Kto straci na protekcjonizmie

Odejście od globalizmu, dzisiejszych reguł handlu światowego, jest dzisiaj przytaczane jako zagrożenie. Wypada zapytać - dla kogo? Kto straci najwięcej na zmniejszeniu światowego handlu, na ochronie własnych rynków?

Odpowiedź jest prosta - te kraje, których gospodarki są najbardziej uzależnione od światowego handlu. Dobrym wskaźnikiem tego uzależnienia jest udział eksportu w PKB.

I jak to wygląda?

export-pkb-world2.jpg

Jak widać, Stany Zjednoczone są w najlepszej pozycji spośród większych gospodarek. Udział eksportu w gospodarce to zaledwie 13%. Międzynarodowy handel niewiele więcej znaczy w gospodarce Japonii (18%).

Niewiele większy udział eksportu, co może niektórych czytelników prasy zdziwić, mają Chiny. 22% procent to niewiele wobec medialnego obrazu tej gospodarki jako rozwijającej się dzięki eksportowi. Już od dziesięciu lat udział eksportu w chińskiej gospodarce maleje (2006 r. = 36%).

Najwięcej straci Europa. To Unia ma 43% gospodarki opartej na eksporcie, a Niemcy - lokomotywa światowego handlu - 47%. Szczególnie duży udział w eksporcie wysoko przetworzonym, o dużej zawartości technologii - to właśnie Niemcy są narażone na największy szok przy protekcjonistyczniej polityce USA.

A wraz z Niemcami - całe przemysłowe serce Europy, kraje - podwykonawcy, dostarczyciele taniej wykwalifikowanej siły roboczej, dzięki którym niemiecki przemysł zachował konkurencyjność światową. I tutaj sytuacja nie wygląda różowo, szczególnie dla Słowacji (94%), Węgier (89%) czy Czech (84%). Polska nie jest tak uzależniona od eksportu jak nasi mniejsi południowi sąsiedzi. Tylko połowa PKB to eksport.

Jeśli więc prezydent Trump postanowi "make America great again" poprzez protekcjonistyczne posunięcia, uderzy to głównie w Europę, najbardziej z dużych gospodarek, zależną od światowego handlu.

- - -
źródło: WorldBank

Andrzej

Czasami coś napisze o Polsce i świecie.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto norwid

dobra wiadomość

Skoro ruszy protekcjonizm to co Europa moze zrobić?
1. Wzmocnić władze państwowe członków UE aby tym sposobem kontrolować wielkie projekty
2. Zdekomunizować sądownictwo w Europie aby skutecznie karać nadużycia gospodarcze.
3. Zlikwidować przymusowe ubezpieczenia społeczne aby zmusić narody do większej prokreacji.
4 Rozpocząć wielkie projekty europejskie. Tysiące kilometrów szybkiej kolei (400km/h) rocznie. Przebudowa sieci teleinformatycznych, infostrady - 1Gbit dla każdego na łączu optycznym. Bon edukacyjny, prywatne szkolnictwo, egzaminy państwowe, interaktywne studia internetowe. Budowa systemów autonomicznych, uwolnienie prawa do źródeł energii elektrycznej itd.
Naprawdę Europa ma co robić bo jest w czarnej d.
Natomiast jedynym problemem na dziś dla Europy to rolowanie długu i jego pochodne. (emerytury/eutanazja, szczepienie/kalectwo - ubezwłasnowolnienie/ogłupienie obywateli...) Istna kwadratura koła.

oto Eowina

To, o czym Trumpowi bardzo zależy, to nie tyle chodzi

o export, co raczej o ograniczenie importu. USA importują produkty, które kiedyś produkowano w kraju, a dzisiaj są produkowane w krajach gdzie koszty produkcji są niskie.
Właśnie mały export a duży import, brak bilansu w handlu zagranicznym, jest tym, co źle świadczy o gospodarce.
Największą nadwyżkę w handlu zagranicznym mają Chiny, a największy deficyt USA.

oto adam_54

Spoko....

Właśnie mały export a duży import, brak bilansu w handlu zagranicznym, jest tym, co źle świadczy o gospodarce.

Amerykańskie "drukarki" znakomicie wyrównują bilans :-)

oto adam_54

No i znowu czegoś nie kumam...

Znaczy się... Irlandia eksportuje 120% tego co w danym roku wyprodukowała ?
A Hongkong i Luksemburg ponad dwa razy tyle co w danym roku wyprodukowały ? :-O
Jak można więcej eksportować niż się w danym roku wyprodukowało ? - do eksportu dodawany jest jakowyś reeksport ?

oto wzl

Link

W podanym pod informacją linku są dane. Chodzi o "Exports of goods and servieces (% of GDP) w latach 1960 i 2015. W przypadku Singapuru w 1960 roku było to 162,9, a w 2015 - 176,5. W 1960 roku Singapur to był zapyziały port, któremu bliżej było do czasów Conrada, ale w latach 80-tych było to już nowoczesne państwo-miasto. Więc te dane to chyba jakaś szarlataneria, bo one niczego nie wyjaśniają. Bez opisu metodologii nie sposób poważnie odnosić się do tego typu informacji.

oto Tomasz Dalecki

@Adam_54

Jak można więcej eksportować niż się w danym roku wyprodukowało ?

Obrazowo i w uproszczeniu:
Importuje pan części za 1000 zł, dodaje własną obudowę, składa do kupy i eksportuje gotowy komputer za 3000zł.
W ten sposób ma pan do eksportu +3000zł, ale do PKB tylko +2000zł.

oto adam_54

?? :-O... To PKB już nie jest....

W ten sposób ma pan do eksportu +3000zł, ale do PKB tylko +2000zł.

...Produktem Krajowym Brutto ? Brutto zmieniono na netto ?

Pozdrawiam zdziwiony

oto Tomasz Dalecki

Jest brutto.

Jest brutto.
Szczerze mówiac - nie bardzo rozumiem, czemu Pan sadzi, ze jest inaczej?

oto adam_54

Cena sprzedaży to wartość brutto

bez odejmowania czegokolwiek - jeśli pan cokolwiek odejmie od "brutta"( a pan to zrobił odejmując wsad importowy)...brutto przestaje być bruttem :-)

oto Tomasz Dalecki

Okej, juz rozumiem, o co

Okej, juz rozumiem, o co Panu chodzi.

PKB opisuje wartość dóbr i usług wytworzonych w danym kraju. Istotne jest kryterium geograficzne - liczy sie to i tylko to, co jest wytworzone na terenie danego kraju. Siła rzeczy to, co zostało importowane się tu nie zalicza.
Jeśli np. zaimportuje pan jakiś dzyndzmichał za 100zł to PKB nie drgnie. Jeśli sprzeda go pan dalej za 100 zł - to nadal nie drgnie. Ale jeśli dołoży pan do niego obudowę, śrubkę i nalepi ładna metkę, a następnie sprzeda za za 150zł to powiększy Pan PKB o 50zł, bo tyle Pan wytworzy na miejscu.

Natomiast Produkt Krajowy Netto to PKB minus wartość amortyzacji. Obrazowo rzecz ujmując to PKN (NDP) to wartość wytworzonych dóbr i usług pomniejszona o koszty odtworzenia kapitału zużytego do ich wytworzenia.
Jeśli ten sam dzyndzmichał z przykładu powyżej spowoduje zużycie maszyny do metkowania o 5 zł to NDP powiększy się nie o 50 lecz o 45 zł.

oto adam_54

Błąd.... niestety nie...

Ale jeśli dołoży pan do niego obudowę, śrubkę i nalepi ładna metkę, a następnie sprzeda za za 150zł to powiększy Pan PKB o 50zł, bo tyle Pan wytworzy na miejscu.

Jeśli "dołoży pan do niego obudowę, śrubkę i nalepi ładna metkę" - powstanie nowy produkt , którego wartość brutto wchodzi do PKB - czyli 150zł a nie tak jakby pan chciał 50zł :-)

I dlatego się dziwię... jak może eksport być większy niż PKB, jeśli eksport nie uwzględnia reeksportu, produktów w danym kraju nieprzetworzonych.

oto Tomasz Dalecki

Jeśli "dołoży pan do niego

Jeśli "dołoży pan do niego obudowę, śrubkę i nalepi ładna metkę" - powstanie nowy produkt , którego wartość brutto wchodzi do PKB - czyli 150zł a nie tak jakby pan chciał 50zł :-)

Nie.
Do PKB wchodzi ta część, która została wytworzona w kraju. Tak zreszta było zawsze, nic się w tej kwestii nigdy nie zmieniło.
Rzekłbym, ze jest to oczywista oczywistość i podstawy podstaw.
Jeśli pan mi nie wierzy to niech pan sobie weźmie do reki dowolnie wybrany podręcznik do makroekonomii i przeczyta pierwszy rozdział.

oto adam_54

A jak ... śrubka, obudowa, nalepka....

pochodzą z importu.... tzn. nic w kraju nie zostało wytworzone i nic nie wchodzi do PKB , po wyeksportowaniu tegoż ? - tak ?

Eeeech......

oto chłop jag

Kto straci na protekcjonizmie

Kto straci na protekcjonizmie

Ten protekcjonizm musi być dogadany przez najważniejszych graczy - więc w końcowym efekcie nie wiemy - co z tego wyjdzie.
Wniosek?
Pożyjemy - to zobaczymy.

oto Mar.Jan

Słaby jestem w tych statystykach :(

Coz to może oznacząc, że jakies państwo ma eksport wysokości 200%PKB? Wywożą jakieś dobra nieuwzględnione w PKB, czyli wyprzedaja się i traca wartośc majątku narodowego?
Eksport to wywóz jakichs wartości. Może byc z tego zysk lub strata. Ale jakim sposobem zysk czy strata może przekraczać 100% PKB? NO, strata chyba może. ale zysk? Nieuwzględniony w PKB?

oto Mar.Jan

Arytmetyka jest zrozumiala

Ale w takim razie z takiej statystyki nie wiele wynika w pojęciu: czy lepiej mieć jak USA czy jak HongKong. Zestawianie eksportu z PKB to tak jakby porównywac wage ze wzrostem.
Jeśli sa firmy, które np. importują ropę na lokalny rynek, to jak wartośc ich produkcji/sprzedaży(?) ma sie do PKB?

oto Eowina

Zestawienie powinno dotyczyć państw o podobnym

systemie gospodarki. Hong Kong i Luksemburg w porównaniu z USA, Chinami czy Rosją, nie ma większych walorów analitycznych.

oto Krzych Adam

Znaczy co?

Hong Kong i Luksemburg mają podobny do siebie system gospodarki? A USA, Chiny i Rosją mają inny, ale w tej grupie podobny do siebie system gospodarki? Poza wielkością kraju, bo już niekoniecznie gospodarki, na czym polegają podobieństwa?

Pewne walory analityczne porównywanie np USA i Luksemburga jednak ma. Krach handlu międzynarodowego zaledwie nieco wpłynie na gospodarkę USA, ale może rozłożyć gospodarkę Luksemburga.

oto Eowina

A jaka jest właściwość gospodarki Luksemburga, która

powoduje, że to państwo ma 214% wkładu eksportu do dochodu narodowego, porównując do USA gdzie ten wkład wynosi tylko 13%? To bardzo intrygujące takie analityczne porównanie.

Pewne walory analityczne porównywanie np USA i Luksemburga jednak ma.

oto Krzych Adam

Hmmm.

Jeśli nie będziemy rozumieli słowa udział jako synonim słowa wkład, to wtedy zaintrygowanie być może minie. Proszę zwrócić uwagę na to, że chodzi tu głównie o przewidywanie jak zaburzenia w handlu międzynarodowym będą wpływały na gospodarki poszczególnych państw.

oto Eowina

Trzeba ustalić o czym właściwie dyskutujemy.

Jeśli nie będziemy rozumieli słowa udział jako synonim słowa wkład, to wtedy zaintrygowanie być może minie.

A jak w tej dyskusji rozumiemy słowa wkład i udział?
I o jakich przewidywaniach jest mowa?

Proszę zwrócić uwagę na to, że chodzi tu głównie o przewidywanie jak zaburzenia w handlu międzynarodowym będą wpływały na gospodarki poszczególnych państw.

Czy można wiedzieć o co właściwie chodzi? Strasznie to mgliste co Pan pisze.

oto Krzych Adam

Spróbuję zatem poprowadzić za rączkę przez mgłę.

I o jakich przewidywaniach jest mowa?

O takich:

Odejście od globalizmu, dzisiejszych reguł handlu światowego, jest dzisiaj przytaczane jako zagrożenie. Wypada zapytać - dla kogo? Kto straci najwięcej na zmniejszeniu światowego handlu, na ochronie własnych rynków?

Dwie zupełnie odrębne wielkości wyrażane w jednostkach monetarnych: export i PKB są porównywane i dla zobrazowania jedna z nich jest pokazywana jako wyrażona w procentach drugiej. Interpretowanie tego w ten sposób, że jest ona takim procentowym składnikiem tej drugiej jest błędem. To właśnie powoduje, że nazywanie jej wkładem w tę drugą jest błędem.

To by było na tyle. Jeśli wytłumaczenie jest w dalszym ciągu niejasne, to najmocniej przepraszam, być może nie nadaję się na przewodnika we mgle. EOT.

oto Eowina

A ja nie widzę w tym żadnego błędu. Napisanie, że coś jest

błędem bez pokazanie na czym ten błąd polega, nie jest żadnym tłumaczeniem we mgle i nawet bez mgły.

Interpretowanie tego w ten sposób, że jest ona takim procentowym składnikiem tej drugiej jest błędem. To właśnie powoduje, że nazywanie jej wkładem w tę drugą jest błędem.

oto Tomasz Dalecki

Ale w takim razie z takiej

Ale w takim razie z takiej statystyki nie wiele wynika w pojęciu: czy lepiej mieć jak USA czy jak HongKong.

To jest raczej pytanie typu: czy lepiej jest być grubym czy chudym.
Odpowiedź: to zależy od okoliczności.
W normalnych warunkach grubi częsciej umierają na zawał, ale np. w Oświęcimiu mieliby wiekszę szanse przeżycia.

To tylko cecha, objaw który z czegoś wynika, pozwala - w połączeniu z innymi cechami - być może na jakąś diagnozę. Stwarza różne szanse i niesie różne zagrożenia.

oto AnnaK

Ale w takim razie z takiej

Ale w takim razie z takiej statystyki nie wiele wynika w pojęciu: czy lepiej mieć jak USA czy jak HongKong.

Owszem wynika, tylko trzeba wiedzieć co. Kraje , których dominującym elementem PKB jest popyt wewnętrzny są bardziej stabilne, albo inaczej są mniej wrażliwe na różne zawirowania na światowych rynkach finansowych.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.