Trump i BREXIT - na rękę globalistom?

Na ciekawy aspekt BREXIT-u i inauguracji prezydentury Donalda Trumpa (czyli wydarzeń pozornie tylko niezwiązanych ze sobą) – zwrócili uwagę walijscy niepodległościowcy.

Liderka Plaid Cymru, Leanne Wood zwróciła uwagę na współgranie zapowiedzi premier UK Teresy May o budowie „nowego wspólnego rynku” po opuszczeniu przez Brytanię Wspólnot Europejskich – z interesami wspierających Donalda Trumpa globalistycznych kręgów gospodarczych. Premier T. May zapowiadając „hard BREXIT” starała się zwolennikom REMAIN osłodzić opuszczenie unijnego obszaru gospodarczego odwołaniem się do brytyjskiego patriotyzmu gospodarczego, a nawet sentymentów post-imperialnych, zapowiadając zastąpienie tak nielubianego na Wyspach Kontynentu – przez odbudowę relacji handlowych z dawnymi koloniami i dominiami, czyli m.in. Kanadą, Nową Zelandią, Australią itp. Zdaniem Walijczyków jednak to tylko tania propaganda, jak najdalsza od faktycznych interesów gospodarczych UK.

Jak wiadomo, Londyn posłusznie szedł dotąd w pierwszym szeregu TTIP, formalnie porzuconego przez Donalda Trumpa i zakwestionowanego przez sam BREXIT. Jak wskazuje L. Wood – faktów tych nie należy widzieć rozdzielnie, ale jako początek „nowego TTIP”, wykraczającego poza siłą rzeczy ograniczony zakres relacji USA-Unia Europejska, a stanowiącego znacznie bardziej globalne – a więc i globalistyczne rozwiązanie. Opowiadając więc o ograniczeniu globalizmu – D. Trump i współgrający z jego prezydenturą BREXIT stanowiły więc – wg Plaid Cymru – realizacuję tego samego „arcy-neoliberalnego” scenariusza.

D. Trump już potwierdził, że działania na rzecz rozwoju relacji wolnohandlowych z partnerami takimi jak UK będą kontynuowane i szybko finalizowane niezależnie od losów samego TTIP. Walijczycy podnoszą, że cały czas chodzi o to samo: uzyskanie przewagi ponadnarodowych korporacjami nad państwami, tajnych arbitraży gospodarczych nad prawem krajowym, zakwestionowanie i prywatyzację całych sektorów usług publicznych i spekulacje kapitałowo-towarowe na skalę planetarną. Zdaniem Plaid Cymru BREXIT i nowa (?) polityka amerykańska tylko ułatwią realizowane pod pretekstem „deregulacji” odejście od ochrony praw pracowniczych i konsumenckich, prywatyzację przez likwidację – a dla walijskich wyborców niepodległościowców także zniszczenie miejscowego rolnictwa przez konkurencję amerykańską i nowozelandzką. - Popularność Donalda Trumpa wynikała m.in. z haseł antyglobalizacyjnych, którymi się posługiwał. Jednocześnie jednak za jego prezydenturą stoją silne interesy korporacyjne, które chcą stworzyć własną, nową wersję strefy z bardziej wolnym handlem i mniejsza ilością zabezpieczeń socjalnych – ostrzega L. Wood. Jej zdaniem w plan ten znakomicie wpisują się też zakusy torysów, zawsze chętnych np. do likwidacji NHS (publicznej służby zdrowia) i otwarcia brytyjskiego rynku na eksploatację amerykańskich/światowych koncernów medycznych.

Niezależnie od tego, że akurat Walijczycy ratunek przez zabójczym dla lokalnej gospodarki i polityki społecznej scenariuszem widzą w UE, z jej choć „odrobinę bardziej cywilizowanymi zasadami” - wypada zgodzić się z Plaid Cymru, że pod pretekstem ograniczenia globalizacji, Stany Zjednoczone pod przywództwem D. Trumpa są gotowe zrealizować nawet bardziej drastyczną jej wersję. Tyle tylko, że na razie w innej, bardziej rozwojowej części świata. Wyrok na resztę Europy został co najwyżej nieco odroczony – za to sam jego wymiar znacznie zaostrzono.

oto Konrad Rękas Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3
Ogólna ocena: 3 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Czesław

Inauguracja Trumpa

Tego przemówienia D.Trumpa to nie powstydziłby się nawet klasyczny socjalista a jeżeli chodzi o "sprawiedliwość społeczną" to dla narodowców wzór do naśladowania. Jak będzie nie wiadomo, ale bardzo grożnie brzmią agresywne zapowiedzi w stosunku do Iranu, czy może być powtórka taka jak z Irakiem. Czy Tramp będzie realizował politykę amerykańską, czy raczej izraelską. Polityka amerykańska była by dla nas korzystna ale izraelska, to konflikt z Rosją i podporządkowanie naszych interesów na rzecz interesów banderowskiej Ukrainy.

oto JJerzy

Iran ...

... to trochę zbyt duży kąsek do przełknięcia ... Można się udławić ...

oto chłop jag

Cel dla

pupili szatana nigdy się nie zmienia - zmieniają się tylko metody - tołażysze.
Wniosek?
To pupile szatana wyciągnęli Trump'a z kapelusza zwanego tzw. demokraturą a nie odwrotnie - tołażysze.

oto Eowina

Nie każdy handel zagraniczny jest globalizacją.

To co Brexit i Trump sugerują, to umowy dwustronne z państwami i tu ciekawostka, głownie anglojęzycznymi. I tak będą tu USA, Indie, Kanada, Australia, Nowa Zelandia. Z wyjątkiem Indii, żadne z tych państw nie przewiduje zmian migracyjnych.
A inna ciekawostka z terenu NATO, nowy sekretarz obrony USA, James Mattis, rozmawiał z ministrem obrony Kanady, z którym utwierdził obronę Ameryki Pn. rozmawiał z ministrem UK, podkreślił związki historyczne, oraz z szefem NATO wymienił grzeczności.

Defense Secretary Speaks With NATO Chief, British, Canadian Counterparts

West ‘provoked’ Russia, says former French PM François Fillon

oto Eowina

Nie, nie wsyztko jest globalizmem.

A kto ocenia dobroć globalizmu?

może być lepszy i gorszy

Dla jednych jest lepszy, a dla innych jest gorszy.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.