Ochwacony bachmat

UE chce wbić tatarski klin w przymierze Turcji i Rosji

Teraz, kiedy zarysowało się ocieplenie stosunków rosyjsko-tureckich, w zachodnich mediach ukazały się publikacje na temat finansowania przez Ankarę krymskotatarskiego Medżlisu. Dla przykładu, austriacki contra-magazin.com opublikował fragmenty korespondencji między Agencją ds. Rozwoju i Współpracy (ТИКА) przy premierze Turcji a kierownictwem Medżlisu, gdzie figurują konkretne sumy pomocy.

Sam w sobie fakt takiego finansowania ani w Rosji, ani na Krymie nie jest żadną tajemnicą. Tym bardziej, że w strukturze Medżlisu istnieje dział ds. stosunków zewnętrznych, który zajmuje się nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów z zagranicznymi partnerami, pomijając oficjalny Kijów. W tej kwestii Turcja była czołowym graczem i wcale się nie kryła swoich interesów na odcinku Krymu i Tatarów krymskich.

Trzeba dodać, że Medżlis jest organizacją, która wcale nie wyraża interesów całej krymskotatarskiej ludności półwyspu. Dowodem na to jest szybkie i efektowne stworzenie już na rosyjskim Krymie struktur władzy z szerokim udziałem Tatarów krymskich. Przez ponad dwa dziesięciolecia swego istnienia Medżlis pod kierownictwem Mustafy Dżemilewa, a później Refata Czubarowa walczył nie tyle w obronie interesów ludności tatarskiej, ile w obronie poselskich mandatów swoich członków. W wyniku tego Dżemilew i Czubarow wygodnie się rozsiedli w miękkich poselskich fotelach w Radzie Najwyższej Ukrainy, pozostawiając Tatarów z tą samą kupą problemów, jaką mieli przed powstaniem organizacji udającej wszechnarodowy parlament.

W ciągu tych wszystkich lat sybarytyzmu, liderzy Medżlisu utracili poczucie politycznej przenikliwości i głupio przegapili moment zwrotny w historii Krymu i Tatarów krymskich, kiedy medżlis miał możliwość zająć swoje miejsce w nowej rzeczywistości geopolitycznej, pod warunkiem odrzucenia rusofobicznych nastrojów. Obecnie szansa taka przepadła. Medżlis znalazł się w patowej sytuacji bez wystarczającego finansowania (Dżemilew i Czubarow nie kwapią się wydawać swoje poselskie diety na jego działalność).

Kwestia używania przez Turcję Tatarów krymskich przeciwko Rosji została na razie zawieszona na kołku. W polityce nie ma ani przyjaciół, ani wrogów, są wyłącznie tymczasowi przeciwnicy i sojusznicy. Całkiem możliwie, że kiedyś w przyszłości Turcja powróci się do krymskotatarskiej kwestji, ale teraz temat ten przestał być dla Ankary dla niej aktualny. Wszystko, co dotąd potrafił Medżlis, to po cichu szkodzić Rosji i to nie za swoje, lecz za tureckie pieniądze. Turcja zaś nie ma już zamiaru dłużej pogarszać stosunków z Rosją.

Oczywiście, Medżlis mogą przekupić Waszyngton i Bruksela, ale wątpliwie, żeby Dżemilowowi i Czubarowowi udało się sprzedać siebie za wysoką cenę. Najprawdopodobniej dostaną więc tylko okruchy ze środków, jakie Zachód przeznacza dla Kijowa I nic więcej.

Dzisiaj stosunki rosyjsko-tureckie znalazły się na całkiem innym poziomie. Już można zobaczyć zarysy ewentualnej osi geopolitycznej Moskwa-Ankara, w której Zachód (UE i USA) - dostrzegają zagrożenie dla swojego wpływu na bliskim Wschodzie. (nieprzypadkowo radziecka Rosja uznała Turcję Mustafy Kemala jako jedna z pierwszych, istniejąc więc długi tradycje takich przełomowych zwrotów).

Podczas niedawnego jeszcze pogorszenia stosunków rosyjsko-tureckich, zachodnie media nie poruszały ani tematu finansowania przez Turcję Medżlisu, ani tematu jego antyrosyjskiej działalności wywrotowej. A ściślej mówiąc, wspominały jedynie w kontekście walki Tatarów krymskich za swoje prawa, jak gdyby jedynym prawem Tatarów – było uleganie prokurowanej przez Medżlis rusofobii.

Gulewicz
autor

Obecnie te same media dostrzegły nagle i ekstremizm Medżlisu, i jego popieranie przez Turcję – zobaczyły wtedy, kiedy poparcia już ustało – przytaczając jako dowód kopie dokumentów przedawnionych 5 czy 10 lat temu. Można podejrzewać, że opublikowane w Austrii materiały zostały przekazane przez tureckich urzędników, którzy uciekli na Zachód po nieudanym zamachu stanu inspirowanemu przez Waszyngton i skierowanym przeciwko Erdoğanowi. Europa i Stany Zjednoczone nagle więc... zatroszczyły się o interesy Rosji chcąc ostrzec ją, że kolegowanie się z Turcją to rzecz niebezpieczna, ponieważ ta prowadzi rzekomo podwójną grę - finansując Medżlis. Zachód usiłuje w ten sposób zaszkodzić rosyjsko-tureckiej współpracy, dopóki kruche to przymierze nie umocniło się jeszcze. Oczywiście, że perspektywy rosyjsko-tureckiej współpracy mogą pozbawić Zachód geopolitycznej przewagi od Zakaukazia i Śródziemnomorza - po Irak i Libię. Wszystko będzie zależało od przyjętych zakresów tej kooperacji. I właśnie aby je ograniczyć, media zachodnie nagle się dowiedziały, że Turcja popiera medżlis Dżamilewa-Czubarowa!

Nie chodzi jednak tylko o geopolitykę, lecz również o gospodarkę. Rozwijana w szybkim tempie współpraca między Moskwą i Ankarą może poważnie zredukować wpływy Niemiec w Eurazji. Pod naciskiem Brukseli Bułgaria odmówiła zgody na budowę South Stream i ten ostatni przekształcił się w efekcie w Turkish Stream – który połączy przez Morze Czarne system gazociągowy Turcji z zasobami gazu w Rosji, co jest wyraźnie nie w smak tak w Waszyngtonie, jak i zwłaszcza w i Berlinie. USA nie chcą zwłaszcza, aby ich marionetkowa Ukraina straciła zyski z tranzytu rosyjskiego gazu do Europy. Przecież lepiej zmusić... samą Rosję do opłacania istnienia antyrosyjskiej Ukrainy, niż wydawać kasę z amerykańskiego budżetu. Niemcy z kolei obawiają się, że Turkish Stream pozbawi ich roli głównego punktu dystrybucji rosyjskiego gazu w Europie. Taką przewagę Berlin ma dzięki North Streamowi, idącemu przez Bałtyk, na którym nowy gazociąg przez Morze Czarne może położyć krzyżyk.

Nasuwa się więc prosty wniosek: Zachód ma swój interes w podtrzymywaniu permanentnej niezgody między Rosją a Turcją. Im większe było tureckie poparcie dla Medżlis Dżemilewa-Czubarowa - tym głębszy będzie konflikt turecko-rosyjski. Jeśli Turcja zaprzestanie takiego wsparcia - media zachodnie będą wszystkich przekonywały, że to nieprawda. Tak to już bowiem bywa, że półprawda jest niekiedy gorsza niż kłamstwo.

Władysław Gulewicz
Autor jest ukraińskim dziennikarzem i politologiem.

gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.42857
Ogólna ocena: 4.4 (głosów: 7)

Tematy: 

Dyskusja

oto Alej

I tylko Tatarów Krymskich żal.

Znikąd nadziei.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.