Białoruś kupuje ropę w Iranie

W ubiegłym roku zniesione zostały nałożone na Iran sankcje, które uniemożliwiały kupowanie od tego państwa ropy naftowej. Agencja BiełTA poinformowała właśnie (w ślad za agencją irańską), że Białoruś zawarła z Iranem kontrakt na dostawę 600 tys. baryłek ropy. Jest to niewiele, bo nieco tylko ponad 0,3% rocznego przerobu białoruskich rafinerii. Ciekawostką jest fakt, że kontrakt zawarto za pośrednictwem firmy Beloil Polska (jest to polska filia białoruskiej Biełarusniefti).

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Eowina

Białoruś szuka innych źródeł zaopatrzenia w ropę,

bo Rosja ograniczyła dostawy. Białoruś nie płaci za gaz, zadłużenie narasta i obecnie jest wyższe niż $1/2 mld. Jak Białoruś zapłaci, to Rosja dostarczy ropę.

oto Kremlowski kurant

To jest krok w grze pozorow

jaka uprawia Lukaszenka.Kupowanie ropyIranu jest tak samo sensowne jak wczesniej zapowiadane kupowanie z Wenezueli.
Coraz wiecej wskazuje na tonze Pulkownik Putin stracil cierpliwosc do Lukaszenki i postanowil go wykonczyc /zamienic na kogos posluszniejszego.

oto Krzysztof M

Wygląda to jak podgotowka do

Wygląda to jak podgotowka do włączenia Białorusi w skład Federacji Rosyjskiej. :-) Przy okazji włączy się też Ukrainę. Albo odwrotnie. :-)

oto Kremlowski kurant

Mysle ze moze miec Pan dobre przeczucie

Rosja ma dwie mozliwosci rozlozenia Lukaszenki na lopatki.Jawnie pokojowo i legalnie.Uciac dostawy paliw "po taniosci"i wprowadzic wizy i zezwolenie na prace dla Bialorusinow ktorych ponad pol miliona pracuje w Rosji.Takiego dubeltowego atsku Lukaszenka nie wytrzyma bo ma wlasnie drugi rok recesji.

oto Piotr Badura

To był chyba sygnał ostrzegawczy

Szanowni Państwo Komentatorzy

Specjalistą od handlu ropą naftową jest admin tego portalu. Byłoby czymś niedorzecznym, gdybym wchodził na jego grządkę i wymądrzał się. Pozwolę sobie jednak na pewne uwagi.

1) Światowy rynek ropy naftowej obywał się do niedawana bez irańskiej ropy, z powodu sankcji. Sankcje zdjęto, gdy sytuacja była trudna z powodu nadwyżki podaży. W tej sytuacji pojawienie się na rynku dodatkowej irańskiej ropy jest niemiłe dla pozostałych jej producentów. Pytaniem jest, kto najbardziej straci.

2) Polska (Lotos) kupiła irańską ropę w 2016. Było to 2 mln baryłek (ok. 300 tys. ton). W 2016 roku 75% przerabianej przez Lotos ropy pochodziło z Rosji. Lotos nie ukrywa, że chce zwiększyć przerób irańskiej ropy, by uniezależnić się od ropy rosyjskiej. Także w tym roku Lotos będzie przerabiać irańską ropę. Co więcej, Lotos chce długofalowej umowy z Iranem.

3) W styczniu 2017 dotarła do Gdańska pierwsza partia irańskiej ropy dla Orlenu. To także pogarsza sytuację Rosji, jako głównego dostawcy.

Irańska ropa, kupiona przez Białoruś, to tak mała ilość, że bez znaczenia. Ma jednak znaczenie jako sygnał. Za pierwszym kontraktem mogą pójść dalsze. Białoruś może też sprowadzać ropę z innych kierunków, np. z Azerbejdżanu (już to kiedyś wypróbowała). Rosja na tym straci.

Moim zdaniem Białoruś nie dąży do wyrządzenia Rosji szkody. Daje tylko sygnał: Opamiętajcie się! Strzelacie sobie w stopę! Sojusz z Rosją jest absolutnym priorytetem w białoruskiej polityce, ale sojusz równorzędnych partnerów a nie podległość Białorusi. Na stronie agencji BiełTA wciąż bije po oczach baner ze słowami prezydenta Łukaszenki:

Независимость не оценивается никакими деньгами


czyli:

Niezawisłości nie przelicza się na żadne pieniądze


Jeśli Polska może zyskownie przerabiać irańską ropę, to i Białoruś może. Tyle że to głupie w sytuacji, gdy Białoruś i Rosja to nie tylko sojusznicy, ale bratnie państwa.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.