Ten piękny obiekt istnieje naprawdę

Farm rybnych jest w KRLD pełno, jak Korea Północna długa i szeroka. O północnokoreańskiej akwakulturze (z akcentem na marikulturę) pisałem już zresztą na Prawicy.net. Wracam jednak do tematu, bo Szanowny Przywódca Kim Dzong Un odwiedził właśnie gospodarstwo akwakulturowe, ale nie jedno z wielu, lecz przodujące, takie na najwyższym światowym poziomie. Chodzi o ośrodek hodowli sumów w Samch'ŏn.

Farma rybna w Samch'ŏn działa już od jakichś dwudziestu lat, ale podczas wizyty na niej 16 grudnia 2015 Szanowny Przywódca zalecił, by farmę zmodernizować i podnieść do najwyższego światowego poziomu. Zadanie miało być wykonane do 10 października 2016, czyli do zjazdu Partii Pracy Korei. Wykonane w tym dniu zdjęcie satelitarne pokazało, że zadania nie wykonano w terminie:

sumy-1.jpg

Data wykonania zdjęcia jest w lewym dolnym rogu. Z 14 hal hodowlanych tylko nieliczne mają kompletne dachy, a na dwóch dachy dopiero rozpoczęto. Także osiedle bloków dla nowych pracowników (lewy górny róg) jest w trakcie prac wykończeniowych. Nie są też gotowe różne obiekty towarzyszące.

Opóźnienie jest jednak usprawiedliwione. W 2016 północ KRLD nawiedziła straszna powódź i trzeba było wszystkie siły i środki skierować na likwidację szkód powodziowych. W ciągu dwóch miesięcy trzeba było 70 tysiącom ludzi zbudować nowe domy i mieszkania. Ucierpiały na tym inne budowy, m.in. farma rybna w Samch'ŏn. Jednak co się odwlecze, to nie uciecze. Niedawno Szanowny Przywódca odwiedził farmę, na której ukończono już modernizację.

85 zdjęć zmodernizowanej farmy można obejrzeć w materiale telewizyjnym. Dla tych, którzy nie lubią takich materiałów, wybrałem najlepsze ze zdjęć. Resztę można sobie podarować.

Pierwsze zdjęcie to widok ogólny farmy, mniej więcej z takiego punktu widzenia, jak zdjęcie satelitarne:

sumy-2.jpg

Kolejne zdjęcie wykonano z przeciwnej strony, czyli od nowych bloków mieszkalnych:

sumy-3.jpg

A tak wyglądają hale hodowlane w środku:

sumy-4.jpg

W KRLD każdy nowy zakład musi mieć dział samokształceniowy. Pracownicy muszą nieustannie poszerzać swą wiedzę i zapoznawać się z nowościami. Zdjęcie pokazuje taki dział samokształcenia na farmie w Samch'ŏn:

sumy-5.jpg

Następne zdjęcie to "centrum dowodzenia" farmą:

sumy-6.jpg

Pora na wyhodowane ryby. Są one słusznych rozmiarów:

sumy-7.jpg

Na placu między halami hodowlanymi znajdują się 24 baseny na wolnym powietrzu, a między nimi daszek, pod którym pracownicy mogą odpocząć chwilkę. Zwracam uwagę na ten daszek, bo na końcu podam jego współrzędne geograficzne:

sumy-8.jpg

No i jeszcze chłodnia, w której wstępnie przerobione i zamrożone w bloki ryby czekają na wysyłkę do zakładów gastronomicznych, sklepów czy firm głębszego przetwórstwa:

sumy-9.jpg

Mięso suma afrykańskiego (podejrzewam, że w Samch'ŏn hodują sumy afrykańskie) ma smak zbliżony do cielęciny, a sama ryba jest praktycznie bez ości. Jej mięso można wykorzystywać do produkcji kiełbas i innych wędlin.

W Polsce też hoduje się sumy afrykańskie. Pod Sieradzem działa gospodarstwo hodowlane, którego właściciel deklaruje, że jest jednym z największych hodowców w Polsce. Odnoszę wrażenie, że największe polskie farmy nie sięgają jeszcze poziomu najmniejszych północnokoreańskich.

Dla tych, którzy chcieliby za pomocą Google Earth sprawdzić farmę w Samch'ŏn a i samo miasteczko (powiatowe) podaję współrzędne daszka na farmie. Wystarczy wstawić je do wyszukiwarki Google Earth (kopiuj-wklej):
38°21'17"N 125°20'12"E

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.285715
Ogólna ocena: 3.3 (głosów: 7)

Dyskusja

oto Czesław

Ryba to samo zdrowie

Wiem że ryba to samo zdrowie ale ja wolę golonkę i setka czystej wyborowej "żeby świnia nie myślała że ją zając zjada". O sake nie piszę bo nie wiem jak smakuje.

oto tymczasowo

Właśnie

Co innego gdyby to była np. jakaś droga.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.