 r. na terenach na wschód od Bugu, tam nie było przecież Żołnierzy Wyklętych.

Wojna nie zakończyła się dla narodu polskiego w maju 1945 r. W PRL-u władza znalazła się w rękach sterowanych przez ZSRR zbrodniczych renegatów. Bilans terroru komunistycznego w powojennej Polsce jest tragiczny i trudny do precyzyjnego oszacowania. Ocenia się, że do 1956 r. komuniści uwięzili w Polsce od 250 tys. do 1 mln osób, zamordowali – wg. różnych źródeł – od 50 do 200 tys. ludzi, wydali ponad 5 tys. wyroków śmierci z których wykonali ponad 3 tys. ( były to tzw. zbrodnie sądowe). Z reguły komuniści nie oddawali rodzinom ciał ofiar, dokonywali tajnych pochówków w nieoznaczonych miejscach. W ten sposób zacierali ślady swoich zbrodni i pamięć o zamordowanych. Oczywiście, do bilansu tej rozbestwionej siły trzeba doliczyć działalność czerwonej zarazy na terenach na wschód od Bugu po 17-ym września 1939 r.

Wszystko to robiono by w Polsce zapanowała czerwona zaraza, trzeba przyznać, że nadal jest tego jeszcze dosyć dużo. Wraz z Armią Czerwoną przybyła na te tereny armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej, żeby to „nacjonalistyczne, zaściankowe, antyżydowskie, konserwatywne, zacofane, kołtuńskie, katolickie i parafialne społeczeństwo polskie” jak głosiła ówczesna propaganda, zamienili na „socjalistyczne, postępowe, oświecone, otwarte na świat, internacjonalistyczne, miłujące pokój i Związek Radziecki a nienawidzące imperialistycznych państw burżuazyjnych, nowoczesne, ateistyczne społeczeństwo”. Jak wiadomo, ten eksperyment się nie udał, m.inn. dzięki działalności Żołnierzy Wyklętych. Opór, wobec fałszywych i zbrodniczych idei szerzonej przez czerwoną zarazę, zapoczątkowany przez Żołnierzy Wyklętych, był kontynuowany przez naród polski w różnej lecz mniej drastycznej formie, przez cały okres PRL- u. Polacy obronili swoją tożsamość.

Negując kult bohaterów tamtych czasów, tym samym, usprawiedliwia się i wybiela postępowanie tamtej władzy komunistycznej składającej się z renegatów, którzy dla własnych karier służalczo realizowali idee czerwonej zarazy, której uosobieniem był ZSRR.

O historię trzeba dbać, bo to fundament tożsamości i patriotyzmu. Kult Żołnierzy (zarówno tych co byli z Andersem jak i tych „co nie zdążyli do Andersa”), Partyzantów, Powstańców, Żołnierzy Wyklętych i wszystkich walczących o niepodległość Ojczyzny lub w Jej imieniu powinniśmy szerzyć i honorować, stawiać za przykład młodym i starszym. Przykładowo w Stanach Zjednoczonych otaczają wielkim szacunkiem żołnierzy-weteranów, jest święto Dzień Weterana 11 listopada na pamiątkę zakończenia I-ej wojny światowej, w Federacji Rosyjskiej dzień 23 lutego ustanowiony jest jako Dzień Obrońcy Ojczyzny.

Jest to przykre, że jak u nas jest ustanowiony 1-y marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy walczyli i ginęli za Niepodległą – Świętą, to zaraz odzywają się opinie oczerniające Żołnierzy Wyklętych. Wygląda na to, że osoby głoszące takie opinie chyba odczuwają dyskomfort z tego faktu, że Polska jest Polską, widocznie tęsknią do statusu naszego kraju jako PRL-u lub Księstwa Warszawskiego a może i Generalnej Guberni. Daleko III-ej RP do ideału ale o tym, jak tu jest to decydujemy sami, dlatego mam pretensję do kolejnych naszych władz wybieranych wolą większości narodu, że np. za mało honorują obecnych weteranów, jest o Nich raczej cicho. Tych żołnierzy wysłała do Afganistanu czy Iraku Ich Ojczyzna, należy Im się wielki szacunek.

A jak postąpiono z żołnierzami z Nangar Khel to wstyd i hańba, szczególnie w porównaniu jak postępują Rosjanie oraz nasi sojusznicy t.j. USA w stosunku do swoich żołnierzy w walkach w Afganistanie, Syrii czy w Iraku. Wojsko nasze nie powinno być traktowane przez państwo polskie jak legia cudzoziemska.

- - -
25.02.2017

Czesław

Czesław Buksiński, inżynier, obecnie na emeryturze, od 1981 r związany z opozycją niepodległościową.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
2.142855
Ogólna ocena: 2.1 (głosów: 14)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Kult "Żołnierzy Wyklętych" jest szkodliwy, ponieważ

utrwala romantyczną tradycję bezsensownego przelewania polskiej krwi.
Jest również zakłamywaniem historii, ponieważ ich działalność nie miała żadnego wpływu ani na porządek jałtański, ani na późniejszy upadek bloku sowieckiego.

oto Krzych Adam

Hmm?

Nie będąc zwolennikiem uprawiania jakichkolwiek kultów, w tym także kultu Żołnierzy Wyklętych, a w tym ostatnim zakresie będąc jedynie skrajnie negatywnie nastawiony do obrzucania pamięci o tych Żołnierzach błotem mam pytanie. Skąd się bierze Pańskie przekonanie o rzekomym "utrwalaniu romantycznej tradycji bezsensownego przelewania polskiej krwi"? Czy Pan rzeczywiście sądzi iż ten kult może odmóżdżyć tak młodzież męską, by jedyne czego pragnąć będą ci młodzi ludzie jest los ukrywających się po lasach na chłodzie i słocie, a także o głodzie i ściganych obławą jak dzikie zwierzęta? A młodzież żeńska marzyć będzie o tym by jeszce przed osiągnięciem pełnoletności przejśc przez UB-eckie tortury i być potem zastrzelonymi? Tak jak Inka?

Także może Pan wyjaśni w jaki sposób historia ulega zakłamaniu przez fakt iż Żołnierze Wyklęci nie mieli żadnego wpływu ani na porządek jałtański, ani na późniejszy upadek bloku sowieckiego?

Ze smutkiem obserwuję znaczną ilość głosów uwłaczających Żołnierzom Wyklętym. Dziwić się bardzo nie dziwię, owe dzieci (i wnuczęta) resortowe, owa "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" musi tak reagować na przypominanie im zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat, dokonanych przez ich ojców i dziadów. Co sprytniejsi próbują też narzucać swoją własną interpretację tego określenia. Jeśli NKWD, czy Smiersz, albo UB, czy Informacja Wojskowa przyszły po Kazika i Antka mieszkających w tej samej wsi i zabrały tylko Kazika, bo Antek wcześniej uciekł do lasu to jaki mają ci dwaj byli żołnierze AK status? Nieważne, że obydwaj byli martwi już po kilku tygodniach, jeden zakatowany w areszcie śledczym, a drugi zastrzelony w obławie. Kazik to ofiara stalinizmu, bandytą czyli żołnierzem przeklętym był tylko Antek. Wygodnie jest też zrzucić wszystko na tego potwora Stalina. A przecie stalinizm w Polsce zaczął się dopiero w 1949 roku. Większość ofiar terroru komunistycznego to ofiary za tzw pierwszego Gomułki, kiedy jeszcze Stalin nie wziął się za czystki w demoludach i jeszcze nie poustawiał tam swoich wydmuszek.

Ale wróćmy do tych obrzucających błotem. Józef Mackiewicz napisał kiedyś:

Najcharakterystyczniejszą cechą systemu komunistycznego jest (...) totalna niewola ludzkiego ducha, zniewolenie ludzkiej myśli, ludzkiego intelektu.

A także:

Niemiecka (okupacja - przyp. mój KA) robi z nas bohaterów, a sowiecka robi z nas gówno. Niemcy do nas strzelają, a Sowieci biorą gołymi rękami. My do Niemców strzelamy, a Sowietom wpełzamy w dupę.

Myślę, że nie tylko "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" (już w trzecim pokoleniu) tym obrzucaniem się zajmuje. Nikomu nie jest miłe uświadomienie sobie, że jego czy jej kochany tata, wujek, czy dziadek był jednym z tych, o których pisał Mackiewicz. Więc idzie się w zaparte, w zaprzeczanie tej strasznej rzeczywistości.

oto YogiBeer

Nie będąc zwolennikiem

Nie będąc zwolennikiem uprawiania jakichkolwiek kultów, w tym także kultu Żołnierzy Wyklętych, a w tym ostatnim zakresie będąc jedynie skrajnie negatywnie nastawiony do obrzucania pamięci o tych Żołnierzach błotem mam pytanie.

Pan konsekwentnie usiłuje negować zbrodniczy charakter działalności części partyzantów antykomunistycznych, co razi szczególnie w przypadku spraw dobrze udokumentowanych meldunkami samych sprawców, ich zeznaniami i zeznaniami świadków. Ponadto usiłuje Pan mieszać partyzantkę antykomunistyczną i ofiary stalinizmu by wykazać, że komuniści zmusili wszystkich "wyklętych" do samoobrony represjami, podczas gdy konflikt zbrojny AK i NSZ z partyzantką sowiecką i komunistyczną rozpoczął się przed wkroczeniem Armii Czerwonej na byłe ziemie II RP. Oczywiście część "wyklętych" faktycznie po ujawnieniu lub tylko opuszczeniu konspiracji wróciła do podziemia z powodu represji, ale większość "wyklętych" po prostu zignorowała rozkaz z 19.I.1945 o likwidacji AK i zaczęła prowadzić wojnę z "sowietami" i "komuną" na własny rachunek.

Skąd się bierze Pańskie przekonanie o rzekomym "utrwalaniu romantycznej tradycji bezsensownego przelewania polskiej krwi"? Czy Pan rzeczywiście sądzi iż ten kult może odmóżdżyć tak młodzież męską, by jedyne czego pragnąć będą ci młodzi ludzie jest los ukrywających się po lasach na chłodzie i słocie, a także o głodzie i ściganych obławą jak dzikie zwierzęta? A młodzież żeńska marzyć będzie o tym by jeszce przed osiągnięciem pełnoletności przejśc przez UB-eckie tortury i być potem zastrzelonymi? Tak jak Inka?

Kult "wyklętych" to szerzenie postaw narodowo szkodliwych. Obok demonizowania PRL (dzięki czemu władze unikają rozliczania "osiągnięć" III RP przez porównanie z PRL) i szczucia Polaków na Rosję (taką samą rolę pełni pielęgnowana od lat przez władców III RP histeria wokół Katynia, jednocześnie trwa całkowite przemilczanie zbrodni niemieckich), to także promocja samobójczego patriotyzmu, który owocował pacyfikacjami, jakie sprowokował "Hubal", czy jatkami takimi jak PW'44. To opieranie postaw politycznych na emocjach, a nie pragmatyzmie i odsuwanie od debaty publicznej każdego, kto próbuje apelować do zdrowego rozsądku, bo ludzie wytresowani do emocjonalnego postrzegania rzeczywistości nie potrafią słuchać ani myśleć.

Ze smutkiem obserwuję znaczną ilość głosów uwłaczających Żołnierzom Wyklętym. Dziwić się bardzo nie dziwię, owe dzieci (i wnuczęta) resortowe, owa "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" musi tak reagować na przypominanie im zbrodni sprzed kilkudziesięciu lat, dokonanych przez ich ojców i dziadów.

Być może wnuczęta resortowe nie mają nic lepszego do roboty, niż wytykać polskim głupcom, że postawa romantyczna to nie postawa nacjonalistyczna, że działania "wyklętych" były militarnie skazane na porażkę, a politycznie - całkowicie bezsensowne, że istotą postawy nacjonalistycznej jest realizm polityczny i unikanie walki, gdy stosunek sił gwarantuje klęskę. Być może "trzecie pokolenie UB" nie ma nic lepszego do roboty, tylko wykładać Polakom po raz tysięczny prawdy odkryte przez polskich nacjonalistów ponad 100 lat temu: http://prawica.net/comment/85693#comment-85693 . Jeśli tak jest w rzeczywistości, to dlaczego "patrioci" i "narodowcy" ("trzecie pokolenie 'wyklętych'") w imię "racji moralnych" starają się cofnąć myśl polityczną swojego narodu do roku 1830, 1846 albo 1863, działając w ten sposób ewidentnie na szkodę narodu? Jaki ma interes "trzecie pokolenie UB" w propagowaniu faktycznych postaw nacjonalistycznych i nacjonalistycznego spojrzenia na romantyczne zrywy?

A przecie stalinizm w Polsce zaczął się dopiero w 1949 roku. Większość ofiar terroru komunistycznego to ofiary za tzw pierwszego Gomułki, kiedy jeszcze Stalin nie wziął się za czystki w demoludach i jeszcze nie poustawiał tam swoich wydmuszek.

A to ciekawe. Kto proklamował oficjalny początek stalinizmu w PRL?

Mackiewicz: Niemiecka (okupacja - przyp. mój KA) robi z nas bohaterów, a sowiecka robi z nas gówno. Niemcy do nas strzelają, a Sowieci biorą gołymi rękami. My do Niemców strzelamy, a Sowietom wpełzamy w dupę.

Proszę sobie wyobrazić, co by zostało z narodu polskiego, gdyby do 1956r. Polacy chcieli strzelać do Sowietów, tak, jak się to Panu, panie "Krzychu Adamie" marzy.

Myślę, że nie tylko "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" (już w trzecim pokoleniu) tym obrzucaniem się zajmuje. Nikomu nie jest miłe uświadomienie sobie, że jego czy jej kochany tata, wujek, czy dziadek był jednym z tych, o których pisał Mackiewicz. Więc idzie się w zaparte, w zaprzeczanie tej strasznej rzeczywistości.

No tak, a wśród tej "wspólnoty rozbójniczej" na honorowym miejscu profesor Bogusław Wolniewicz: Profesor Wolniewicz miażdży* i masakruje* kult "żołnierzy wyklętych"

oto Krzych Adam

Drogie dziecię (lub wnuczę) resortowe.

Czy też osobo, która na jakiejś innej zasadzie odnalazła się w składzie "polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej" z którą historyczny naród polski jest zmuszony dzielić terytorium państwowe. Znalazłem się oto w bardzo niemiłej pozycji, w której w języku angielskim zazwyczaj mówi się: "Sir, you have me at disadvantage". Choć w tej konkretnej sytuacji raczej nie "sir" tylko po prostu "man", albo nawet "hey, you".

Na czym polega ta niedogodność, czy też całkowity brak komfortu jaki odczuwam w tej sytuacji? Otóż nie lubię przestawać w jakichkolwiek stosunkach typu towarzyskiego nawet w tego rodzaju korespondencji jak tu z osobami do których nie czuję szacunku, co więcej żywię pewien rodzaj odrazy. Chodzi tu o to co można nazwać zdolnością honorową. Jakiś czas temu, mierzony miesiącami, wymieniliśmy kilka postów, po których podjąłem taką decyzję i starałem się Pana unikać. Będę się starał czynić podobnie i w przyszłości. Dlatego wstrzymam się od komentowania tego i następnych podobnych wpisów

oto jagiątko

(...) starałem się Pana

(...) starałem się Pana unikać. Będę się starał czynić podobnie i w przyszłości

I słusznie, oszczędzi Pan sobie wstydu a czytelnikom zażenowania. Czcigodny Palmer za każdym razem spuszcza Panu merytoryczne bęcki. Rejterada (jakkolwiek haniebna) zapobiegnie porucie, a przy okazji obnaży pańską indolencję umysłową, względnie brak rzeczowych (tych pozamerytorycznych Panu nie brakuje, vide (...) osobami do których nie czuję szacunku, co więcej żywię pewien rodzaj odrazy) argumentów.

oto Krzych Adam

Drogi Sancho Panso na swym osiołku.

Pierwsza myśl która mi przyszła do głowy to było: "Ir al infierno".

Jednakże potem przypomniałem sobie, że należy mieć pobłażliwość w stosunku do maluczkich duchem i postanowiłem jednak powiedzieć: "Vaya con Dios, fiel peón".

oto elvis

Druga myśl jest bardziej nośna,

należy mieć pobłażliwość w stosunku do maluczkich duchem

jako że nick "jagniątko" w kontekście poprzednich wisów może (choć nie musi) sugerować przynależność młodej osoby do owczarni Dobrego Pasterza, rozczarowanej łagodnością dojrzałych owieczek i prowokującej do ostrej konfrontacji, demaskując przy okazji "czcigodnego Palmera"
Sam Pan zresztą w tej drugiej myśli zbliżył się do określenia "jagniątka" jako "ubogiego duchem", a więc błogosławionego...

oto YogiBeer

Już wielokrotnie dementowałem

Już wielokrotnie dementowałem te "demaskacje" różnym osobom pod różnymi pseudonimami. Ręce opadają. W międzyczasie zostałem "trzecim pokoleniem UB" czy tam "resortowym wnuczęciem". PN to podobno strona, gdzie się dyskutuje z argumentami ad rem, gdzie argumenty ad personam są niedozwolone. Z jakiej racji mam komentować każdą bzdurę nie dotyczącą przedmiotu dyskusji, kiedy nawet bzdur na temat nie mam czasu ani siły?

oto elvis

Nie pisałem do YogiBeer

a do Krzycha Adama.
A, przy okazji, szamani Jahwe rytu rzymskiego to wyraz szacunku dla milionów katolików w Polsce?

I jeszcze ad personam: YogiBeer to nazwa piwa czy pianego piwem yogina? Trochę luzu, misjonarzu

oto chłop jag

Pan konsekwentnie usiłuje

Pan konsekwentnie usiłuje negować zbrodniczy charakter działalności części partyzantów antykomunistycznych, co razi szczególnie w przypadku spraw dobrze udokumentowanych meldunkami samych sprawców, ich zeznaniami i zeznaniami świadków.

Czyżbyś Pan nie raczył wiedzieć Panie YogiBeer @, że bandyci podszywali się pod Wyklętych? Czyżbyś pan nie wiedział, że UB-ecja w tamtych czasach dorabiała sobie po godzinach - mordując i rabując tych Polaków - którzy zdaniem owych UB-eków mieli pochowane jakieś dobra?
Wniosek?
Te udokumentowanie zbrodni przez bandytów z UB - można sobie w buty włożyć - bo niejednokrotnie swoimi zbrodniami obarczali Wyklętych - na których zeznania wymuszano poprzez łamanie im kości - tołażysze - a potem to tylko już strzał w potylicę.
Na koniec - czasami to sobie myślę, że oto - rzeczony kult wymyślono także po to aby - aby umożliwić wspólnocie rozbójniczej ponowne mordowanie rzeczonych, polskich bohaterów - tołażysze.

oto YogiBeer

Rajs/"Bury", Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa IPN

Informacja o ustaleniach końcowych śledztwa S 28/02/Zi w sprawie pozbawienia życia 79 osób - mieszkańców powiatu Bielsk Podlaski w tym 30 osób tzw. furmanów w lesie koło Puchał Starych, dokonanych w okresie od dnia 29 stycznia 1946r. do dnia 2 lutego 1946

(...)
1. w dniu 29.01.1946r. we wsi Zaleszany pozbawienia życia przez zastrzelenie jak i spalenie 16 osób, oraz usiłowanie pozbawienia życia pozostałych mieszkańców poprzez zamknięcie ich w jednym domu, który został podpalony i spowodowania uszkodzeń ciała poprzez poparzenie co najmniej dwóch osób i dokonanego w tym samym dniu we wsi Wólka Wygonowska pozbawienia życia przez zastrzelenie 2 osób,
2. w dniu 31.01.1946r. w pobliżu miejscowości Puchały Stare pozbawienia życia przez rozstrzelanie 30 mężczyzn,
3.w dniu 2 lutego 1946r. we wsi Zanie pozbawienia życia przez zastrzelenie, jak i spalenie 24 osób i spowodowania uszkodzeń ciała wskutek postrzelenia z broni palnej i poparzenia 8 mieszkańców oraz dokonanego w tym samym dniu we wsi Szpaki pozbawienia życia przez zastrzelenie lub spalenie 5 osób i spowodowania uszkodzeń ciała w wyniku postrzelenia z broni palnej 4 osób, z których to 2 osoby zmarły ,jak również sprowadzenia pożaru zabudowań tych wsi i wsi Końcowizna
Postępowanie to zostało umorzone wobec prawomocnego zakończenia postępowania o te same czyny przeciwko sprawcy kierowniczemu oraz śmierci bezpośrednich sprawców i niewykrycia części z nich.
W 1995 r. do działającej wówczas Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku wpłynęło pismo Społecznego Komitetu do spraw Ekshumacji Szczątków Osób Pomordowanych w Puchałach Starych.
Wniosek tego komitetu skutkował podjęciem czynności w sprawie zabójstwa mężczyzn określanych jako furmani w lesie koło Puchał Starych, którego dokonanie przypisywane było polskiemu oddziałowi Pogotowia Akcji Specjalnej - Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (PAS NZW) dowodzonemu przez Romualda Rajsa, pseudonim „Bury”. Podjęte czynności objęły również inne czyny pozostające w bezpośrednim związku czasowo – przestrzenno – podmiotowym, dokonane przez ten sam oddział, a mianowicie pozbawienia życia w dniu 29 stycznia 1946 r. części mieszkańców wsi Zaleszany i Wólka Wygonowska oraz zabójstw w dniu 2 lutego 1946r.mieszkańców wsi Zanie i Szpaki, w których to wsiach spalono znaczną część domów i budynków gospodarczych, podobnie jak w miejscowości Końcowizna, gdzie nikt nie został pozbawiony życia .
Podjęte działania przez prokuratora byłej Okręgowej Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Białymstoku skutkowały wszczęciem w dniu 25 marca 1997 r. śledztwa, które z uwagi na likwidację Okręgowych Komisji Badania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu zostało zawieszone.
(...)
Na podstawie wszystkich dowodów nie może być wątpliwości, że sprawcą kierowniczym - osobą wydającą rozkazy był R. Rajs, „Bury”, a wykonawcami część jego żołnierzy. Wielu z bezpośrednich sprawców poniosło bardzo surowe kary, i to bez względu na to, czy przypisano im udział w zdarzeniach będących przedmiotem tego śledztwa. Część osób skazanych została wymieniona powyżej. Tylko niektórzy potwierdzali udział w pacyfikacji wsi jak Kazimierz Borkowski, ps. „Wróbel” (skazany na karę śmierci i stracony), który stwierdził „...ja osobiście podpalałem niektóre zabudowania pośrodku wsi Zanie. Wówczas z ludności nikogo nie postrzeliłem, gdyż moje zadanie polegało na podpalaniu wsi” (k. 1312). Wielu z żołnierzy 3 Brygady NZW poniosło śmierć w toku walk, potyczek, czy też celowych akcji likwidacyjnych organów bezpieczeństwa. Niewątpliwie też tożsamości części z nich, wśród których mogli być aktywni wykonawcy rozkazu zabijania ludności cywilnej, nie ustaliły ówczesne organy bezpieczeństwa. Nie było to też możliwe obecnie. Istnieją też poważne trudności z odtworzeniem składu drużyn w 3 plutonach Brygady dowodzonej przez R. Rajsa. W dokumentach archiwalnych oraz różnych publikacjach naukowych jest niekiedy podawany inny skład poszczególnych plutonów. Przykładem może być tutaj pluton „Bitnego”, który podczas pacyfikacji Zań miał składać się z drużyn „Szczygła”, „Gołębia” i „Ładunka”. Natomiast z innych źródeł wynika, iż dowódcami drużyn byli też w tym plutonie „Głuszec”, „Modrzew” i „Tęcza”, natomiast wymieniony „Szczygieł” był w oddziale Burego dowódcą zwiadu konnego. Przytoczone okoliczności potwierdzają, iż w różnych okresach działania brygady były dokonywane zmiany i przesunięcia drużyn między plutonami. Ponadto również przydział żołnierzy do drużyn ulegał zmianom. Byli bowiem oni przydzieleni do pododdziałów dowodzonych przez różnych drużynowych. Skutkiem takich posunięć jest niemożność precyzyjnego i jednoznacznego wskazania, iż wymieniana osoba jako członek danej drużyny była nim akurat w określonym czasie. Odnosząc to przykładowo do członka drużyny „Modrzewia” nie sposób przyjąć jednoznacznie, iż dana osoba była pod jego dowództwem w dniu rozstrzelania furmanów koło Puchał Starych.

Chce Pan tego więcej?

oto chłop jag

YogiBeer @

Bandyci zdarzali się też wśród partyzantki, którą uznawała tamta komuna a którą kojarzono z Mieciem Moczarem. Mieciu tym faktem podzielił się z czytelnikami - ponieważ był to w tamtym czasie problem - chociaż na bandytach w swoich szeregach partyzanci natychmiast wykonywali wyroki śmierci.
Wniosek?
Miecia i jego partyzantów nikt nie miał i nie ma za bandytę - a mógłby mieć na tej samej podstawie co Wyklętych - tołażysze.

oto YogiBeer

Nie ma Pan w kontekście

Nie ma Pan w kontekście wyroku IPN nic do dodania w sprawie tego, co pisał powyżej:

Czyżbyś Pan nie raczył wiedzieć Panie YogiBeer @, że bandyci podszywali się pod Wyklętych? Czyżbyś pan nie wiedział, że UB-ecja w tamtych czasach dorabiała sobie po godzinach - mordując i rabując tych Polaków - którzy zdaniem owych UB-eków mieli pochowane jakieś dobra?
Wniosek?
Te udokumentowanie zbrodni przez bandytów z UB - można sobie w buty włożyć - bo niejednokrotnie swoimi zbrodniami obarczali Wyklętych - na których zeznania wymuszano poprzez łamanie im kości - tołażysze - a potem to tylko już strzał w potylicę.

Nie nasuwa się Panu, że być może pan Krzych Adam i jego skrzydłowi bezczelnie kłamią i usiłują wrobić Polaków w kult zbrodniarzy?

Pisze mi Pan o tym, że Moczar też był bandytą ... Z całą rezerwą w stosunku do Moczara, IPN dotychczas nie wykazał mu palenia wsi i mordowania dziesiątków bezbronnych cywilów. Mimo to nikt nie urządza marszów i biegów na jego cześć.
Tymczasem polskim dzieciakom, które chciałyby być nacjonalistami (a są pogrobowcami romantyzmu i samobójczego pseudopatriotyzmu) agentura dezinformacyjna sprzedała opisanego powyżej rzeźnika jako idola i bohatera:
ONR i Rajs "Bury"

oto chłop jag

Pisze mi Pan o tym, że Moczar

Pisze mi Pan o tym, że Moczar też był bandytą ...

Niczego takiego nie napisałem.
Wniosek?
Proszę wreszcie zrozumieć, że kiedyś w Niemczech decydował Hermann Göring kto jest Żydem a przynajmniej tak sądził - natomiast kto był bandytą a kto partyzantem czy żołnierzem decydowała u nas bandycka do szpiku kości bolszewia - tołażysze.

oto watazka

A kto teraz decyduje?

A kto teraz decyduje?
Bo kiedys decydowali o charakterze przestepcow poszkodowani mieszkancy.
No to i ja poprosze o zrozumienie:
Wojna to sa nienormalne warunki i czesto tchorz staje sie bohaterem a odwazni - tchorzami. Zdarza sie i to, ze mlodzi przylaczaja sie do naslanych grup i o tym nie wiedza.
Natomiast po podpisaniu pokoju - wszystkie samozwancze bandy byly automatycznie nielegalne.
Zwlaszcza, ze byla amnestia.
Bo przeciez nie bylo legalnych wrogow, ani legalnych sprzymierzencow w nielegalnych awanturach. Wszyscy chcieli pokoju a tylko awanturnikom marzyla sie wojenka.
I bylo kilka panstw, ktore ten pokoj podpisaly.
Nalezalo go uszanowac.Inne panstwa o tym wiedzialy.
Zdaje sie, ze mamy klopot ze zrozumieniem prawa.

oto Kremlowski kurant

Nie?

Taki np Grzegorz Korczynski.Po wojnie bodajze komendant glowny (sic!) MO w czasie wijny zajmowal sie polowaniem na Zydow,rabowaniem ich i mordowaniem.Robil to jako dowodxa jednej z band "Gwardii Ludowej"

oto elvis

Pan chłop miał rację

w sprawie wiarygodności tych dokumentów. Choć nie radził bym nikomu wkładać ich w buty. Mogą uwierać swoją tendencyjnością. Podobnie jest z pańskimi cytacjami, wklejanymi tu równie obficie co wybiórczo.
Na przykład, w cytowanym wyżej raporcie IPNu pominął an fragmenty zaprzeczające założonej tezie: Rajs - bandyta, jak również okoliczności opisywanych zdarzeń i konsekwencje różnorodności etniczno-politycznej miejscowej ludności. Żeby nie przedłużąć, jeden cytat:

Wyrok skazujący Romualda Rajsa, m in. za opisane powyżej czyny, jak również wyrok wobec Kazimierza Chmielowskiego zostały unieważnione na podstawie przepisów Ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego). Postanowienie w sprawie uznania za nieważne tych wyroków zostało wydane w dniu 15 września 1995 r. przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego. W uzasadnieniu postanowienia o unieważnieniu wyroków skazujących R. Rajsa i K. Chmielowskiego Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego stwierdził, że wszystkie działania obu skazanych „zmierzały do realizacji celu nadrzędnego, jakim był dla nich niepodległy byt Państwa Polskiego (...) Miały one na celu zapobieżenie represjom wobec bliżej nieokreślonej liczby osób prowadzących walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego”. Zdaniem tego Sądu rozkazy wydawane przez R. Rajsa i K. Chmielowskiego zostały określone w uzasadnieniu tego postanowienia, jako „stan wyższej konieczności, który zmusił ich do podjęcia działań nie zawsze jednoznacznych etycznie”.

Pominął Pan również opis bardzo prawdopodobnej motywacji do działania oddziałów PAS NZW, umieszczony w cytowanym raporcie, a mianowicie fakt, że wielu tamtejszych białoruskich aktywistów było podczas okupacji niemieckiej folksdojczami, a po zmianie okupacji na sowiecką kolaborowało z NKWD (podobnie jak casus Czuma pokazany w filmie "Wołyń"). A skutkiem tej kolaboracji był Sybir lub mogiła dla Polaków .

oto YogiBeer

Pan chłop nie miał racji

Pan chłop miał rację w sprawie wiarygodności tych dokumentów. Choć nie radził bym nikomu wkładać ich w buty. Mogą uwierać swoją tendencyjnością.

Pan chłop usiłował przekonywać, jakoby wszystko, co obciąża "żołnierzy wyklętych" to fałszywki i zbrodnie pozorantów z UB. Panu chłopu dowiedziono, że IPN uznał, że materiał dowodowy wystarcza do obciążenia Rajsa/"Burego" odpowiedzialnością za masakry ludności białoruskiej.

Podobnie jest z pańskimi cytacjami, wklejanymi tu równie obficie co wybiórczo.

Dokument IPN przytoczyłem w części istotnej dla argumentacji, podając źródło i nie ukrywając skrótu.

w cytowanym wyżej raporcie IPNu pominął an fragmenty zaprzeczające założonej tezie: Rajs - bandyta,

IPN w podsumowaniu potwierdził sprawstwo kierownicze mordów Rajsa. Nie ma tam fragmentów zaprzeczających, że to Rajs i jego ludzie mordowali bezbronnych cywilów.

Pan chyba nie rozumie, co oznacza cytowane przez Pana orzeczenie sądu, dodatkowo pozwolił sobie Pan na manipulowanie cytatem, które zaraz pokażę:

Wyrokiem tego Sądu z dnia 1.10.1949 r. Romuald Rajs, ps „Bury” został skazany na karę śmierci.
Wśród zarzuconych i przypisanych Romualdowi Rajsowi w wyroku przestępstw były i czyny związane z pacyfikacją wsi oraz zabójstwem furmanów.
Wyrok skazujący Romualda Rajsa, m in. za opisane powyżej czyny, jak również wyrok wobec Kazimierza Chmielowskiego zostały unieważnione na podstawie przepisów Ustawy o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego. Postanowienie w sprawie uznania za nieważne tych wyroków zostało wydane w dniu 15 września 1995 r. przez Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego.W uzasadnieniu postanowienia o unieważnieniu wyroków skazujących R. Rajsa i K. Chmielowskiego Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego stwierdził, że wszystkie działania obu skazanych „zmierzały do realizacji celu nadrzędnego, jakim był dla nich niepodległy byt Państwa Polskiego (...) Miały one na celu zapobieżenie represjom wobec bliżej nieokreślonej liczby osób prowadzących walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego”. Zdaniem tego Sądu rozkazy wydawane przez R. Rajsa i K. Chmielowskiego zostały określone w uzasadnieniu tego postanowienia, jako „stan wyższej konieczności, który zmusił ich do podjęcia działań nie zawsze jednoznacznych etycznie”.

Unieważnienie wyroku sądu z 1949 r. nie oznacza orzeczenia o niewinności. I ustalenia końcowe śledztwa IPN z 2005r. potwierdzają odpowiedzialność Rajsa i jego ludzi za rzezie.

Jeszcze o orzeczeniu z 1995: dla osoby trzeźwo myślącej żadne działania "wyklętych", w szczególności terror i mordy na ludności białoruskiej, nie mogły służyć realizacji celu "jakim był dla nich niepodległy byt Państwa Polskiego", bo to było całkowicie poza ich zasięgiem. Oznacza to, że mordowali w imię mżonek. Reszta cytowanego fragmentu uzasadnienia to bełkot - proszę to sobie przeczytać ze zrozumieniem: "Miały one na celu zapobieżenie represjom wobec bliżej nieokreślonej liczby osób prowadzących walkę o niepodległy byt Państwa Polskiego".

ominął Pan również opis bardzo prawdopodobnej motywacji do działania oddziałów PAS NZW, umieszczony w cytowanym raporcie, a mianowicie fakt, że wielu tamtejszych białoruskich aktywistów było podczas okupacji niemieckiej folksdojczami, a po zmianie okupacji na sowiecką kolaborowało z NKWD (podobnie jak casus Czuma pokazany w filmie "Wołyń"). A skutkiem tej kolaboracji był Sybir lub mogiła dla Polaków .

Czy Pan wierzy, że Rajs pomordował furmanów i pozostałe kilkadziesiąt osób po tym, jak im bezspornie wykazał, że byli folksdojczami oraz kolaborantami z NKWD? I popalił te wioski po śledztwie i zdobyciu dowodów? Czy może chce Pan, żeby jakiś idiota, który przeczyta Pana opowieści uwierzył?

Proszę następnym razem manipulować trochę inteligentniej.

oto Krzysztof M

Pan chłop usiłował

Pan chłop usiłował przekonywać, jakoby wszystko, co obciąża "żołnierzy wyklętych" to fałszywki i zbrodnie pozorantów z UB. Panu chłopu dowiedziono, że IPN uznał, że materiał dowodowy wystarcza do obciążenia Rajsa/"Burego" odpowiedzialnością za masakry ludności białoruskiej.

Drogi panie... W przypadku IPN-u nie jest ważne, co IPN powiedział, tylko to, czego nie powiedział. Dwa przykłady: 1. Działaczowi pierwszej Solidarności, gdy poszedł do IPN-u zapoznać się ze swoją teczką, pokazano dwie, czy trzy kartki. A powinno być tych kartek tak ze trzy grube tomy. 2. Stary partyzant po zapoznaniu się w IPN-ie ze swoją teczką (coś cienka ona była), w trakcie rozmowy zorientował się, że jest po prostu przesłuchiwany na okoliczność pewnego pobicia jednego żyda (za Niemca oczywiście). Więc rozmowę zakończył niezwłocznie.

Wniosek (słowami Wielkiego Szu): "Patrzysz na obrazek, a nie widzisz rzeczy." :-)

oto YogiBeer

IPN jest ostatnią instytucją

IPN jest ostatnią instytucją na świecie, która by była skłonna obciążyć jakąkolwiek winą któregokolwiek partyzanta antykomunistycznego. Dlatego orzeczenie w sprawie Rajsa/"Burego" jest dewastujące dla jego legendy i apologetów.

oto Paulina Kaufmann

Unieważnienie wyroku sądu z

Unieważnienie wyroku sądu z 1949 r. nie oznacza orzeczenia o niewinności.

Niestety, nie. Zgodnie z ustawą z dn. 23 lutego 1991, unieważnienie jest równoznaczne z uniewinnieniem (Art. 2 pkt 1). Wylano w ten sposób dziecko z kąpielą i zablokowano możliwość dochodzenia jakichkolwiek roszczeń ze strony ofiar jeśli zostało przeprowadzone postępownie zakończone wyrokiem o unieważnieniu wcześniejszego orzeczenia sądu z okresu 1 stycznia 1944 do 31 grudnia 1956, wydanego na obszarze Państwa Polskiego w granicach z 1921, ustalonych w traktacie ryskim (orzeczenie TK z dn. 30 kwietnia 1996).
W świetle obowiązującego prawa Rajs jest niewinny.
Moim zdaniem, zapis w/w ustawy jest kuriozalny, podyktowany był względami politycznymi i nie został poddany odpowiedniej krytyce merytorycznej przez ustawodawcę w zakresie skutków prawnych takiego brzmienia inkryminowanego artykułu. Nie usprawiedliwa tego faktu brak rzetelnej wiedzy historycznej na temat działalności niektórych osób, które zostały na podstawie artykułu tej ustawy uiewinnione. Założono a priori, że wszystki orzeczenia w sprawach objętych działaniem ustawy były nieuzasadnione.
Nie wiem czy w sprawie tych dwóch "bohaterów" również przeprowadzono postępowanie unieważniające
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Abram...
https://pl.wikipedia.org/wiki/6_Wile%C5%84ska_Bryg...(WiN)#Czes.C5.82aw_Chrzanowski_ps._.E2.80.9EKwiatek.E2.80.9D
Obaj byli dezerterami z LWP, Chrzanowski zdezerterował z bronia w ręku.
Pomijajac inne zarzuty sformułowane w akcie oskarżenia, sam fakt dezercji, w świetle ówcześnie obowiązującego prawa, był wystarczająca podstawą do orzeczenia KS. Teraz obaj są "Żołnierzami Wyklętymi" i bohaterami.
Zatem skoro dezerterzy z LWP sa bohaterami, to a contrario, wszyscy ci, którzy nie zdezerterowali są zdrajcami.

oto YogiBeer

Niestety, nie. Zgodnie z

Niestety, nie. Zgodnie z ustawą z dn. 23 lutego 1991, unieważnienie jest równoznaczne z uniewinnieniem (Art. 2 pkt 1).

Uniewinnienie to nie jest orzeczenie o niewinności. Tzn. osoba uniewinniona nie staje się osobą, która czynu NIE DOKONAŁA. I orzeczenie IPN potwierdza to. Żargon prawniczy to labirynt.

W świetle obowiązującego prawa Rajs jest niewinny.

Nie, został jedynie uwolniony od konsekwencji prawnych swoich czynów. Patrz orzeczenie IPN.
Oczywiście reszta opisu sytuacji formalnoprawnej w sprawie jego zbrodni jest taka, jak Pani pisze.

oto Paulina Kaufmann

Proszę jeszcze raz spokojnie przeczytać co napisałam.

Żargon prawniczy, to nie labirynt.
Uniewinnienie nie zaprzecza dokonania czynu ale zdejmuje odpowiedzialność karną ergo Rajs jest niewinny. W świetle obowiązującego prawa.
Dla mnie, niezależnie od motywów (moim zdaniem, dorabianych post factum) jest mordercą, któremu należy przypisać sprawstwo kierownicze.
Tak, przy okazji...
Są w Polsce A.D. 2017 ludzie, którzy uważają, że Polska nie jest państwem suwerennym i niepodległym a na jej terenie stacjonuja okupacyjne wojska amerykańskie. Per analogiam do "bohaterskich" czynów "ŻW", jeśli owe osoby utworzyłyby oddział partyzancki "Wolność i Niezawisłość" i zaczęły strzelać do Amerykanów i ich brukselskich sługusów, należało by ich za to uniewinnić i stawiać pomniki ponieważ za podstawę przywoływanych wcześniej wyroków uniewinniających wzięto "działania mające na celu obronę niepodległości Państwa Polskiego" zatem uwzględniano tylko pobudki patriotyczne i przekonania polityczne a nie fakt łamania obowiązującego prawa.

oto YogiBeer

Uniewinnienie nie zaprzecza

Uniewinnienie nie zaprzecza dokonania czynu ale zdejmuje odpowiedzialność karną ergo Rajs jest niewinny. W świetle obowiązującego prawa.

Dokładnie to napisałem. Uniewinnienie nie oznacza, że ktoś czynu nie dokonał. Orzeczenie IPN potwierdza sprawstwo Rajsa/"Burego" i jego oddziału.

Wojna ideologiczna solidurniów i "recyclingowanych" aparatczyków z "komuną" zrobiła z polskiego systemu prawnego "bałagan".

oto elvis

Tak by właśnie było:

jeśli owe osoby utworzyłyby oddział partyzancki "Wolność i Niezawisłość" i zaczęły strzelać do Amerykanów i ich brukselskich sługusów, należało by ich za to uniewinnić i stawiać pomniki ponieważ za podstawę przywoływanych wcześniej wyroków uniewinniających wzięto "działania mające na celu obronę niepodległości Państwa Polskiego" zatem uwzględniano tylko pobudki patriotyczne i przekonania polityczne a nie fakt łamania obowiązującego prawa.

Oczywiście pod warunkiem, że "opcja współczesna" ŻW doszłaby do władzy i stanowiła swoje rawa.
Jakoś trudno zrozumieć prawnikom, że prawa zmieniają się razem z władcą.

oto elvis

W tym przypadku nieważne w co ja wierzę.

Czy Pan wierzy, że Rajs pomordował furmanów

Chodzi o to w co wierzył Rajs, wykonując rozkazy. Chyba nie zaprzecza Pan, że był żołnierzem.
Mogło tak nawet być jak pisze p. Eowina, że administracji polskiej, a szerzej, polskiej ludności i polskim partyzantom zależało na przesunięciu granicy z ZSSR jak najdalej na wschód wg kryterium etnicznego i w związku z tym wojsko i milicja unikało kontaktu z Rajsem lub "tropiło go nieudolnie" jak - stoi w raporcie IPNu. Tam (nie tylko tam) wojna nie skończyła się 9 maja '45, brata mojej mamy NKWD aresztowało pod koniec '46 roku, miał 20 lat i był porządnym polskim partyzantem (wiem to) w NZS wierzył w Boga i w Niepodległą Polskę, a zginął za udział we mszy św. za Ojczyznę, bo zdjęto ich po wyjściu z kościoła. Do dziś nie wiadomo gdzie zgniły jego prochy, Według pańskich kryteriów był otumanionym przez szamanów i hochsztaplerów głupcem, ale na szczęście takich racjonalnych nacjonalistów w Polsce jak na lekarstwo (tzn truciznę)

oto elvis

A Pani nie wie?

A Pani nie wie?
A Pani nie wie?
To dziwne;

oto Paulina Kaufmann

Nie, nie wiem o czym myślał Rajs.

Nie wiem też nic o rozkazie mordowania furmanów wydanym przez jakąkolwiek zwierzchność.
Wiem natomiast, że dopuścił się zbrodni wojennej (skoro Pan twierdzi, że był żołnierzem) mordując cywilów. Za drobniejsze przewinienia rozstrzeliwano, także w Wojsku Polskim podległym rządowi w Londynie, któremu, przynajmniej teoretycznie, do 19 stycznia 1945 podlegał równiez Rajs.
Po tej dacie, Rajs nie podlegał nikomu więc mówienie o nim, że był żołnierzem jest nadużyciem. Był bandytą.

oto elvis

Według Pani, to nic nie znaczy, ale

. Cyt. raport IPNu
Pod koniec 1944 r. zgłosił się do Związku Patriotów Polskich w Wilnie, w celu wstąpienia do wojska. Przydzielono go do Samodzielnego Batalionu Ochrony Lasów Państwowych. Został mianowany dowódcą plutonu w tym batalionie i skierowano go do Hajnówki. W dniu 9 maja 1945 r. wraz z podległym mu oddziałem dołączył do 5 Wileńskiej Brygady AK dowodzonej przez mjr Zygmunta Szyndzielarza, ps „Łupaszka”. Dowodzony przez niego pluton został przemianowany na 2 szwadron tej brygady. W związku z rozwiązaniem AK i jej oddziałów (tzw. akcja „Radosława”), Romuald Rajs wraz z podległym mu szwadronem odłączył się od 5 Brygady AK. We wrześniu 1945 r. Komenda Okręgu NZW Białystok nawiązała kontakt z porucznikiem R. Rajsem. Komendant okręgu, ps. „Lis” - „Kotwicz ” przydzielił mu stanowisko szefa Pogotowia Akcji Specjalnej (PAS). W grudniu 1945r. komendant okręgu zlecił Kazimierzowi Chmielowskiemu, ps „Rekin” zebranie rozproszonych grup partyzanckich w celu utworzenia większego oddziału. W wyniku podjętych działań przez „Rekina” udało się skoncentrować znaczniejsze siły na terenie powiatu wysoko mazowieckiego. W bliżej nieustalonym dniu w okresie od grudnia 1945 r. stycznia 1946 r. została zorganizowana odprawa komendy okręgu i komendantów powiatów NZW. Na odprawę przybył też R. Rajs”. „Bury” przejął też dowodzenie nad oddziałem zebranym przez podporucznika „Rekina

ale tamci żołnierze wierzyli w polską Polskę, nie sowiecką i nie londyńską. Ich dramat wynikał z wielkiej wiary i małej liczby, bo wielu zastraszono, wielu kupiono deputatami nowej władzy, wielu pogrzebano po różnych piwniczkach i łączkach , a część po prostu wróciła na inny front, do swoich kobiet.

O tym mordowaniu cywilów krążą różne wersje. Nie było niezawisłych sądów i rzetelnych świadków, było siedemdziesiąt lat oficjalnej wersji i zmowa milczenia.
Ale nie mam zamiaru przekonywać przekonanych.

oto Paulina Kaufmann

Tak, tak, nawet IPN dał się na to nabrać i...

... podał 30.06.2006 w komunikacie, że:
"Zabójstwa furmanów i pacyfikacje wsi w styczniu lutym 1946 r. nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”, „akcje „Burego” przeprowadzone wobec mieszkańców podlaskich wsi, wspomagały komunistyczny aparat władzy i to przede wszystkim poprzez obniżenie prestiżu organizacji podziemnych, dostarczenie argumentów propagandowych o bandytyzmie oddziałów partyzanckich”, oraz „działania pacyfikacyjne przeprowadzone przez „Burego” w żadnym wypadku nie sprzyjały poprawnie stosunków narodowych polsko-białoruskich i zrozumienia walki polskiego podziemia o niepodległość Polski. Przeciwnie tworzyły często nieprzejednanych wrogów lub też rodziły zwolenników dążeń oderwania Białostocczyzny od Polski. Żadna zatem okoliczność nie pozwala na uznanie tego co się stało za słuszne"
Tak, ma Pan rację sądy państwa podziemnego zakończyły działalność w styczniu 1945 roku, późniejsze były oczywiście niezawisłe i dlatego nie można było niczego ustalić. Nawet tego czym zawinili furmani.
W Zaleszanach zastosowano dość nietypowy sposób wymierzania sprawiedliwości, mianowicie, spalono "winnych" żywcem. Wśród ofiar, także dzieci. Zaiste, Rajs głęboko wierzył... W Polskę.

oto elvis

Ostatni cytat i ostatnie pytanie

20 września 1945, zaledwie cztery dni po oficjalnym powitaniu II szwadronu w szeregach NZW, mjr „Kotwicz” wydał kpt. „Buremu” rozkaz, który mówił między innymi:

„[...] wskutek 1. agresywnego stosunku PPR [...], 2. załamania się elementów konspiracyjnych na terenie 8. kompanii na skutek silnego obsadzenia terenów tej kompanii przez wywiad wrogi [...]” oddział PAS ma przeprowadzić pacyfikację terenów południowo-wschodnich powiatu bielskiego. Akcja miała być wymierzona nie tylko w siatkę agenturalną resortu bezpieczeństwa, powinna mieć również charakter „odwetu na wrogiej ludności do sprawy konspiracyjnej”
Po 1944 tereny powiatu Bielsk Podlaski uważane były przez organizacje konspiracyjne za niebezpieczne dla partyzantki niepodległościowej ze względu na liczniejszą niż gdzie indziej agenturę NKWD i MBP, składającą się w znacznej części z osób narodowości białoruskiej, najczęściej również byłych członków Komunistycznej Partii Polski (KPP) i Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi (KPZB). Organizacje konspiracyjne zwalczały ją z całą bezwzględnością. Osobom, na których padł choćby cień podejrzenia o współpracę z NKWD czy MBP groziła śmierć. Komitet Powiatowy PPR w Bielsku na koniec 1944 r. liczył 212 działaczy, z których 144 była narodowości białoruskiej.

Czy wie Pani dlaczego żaden sąd nie badał skutków kolaboracji Białorusinów z NKWD, w sensie ilości ofiar ludności cywilnej?

oto Paulina Kaufmann

Niech zgadnę...

Pupile Szatana się wmieszali i zabronili?
Jaki sąd miałby badać skutki kolaboracji? Chyba Ostateczny...
Żeby doszło do rozprawy sądowej trzeba zebrać dowody (najlepiej niezbite) popełnienia przestępstwa.
Palenie żywcem dzieci, jak rozumiem, to było wymierzanie im kary za współpracę z NKWD.
Rajs dostał rozkaz... Jeden bandyta "wydał rozkaz" drugiemu bandycie.
Faktycznie, jedyna pasująca do nich nazwa to "Żołnierze" Przeklęci. Mordowanie cywilów, palenie żywcem dzieci stawia ich w jednym szeregu z mordercami spod znaku swastyki a mordowanie za przynależność etniczną i religię, stawia ich w jednym szeregu z tymi spod znaku tryzuba. Rajs jest wyjątkowo obrzydliwą potacią i mówienie o nim, i jemu podobnych jako o żołnierzach jest uwłaczające dla żołnierzy.

oto Krzych Adam

Emocje są tu rozhuśtane niezmiernie.

Ja sam nie wiem jak nazywać leśną konspirację na Podlasiu, bohaterami czy zbrodniarzami. Wiem, że bandytami raczej nie nazwę ich nigdy.

Dlaczego? Zbyt mało jest wiadomo na pewno. Ale na przykład wiadomo, że spośród mniejszości narodowych w Polsce najwyższym stopniem zbolszewizowania po mniejszości żydowskiej cechowała się mniejszość białoruska. Właściwie nawet one jedyne cechowały się wysokim stopniem zbolszewizowania. Więc gdy czytam o tym jak to "Bury" z powodów wyznaniowych czy etnicznych mordował bez wyjątku i bez zastanowienia Białorusinów miewam pewne zawahania by temu automatycznie wierzyć, a także przed automatycznym potępianiem go.

oto Paulina Kaufmann

Wie Pan...

...tu nie chodzi o rozhuśtane emocje. Ponieważ, co jest potwierdzone, dokonano spalenia żywcem dzieci w Zaleszanach, to już sam ten fakt wystarcza do postawienia Rajsa przed sądem. Pod rządami obecnego prawa dostałby dożywocie, pod rządami ówczesnego prawa (również biorąc pod uwagę czy to przedwojenny sąd wojskowy czy wojenny sąd polowy powołany przez rząd londyński) dostałby KS.
W kontekscie tej zbrodni nic innego się nie liczy, nawet jeśli rodzice tych dzieci byliby funkcjonariuszami NKWD i mieli na swoim koncie własnoręcznie zamordowanych Polaków.

oto Krzych Adam

Dlatego właśnie napisałem, że nie wiem jak ich nazywać.

Czy bohaterami, czy zbrodniarzami. Może byli i tym i tym? Bandytami byli tylko dla "resortu" i dla "polskojęzycznej (czasem nawet i nie tak bardzo polskojęzycznej) wspólnoty rozbójniczej" tak jak i dziś dla tychże trzeciego już pokolenia.

oto Paulina Kaufmann

Nie wiem czy mam się cieszyć czy...

...wręcz przeciwnie z powodu zaliczenia mnie do kolejnego pokolenia "polskojęzycznej wspólnoty rozbójniczej" bo nie znam definicji tejże. Jednego mogę być pewna, że przynajmniej dwa pokolenia do tyłu (bo ja, jak rozumiem, jestem trzecie) były polskojęzyczne aczkolwiek nie oznacza to, że wszystkie trzy pokolenia (bo ja jeszcze siostrę żyjącą mam) posługiwały się tylko językiem polskim.

oto YogiBeer

Pani nieuważnie śledzi

Pani nieuważnie śledzi dyskusje na PN. "Polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" to ogół osób, które ośmielają się nie zgadzać z "patriotami" smoleńskimi i "narodowcami" powstańczo-samobójczo-"wyklętymi". Czyli z jedynie słusznymi drogami do Dobra i Piękna. Do PWR należy np. tak gruba ryba jak prof. Wolniewicz, a od niedawna, z nominacji panów Bubu i Krzycha Adama, nawet taka płotka jak ja. Podejrzewam, że towarzystwo prof. Wolniewicza Pani nie urazi, natomiast ja spróbuję się schować za jakimś kamieniem lub wodorostem, by za bardzo nie drażnić, w końcu nie bez przyjemności podgryzałem Pani płetwę ogonową i kto wie, czy mnie wkrótce czort znów nie podkusi.

oto Paulina Kaufmann

Ech...

Potrzebna jest definicja mocna i jednoznaczna jak wzorzec metra z Sèvres (z czasów niesłusznie minionych) a nie jakieś tam wypróżnianie w próżni między poziomami jakiegoś kryptona (czy aby ów nie był TW?).
Co do płetwy ogonowej zaś... Albo podgryzał Pan kogoś innego albo mój ogon wydał się Panu płetwą.
To ja z koleżanką:
http://img15.deviantart.net/9b64/i/2013/080/0/d/dr...

oto YogiBeer

Z klasycyzmem Pani bardziej

Z klasycyzmem Pani bardziej do twarzy. Ale dla mnie i tak, nie wiedzieć czemu, Pani jest z Podkowińskiego. A póki co proszę nie chuchać, bo się staw zagotuje.

oto Paulina Kaufmann

Ehmmm...

Tuszę, iż chodzi raczej o skojarzenie natury ogólnej bo choć nieco leniuchuję, to rubensowskich kształtów nie nabrałam...

oto Krzych Adam

Nie płotka-ś Pan.

Jeno chwast rybi, kolczasty jazgarz. A profesor Wolniewicz, którego niezmiernie szanuję a nawet mam bardzo ciepłe uczucia do niego, głównie za nonkonformizm, choć w kilku sprawach mam zupełnie inne zdanie niż on, jest zbyt prawoskrętny i właśnie nonkonformistyczny, by mi przyszło go głowy go zaliczać do tej wspólnoty.

Dla p. Pauliny mam zaś taki przykład. Przed laty miałem przyjaciela w Polsce. Teoretycznie możnaby nas obu zaliczyć, jego do drugiego pokolenia tej wspólnoty, mnie do drugiego pokolenia AK (AK, trochę umownie bo jako że z chłopów pochodzę, choć trochę szlacheckiej, raczej chudopacholskiej krwi po kądzieli posiadam rodzina była BCh-owska). Ojciec mego przyjaciela, komunista z Kresów, mimo podygnitarzowania nieco bezpośrednio po wojnie w pewnym momencie swego życia, jeszcze w latach 50-tych ze wspólnoty zaczął wypadać. No a syn to kontynuował. Zdaje się że istotną cezurą dla ojca było przybycie z sowieckich łagrów jego brata wypuszczonego w drugiej połowie lat 50-tych przez Chruszczowa. Zatem w znacznym stopniu to może być i bywa dziedziczone. Ale głównie jest to "state of mind".

oto Paulina Kaufmann

Nadal nie wiem...

Z racji posiadanej płci miewam zmienny "state of mind". No, kiedyś znacznie bardziej zmienny aczkolwiek cyklicznie jak w zegarku. Pan żonaty więc wie o czym mówię.

oto Krzych Adam

Hej, droczy się Pani jedynie ze mną.

:)

oto Krzych Adam

Zgadza się.

Pisał o tym wielokrotnie. Ostatnio w ten sposób, cytuję bo bezpośrednio odnosi się to do tematu któremu poświęcony jest tekst, pod którym komentujemy:

Żołnierze Wyklęci byli jednym z tragicznych następstw Jałty, kiedy to dotychczasowi sojusznicy Rzeczypospolitej sprzedali Polskę Stalinowi tak, jak rzeźnikowi sprzedaje się krowę. Gdyby nie Jałta, żadnych „Żołnierzy Wyklętych” by nie było. Byliby zasłużeni Żołnierze Rzeczypospolitej, otoczeni chwałą i wdzięcznością całego narodu. Gdyby nie Jałta, moskiewskie psiaki nie miałyby w Polsce nic do roboty, chyba, że za bandytyzm, jakiego dopuszczali się podczas okupacji i za zdradę, odbywałyby karę ciężkich robót. Ponieważ jednak Jałta się zdarzyła, Polska dostała się pod sowiecką okupację, dzięki której moskiewskie psiaki nie tylko rozpanoszyły się w naszym kraju, a żeby swoją pozycję utrwalić, przystąpiły do eksterminacji żołnierskiej elity Rzeczypospolitej. W dodatku moskiewskie psiaki odradzają się w kolejnych pokoleniach ubeckich i partyjnych dynastii, których wybitnym reprezentantem jest były prezydent Aleksander Kwaśniewski. Zatem Jałta nadal jest otwartą raną w ciele narodu polskiego, który do dzisiejszego dnia musi dzielić terytorium państwowe w polskojęzyczną wspólnotą rozbójniczą – dziedzictwem Jałty właśnie.

Choć w kilku oddzielnych sprawach moje poglądy są odmienne dość znacznie od poglądów Stanisława Michalkiewicza, w zakresie tego tematu jestem z nim w zupełności zgodny.

oto Paulina Kaufmann

Cóż...

...jako "nożemchrzczony", długonosy bankrut polityczny, Michalkiewicz może się czuć na tyle dotknięty, że chetnie pluć będzie na kraj w którym się urodził i żyje. Robi to w sposób zawoalowany. Pisanie o Polsce "nasz nieszczęśliwy kraj", rządzony przez moskiewskie psiaki albo "polskojęzyczną wspólnotę rozbójniczą" ma pokazywać jego głęboką troskę a pokazuje głęboką pogardę. Po prostu Polska, to "bękart jałtański" - tak wygląda panamichalkiewiczowskie postrzeganie Ojczyzny. Mojej. Czy także jego? Nie wiem ale "przypuszczam, że wątpię".
Przy okazji pokazuje też albo nieznajomość faktów albo nieumiejętność wyciągania wniosków ale raczej podejrzewam celową manipulację.
"Żołnierze" Przeklęci nie są owocem Jałty, są owocem marnej polityki rządu londyńskiego (a po śmierci gen. Sikorskiego całkowicie nieudolnej polityki) a "zdrada" sojuszników polegała chyba na tym, że nie zagwarantowali nam Polski od morza do morza (najlepiej od Północnego do Czarnego albo i dalej do Martwego) bo nam się nalezy jako narodowi wybranemu, najlepszym żołnierzom świata, największemu i najsilniejszemu sojusznikowi USA i Anglii, obrońcom Europy przed najazdem muzułmanów i przed hordami bolszewików, przedmurzu chrześcijaństwa.
Naród, który od wieków był rządzony przez Żydów, potem żydomasonów, sterowany przez pieniądze obce i obce wywiady, które wywoływały powstania co doprowadzało kraj do ruiny aby żydomasoni a potem żydokomuniści mogli swobodnie rządzić w "atrapie Polski" zasługuje na własne państwo? Skoro od lat rządzi "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" i "pieski moskiewskie", to znaczy, że Polakom jest z tym dobrze, posłuchali wezwania do pracy organicznej, nie wywołują powstań zbrojnych, niedługo postawią pomnik Wielopolskiemu (i, może Kozłowskiemu) więc wyglada na to, że pojałtański porządek nie wadzi. Czyżby Michalkiewicz ubolewał nad faktem, że przedwojenna Polska była krajem wieloetnicznym i wielowyznaniowym z dużym procentowym udziałem Żydów a teraz już nie jest? Czuje się samotny, czy co?
Uważam Michalkiewicza za wyjątkowo obrzydliwe indywiduum.

oto Krzych Adam

To wyjaśnia bardzo wiele.

Niedawno wspomniałem tu taką odtwórczynię poezji jakoś tak dziwnie na pól deklamowanej, na pół śpiewanej w czasach PRL-u, która gdy się okazało, że pochodzi z rodziny komunistycznych zbrodniarzy napisała pełne pasji oświadczenie: "Mój tata był prawnikiem i wspaniałym człowiekiem". Cóż właściwie Pani nam tu pisze? Czy to że Pani tata był pułkownikiem i wspaniałym człowiekiem? Jeśli tak, to poza wyrażeniem współczucia, z powodu zajścia sytuacji, na którą nie miała Pani żadnego wpływu, nie mam nic do dodania.

oto Krzych Adam

Co do oceny Michalkiewicza.

De gustibus non disputandum est.

oto Paulina Kaufmann

Pełna zgoda:)

Ja wyrażam swoją opinię, tylko i wyłącznie. Mnie nie interesuje czy Pan lubi Michalkiewicza czy nie bo to nie jest mój interes co i kogo Pan lubi. Nie zmuszam nikogo do podzielania moich poglądów.

oto YogiBeer

Pani Paulino, ta wypowiedź

Pani Paulino, ta wypowiedź kompletnie wyłamuje się z Pani linii (nie chodzi mi o Rubensa). Ponieważ konwencja nie jest żartobliwa, pointy ewentualnego dowcpiu brak lub jej nie złapałem, cytat to nie jest (google ani bing przynajmniej nic o tym nie wiedzą) - zapytam - czy to jest Pani diagnoza stawiana na poważnie?

oto Paulina Kaufmann

Wiekszość tego tekstu, to różne...

...mniej lub bardziej dosłowne cytaty m.in. z Michalkiewicza, zebrane "do kupy". Konwencja nie jest żartobliwa, raczej ponura. Przyznam się, że nie rozumiem jak można tak pluć na własny kraj i własny Naród, suponując, że składa się z totalnych imbecyli, którzy niczego nie rozumieją, niczego nie potrafią i potrzebne są "moskiewskie pieski", "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza", pupile Szatana czy jacyś mityczni "oni", którzy ten kraj ("nasz nieszczęśliwy") nam urządzają.
Efektem tego jest albo może być całkowity marazm społeczny bo skoro "oni" rządzą i nic się nie da zrobić, to może najlepiej tylko się modlić albo zalec na kanapie przed telewizorem oglądając kolejna "operę mydlaną".
Michalkiewicz mnie rozdrażnia, nie ukrywam...
P.s.
Czasem tak mam, że dodaję jakieś echa z innych wątków. Traktuję PN jako całość a w związku z tym, że wątki się przeplatają czasem lub w pewnym sensie dublują, to z lenistwa (wszak już jestem na emeryturze, przynajmniej polskiej) coś wrzucę w ten sposób. Np. echem innej wymiany postów jest wspomnienie "zdrady" przez sojuszników (i, oczywisty sarkazm w tym miejscu)...

oto YogiBeer

@Paulina Kaufmann

Ok, skoro pisze Pani powyżej poważnie, a nawet ponuro, to skoro napisała Pani:

Cóż jako "nożemchrzczony", długonosy bankrut polityczny, Michalkiewicz może się czuć na tyle dotknięty, że chetnie pluć będzie na kraj w którym się urodził i żyje.(...)

chciałbym dowiedzieć się, skąd czerpie Pani wiedzę, że pan Michalkiewicz jest "nożemchrzczony". Zetknąłem się z różnymi plotkami na ten temat, ale sądzę, że nie pisałaby Pani o tym, nie posiadając rzetelnej wiedzy.
Zgadzam się z Pani diagnozami:

Przy okazji (Y.B.: Michalkiewicz) pokazuje też albo nieznajomość faktów albo nieumiejętność wyciągania wniosków ale raczej podejrzewam celową manipulację.
"Żołnierze" Przeklęci nie są owocem Jałty, są owocem marnej polityki rządu londyńskiego (a po śmierci gen. Sikorskiego całkowicie nieudolnej polityki) a "zdrada" sojuszników polegała chyba na tym, że nie zagwarantowali nam Polski od morza do morza (najlepiej od Północnego do Czarnego albo i dalej do Martwego) bo nam się nalezy jako narodowi wybranemu, najlepszym żołnierzom świata, największemu i najsilniejszemu sojusznikowi USA i Anglii, obrońcom Europy przed najazdem muzułmanów i przed hordami bolszewików, przedmurzu chrześcijaństwa.

Tak, Michalkiewicz pisze pod publiczkę wychowaną na wszystkich najbardziej szkodliwych narodowo (dla narodu polskiego) mitach wytworzonych przez obóz patriotyczno-niepodległościowy (którego częścią są figuranci udający "narodowców" i prowadzący donikąd polską młodzież zainteresowaną nacjonalizmem (nie mylić z szowinizmem, fanatyzmem katolickim, czy "patriotyzmem" powstańczo-"niepodległościowym")).

Skoro od lat rządzi "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" i "pieski moskiewskie", to znaczy, że Polakom jest z tym dobrze, posłuchali wezwania do pracy organicznej, nie wywołują powstań zbrojnych, niedługo postawią pomnik Wielopolskiemu (...)

PiS to chyba, w słowniku Michalkiewicza, nie są "pieski moskiewskie" - ten termin dotyczy PO i post-PZPRowskich elit (także "wnucząt resortowych"). Pani wierzy, że PiS dopuści do postawienia pomnika Wielopolskiemu? Swoją drogą, mimo oczywistych zasług, Wielopolski był niewolnikiem myślenia klasowego w sprawie reformy rolnej. Za czasów Druckiego-Lubeckiego jego reforma byłaby na czasie, 30 lat później - nie.

Przyznam się, że nie rozumiem jak można tak pluć na własny kraj i własny Naród, suponując, że składa się z totalnych imbecyli, którzy niczego nie rozumieją, niczego nie potrafią i potrzebne są "moskiewskie pieski", "polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza", pupile Szatana czy jacyś mityczni "oni", którzy ten kraj ("nasz nieszczęśliwy") nam urządzają.

Proszę się rozejrzeć na PN - około 50% komentatorów i publicystów załapie się do tej kategorii. A przecież PN to poziom elitarny w porównaniu do Neon24 czy Salon24.

Efektem tego jest albo może być całkowity marazm społeczny bo skoro "oni" rządzą i nic się nie da zrobić, to może najlepiej tylko się modlić albo zalec na kanapie przed telewizorem oglądając kolejna "operę mydlaną".

Bo też o to temu panu chodzi. On jest kabareciarzem, który bawiąc usadza na kanapie.

Michalkiewicz mnie rozdrażnia, nie ukrywam...

Moim skromnym zdaniem o wiele za bardzo w stosunku do tego kim jest i co robi. Pani i pan Palimpsest macie do pana Michalkiewicza bardzo emocjonalny stosunek, umiarkowanie tylko uargumentowany. To zastanawia.

oto YogiBeer

Napisałam, że Michalkiewicz

Napisałam, że Michalkiewicz mnie drażni w kontekście jego publicystyki (o czym była mowa powyżej) i podałam swoje argumenty.

Pani Paulino, złość piękności szkodzi. Poza tym łatwiej wojować na zimno niż w gorączce, bo jak pisał poeta wiele "prędkich słów gniewne usta miecą", a efekt przeciwny intencjom.

A, że "nożemchrzczony", to słyszałam z drugiej ręki od innego "nożemchrzczonego".

Dowód ze świadka z drugiej ręki to za mało niestety. A zresztą, nawet gdyby, to co by to zmieniło? Problemem narodu polskiego nie jest "napletek" (czy też jego brak) jakiegoś publicysty, tylko zwarty blok polityczny forsujący określoną "historiozofię" za pomocą sieci klonowanych publicystów, portali, czasopism, radiostacji i telewizji.

oto elvis

O! Widzę że czasem mówi Pan jak Człowiek...

Problemem narodu polskiego nie jest "napletek" (czy też jego brak) jakiegoś publicysty, tylko zwarty blok polityczny forsujący określoną "historiozofię" [wytł - elvis] za pomocą sieci klonowanych publicystów, portali, czasopism, radiostacji i telewizji.

:) Ale zawsze warto sprawdzić...

oto YogiBeer

Nie płotka-ś Pan. Jeno chwast

Nie płotka-ś Pan. Jeno chwast rybi, kolczasty jazgarz. A profesor Wolniewicz, którego niezmiernie szanuję a nawet mam bardzo ciepłe uczucia do niego, głównie za nonkonformizm, choć w kilku sprawach mam zupełnie inne zdanie niż on, jest zbyt prawoskrętny i właśnie nonkonformistyczny, by mi przyszło go głowy go zaliczać do tej wspólnoty.

Po cóż Pan tak sączy. Niech Pan uzbiera kubełek i wychlusta wszystko tutaj: Księga skarg i zażaleń. A jak Pan nie lubi zbierać, to poproszę w jednym miejscu, kmentarz do komentarza. Niech Pan zrzuca te wszystkie wnuczęta, pokolenia, wspólnoty i wszystko, co Panu w sercu zagra. Pan Bubu już dał przykład, jak zwyciężać.

oto Krzych Adam

Nie, to nie o nich chodzi.

Byli tacy, rzeczywiście. Ale było to zjawisko przejściowe. "Polskojęzyczna wspólnota rozbójnicza" w 1944/45 i przez parę lat później sama była za słaba. Potrzebowała wsparcia zewnętrznego i je otrzymała. Po 56-tym roku "popi"zostali ostentacyjnie wycofani. Ale tylko ostentacyjnie. Np kat Poznania Gieorgij Bordziłowskij wrócił "na rodinu" dopiero w 1968 roku.

oto Eowina

Do białoruskich wsi położonych w lasach żadna władza

nie docierała. Nawet Niemcy aby bezpiecznie przejechać, kazali robić szerokie przecinki w lesie.
We wsi jedyną władzą był sołtys.

Po wojnie nie było nawet budynków szkolnych. Dzieci chodziły do szkoły kilometrami, do większej wsi, gdzie lekcje odbywały się w prywatnych domach. Jedna klasa w jednym końcu wsi, a inna jeszcze gdzie indziej w innym domu. Bolszewicy mogli być tam gdzie były urzędy. Jest dziś trudno sobie wyobrazić, ale tylko przebycie 10-15 km do miasta to był problem, bo to zajmowało jazdy furą cały dzień. Chłopi nie mieli czasu na politykę.
Bolszewizm oznaczał kolektywizację, a o tym nigdzie nie ma śladu.

oto Krzych Adam

Jak zwykle wpadam w podziw.

Dla Szanownej Pani talentu do pisania nie na temat, choć przyznam z najwyższym uznaniem, bardzo blisko tegoź.

oto Krzych Adam

Hmmm.

Sam bym chciał by ktoś mi objaśnił skąd. Odniosłem się do zjawiska, nie jego genezy.

oto elvis

No niezupełnie bolszewizm.

Wprawdzie było tam sporo wykształconych w przedwojennej Polsce komunistów, spełniających rolę drożdży agitacyjnych, ale w większości było to "czapkowanie" i nadgorliwość w stosunku do nowej władzy

oto elvis

Dobry trop, z tym że nie pupile a sam szatan był czynny.

Pisze Pani

Jeden bandyta "wydał rozkaz" drugiemu bandycie.

a niesłusznie, bo można tak powiedzieć tylko o połowie wojen, jakie znała ludzkość,.Druga połowa, (wojny obronne) ma status wojen sprawiedliwych i nakazanych. Z Polskiego punktu widzenia Rajs brał udział w wojnie obronnej i tylko to jest jego winą. Choć nie pochwalam palenia żywcem, ani zabijania cywilów, to widzę przecież, że nie on zaczął tę wojnę i nie on wymyślił w '46 roku takie sposoby walki. Wtedy to był standard. Zły standard, ale nie rajsowy.

oto Paulina Kaufmann

Jasne, Szatan...

Dobry Pan Bóg się zdrzemnął na chwilę a patronka Polski Marya Wiecznie Dziewica poszła na spacer? Nie mieszajmy w to sił nadprzyrodzonych bo wyjdzie na to, że Polaków Bóg jednak opuścił...
Rajs zrzucił mundur, otworzył pralnię w Karpaczu i... Znudziło mu się życie w cywilu? Brakowało adrenaliny i poczucia władzy jaką dawała broń i wsparcie podkomendnych?
Działalność "Żołnierzy" Przeklętych, to była wojna obronna? To czemu nie podjęli walki z Armią Radziecką tylko z białoruskimi furmanami i ich dziećmi? Bo było łatwiej?
Jedyni sprawiedliwi i niezłomni w dodatku samotni bo poparcie społeczne malało z prędkością światła. Nie jest winą Rajsa i pozostałych, że (przynajmniej część z nich) uwierzyli w szybki wybuch III wojny, winą, w dodatku bezsporną, było mordowanie ludności cywilnej wedle własnego widzimisię. To mają być bohaterowie? Wzorce do naśladowania?

oto elvis

Proszę nie drwić z patronki Polski

Chętnie bym się z Panią zgodził, przynajmniej w niektórych punktach, ale kto wówczas będzie bronił tych, którzy będą gotowi bronić Polski, "gdy przyjdą podpalić mój dom?
A po drugie, nie całkiem jest Pani bezstronna w sprawie Rajsa: pralnię w Karpaczu to on nabył w 1947 roku, gdy było już ptokach. Myślę, że przy okazji chciał wyprać swoje sumienie. Kto go tam wie...

oto Paulina Kaufmann

To on miał coś na sumieniu do wyprania?

Z tego co pamiętam, wpadł bo utrzymywał kontakty z innymi "bohaterami', którzy broni nie złożyli.
Czy cytat z ojca dyrektora uważa Pan za kpinę?
Ja nie mieszam do dyskusji ani Boga ani Szatana.
Kiedy "przyszli podpalić dom" w obronie stanęła, powołana do tego celu, armia. Armia Radziecka nie przyszła podpalić ale rajsopodobni nie chcieli żeby zgasło, to co się paliło. Ja nie mam pretensji o to, że podjęli takie decyzje, to były ich wybory mam natomiast pretensje o mordowanie cywili, bo takie postępowaanie nie przystoi żołnierzom. To bandytyzm. Ubieranie tego w narodowe barwy, podpieranie się Bogiem i pochwała takich zachowań sa obrzydliwe i uwłaczające ofiarom.

oto wosuch 26-02-2017

Dlaczego sa przeklęci

Bandera mordował Polaków, natomiast wykleci mordowali rodaków i to też w tysiące, tak jedni jak i drudzy nie zabili żadnego Niemca. Wyklęci do tej pory nie zrobili rachunku sumienia przed rodzinami pomordowanych i przed całym narodem , pytanie: DLACZEGO?. Niech potomkowie tych wyklętych powiedzą. Wyklęci zabrali się za mordowanie ludzi którzy chcieli Polskę odbudować po straszliwych zniszczeniach ludzkich i materialnych, napadali na bezbronnych ludzi, kobiety, dzieci oraz zwykłych robotników, którzy pracowali przy odbudowie Polski, okradali i mordowali ich udając bohaterów, ale zostali bandytami, bo to, czy ktoś zamorduje jednego człowieka, czy setki, to i tak jest mordercą, bandytą i żadne jakieś śmieszne i bezsensowne teorie ich "poświęcenia" nigdy nie zostaną uznane przez społeczeństwo. Dlatego społeczeństwo nazywa ich przeklętymi.

oto Krzysztof M

Wyklęci zabrali się za

Wyklęci zabrali się za mordowanie ludzi którzy chcieli Polskę odbudować po straszliwych zniszczeniach ludzkich i materialnych

Bzdury pan piszesz. :-) Ci ludzie nie byli mordowani. Ci ludzie mieli wyroki śmierci. Za donoszenie była kara śmierci. Poza tym sporo bandytów podszywało się pod Wyklętych. Ale o tym nie mówmy, prawda? :-)

oto wosuch

Moze chwila zadumy

Jakoś nigdzie nie doczytałem, że dzieci tez donosiły na tych "wyklętych" i w imię czego gwałcono i wieszano ciężarne kobiety.

oto Krzysztof M

Nie wiem, co pan wciąga, ale

Nie wiem, co pan wciąga, ale ja też chcę. :-))))

A bardziej serio - tak. Dzieci też donosiły. Praktyka była taka, że jak jeden z domowników donosił, to z czasem donosili wszyscy. Więc wysyłano do bozi wszystkich. W efekcie w danej wsi przez jakiś czas nie donosił nikt. Czy pan wie, co to jest wojna? Bo nam wrażenie, że wojnę zna pan z czytania mainstreamowych publikacji.

oto Antek

To nie dzięki Żołnierzom

To nie dzięki Żołnierzom Wyklętym Polacy obronili tożsamość podczas komuny. Podobnie to nie dzięki powstańcom styczniowym i ocaleniu przez ich ofiarę wiary w niepodległość tę niepodległość odzyskaliśmy w 1918 roku, ale dzięki sprzyjającej sytuacji politycznej w Europie (dlatego też niepodległość odzyskały wówczas inne państwa środkowej Europy). Tak samo obalenie komuny to nie zasługa utrzymania w narodzie ducha walki dzięki Żołnierzom Wyklętym ani powstańcom warszawskim tylko układowi z Magdalenki wykorzystującym protest niezadowolonych robotników. A tożsamość w czasach komuny to ocalił narodowi Kościół. Chociaż niewiele z tej tożsamości udało mu się ocalić, bo Polacy dokonywaliby innych wyborów gdyby więcej tej tożsamości było w statystycznym rodaku.
A tak w ogóle to tylko prawda jest ciekawa, więc wybielanie Wyklętych moralnie niczym się nie różni wybielaniu komuny (różnica jedynie w skali jest).

oto YogiBeer

A tożsamość w czasach komuny

A tożsamość w czasach komuny to ocalił narodowi Kościół.

Tożsamość narodu polskiego w czasach "komuny" zbudowała sama "komuna" często u ludzi "tutejszych" i analfabetów - poprzez edukację, dostęp do literatury i sztuki. Bez działalności kulturalno-oświatowej państwa pasterze owczarni mogliby ocalić w Polakach co najwyżej tożsamość owiec, tak jak ma to miejsce wszędzie, gdzie zawita kult Jahwe. Popatrzmy, jak obecnie ocalają tożsamość narodu polskiego szamani kultu Jahwe rytu rzymskiego.

oto Iwan Godunow

Co to się stało?

Zlikwidowali "racjonalistę", "krytykę polityczną" i całe rodzimowierstwo?

oto Czesław

YogiBeer i Antek

Jak czytuję te dłu..ugie komentarze Pana YogiBeer pod różnymi artykułami, to dochodzę do wniosku, że to są tzw."gotowce" wstawiane dla zaśmiecania i zagadania tematu a nie dyskusja na temat. Pan Antek pisze że koniunktura międzynarodowa pozwoliła osiągnąć cele o które walczyli Żołnierze Wyklęci, oczywiście że tak ale do tej koniunktury przyczynili się Żołnierze Wyklęci, Węgrzy w 1956 r., Czechosłowacy w 1968 r. i bunty robotników polskich itd. Bez tych działań, być może, nadal byli byśmy w PRL-u albo Polski w ogóle by nie było. Ktoś musi działać żeby zmieniać rzeczywistość.

oto Dom

Pan buja w obłokach

Tak merytorycznie proszę, uporała się komuna z analfabetyzmem czy nie?
Jak pan ocenia samo hasło " 1000 szkół na tysiąclecie państwa polskiego" ?
Czy komuna odbudowała Warszawę czy nie ? Jeśli tak, to w jakim celu?
Z własnego doświadczenia mogę pana zapewnić, że za schyłkowego Gomółki
matura z języka polskiego była na o wiele wyższym poziomie niż obecnie.
Obawiam się również że PRL miała większą swobodę w podejmowaniu strategicznych decyzji niż obecni włodarze ||| RP- niestety. Nie chce przez to powiedzieć ze w PRL wszystko było cacy, bo nie było. Nie mniej jednak trzeba pamiętać że w wyniku układów Jałtańskich Polska była taka jaka tylko być mogla, socjalistyczną satelitą ZSRR albo Polską Republiką Radziecką, bowiem taka była wola wielkiej trojki USA, GB i ZSRR, a wyklęci tylko przedłużali martyrologie narodu polskiego. Do upadku muru berlińskiego przyczynił się Gorbaczow i jego pierestrojka a nie wykleci czy bunty robotników.
Tak na marginesie, w 1956 roku Węgrzy zmierzyli się ze swoją nazistowską przeszłością a nie walką z komunizmem.

oto krzysztof maciej

na tym forum

nie rozumieją,że PRL zbudował od ZERA (prawie od zera) przemysł (między innymi odbudował przedwojenne zakłady takie jak: Ursus,Cegielski,PZL-e FSO,Fablok,Pafawag). wybudował od zera dziesiątki tysięcy kilometrów dróg kołowych o randze krajowych,wojewódzkich i gminnych.Odbudował i wybudował tysiące kilometrów linii kolejowych. Zaprojektował a zaryzykuje,że i wybudował, pierwszą na świecie szybką magistralę kolejową czyli drogę kolejową E61. Można dopisać pewno wiele sukcesów jak i porażek PRL. Co jednak najważniejsze wszystko to powstało za ZERO długu,gdyż kredyty bez wątpienia bilansowały się na majątku trwałym. PRL został też krajem o największej na świecie własności indywidualnej. Chciałbym wiedzieć ile majątku było w posiadaniu indywidualnym w roku 1990.
Jak widać bilans PRL jest dodatni czego dowodem jest istnienie obecnej neobolszewii,która generuje ,po sprzedaży majątku po PRL, jedną wielką kupę w postaci ogromnego długu.Dług na przyszłe płatne puste drogi,baseny ścieżki rowerowe kanalizację i inne takie duperele, zostanie spłacony albo poprzez giga, mega, super, zarąbista inflację,albo za super ogromny giga rabunek w stylu pierwszej bolszewii.No ale prawda jest taka,że historia kołem się toczy, a my nie mamy możliwości rabunku a la Europa Zachodnia.Nas można tylko rabować,co wykorzystuje zachód. Ale to też mechanizm znany od czasów IR,a pewno i wcześniejszych.

oto Krzysztof M

na tym forum

na tym forum

nie rozumieją, że PRL zbudował od ZERA (prawie od zera) przemysł (między innymi odbudował przedwojenne zakłady takie jak: Ursus,Cegielski,PZL-e FSO,Fablok,Pafawag). wybudował od zera dziesiątki tysięcy kilometrów dróg kołowych o randze krajowych,wojewódzkich i gminnych.Odbudował i wybudował tysiące kilometrów linii kolejowych. Zaprojektował a zaryzykuje,że i wybudował, pierwszą na świecie szybką magistralę kolejową czyli drogę kolejową E61.

I jak pan myśli? Co zbudowaliby Polacy pod przewodnictwem Polaków?

:-) Myślę, że na Volkswagena i Opla patrzylibyśmy dziś z politowaniem... :-)

oto aford 26-02-2017

Fakty, a nie myśli

Niestety, Polacy pod przewodnictwem Polaków tyle "nabudowali"przez blisko 30 lat, że Volkswagen i Opel patrzą dziś na to z politowaniem. Smutne.

oto Krzysztof M

Polacy pod przewodnictwem

Polacy pod przewodnictwem Polaków tyle "nabudowali"

Tak? A jacy to Polacy przewodzili Polakom? :-) Cała gospodarka miała polityczny i gospodarczy kaganiec. :-) Byliśmy państwem dyrygowanym przez sowietów. Więc proszę się od Polaków odstosunkować. :-)

oto Józek

Przysłowia o Polakach

Nie będę przytaczał popularnych anegdot że diabeł w piekle nie musi pilnować beczki z Polakami. W fabryce wolkswagena w Polsce dozór wyższy to Niemcy, ok. 12 osób łącznie z szefem wszystkich szefów. Najgorszy jest średni dozór polski zdepcze zhańbi i poniży drugiego człowieka żeby tylko "Niemiec krzywo na niego nie spojrzał".

oto Krzysztof M

I coś pan sobie myślał? Że z

I coś pan sobie myślał? Że z takiego magla, jak nam sowieci tu zgotowali, to naród wychodzi bez szwanku na etosie? :-)

Jest jeszcze niejedno do odrobienia.

oto YogiBeer

Kogo zatrudnił Buholz z

Kogo zatrudnił Buholz z "Ziemi obiecanej" jako swoją "prawą rękę", dlaczego - i kiedy to było? Pan myśli, że Reymont sobie to wszystko wymyślił, a nie - zsyntetyzował z różnych faktów?
Ja bym korzeni współczesnych stosunków pracy w III RP szukał w gospodarce folwarcznej i feudalizmie, który faktycznie zniknął dopiero z nastaniem PRL. Niestety mentalność podziału na "szlachtę" i "chamów" została przeniesiona na "dyrektorów" i "roboli", bo lud ciemny nie wyobrażał sobie innych relacji nadrzędno-podrzędnych. Polska nie odbiega mentalnością swoich kapo od przeciętnej republiki bananowej wdrażającej kompradorską wersję gospodarki kapitalistycznej, więc decydujący wpływ PRL na obecną sytuację jest wielce wątpliwy.

oto Krzysztof M

Pan nie widział feudalnych

Pan nie widział feudalnych stosunków w korporacjach? Nie wierzę... :-))

oto Ireneusz

Żenująca propaganda

I w dodatku, jak pewnie każda propaganda, wykonywana jest ku wyższym celom i "ze szczerego serca".

Wraz z Armią Czerwoną przybyła na te tereny armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej, żeby to „nacjonalistyczne, zaściankowe, antyżydowskie, konserwatywne, zacofane, kołtuńskie, katolickie i parafialne społeczeństwo polskie” jak głosiła ówczesna propaganda, zamienili na „socjalistyczne, postępowe, oświecone, otwarte na świat, internacjonalistyczne, miłujące pokój i Związek Radziecki a nienawidzące imperialistycznych państw burżuazyjnych, nowoczesne, ateistyczne społeczeństwo”.

To pewnie o wojsku Berlinga? Proponuję więc uchwałę/ustawę o odebraniu wszelkich honorów wojskowych, kombatanckich i emerytur żołnierzom polskiego wojska, które tłukło Niemców i poświęcało się temu, aby wyzwolić Polskę. Obedrzeć ich z mundurów, wywłoki jedne. Jeszcze trochę ich żyje, nie ma się czego bać - starcy to słabi przecież.
Bo bohaterowie mogą być tylko jedni. Czy "Wyklęci" oraz żołnierze Andersa, których z dnia na dzień zwolniono z wojska po wojnie i pozbawiono wszelkich godności, nie przyznano emerytur - przez kochaną Wielką Brytanię, czy USA. Każdy żołnierz z tamtej strony został wykorzystany i wypluty na bruk. Za to, ze nie wyzwalali Polski, ale wyzwalali kraje zalezne od USA i Wielkiej Brytanii.
Nie uhonorowali ich na Zachodzie, uhonorujmy ich my kosztem(?) tych, co tutaj przelewali krew. Bo zdaniem Autora była to:

armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej

A nie młodzi ludzie wstępujący do polskiej armii. Nawet i do ruskiej armii chcieli się zapisywać, niektórym się to nawet udawało - podelcy.
Tak to, czekając aż pokolenie świadków mogących zaprotestować spokojnie sobie umrze, można zacząć tworzyć Nową Historię. Prawdziwy New Age.
Tworzyć historię dla konsumentów znających się jedynie na Wiedźminie i WarCrafcie.

oto adam_54

Pudło p.Ireneusz....

To pewnie o wojsku Berlinga?

W cytacie chodzi zapewne o tych co wyemigrowali w ślad za wycofującą się armią czerwoną za Bug w 1939r.
np.
Zamość - ilość żydów zmniejszyła się z 15 tyś do ok. 4tyś
Tomaszów Lubelski - ilość żydów zmniejszyła się z 5 tyś do ok. 1tyś
Tyszowce - - ilość żydów zmniejszyła się z 1200 do ok. 150.
I to w ciągu niecałych dwóch tygodni "sowieckiej okupacji" tych terenów.
Ponadto.. pozwolę sobie przypomnieć że most w Chełmie i przeprawa w Hrubieszowie na Bugu, były otwarte dla żydów do końca 1939r - i mogli żydzi swobodnie przechodzić na sowiecką stronę.

To tak z terenów które znam :-)

oto Marek Bekier

Mógłbym prosić o źródła tak

Mógłbym prosić o źródła tak dokładnych danych? O ile pamiętam to dr. Klukowski coś wspominał o tej ucieczce w swoich "Dziennikach" ale nie były podane liczby. Pan z kolei nie wymienił Szczebrzeszyna. Wiem od wielu świadków, że w Szczebrzeszynie Niemcy zdołali zamordować i wywieźć do pobliskiego Bełżca znaczną liczbę żydów więc raczej ucieczka z armią czerwoną pewnie była tutaj na mniejszą skalę. Z tym, że w Szczebrzeszynie sowieci byli w 1939r bodaj tylko przez dwa dni.

oto adam_54

Żródła....

O Zamościu piszą np. TUTAJ - " Po 6 X 1939 roku w Zamościu pozostało ok. 4000 Żydów."- inne poszukaj pan na stronach diecezji zamojskiej (kiedyś były tego typu dane)
A o otwartych przejściach na Bugu .. wiem od dziadka :-)
Szczebrzeszyn- to akurat z drugiej strony Zamościa , w stosunku do "rodzinnych stron" (wieś Kadłubiska) - nigdy po drodze mnie tam nie było :-)

oto Marek Bekier

Wielkie dzięki! Po ponad 30

Wielkie dzięki! Po ponad 30 latach od wyjazdu z Zamojszczyzny zaglądałem tylko na oficjalną stronę WWW miasta. Podał Pan link, który nie tylko jest źródłem cytowanych informacji ale wygląda mi na bardzo ciekawą stronę o Zamościu i okolicach. Jeszcze raz dzięki.

oto Krzych Adam

Zastanów że się pan nad tym co pan wypisuje.

By coś takiego pisać niezbędne jest znaczne natężenie złej woli. Czyż rzeczywiście nie było tak, że z Armią Czerwoną przybyła na te tereny armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej, żeby to „nacjonalistyczne, zaściankowe, antyżydowskie, konserwatywne, zacofane, kołtuńskie, katolickie i parafialne społeczeństwo polskie” jak głosiła ówczesna propaganda, zamienili na „socjalistyczne, postępowe, oświecone, otwarte na świat, internacjonalistyczne, miłujące pokój i Związek Radziecki a nienawidzące imperialistycznych państw burżuazyjnych, nowoczesne, ateistyczne społeczeństwo”? Któż panu dał prawo do nadinterpretacji? Na jakiej podstawie insynuuje pan, że autor tych słów miał na myśli mięso armatnie Stalina, te tysiące Polaków wywiezionych na nieludzką ziemię, którzy poszli do wojska berlingowskiego i ginęli posyłani na śmierć przez takich jak marszałek Gieorgij Żukow znany z powiedzenia: "Sołdat nie żaliet', baby narożajut nowych" na polach bitew od Lenino do Berlina?

Które słowa w określeniu "armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej" są za trudne dla pana byś je zrozumiał?

oto Paulina Kaufmann

Pan też mógłby się zastanowić co wypisuje:

te tysiące Polaków wywiezionych na nieludzką ziemię, którzy poszli do wojska berlingowskiego i ginęli posyłani na śmierć przez takich jak marszałek Gieorgij Żukow znany z powiedzenia: "Sołdat nie żaliet', baby narożajut nowych" na polach bitew od Lenino do Berlina?

A ci, posłani na śmierć przez gen. Andersa od Monte Cassino do Bolonii (a wcześniej, jeszcze w ZSRR przed pluton egzekucyjny), to jacyś inni Polacy? Lepsi, może? Nie ginęli?

oto Krzych Adam

To zwykła bezczelność.

Ja piszę o różnicy która powinna być oczywista dla każdego z odrobiną oleju w głowie między pojęciami "armia renegatów t.j. komunistów narodowości polskiej i żydowskiej", a pojęciem żołnierze armii dowodzonej przez Berlinga. Co z tym ma wspólnego Anders, Monte Cassino i Bolonia? I o jakich że to plutonach egzekucyjnych w armii Andersa jeszcze w Sowietach Pani pisze? Z czyjego sfałszowanego notatnika Pani to wzięła?

oto Paulina Kaufmann

O plutonach egzekucyjnych, to z archiwów...

...IPMS, zwłaszcza z raportów Służby Sprawiedliwości. Gen. Anders nie zwykł był stosować prawa łaski, wręcz przeciwnie, zalecał najsurowszy wymiar kary nawet za drobne przestępstwa. IPMS, A. XII 88/2 – Sprawy Sądu Polowego Nr.5 i rozkaz Andersa w/w sprawie. Na szczęście dla tych, którzy pozostali w ZSRR, inspirowany przez Andersa wniosek Sikorskiego o postawienie Berlingowi zarzutu dezercji i zdrady, choć zakończony sprawą sądową i skazaniem na karę śmierci nie uzyskał akceptacji Sosnkowskiego (pod silnym naciskiem Anglików, dodać należy).
A chodziło mi o zbitkę użytą przez Pana. Mógł Pan sobie darować tego Żukowa i posyłanie na śmierć od Lenino do Berlina. Stąd Anders, Monte Cassino i Bolonia.

oto Krzych Adam

Dziękuje.

Przeczytałem to, a także inne jeszcze materiały, a potem odpowiedziałem p. Paulinie.

oto Krzych Adam

Dziękuję za wyjaśnienia w sprawie stosowania kary śmierci.

Przez gen. Andersa jeszcze przed opuszczeniem Sowietów. Sprawy te nie były mi znane. Choć określenie "posłani na śmierć przez gen. Andersa (...) jeszcze w ZSRR przed pluton egzekucyjny" uważam za nieco przesadzone, bo kary były za rzeczywiste przestępstwa, nie miały charakteru masowego, a raczej wyjątkowy, to jednak ich ogromna surowość w stosunku do ludzi, którzy tyle przecierpieli, a oprócz tego byli ochotnikami, dziś musi budzić emocjonalny sprzeciw. Zaiste odbieram to tak, że Anders zachowywał się jak zupak, kawał trepa.

Co do moich uwag o tym zbrodniarzu Żukowie, który bez zmrużenia powieki wysyłał na śmierć setki tysięcy ludzi nawet wtedy, gdy nie wymagały tego względy strategiczne, taktyczne, czy operacyjne to wspomniałem go jedynie mimochodem, by podkreślić różnicę między masami żołnierskimi traktowanymi jak mięso armatnie, a polskojęzycznymi szumowinami komunistycznymi traktowanymi inaczej bo przygotowywanymi na zarządców Polski po opanowaniu jej terytorium. I pozwoli Pani, że ja sam będę decydował o tym co mogę sobie darować, a czego nie muszę.

oto Paulina Kaufmann

Nie napisałam, że Pan coś musi...

...tylko, że mógłby.
Przy okazji... Czy żołnierze Andersa nie byli traktowani jak mięso armatnie? Czy obrona brytyjskich, imperialnych interesów na Bliskim Wschodzie, to była jakaś wyjątkowa misja?

oto Ireneusz

Pani Paulino

Podziwiam temperament. Ja się poddałem już dawno, przechodzę dalej, gdy z tuby płynie jedynie chamstwem podszyta propaganda. Pozdrawiam serdecznie.

oto Krzych Adam

Niezrozumiała uwaga.

Nie napisałam, że Pan coś musi...
...tylko, że mógłby.

Jako że w mym poście nie było nic o tym że Pani użyła słowa "musieć" w odniesieniu do mnie w jakiejkolwiek formie.

Co do Pani pytania, to nie bardzo widzę tu jakąś okazję. Raczej próbę zmianę tematu z "polskojęzycznych szumowin komunistycznych" na cokolwiek, byleby tylko coś innego.

Z tego co wiem armia, która wyszła z Sowietów z Andersem pewien czas przebywała na Bliskim Wschodzie, jednakże nie uczestniczyła tam w walkach zatem nie bardzo widzę na czym miałaby polegać obrona brytyjskich, imperialnych interesów. W całej kampanii włoskiej straciła 2 i pół tysiąca żołnierzy. Czy oznacza to traktowanie jej żołnierzy jako mięsa armatniego nie wiem. Wiem, że Świerczewski spowodował pod Budziszynem klęskę, która w ciągu 5 dni, dwa tygodnie przed upadkiem Rzeszy pochłonęła życie 5 tysięcy polskich żołnierzy.

oto Paulina Kaufmann

A z jakiego powodu strona angielska tak silnie naciskała...

...na ewakuację Armii Polskiej w ZSRR do Iraku i dalej do Palestyny?
Powstanie antybrytyjskie w Iraku połączone z zagrożeniem pól roponośnych, walki z Fancuzami spod znaku Vichy w Syrii, niepokoje w Palestynie, ofensywa DAK w kierunku Egiptu, blokada Malty. Brytyjczycy zdawali sobie sprawę z powagi sytuacji, zdobycie Egiptu i opanowanie Kanału Sueskiego byłoby dla nich katastrofą. Po ewakuacji Polaków do Iraku, w razie kolejnej "ruchawki" jakieś wojsko sojusznicze było na miejscu a w przypadku klęski w Egipcie, był jakiś odwód. Mało? To były polskie interesy? Jedyne interesy na Bliskim Wschodzie robiliśmy przed wojną, sprzedając za kilka milionów złotych broń do Hidżazu.

oto Krzych Adam

Nie bardzo rozumiem tę potrzebę okazania erudycji.

W sprawach mało interesujących nas, bo w sprawach dotyczących imperialnych interesów brytyjskich. Aczkolwiek przyznaję, że przyczynkowo to interesujacy szczegół także i dla nas. Wyszło na to że dwie pieczenie tam zostały upieczone, jedna brytyjska, a druga polska. Brytyjczycy mieli jakieś wojsko dla pokazuchy w groźnej dla nich sytuacji na miejscu, a nam udało się przez ewakuację tam grubo ponad 100 tys. ludzi (z cywilami) ocalić ich z nieludzkiej ziemi.

W tych materiałach o stawianiu przez Andersa przed plutonem egzekucyjnym nieszczęśników ze swej armii, które mi Pani podsunęła, dowiedziałem się tak na boku, że z wycieńczenia, chorób i głodu po przybyciu do wojska polskiego, w kilku zaledwie miesiącach przed tą ewakuacją zmarło trzy tysiące siedmiuset ludzi. To były straszne czasy
.

oto Krzych Adam

Niezupełnie.

Link od p. Eowiny otrzymałem, gdy w oparciu o Pani wskazówkę:

IPMS, A. XII 88/2 – Sprawy Sądu Polowego Nr.5

odnalazłem już wcześniej zalinkowany dokument, a także kilka innych dotyczących tej samej sprawy.

oto Paulina Kaufmann

Pozwolę sobie niezgodzić z tym fragmentem:

Czy "... żołnierze Andersa, których z dnia na dzień zwolniono z wojska po wojnie i pozbawiono wszelkich godności, nie przyznano emerytur - przez kochaną Wielką Brytanię, czy USA.

Czy może mi Pan wytłumaczyć dlaczego Wlk. Brytania albo USA miałyby wypłacać im emerytury?

oto Ireneusz

Ano powiem trochę inaczej

Rząd Polski na uchodźstwie wynajął tych żołnierzy Wielkiej Brytanii oraz USA właśnie. Francja się nie liczy jako suwerenny byt w tamtych czasach, więc nie biorę jej pod uwagę. Wielka Brytania skorzystała, z tego co sie nie mylę. Lotników z dywizjonu 303 też pogoniono po wojnie, mimo że byli częścią lotnictwa brytyjskiego. Wszyscy oczywiście uważają, że Polacy walczą z honorem "za wolność Waszą", ale nie oznacza to, że ten co brał za to odpowiedzialność i korzystał - może się wypiąć. Zerwano stosunki z Rządem Polskim na uchodźstwie, nawiązano dobre stosunki ze Stalinem, po czym zgrabnie zostały umyte angielskie i jankeskie łapki. Piękna retoryka, nic więcej. Z drugiej strony patrząc, do dzisiaj w skarbcu Wielkiej Brytanii jest polskie złoto, które zostało przejęte i nie oddane ani rządowi na uchodźstwie, ani Polsce praktycznie do dziś. Czy to nie jest dobry powód, aby prawnicy rozważyli tutaj wszystkie za i wszystkie przeciw? Ja jestem pewien tego, że emerytury powinny być wypłacane polskim żołnierzom w ramach odszkodowań wojennych przez te mocarstwa. Pieniądze mogły pochodzić z reparacji wojennych, niemieckich. Tak samo, jak druga strona, front wschodni, Rosjanie, w ramach swojej "rozrzutności" wypłacali emerytury żołnierzom Berlinga. Nie wykręcili się od tego.
Jakieś pytania?

oto Paulina Kaufmann

Żołnierze PSZ nie byli kondotierami,..

...nie zostali wynajęci, nie służyli na żołdzie obcego państwa. Tych, których Wielka Brytania wynajmowała (i, nadal wynajmuje) jako żołnierzy mieli podpisane kontrakty wraz z zabezpieczeniem emerytalnym.
Żołnierze PSZ podlegali Naczelnemu Wodzowi, byli członkami regularnych oddziałów polskich utworzonych na mocy porozumień sojuszniczych a jedynie operacyjnie podlegali dowództwu brytyjskiemu. Nie było żadnych ustaleń dwustronnych dotyczących konieczności zapewnienia emerytur dla polskich żołnierzy przez stronę brytyjską.

oto Ireneusz

Tak, to jest prawda

Nie było żadnych ustaleń dwustronnych dotyczących konieczności zapewnienia emerytur dla polskich żołnierzy przez stronę brytyjską.

I to mam za złe, że kwestia moralnej odpowiedzialności nie została podjęta przez tych, o których pisałem. Nie ma tu żadnej winy rządu polskiego na uchodźstwie, bo po prostu działał w swym mniemaniu jako jedyny przedstawiciel Polski i takie miał umocowanie. Do głowy nikomu uczciwemu by nie przyszło, że można tak łatwo zdradzić, zawrzeć układy ze Stalinem i postawić ten rząd przed faktem dokonanym. Członkowie rządu nie unieśli aż takiego ciężaru, ale nigdy w żadnym prawie ziemskim nie było, że jakakolwiek odpowiedzialność za oszustwo spada na oszukanego.
Odpowiedzialność jest do dziś wyłącznie po stronie brytyjsko-amerykańskiej.

oto Eowina

Tak. Tylko to nie jest ani po raz pierwszy, ani po raz

ostatni. Cała polityka polska polega na byciu ofiarą tych czy tamtych. Teraz nie jest inaczej. Polscy politycy nawet nie próbują być partnerami, mieć własne zdanie i własną strategię polityczną.
Okres wojny jest bardziej zrozumiały, ale w okresie pokoju, po tylu zawodach, można by się już czegoś nauczyć.

oto Krzysztof M

Minęło pół wieku i ta wizja

Minęło pół wieku i ta wizja się spełniła, po polskiej ziemi przestała chodzić czerwona zaraza.

Chodzić przestała. Teraz jeździ Jaguarami, Lexusami itp. :-) wciąż po polskiej ziemi (żeby nie było nieporozumień).

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.