Polska - jedyny węglowy loooser

Światowy handel węglem w ostatniej dekadzie zwiększył się dwukrotnie. W 2014 r. wynosił 1400 milionów ton. A jest to zaledwie 17% jego zużycia. W tym potężnym sektorze Polska ponad 10 lat temu zajmowała jeszcze znaczącą pozycję. Dzisiaj staliśmy się krajem kryzysu węglowego, tracąc pozycję znaczącego eksportera.

Najciekawsze, że jesteśmy osamotnieni w procesie degradacji tak potężnej gałęzi gospodarki. Przyjrzyjmy się bowiem największym eksporterom światowym, do których Polskę zalicza się dzięki jej pozycji sprzed ponad 10 lat.

Otóż Polska w swoim upadku jest wyjątkiem na światowej scenie. Wszyscy znaczący producenci i eksporterzy węgla wykorzystali potężny boom węglowy i zwiększyli eksport, czasami wielokrotnie. Tylko my nie.

wegiel.jpg

W 2000 r. Polska eksportowała 23 miliony ton węgla (przy praktycznie zerowym imporcie). W 2014 r. - tylko 9 mln ton (import był większy niż eksport). Popatrzmy na innych:

 • Indonezja w 2000 r. - 58 mln , w 2015 - 416 mln (największy eksporter światowy)
 • Australia 187 - 387
 • Rosja 44 - 153
 • USA 63 - 93
 • itd itp.

Jedynym oprócz nas krajem, który z czołówki węglowej zmniejszył eksport węgla, były Chiny, ale tego tłumaczyć chyba nie trzeba.

Polska zmarnowała światową koniunkturę na węgiel, przejadła ekstra dochody z wysokich cen, i zawaliła swój przemysł górniczy. Naprawdę, trzeba się mocno starać...

Jeśli ktoś chce poszerzyć temat, zapraszam...

oto Andrzej Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.11111
Ogólna ocena: 4.1 (głosów: 9)

Tematy: 

Dyskusja

oto Andrzej

Racja

poprawiłem, powinno być trzy ooo ze względu na skalę zjawiska

:-)

oto Czesław

Mentalność wasala czy raba

Niektórzy się oburzają na określenie że Polska jest krajem wasalnym ale obserwując rzeczywistość, a nie sprawy formalne, należy określić postępowanie kolejnych naszych władz w stosunkach międzynarodowych, jako postępowanie osób o mentalności raba. Jest to też wina społeczeństwa, które takiego dokonuje wyboru, przykładem jest właśnie Śląsk gdzie wybierali i wybierają do władz w kolejnych wyborach, grabarzy polskiego górnictwa. Podobnie postępuje pokolenie Kresowian.

oto chłop jag

No cóż - po 1989 roku

likwidowano PRL - więc także i górnictwo - które w owym PRL było ważną gałęzią gospodarki - tołażysze.
Wniosek?
Wskrzeszenie banderlandu i likwidacja górnictwa i nie tylko górnictwa w atrapie Polski - ma wspólny mianownik - którym jest likwidacja tejże atrapy Polski - tołażysze. W tym miejscu należy dodać, że żaden pupil szatana ani żaden jego wyrobnik - nie będą tutaj utrzymywać tubylców - którzy z racji wieku nie nadają się już do dalszej pracy - tołażysze.

oto stoolie

nmftl

no mercy for the losers

oto Wojciech Błasiak

Autor

Rząd B. Szydło dalej zamierza zamykać kopalnie i jest bezradny w sprawach górnictwa. Ale to tylko pochodna jego bezradności w sprawach gospodarki. I dopóki nie wyrzuci się na śmietnik historii całej samokooptującej się od 1988 roku grupy partyjnych polityków, będziemy się po prostu staczać ekonomicznie i cywilizacyjnie. A nie wykorzystaliśmy hossy węglowej, bo zniszczyliśmy fizycznie dostęp do udostępnionych już złóż węglowych, zamulając i zasypując chodniki i przekopy oraz szyby, aż po ich wysadzanie. I autorzy tego procederu czują się świetnie, a jeden z głównych sprawców jeszcze chyba do tej pory jest rektorem Politechniki Śląskiej.
Pozdrawiam. Dobry, zwięzły i obrazowy tekst.
Wojciech Błasiak

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.