Piękny filmik - polecam

Dzięki TV Biełsat dowiedziałem się dziś, że

Film „Karmiciel” nakręcony dla Mińskiej Fabryki Traktorów (MTZ) został laureatem dwóch srebrnych nagród odbywającego się we Francji konkursu „The Cannes Corporate Media & TV Awards–2016” w kategorii „Imagefilm” i „Komunikacja wewnętrzna”

Obejrzałem filmik. Bardzo ładny. Piękne zdjęcia (krajobrazy) z całego świata, bo na całym świecie pracują traktory z Białorusi (było nie było 10% wszystkich traktorów na świecie jest z Białorusi).

TV Biełsat nie byłby oczywiście sobą, gdyby nie opatrzył informacji o białoruskim sukcesie jakimś wrednym komentarzem, nie bacząc przy tym, czy komentarz jest prawdziwy. Przeczytałem więc na stronie Biełsatu, że:

MTZ jest prawdziwym gigantem przemysłowym, w którym pracuje ok. 17 tys. ludzi. Kryzys gospodarczy i spadek zapotrzebowania głownie na rosyjskim rynku powoduje, że przedsiębiorstwo jest jednym z najbardziej deficytowych przedsiębiorstw w kraju. W ub. r. przyniosło ono 500 mld rubli strat (ok. 100 mln zł). Co rusz w białoruskich mediach pojawiają się zdjęcia satelitarne, na których widać setki niesprzedanych maszyn stojących na parkingu fabryki. Fabryka zwalnia też pracowników – kilka lat temu pracowało ich ponad 20 tys.

Pozwolę sobie wkleić fragment listy 30 najbardziej dochodowych spółek na Białorusi. Jest to lista ułożona na podstawie wyników pierwszego półrocza 2016, ale dla porównania podano też wyniki pierwszego półrocza 2015. W lewych kolumnach podany jest przychód a w prawych czysty dochód. MTZ (Minskij Traktornyj Zawod) znalazł się w pierwszym półroczu 2016 na 20. miejscu pod względem czystego dochodu (czerwone numery miejsc dopisałem).

mtz.jpg

Zainteresowanym polecam pełną listę. Dla Biełsatu najwidoczniej "jedno z najbardziej deficytowych przedsiębiorstw w kraju" i "jedno z najbardziej dochodowych przedsiębiorstw w kraju", to bez różnicy. Machnijmy jednak ręką na zapluty nienawiścią Biełsat i syćmy oczy przepięknymi widokami.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4.1
Ogólna ocena: 4.1 (głosów: 10)

Dyskusja

oto Piotr Badura

Dzięki :-)

Szanowny Panie Gościu z Białorusi
Nie znalazłem wersji angielskiej, a na Prawicy.net lepiej dawać tę właśnie wersję. Dlatego dziękuję za wsparcie i cieszę się, że znów Pana tu widzę.
Pozdrawiam serdecznie

oto Piotr Badura

To jest element większej całości

Na film o MTZ należy patrzeć w szerszym kontekście. Proponuję dodatkowo film o BiełAZie, utrzymany w podobnej konwencji:

Być może wkrótce powstaną (a może nawet już powstały) podobne filmy o innych białoruskich światowych gigantach. Nie sądzę, by to był przypadek. Podtrzymuję swój wcześniejszy pogląd. Rok 2014 zamknął na Białorusi etap budowy fundamentów. Od 2015 roku trwa już nowy etap - budowa potężnej Białorusi. Dlatego nie jest dla mnie zaskoczeniem stanowisko tzw. Zachodu, wyrażone przez Glena Howarda, ani coraz liczniejsze wizyty zachodnich polityków na Białorusi.

oto Mar.Jan

Ludzie! Trzymajcie mnie, bo pęknę ze śmiechu :))))

Rok 2014 zamknął na Białorusi etap budowy fundamentów. Od 2015 roku trwa już nowy etap - budowa potężnej Białorusi.

Białoruska SRR powstała w 1918 w wyniku Wielikoj Oktiabrskoj Rewolucji. Miała swoje światłe władze, które pod nadzorem jeszcze światlejszych władz moskiewskich wybudowały fabrykę traktorów oraz tak wielkich ciężarówek, że nie mieszczą sie na żadnej normalnej drodze i muszą jeździć po drogach specjalnie budowanych dla tych cudaków. Ale za to są największe na świecie, co jak wiadomo musi być powodem do dumy narodowej chodzących w łapciach chłopów białoruskich z długimi rozczochranymi brodami.
Tak na marginesie: typowy chłop białoruski, jak go zapytac o przynaleznośc narodo-państwową odpowie zawsze tak:" my, panie, ludzi tutejsze".

No więc wspaniałe państwo białoruskie od 1918 roku na pół gwizdka, a od 1994 już pełną parą, przez 96 (!!!) lat budowało FUNDAMENT (czyli wylewkę z betonu? W każdym razie beton rządzi) pod swoją potęgę.
Ciekawe zatem, ile stuleci będa budować "Potężną Białoruś".
O ile cos wiem o ustrojach postkomunistycznych, budowa "Potężnej Białorusi potrwa dłuuuuuuuuuugoooooooo....:)
Rozczochrany chłop białoruski, zarówno bosy i jak ten bogatszy - w łapciach z łyka, zagadnięty na temat, kiedy państwo białoruskie będzie potężne, zawsze odpowie tak samo:
"a na świentego Nigdy, panie!"

oto Mar.Jan

Nie rozumiem: pańskim zdaniem, jak ktos się smieje

to dlatego, że odczuwa poczucie wyższości? To chyba jakieś zboczenie...
Informuję zatem pana/panią, że ludzie z poczuciem wyższości na ogół w ogóle nie mają poczucia humoru. WIdocznie poczucie wyższości wypełnia im mózg tak dokładnie, że na humor miejsca już nie ma.
A co do mojego humoru dzisiaj, to mam od rana dobry humor, bo bardzo lubie spacery z pieskiem wokół Jeziorka w deszczu. Jest pusto, cicho i bardzo sympatycznie. Nie ryczą pijacy, nie słychac disco-polo z radyjek i telefonów i nie słychac nieustannych przerywników zwanych "łaciną furmańską".
A w pogodny dzień w sobotę nad Jeziorkiem nawet pełzające niemowlęta przeklinaja jak pijani dozorcy.

oto Godzilla

Inżynierze Święty Maryjanie !!!

Jeśli tutaj faktycznie Święty Inżynier Maryjan zaprezentował poczucie wyższości to
można by takie zachowanie ocenić jako skrajnie perwersyjne . Osoba z szerokiej szerzy SKOMPROMITOWANYCH polskich inżynierów okazuje pogardę wobec osiągnięć białoruskich inżynierów .

oto Mar.Jan

Szanowni oburzeni z powodu mojego dobrego humoru

Wykazujecie sie postawą wlaściwą dla betonu partyjnego z czasów ciemnej epoki komuny.
Każdy, któ śmiał się roześmiać na zebraniu partyjnym, albo na pochodzie 1-Maja albo wobec jakiegos wygadującego androny urzędasa, czy milicjanta, natychmiast był podejrzany o chęć obrażenia majestatu władzy, albo wręcz o przygotowania do obalenia ustroju przodujacego w świecie.
śmiech i dobry humor były w najwyższym stopniu podejrzane!
Jak ktoś sie śmieje to znaczy: jest podejrzany.
To z tego powodu moje szczere rozbawienie proroctwem pana Badury (po 96 latach budowy fundamentu teraz nastała epoka budowy "potężnej" Białorusi) zostało przez szanownych komentatorów - widocznie z natury ponurych i podejrzliwych - uznane za wyraz niskich instynktów takich jak poczucie wyższości (nad kim?), perwersja (w czym się wyraża?) itp.
oczywiście, wiem, że pod względem poziomu życia Białoruś niewiele ustępuje POlsce. Ale w Polsce jakoś nikt nie głosi nadejścia epoki budowy "potężnej" Polski. Gdyby ktoś wygłosił taką przepowiednię, to rodacy zabili by go śmiechem. A jak Mar.Jan się szczerze rozesmiał, ale sam, to wszystkie kruki już gotowe go rozdziobać, bo jak tu ktoś śmie sie śmiac i to sam bez zezwolenia jakiejś Komisji Kontroli?

Informuję słabo kumatych i ponurych jak socjalizm towarzyszy komentatorów, że rozśmieszyl mnie pan Badura swoim nadętym proroctwem, oraz że nie naśmiewam się z ludu białoruskiego ani na jotę! Właśnie podziwiam postawę właściwą dla białoruskich brodatych chłopów (a gdziez ich dzisiaj szukać? Może gdzies na bagnach jakiś przetrwał...) który zawsze wiedzieli swoje, nie przejmowali się głupstwami wygadywanymi przez róznych proroków, czcili pan Boga i żyli sobie spokojnie własnym zyciem. Chłop białoruski o świecie wiedział niewiele, zas o sensie zycia mógłby powiedziec znacznie więcej. Dzisiejsi komentatorzy prawica.net o świecie wiedza wszystko, a zyciu - NIC.
To tylko dzięki spokojnej naturze białoruskiego chłopstwa nadety postkomunistyczny bubek rodem z kołchozu, zwany Baćką może zazywac reputacji "męża stanu"!

oto Godzilla

Inżynierze Maryjanie . Ja stawiam na ideę drugich Chin .

Ale w Polsce jakoś nikt nie głosi nadejścia epoki budowy "potężnej" Polski. Gdyby ktoś wygłosił taką przepowiednię, to rodacy zabili by go śmiechem.

Dlatego pojawiła się koncepcja "budowy drugiej Japonii" a jak to nie wypaliło to
następny typ wysunął ideę "budowy drugiej Irlandii" . Ciekawe jaka idea będzie następna ? Przewiduję , że będzie to idea budowy drugich Chin . Nie wiem tylko jaki kabotyn ten pomysł wypromuje .

oto Eowina

@ Mar.Jan. Poziom życia Białorusinów jest porównywalny

do polskiego, wyższy niż Litwinów i 10x wyższy niż Ukraińców. Na Białorusi nie ma ludzi bezdomnych, nie ma żebraków i nie ma obcego kapitału tak jak np. w Polsce. Są drobne inwestycje, teraz są podchody aby Białoruś wykupić.

oto Zbrozło

Niedługo może będzie o 1000

Niedługo może będzie o 1000 letniej Białorusi. Poczekaj Pan - będzie jeszcze lepiej. ;)"Tęskniący za PRY-lem dopiero się rozkręcają. ;)

oto Eowina

Metoda "wybijania okien"...

Nie chodzi o Białoruś, tylko chodzi o Rosję. Właśnie Zachód spostrzegł, że sankcje nałożone na Białoruś nie spełniły swojego zadania i nastąpiło zbliżenie Minska i Moskwy. Miało być odwrotnie. Teraz zaczyna się proces odwrotny. Zdjęto z Białorusi sankcje i zaczyna się kuszenie Baćki i Białorusinów na potencjalne marchewki. Zaczynają się misje zachodnie, a to arystokratów, a to drugorzędnych gwiazd filmowych, nawet wicepremierzy dostają delegację na odwiedziny.

Jest to metoda "wybijania okien" w budowli moskiewskiej. Gruzja, jedno okno, Ukraina okno drugie, w Syrii też szkło się sypie, a teraz zabierają się za Białoruś. Rozbite okna są dalej rozbite i nikomu nie są już dzisiaj potrzebne. Wiatr wieje i są przeciągi, ale budowla się ciągle trzyma.

Ciekawe co Polska ma do zaoferowania? Czym uderzy w moskiewską szybę?

oto Krzysztof M

Ciekawe zatem, ile stuleci

Ciekawe zatem, ile stuleci będa budować "Potężną Białoruś".

Jak długo budowano Dolinę Krzemową?

oto Krzysztof M

I jedyne, co pan zrozumiał z

I jedyne, co pan zrozumiał z mojego wpisu, to "dolina"? :-))

oto Piotr Badura

Nowy gigant z MTZ

Przypadające dziś Święto Rewolucji Październikowej uczczone zostało przez MTZ (Minskij Traktornyj Zawod) inauguracją nowego modelu traktora - Biełarus-4522. Jest to gigant - najmocniejszy produkowany na Białorusi ciągnik rolniczy i jeden z trzech najmocniejszych na świecie. Gigant waży 18 ton i ma moc 450 KM. Zwraca uwagę, że w ciągniku tym montuje się silniki Caterpillar C13. Obstawiałbym, że pod uwagę brany jest eksport na tzw. Zachód, a być może do USA. Ciągnik można obejrzeć na jednominutowym filmiku. Jego demonstracja połączona została z biciem rekordu ciągnięcia tak potężnej maszyny. W ostatnich sekundach filmiku zwraca uwagę uroczystość odsłonięcia pomnika Lenina (po remoncie).

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.