Wicepremier Mateusz Morawiecki na Białorusi

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego na Białorusi została wystarczająco szeroko skomentowana w mediach, by zwolnić mnie z obowiązku szczegółowego jej omawiania. Zajmę się więc tylko jednym elementem, który, według mnie, trzeba podkreślić.

W stosunkach Polski z Białorusią najważniejsza jest filozofia tych stosunków. Mamy za sobą niemal ćwierć wieku chorej "polskiej" polityki względem Białorusi. Rościliśmy sobie pretensje do urządzania Białorusinom życia na naszą modłę. Nie szanowaliśmy prawa Białorusinów do wyboru własnej drogi.

Wizyta wicepremiera Mateusza Morawieckiego na Białorusi jest, po długich latach paranoi, pierwszym jasnym akcentem. Jest pierwszym wyraźnym sygnałem, że w stosunkach z Białorusią chcemy kierować się interesem Polski, a nie interesem jakichś państw trzecich. Na Białorusi Mateusz Morawiecki powiedział:

pl-by-1.jpg

W moim niepewnym tłumaczeniu brzmi to tak:

Mateusz Morawiecki potwierdził, że współpraca handlowo-gospodarcza jest dobrą podstawą dla rozwoju współpracy w innych obszarach. "Polska jest państwem granicznym Unii Europejskiej dla wyjścia ma wschód, a Białoruś jest granicznym państwem dla wyjścia państw Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej na zachód. Ten aspekt możemy wspólnie wykorzystać, także w ramach rozwoju jedwabnego szlaku" - zauważył polski wicepremier.

Mam nadzieję, że wypowiedź wicepremiera Morawieckiego była szczera, a jeśli tak, to znaczy, że w naszych stosunkach z Białorusią obowiązuje teraz zasada wzajemnego poszanowania. Oni szanują nasz wybór drogi (jak by on nie był głupi), my szanujemy ich wybór drogi. Nikt niczego nikomu nie narzuca. Na takim fundamencie można budować obustronnie korzystną współpracę. Dla Polski ta współpraca może być wybitnie korzystna.

Wypowiedź wicepremiera Morawieckiego traktuję też jako polskie stanowisko względem koncepcji Białorusi jako "słowiańskiej Szwajcarii", względem koncepcji Białorusi zawieszonej między Unią Europejską a Euroazjatycką Wspólnotą Gospodarczą. Taki model byłby szkodliwy i dla Białorusi, i dla Polski. W najbliższej przyszłości Polska pozostanie w Unii Europejskiej a Białoruś w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej. Na tym trzeba budować

Nie potrafię sobie odmówić wyrażenia tu osobistej satysfakcji. Nigdy nie ukrywałem, że moim zdaniem taki właśnie powinien był być fundament polsko-białoruskich stosunków. Pisałem o tym choćby trzy miesiące temu. PiS ma u mnie kolejny duży plus.

oto Piotr Badura Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.285715
Ogólna ocena: 4.3 (głosów: 7)

Dyskusja

oto pioszo54

Wypowiedź wicepremiera

Wypowiedź wicepremiera Morawieckiego traktuję też jako polskie stanowisko względem koncepcji Białorusi jako "słowiańskiej Szwajcarii"

czeba by chyba dopuścić, że jest to również część amerykańskiego pomysłu na Białoruś...

oto Krzysztof M

polecam wpisy niejakiego

polecam wpisy niejakiego Gnębona z rebelki

Gościu dobry jest! :-)))

Kupiłem dziś książkę. Przepraszam. :-(

oto chłop jag

To tak nie działa. Najpierw

brukselscy pupile podeszli Łukaszenkę za cichym przyzwoleniem rządzących Rosją - a potem padł rozkaz w kierunku Morawieckiego - tołażysze.
Wniosek?
Jeszcze by tylko tego brakowało aby p. Morawiecki sam od siebie z Łukaszenką się układał i to w imieniu i dla dobra tubylców - tołażysze.

oto wzl

Słowiańska

Białorusi jako "słowiańskiej Szwajcarii",

Nie wiem czy Pan zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę jest Szwajcaria, kto za tym stoi i komu to służy?

Jest to kraj neutralny i nie bez przyczyny. Ma tu siedzibę wiele banków, a przede wszystkim ten najważniejszy - Bank Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements). To jest bank wszystkich banków. Podlega mu FED i Europejski Bank Centralny. To w Bazylei. Zurych jest, obok Londynu, największym na świecie ośrodkiem handlu złotem.

Neutralność gwarantuje, że wszyscy najwięksi na świecie złodzieje mogą tu bezpiecznie trzymać swoje pieniądze, a do tego w razie czego mogą tu osiedlić się na stałe, bo tu jurysdykcja innych państw nie sięga. Nie przypadkiem więc nasi sympatyczni Kwinto i Duńczyk wybrali Zurych jako miejsce docelowe dla swoich pieniędzy. Inni skończyli wycieczkę w Zegrzu, ale to już inna historia.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.