Wychowywanie nowego człowieka, z nową historią

Tak w ukraińskiej telewizji wyglądała II wojna światowa. Program edukacyjny pokazuje kierunki agresji Niemiec i ZSRR.

ukraina-tv-ii-wojna.jpg

Ciekawe jak u nas będzie wyglądać po społecznej lobotomii?

oto Jacenty Jacenty

czasami coś wrzucę, jak uznam, że warto.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Mapa świetna i uniwersalna, przecież można granice USRR

umieszczać w dowolnym czasie historycznym. Czemu nie pokazać na niej kierunku działań Waregów lub Czyngis-chana.

Ale też zauważam, że Niemcy nie zaatakowali Polski.

oto Czesław

Trójka czy czwórka

A w Jałcie to kto obradował, była tam trójka czy czwórka przywódców światowych a może zamiast Stalina tam był Bandera.

oto Eowina

Tak, Ukraina znosi rocznicę wyzwolenia Ukrainy z

okupacji niemieckiej. A na różnych spotkaniach, ukraińscy politycy napominają o wspólnej walce Europy przeciwko ZSSR. Jaceniuk będąc w Niemczech powiedział o wspólnej klęsce Niemiec i Ukrainy, a ukraińscy politycy wizytujący Polskę też wspominają w podobnym tonie. Oczywiście twierdzenie, że Rzeź Wołyńska to dzieło Sowietów zaczyna być w Polsce też powoli przyswajane.

oto chłop jag

Bardzo odważne pranie

ukraińskich mózgów - tołażysze.
Wniosek?
Zawsze tak jest - kiedy za pranie mózgów biorą się osobnicy z już wcześniej wypranymi mózgami - tołażysze.

oto Krzych Adam

Bez przesadyzmu, Drodzy Państwo.

Pan Jacenty wrzucił tylko jeden obrazek. Odszukałem ten klip z którego obrazek był wzięty.

Nie jestem fanem banderyzmu, czemu dałem wielokrotnie świadectwo tutaj. Nie wydaje mi się najwłaściwszy sposób w jaki pewne sprawy w tym klipie są przedstawiane, na przykład przedstawienie kierunków ekspansji III Rzeszy i ZSRR w okresie 1940-41 na tle obecnych granic w Europie, jednakże proszę sobie samemu obejrzeć ten filmik.

I nie krytykować wtedy gdy krytyka ma bardzo kruche podstawy.

oto Paulina Kaufmann

Komentarze dotyczą...

...TEJ mapki. Przynajmniej, moje. Nie widzę, żeby krytyka TEJ mapki miała kruche podstawy.
Tym bardziej w kontekście wklejonego przez Pana filmiku, ta mapka jest idiotyczna, nieprawdaż?

oto Krzych Adam

Być może.

Nie odpowiadało prawdzie stwierdzenie p. Jacentego:

Tak w ukraińskiej telewizji wyglądała II wojna światowa.

zatem i niesłuszne były popierające głosy. W klipie inaczej jest to przedstawiane, niż na tym ukrainocentrycznym i anachronicznym obrazku z autentycznie idiotyczną mapką.

oto Robercik

W klipie inaczej jest to

W klipie inaczej jest to przedstawiane, niż na tym ukrainocentrycznym i anachronicznym obrazku z autentycznie idiotyczną mapką.

1. Jak może być "inaczej" przedstawiane skoro mapka pochodzi z tego klipu. Pan sam sobie przeczy
2. mapka nie jest "ukrainocentryczna i anachroniczna". Jest po prostu fałszywa.

Pan naklepał kilka komentarzy o niczym, zmierzajacych do niczego i adresowanych do nikogo. Niech żyje chaos?

oto Krzych Adam

W kwestii klepania.

ad 1. Nie przeczę. Mapka to statyczny obrazek do ogarnięcia w sekundę, może dwie. Klip trwa osiem i pół minuty. Mapa jest niespójna z całością przekazu słownego.

ad 2. Mapka jest fałszywa. Zawiera się to w trzech przymiotnikach, których użyłem: anachroniczna, ukrainocentryczna i idiotyczna. Anachroniczna bo niespójna czasowo - pokazuje działania Niemców i Sowietów na tle współczesnych, a nie ówczesnych granic. Ukrainocentryczna i idiotyczna bo opiera się na szowinistycznej (neobanderowskiej) wizji, w której Ukraina nie posiadająca wówczas bytu państwowego jest traktowana jakby taki byt posiadała, no i nieprawdziwie pokazuje ekspansję Sowietów. Mapka jeśli włączała napaść na Polakę powinna pokazywać działania nie tylko Sowietów, ale i Niemców, jeśli okres już po rozbiorze Polski, a przed napaścią Niemców na Sowiety na terytorium II RP, nie powinna pokazywać ekspansji Sowietów.

Co do klepania natomiast to co Pan tu właściwie klepie? Napisałem Pana zdaniem o niczym, zmierzało to do niczego i adresowałem to do nikogo. To po co Pan się przyklepuje? Chyba że jest Pan Nikim! Yeah, are you really the famous Nobody?

oto Eowina

To wszystko jest nastawione na propagandę, zaczynając

od granic państwowych. Przed IIWW nie było Ukrainy, była Ukraińska Republika Sowiecka. Dzięki 17. 09. 1939 Ukraina otrzymała terytorium państwowe, które ma do dzisiaj. (Nie jest pewne jak długo).

oto JJerzy

E tam ...

... Pani Eowino ... Jakby Pani posłuchała historyków ukraińskich to by się Pani dowiedziała, że nieprawdą jest, że na początku było słowo ... Na początku była Ukraina ...

oto Eowina

Nikt nie neguje istnienie układu R-M i zajęcie wschodnich

terenów Polski, nie neguje wywózek Polaków, nawet Rosja tego nie robi. Nikt nie neguje Zbrodni Katyńskiej i innych. Jawność tych plam historycznych jest kwestią starań polskich rządów i zmian politycznych w Rosji. Co Rosja dzisiaj ukrywa?

To czego Rosja nie pojmuje, to faktu negacji, że Polska " nie została wyzwolona". To jest tylko problem chwilowych emocji. Teraz jest twierdzenie, że Polska odzyskała niepodległość w 1989 roku. Z czasem, z pogłębianiem się zależności Polski od Zachodu, w miarę zadłużania się, okres PRL będzie widziany inaczej.

Okres PRL był okrutny w czasie intensywnej industrializacji, obowiązkowych dostaw, przebudowy społecznej. Niektórzy mocno tracili, niektórzy mocno zyskiwali. Generalnie po 1956 roku Polacy żyli znacznie lepiej niż przed wojną.

oto Eowina

Co to znaczy?

oto Maciej Markisz

Proszę wieloma zdaniami: co

Proszę wieloma zdaniami: co to znaczy: Rosja(?), bo to mega-obszerne pojęcie.

Owszem, dopiero co oglądałem w telewizji publicznej, że niejednokrotnie wszystko to, co Pani wymieniła w Rosji neguje się - zależy, oczywiście, kto, bo nie wszyscy. Zachowania są różne, ale niekiedy skandaliczne.

oto Eowina

Nie wiem o co chodzi. Co to znaczy?

Sposób w jaki Pan to pisze nie jest uczciwy, bo nie podaje Pan faktów, tylko insynuacje.

Katyń - miejsce pojednania
Tomasz P. Terlikowski.
 Katyń nie jest miejscem świętym tylko dla Polaków. W katyńskim lesie ginęli bowiem nie tylko polscy oficerowie, ale również wielu Rosjan. Część z nich została rozstrzelana za wiarę, za to, że nie chcieli wyrzec się Chrystusa, że praktykowali prawosławie i nie chcieli oddać pokłonu Stalinowi.
 
Taki los spotkał choćby świętego (kanonizowanego przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną) męczennika arcybiskupa Serafina (Ostroumowa), którego sowieci rozstrzelali (wraz z 77 innymi osobami, wśród których było ośmiu innych duchownych) 8 grudnia 1937 roku. Następnego dnia sowieccy opracy zamordowali 101 osób, w tym 20 duchownych. Mordy trwały cały grudzień, dzień i noc, a 5 stycznia zabijano już około 180 osób dziennie. I choć od tych dramatycznych wydarzeń minęło już dobrze ponad 70 lat, to listy zamordowanych w ten sposób wciąż  nie są kompletne. 
 
Na szczęście sami Rosjanie nie tylko chcą poznać całą prawdę, ale także upamiętnić swoje ofiary. I dlatego w tym roku patriarcha Cyryl podjął decyzję o wybudowaniu w Katyniu cerkwi-pomnika pod wezwaniem Zmartwychwstania Chrystusa, w której trwały by modlitwy, i która upamiętniałaby wszystkich zamordowanych przez sowieckich oprawców. Obok świątyni miałoby powstać muzeum, w którym przypomniano by ofiary, a także przedstawiono skalę prześladowań ludzi wierzących w Związku Sowieckim. Arcybiskup Smoleńska planuje także powołanie przy świątyni specjalnego instytutu, który miałby badać prześladowania chrześcijan w ZSRS.
 
I nie ma co ukrywać, że ta nieobecna w polskich mediach wiadomość, jest dla dla polsko-rosyjskiego pojednania o wiele ważniejsza, niż gesty Putina i Miedwiediewa czy zapewnienia władz. Pojednanie naszych narodów musi się bowiem opierać na prawdzie. A ta jest taka, że ofiarami czekistów (o bardzo różnych pochodzeniu narodowym, co warto przypominać) byli Rosjanie. I im szybciej oni sami sobie to uświadomią, im szybciej policzą własne ofiary, im mocniej je upamiętnią i uczczą (także przez budowanie świątyń), tym lepiej. A modlitwa nad grobami ofiar tego samego satanicznego systemu będzie łączyć i zbliżać nas do jedności. Już nie tylko w modlitwie za zmarłych, ale w pełnej jedności obu płuc chrześcijaństwa, i pełnym pojednaniu dwóch słowiańskich narodów, bardzo mocno dotkniętych przez historię.
 
Dlatego proszę wszystkich o modlitwę za to dzieło, a jeśli ktoś może i chce to również o jego wsparcie finansowe. Nasi oficerowie są już tam godnie upamiętnieni. Teraz przyszedł czas na upamiętnienie ofiar rosyjskich, ukraińskich, białoruskich itd. itp. I nie widzę powodów, byśmy nie mieli w tym brać udziału.

oto Maciej Markisz

Hmm... nieuczciwy...

Hmm... nieuczciwy...

,,Krewni jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. przez NKWD zarzucają władzom Rosji, że prowadząc od 1990 do 2004 r. śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej nie dokonały jej należytej kwalifikacji prawnej, nie ustaliły jej sprawców i związanych z nią okoliczności. Postępowanie katyńskie prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa, która odmówiła skarżącym przyznania statusu pokrzywdzonych i wykluczyła ich w ten sposób ze śledztwa''

http://gosc.pl/doc/1455166.Rozpoczela-sie-rozprawa...

oto Maciej Markisz

,,Krewni ofiar NKWD oskarżają

,,Krewni ofiar NKWD oskarżają ponadto władze Rosji o nieludzkie i poniżające traktowanie m.in. poprzez negowanie zbrodni katyńskiej jako historycznego faktu w wyrokach rosyjskich sądów. 16 kwietnia 2012 r. Trybunał uznał, że rosyjski wymiar sprawiedliwości nieludzko traktował polskich skarżących nie tylko poprzez negowanie zbrodni katyńskiej, co porównał do negowania Holokaustu, ale również poprzez odmowę prawnej rehabilitacji polskich ofiar ''

oto Eowina

A co to ma do Rosji?

Trybunał nie jest ani w Rosji, ani nie jest przez Rosję kontrolowany.

oto Maciej Markisz

,,Trybunał uznał, że rosyjski

,,Trybunał uznał, że rosyjski wymiar sprawiedliwości nieludzko traktował polskich skarżących nie tylko poprzez negowanie zbrodni katyńskiej, co porównał do negowania Holokaustu'' -

- Jeśli znów się mnie Pani spyta, co to ma do Rosji, więcej się do Pani nie odezwę. Poziom kpin dzisiejszego dnia przekroczył mój próg wytrzymałości.

oto Eowina

Więc jaki jest wyrok Trybunału? Bo to co Pan przytacza

to jest opinia o rosyjskim wymiarze sprawiedliwości. Mnie chodzi o ewentualny wyrok sądu rosyjskiego.

oto Maciej Markisz

Zmienianie stanowiska w

Zmienianie stanowiska w trakcie już trwającej dyskusji nie jest OK. Napisała Pani, że piszę nieuczciwie, bo w Rosji Zbrodnia Katyńska nie była negowana.

To, o co Pani chodzi - o ewentualny wyrok - to już Pani prywatna sprawa. Natomiast można spotkać od kilkudziesięciu lat opinie i wypowiedzi Rosjan na każdym szczeblu, że Polaczkowie sobie coś umanili.

Podałem Pani merytoryczny przykład, bez odbioru.

oto Eowina

Mnie chodzi o fakty. Wyrok sądu, trybunału, jest faktem.

Natomiast można spotkać od kilkudziesięciu lat opinie i wypowiedzi Rosjan na każdym szczeblu, że Polaczkowie sobie coś umanili.

To są czyjeś tam opinie. Tak w Polsce i w Rosji i zapewne na całym świecie, są fakty jak i różne opinie różnych ludzi. Głosowanie Dumy, to jest fakt polityczny władzy rosyjskiej.
W Radzie Najwyższej Ukrainy przegłosowano, że Polska popełniła "zbrodnię ludobójstwa" na Ukraińcach, to też jest fakt polityki władz ukraińskich.
To co myśli czy mówi zwyczajny Rosjanin, Polak, czy Ukrainiec, to jest ważne, ale to nie jest jeszcze polityka. Nie ma możliwości i potrzeby aby ludzie myśleli wszyscy jednakowo.

oto gość

,,To co myśli czy mówi

,,To co myśli czy mówi zwyczajny Rosjanin... to nie jest jeszcze polityka.'' - czym jest polityka duża i mała, wewnątrz-państwowa, narodowa i zagraniczna - definicje i oceny tego, to może zostawmy na inny czas i na inne blogi...

- tymczasem poczyniła mi/wobec mnie/dla mnie (???) Pani wywód jak z wychowania obywatelskiego z podstawówki.

Przypomnę Pani słowa:

cytat dokładny:

,,Nikt nie neguje Zbrodni Katyńskiej'' - NIKT...

oto Eowina

Można się sprzeczać o słowa.

Precyzyjnie można to napisać tak: Na obecny moment, oficjalna polityka jest taka, że nie neguje się w Rosji Zbrodni Katyńskiej.

oto Maciej Markisz

Można... można też tłumaczyć

Można... można też tłumaczyć mi:

,,To co myśli czy mówi zwyczajny Rosjanin, Polak, czy Ukrainiec, to jest ważne, ale to nie jest jeszcze polityka.'' - Tylko po co?

A poza tym to, co mówią zwykli ludzie, to także jest ważne i oddaje nastroje. Oficjalnie władza rosyjska w zakłamany sposób zawsze mówiła/mówi mnóstwo rzeczy, a robi swoje.

Tymczasem wyraźnie napisała Pani 'nikt' (można było napisać precyzyjnie: WŁADZA) - do czego się ustosunkowałem - i do czego zarzuciła mi Pani nieuczciwość.

Poza tym działania, a wydalanie w stronę opinii międzynarodowej oświadczeń - to również dwie praktyki.

oto Maciej Markisz

,,"Udostępnienie blisko

,,"Udostępnienie blisko tysiąca stron materiałów archiwalnych wniesie istotny wkład w poszerzenie naszej wiedzy na temat tej zbrodni, której władza sowiecka dopuściła się na narodzie polskim w 1940 r. (...) Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i innych krajów o pełne odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni oraz ich udostępnienie opinii publicznej" - głosi wspólne oświadczenie demokratycznej kongresmenki Marcy Kaptur i ambasada RP w Waszyngtonie. Wyrażono w nim wdzięczność Polonii amerykańskiej i jej przyjaciołom w Stanach Zjednoczonych za wysiłki i wytrwałość, dzięki którym sprawa zbrodni katyńskiej nie popadła w zapomnienie. Podkreślono też, że "Rząd Rzeczypospolitej Polskiej oraz Kongres Stanów Zjednoczonych pozostają niezachwiani w swoim partnerstwie i zaangażowaniu na rzecz ujawnienia wszystkich okoliczności zbrodni katyńskiej".

Cały tekst: http://wyborcza.pl/1,76842,12460838,Amerykanie_pok...

___

>'Zwracamy się do Federacji Rosyjskiej, Białorusi i innych krajów o pełne odtajnienie wszystkich dokumentów dotyczących zbrodni oraz ich udostępnienie opinii publicznej'<

oto Eowina

Kongres Amerykański żąda od Polaków odszkodowania

dla Żydów, oczekuje od swojego prezydenta, że dostarczy broń dla Ukrainy, oraz szereg innych uchwał. Jeżeli Kongres wie co jeszcze Rosja nie ujawniła, to może zrobić sam i ujawnić.

oto Eowina

A jak Pan wie kto tak mówi, to może go Pan podać

do sądu. Powołując się na decyzję władz państwowych, Pan wygra sprawę. Jeżeli ja piszę NIKT, to znaczy ja nie znam nikogo. To czy ktoś myśli, czy nie, jest tylko przypuszczeniem. Stąd nie widzę potrzeby dywagacji na przypuszczeniem, lub ewentualnością.

Oficjalnie władza rosyjska w zakłamany sposób zawsze mówiła/mówi mnóstwo rzeczy, a robi swoje.

Przyznam Panu pełną rację jeżeli Pan wymieni jedną z tych rzeczy. Trudno mi się odnieść do takiego stwierdzenia bez konkretów.

oto Maciej Markisz

Podsumowując: NIKT - nie

Podsumowując: NIKT - nie istnieje - bo pani Eowina go nie zna - choć... utkwiła go w swoim wywodzie...

Na wytknięcie nie istnienia działań NIKTa mamy powyższy wywód.

Dzwonię po lekarza - mam tylko cichą nadzieję, że to dziś nie pasja przekomarzania się, którą ciągle wytyka Pani pan Krzych Adam, tylko gorączka...

oto Eowina

Tak, skończyło się na personalnym wytykaniu. A tak dobrze

się zapowiadało...
Wyznaję zasadę aby nie dyskutować o osobowościach innych dyskutantów PN.
Dobranoc Panu. Płacz w poduszkę czasami dobrze robi.

oto Maciej Markisz

@Eowina

,,Sposób w jaki Pan to pisze nie jest uczciwy, bo nie podaje Pan faktów'' - 1. Jakoś to przeczy Pani słowom. 2. Podałem Pani sporo argumentów, a Pani sprowadziła wszystko do parodii, że nie zna kogoś, kto jest NIKTEM.

Na przyszłość daruję już sobie dyskusje z Panią, chętni niech dają robić z siebie wariata.

oto Eowina

Pańskie argumenty mnie nie przekonują. Bo niby o czym

miałyby przekonać? Władze Rosji przyznały się do Zbrodni Katyńskiej i żaden argument tego nie zmieni. Można tego nie przyjmować do wiadomości, tak jak Pan to robi.
A to już inna sprawa i nie ma o czym dyskutować w tym przypadku.

Co do Trybunału, sądów, to już zupełnie inna historia; chodzi o pieniądze i odszkodowania. Zachodzi więc pytanie, czy Rosja ma płacić odszkodowanie. Tylko, że Rosja była koalicjantem krajów, które wojnę wygrały, a zwycięscy nie płacą ani odszkodowań ani kontrybucji. Nie chcę w to wchodzić, bo nie znam się na zawiłościach prawnych.
Pan zaczął ten problem i do Pana należy całkowite wyjaśnienie jak argumenty sądowe mają się do całej sprawy. O USA nie wspominam, bo to nie ma nic do rzeczy.
A Pan zaraz się obraża. Chce pan się obrażać, czy nie chce Pan dyskutować, trudno. Jakoś to przeżyję.

oto Krzych Adam

Hej, nie ciągle, nie ciągle.

Już nie przekomarzam się z p. Eowiną tak często jak kiedyś. Więc skorygujmy, że tylko czasami kiedy mi pokrywka podskoczy na widok szczególnie daleko idącego poza realia wyskoku. Ale najczęściej i tak staram się pohamować samego siebie bo a nuż kto inny zareaguje i to nie ja będę tym kto wpadł w te dywagacje jak śliwka w kompot.

oto Czesław

Kłopoty z historią na poważnie

Odnośnie ukraińskiej polityki historycznej to nawet nie warto komentować, można się tylko pośmiać. Z Rosją to jest poważny prawny problem międzynarodowy a dotyczy to 17 .09.1939 r. W ostatnim czasie rosyjski historyk (lub publicysta) napisał, że 17.09.1939 r. Związek Radziecki napadł na Polskę i został za to ukarany z powodu tego że napisał nieprawdę. Okazuje się że po zakończeniu II-ej w.ś. światowe mocarstwa, w tym oczywiście i ZSRR nie uznały za stosowne nazwanie tego najazdu na Polskę agresją. Był niewątpliwie sprzyjający czas (niestety on już minął), żeby tą sprawę wyprostować ale nasi politycy byli zajęci (i są nadal), obroną Krymu. Krymu nie obronili i naszej prawdy historycznej też nie.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.