Rządy imperialne w kraju nadwiślańskim

Absolutnie rewelacyjna książka opowiadająca o rządach rosyjskich w Królestwie Polskim po 1864. Autor, Niemiec, nie ma polskich obciążeń i fobii, co jest atutem. Na podstawie archiwów autor odtwarza rzeczywiste poglądy rosyjskiej administracji i generał-gubernatorów. Ogólna ocena - nikt z nich nie wierzył w rusyfikację, a nawet uważano takie dążenia za szkodliwe, mówiono tylko o związaniu ludności polskiej z państwem. Uznawano Królestwo i jego ludność za "obce" reszcie Rosji, ale najciekawsza jest ocena gen. Grigorija Skałona, gubernatora w latach 1907-1914. W świetle źródeł nie rysuje się ta postać tak ponuro, jak w polskiej tradycji, wręcz przeciwnie, prowadził on subtelną grę z ND, umożliwiając jej działalność, nawet wbrew prawu stanu wojennego. Skałon był wściekle atakowany przez "prawdziwych" Rosjan za ... faworyzowanie Polaków. Po 1905 roku administracja rosyjska w Królestwie - jak pisze autor - praktycznie wycofała się z ingerowania w życie polityczne i społeczne obserwując biernie bieg wypadków i wzrost potęgi politycznej ND.

historia

Malte Rolf: Rządy imperialne w kraju nadwiślańskim

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 4)

Tematy: 

Dyskusja

oto Paulina Kaufmann

Zawsze podejrzewałam, że rządy carskie...

...to był złoty okres w polskiej historii.
Jedno zastanawia:

Po 1905 roku administracja rosyjska w Królestwie - jak pisze autor - praktycznie wycofała się z ingerowania w życie polityczne i społeczne obserwując biernie bieg wypadków i wzrost potęgi politycznej ND.

I, też nie pomogło?

oto mmm777

“to był złoty okres w polskiej historii” - cos w tym jest ;)

“Trwający prawie sto pięćdziesiąt lat podział Polski, dokonany przez trzech zaborców, a ponadto różnorodny system rządów, stworzył wśród Polaków znaczne różnice, zarówno w kwestii ich wychowania, charakterów, jak i poglądów ogólnoświatowych. Na przykład tak zwani galicjanie nie mogli łatwo oswoić się z ideologią polsko-rosyjskiej młodzieży, a jeszcze trudniej było im się porozumieć z młodzieżą wychowaną w pruskiej części kraju. Miałem często okazję podczas urlopów w kraju - zwłaszcza w Zakopanem - obcować z rodakami j z trzech zaborów. Młodzi ludzie z zaboru rosyjskiego, na przykład inżynierowie, lekarze lub właściciele ziemscy byli bardzo zadowoleni z tamtejszego ustroju i patrzyli z pewnym politowaniem, częściowo nawet z pogardą na znacznie od nich biedniejszych braci z Galicji. Powiadali, że o ile Polak nie wtrąca się do polityki, nie należy do wywrotowych stowarzyszeń, wówczas może ze względu na swoją inteligencję - wyższą niż u przeciętnego Rosjanina - zarabiać znacznie więcej niż on, a także żyć znacznie lepiej niż w monarchii austro-węgierskiej. Bardzo poszukiwani i doskonale płatni byli polscy inżynierowie, architekci, chemicy, lekarze, których zatrudniano we wszystkich częściach tego olbrzymiego kraju. Do bardzo zamożnej sfery należeli właściciele ziemscy. Spędzali oni życie w większej części za granicą, a nie u siebie w majątkach. Zupełnie odmiennym typem Polaków byli moi znajomi z zaboru pruskiego. Zamknięci w sobie, sztywni i pełni nienawiści do brutalnych metod rządzenia junkrów niemieckich. Były to właśnie czasy, gdy z rozkazu Bismarcka ogłoszono bezlitosną walkę ze wszystkim, co było polskie. Nie dziw, że znaczna część Polaków uciekła z tego piekła, szukając nowej egzystencji w części rosyjskiej, galicyjskiej lub poza granicami państw zaborczych.”

oto Czesław

Mam pytanie

Mam pytanie do tego Niemca, co to nie ma fobii jak Polacy, dlaczego przepędzili tych dobrych Ruskich z NRD?

oto Pedant

Przepędzili?

Przepędzili ich czy sami poszli? Przepędzać to próbowali w 1953.

oto chłop jag

To tylko dowodzi tego, że tamtej Rosji

nie opanowali jeszcze do końca - pupile szatana - tolażysze.
Wniosek?
Stopień okrucieństwa w stosunku do Polaków czy to przez Niemców czy to przez Rosjan jest wprost proporcjonalny do stopnia opanowania tych krajów przez pupili szatana - tołażysze.

oto Eowina

W zaborze rosyjskim rozwinęła się polska kultura.

W PRLu, było brak kiełbasy, ale było przymusowe chodzenie do teatru na polską klasykę literacką.
Czego żałuję że w Polsce nie było przymusu, to nauka historii muzyki klasycznej, a to jest u Niemców.

oto odgrzewanek

Panie Redaktorze, w jakim

Panie Redaktorze, w jakim terminie możemy się spodziewać kolejnego odcinka z cyklu Odplamianie Historii Polski?

Pozdrowienia

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.