Kto kogo wciągnie w wojnę

Warto odnotować tekst Marka A. Cichockiego ze względu na szereg istotnych obserwacji i konkluzji w nim zawartych.

Kluczowym stwierdzeniem, jakie pojawia się w artykule jest konstatacja, iż bankructwo liberalnego paradygmatu w stosunkach międzynarodowych było nieuniknione i nie ma sensu obrażać się na rzeczywistość związaną z powrotem do koncertu mocarstw. Co więcej z punktu widzenia powstrzymania rosnącego globalnego chaosu wypracowanie nowego modelu równowagi światowej w oparciu o paradygmat realistyczny i równowagi lokalne jest czymś jak najbardziej pożądanym.W tym kontekście trafne jest także dostrzeżenie braku przygotowania polskich elit do takiego rozwoju sytuacji.

Związane jest ono z całkowitym brakiem właściwych instrumentów analitycznych i pragmatycznych, które byłyby użyteczne w nowych realiach. Kto wie jednak czy nie najważniejszy jest następujący fragment:

"Próba wciągnięcia Polski w małą wojnę kontrolowaną jest niestety także możliwym do pomyślenia zagrożeniem. Przy czym nie chodzi tutaj wcale wyłącznie o Rosję, ale także o długą tradycję Zachodu, by rozwiązywać geopolityczne problemy w naszym regionie rękoma Polaków, bez względu na to, jakie ma to dla nich bezpośrednio fatalne konsekwencje".

Fragment ten wskazuje bowiem na to, iż autor uświadamia sobie kluczowe geostrategiczne uwarunkowanie Polski, polegające na tym, iż w przypadku realizacji najczarniejszego scenariusza, to nie Polska wciągnie amerykańskich sojuszników do konfliktu z Rosją (w związku z czym za wsparcie w postaci wzmacniania wschodniej flanki NATO winniśmy okazywać wielką wdzięczność). W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie - to rywalizacja amerykańsko-rosyjska o krawędź Rimlandu może w skrajnym przypadku wciągnąć Polskę do wojny.

oto Tadeusz Matuszkiewicz Tadeusz Matuszk...

doktor nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, sekretarz Klubu Inteligencji Katolickiej w Mielcu
www.facebook.com/tadeusz.matuszkiewicz

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.5
Ogólna ocena: 4.5 (głosów: 6)

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Jak wieść niesie, Kaczyński na spotkaniu z Merkel

chciał dla Polski amerykańskiego jądrowego parasola. Czy można jakoś rozszyfrować co to znaczy?
W moim doświadczeniu, które w wielu przypadkach dotyczy liczenia, jest zaraz pytanie: za ile?
W życiu nic nie ma za darmo. Aby mieć parasol, to trzeba go kupić, tak zwykły jak i jądrowy. Pożyczka tu nie wchodzi w rachubę, bo nie ma od kogo pożyczać jak jest przygotowanie do wojny.

Z drugiej strony nie ma planów na pokój. Hałas medialny jest oparty na jednej zasadzie: może teraz jest źle, ale za czasów PO było jeszcze gorzej. Zdarzyło się nieszczęście, ale mogła być katastrofa. A tak generalnie wszyscy nas bardzo szanują więc jest dobrze i będzie bardzo dobrze.

oto Robercik

Jest oczywiste, że Amerykanie

Jest oczywiste, że Amerykanie nie będą się wiązać zobowiązaniem do prowadzenia totalnej wojny jądrowej w imię interesów sojusznika. Będą reagować elastycznie. Jeśli w ogóle zakładamy kretynizm, że oni "reagują". Jak na razie USA ma inicjatywę.
Przypuszczam, że Kaczyński chce ściągnąć na teren Polski amerykańską broń jądrową. Zważywszy na niewielkie odległości od kluczowej infrastruktury rosyjskiej byłby to wstęp do wojny i to z góry przegranej przez Rosję. Na miejscu Rosjan dokonałbym w tym momencie uderzeń prewencyjnych na tereny Polski.
Ale nie jestem na miejscu Rosjan, jestem Polakiem, więc mogę tylko apelować by J.Kaczyńskiego - tego antypolskiego globalistę postawić pod sąd za podżeganie do wojny.

oto chłop jag

Związane jest ono z

Związane jest ono z całkowitym brakiem właściwych instrumentów analitycznych i pragmatycznych, które byłyby użyteczne w nowych realiach.

Nowe realia to nie zabawa w Rimland Heartland - tołażysze. Nowe realia - to fakt, że ludzkość została chwycona krótko przez pupili szatana za przysłowiowy pysk - więc w tej sytuacji pupile mogli przystąpić do wyniszczania tejże ludzkości - tołazysze. Priorytetem w wyniszczaniu jest oczywiście biała rasa co od pewnego czasu - widać, słychać i czuć - tołażysze.
Wniosek?
O ile Europa wraz z Europejczykami (USA także) jest wyniszczana na wiele sposobów - to atrapa Polski wyniszczana jest ze szczególną zaciekłością - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.