Coraz więcej Ukraińców w Polsce

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku cudzoziemcy złożyli 100 tys. wniosków o zezwolenie na pobyt, o jedną trzecią więcej niż w takim samym czasie 2015 roku. Rekordzistami są Ukraińcy - w ubr. złożyli 40 tys. wniosków, a w tym już 61 tys. Połowa tegorocznych to wnioski nowe. Następni byli Chińczycy (4 proc. wniosków), Hindusi i Wietnamczycy (3 proc.), Białorusini i Rosjanie (2 proc.).

W Polsce pracuje legalnie ok. 600 tys. Ukraińców, a ostrożne szacunki mówią, że od 30 tys. do nawet 270 tys. pracuje nielegalnie. Część z nich wiąże przyszłość z Polską - w 2015 r. kupili 3,7 tys. mieszkań.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Mar.Jan

uzupełnienie

Oprócze legalnych 600tys. pracuje na czarnym rynku (jako pomoce domowe, w gospodarstwa rolnych oraz małych przedsiębiorstwach) z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością conajmniej dwukrotnie więcej Ukraińców niezarejestrowanych, którzy przekraczają granicę wielokrotnie w ciągu roku, korzystając z "malego ruchu przygranicznego".
Ok. 2 mln pracujących w Polsce Ukraińców być może ma spory wpływ na korzystne wskaźniki polskiego handlu i eksportu...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.