Historia prawdziwa i mityczna – czy to da się pogodzić?

Obok historii pisanej przez naukowców istnieje historia potoczna, mityczna. Bardzo często różnią się one w sposób zasadniczy. Kiedyś nie było takiego rozdzielenia tych dwóch sfer – kronikarze średniowieczni pisali historię na zamówienie władcy, miała ona klasyczny charakter historii mitycznej, mającej na celu sławienie władcy i jego czynów. W wieku XVIII pojawia się jednak historia naukowa, rozwijająca się w wieku XIX aż do przyjęcia dzisiejszych standardów w wieku XX. Jednak historia mityczna nie znika, a nawet – wraz pojawieniem się nowoczesnego nacjonalizmu – kwitnie. Mitologia jest nieodłączną cechą współczesnego nacjonalizmu. W Polsce obiegowa wersja historia, opierająca się na kilku ideologicznych kliszach – ma długą historię. Według prof. Władysława Konopczyńskiego mity są potrzebne narodowi, ale nie mity całkowicie fałszywe lub narzucane siłą. Czy nie żyjemy dzisiaj w czasach, kiedy nauka i podejście empiryczne straciło jakikolwiek wpływ na mitologiczną wersję polskiej historii?

28 sty 2017

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.2
Ogólna ocena: 4.2 (głosów: 5)

Tematy: 

Dyskusja

oto chłop jag

Szatan swoje kuszenie

człowieka w celu jego zniszczenia - opiera na fundamencie kłamstwa - tołażysze.
Wniosek?
Kłamstwo stosowane powszechnie przez pupili szatana to zbrodnia - tołażysze - na ludzkości.

oto JJerzy

Zacząłem słuchać ...

... ale ... nie dało się. Z samego tekstu pisanego, ale i z początku wypowiedzi przeziera ten podział na .. historyków patentowanych i ...resztę. Reszta to ci ... profani.
Jakoś dziwnie, przez ostatnie lata nie mogę oprzeć się wrażeniu, że historię, aby nie mąciła ludziom w głowach trzeba napisać od nowa, a zawdzięczamy tę sytuację ... historykom patentowanym. Uprzejmie pominę tu wpływ tych co płacą, bo nie trzeba być Wincentym Kadłubkiem, aby być na garnuszku sponsora i:

[...] pisa(ć) historię na zamówienie władcy [...] histori(ę) mityczn(ą), mając(ą) na celu sławienie władcy i jego czynów.

czymże bowiem są te wszystkie granty i stypendia, jak nie sposobem kształtowania przekazu. Jeśli do tego dołożymy presję środowiskową, bo jak można polemizować z opiniami powszechnie szanowanego kolegi X, to mamy .. naukową mitologię.
Poza tym panowie ... patentowani ..., jak na prawdziwych humanistów przystało, brzydzą się pieniądzem, dlatego w ich przekazie wszystko dzieje się dzięki sile ducha. Nawet wojny są za darmo. Do tego dochodzi jeszcze wstydliwie pomijany, bo nienaukowy, przypadek i ... obśmiane teorie spiskowe. Ich też nie ma, choć są przecież wywiady, kontrwywiady, szpiedzy ...
Onegdaj czytałem sobie historię Rosji. I był tam sobie rewolucjonista. Bida jak mysz kościelna ... Złapali go, poszedł siedzieć, a potem jak wyszedł, pojechał na Ukrainę wydawać pismo rewolucyjne i pomagać chłopom. Kropka. Nie przeszkadzało autorowi (patentowanemu), że na to trzeba pieniędzy. O tym ani słowa, bo by to psuło wydźwięk ideowy.
Pan autor też mi wygląda na ... patentowanego ...
Jak zbiorę siły, to wysłucham całości. Niech tam ... Poświęcę się ... Dla idei ... Nie ma to jak siła ducha ...

Wysłuchałem. Chyba lepiej, żebym nic nie dodawał :)

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.