Człowiek człowiekowi Chrystusem (Stefan Oleszczuk, dr Jan Przybył)

Dr Jan Przybył rozmawia ze Stefanem Oleszczukiem - byłym burmistrzem, który kierując gminą osiągnął gospodarczy sukces i przeszedł do historii polskiej samorządności.
Gdy w 1990 roku Stefan Oleszczuk (były działacz opozycji antykomunistycznej i więzień stanu wojennego) został burmistrzem Kamienia Pomorskiego, zadłużenie miasta wynosiło 40% planowanego budżetu i brakowało pieniędzy nawet na oświetlenie ulic i wypłaty dla pracowników. W wyniku reform podjętych przez Stefana Oleszczuka ograniczono biurokrację (z 57 do 27 urzędników w Urzędzie Gminy), spłacono lokalne długi, sprzedano lokale komunalne ich dotychczasowym użytkownikom za 5% wartości, obniżono wszystkie podatki i opłaty lokalne do najniższych dopuszczalnych prawem wysokości, pieniądze z gminnego budżetu inwestowano w rozbudowę lokalnej infrastruktury.

Rezultatem polityki realizowanej przez burmistrza Oleszczuka była nadwyżka w wysokości 70% planowanego budżetu.

Zmiany dokonywane przez Stefana Oleszczuka były podawane jako wzór lokalnej gospodarności a o sukcesie Kamienia Pomorskiego pisano w Polsce oraz w Europie Zachodniej, USA, Kanadzie a nawet w Australii oraz Indiach.

Sukcesowi Kamienia Pomorskiego poświęcono kilka prac magisterskich i jedną doktorancką.

oto Na Argumenty Na Argumenty

Kanał filmowy "Na Argumenty"

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto JarWi

W takim razie dlaczego, mimo

W takim razie dlaczego, mimo w/w osiągnięć, p. Oleszczuk nie ubiegał się o reelekcję (tak przynajmniej twierdzi ciocia Wiki)? W końcu gospodarzy miast z prawdziwego zdarzenia w Polsce ze świecą szukać, a z tego co pamiętam z przeczytanych niegdyś artykułów o nim w NCzasie, jego dorobek został zniwelowany przez jego następców, zatem źle się stało.

oto Marek Bekier

Nie pamiętam sprawy zbyt

Nie pamiętam sprawy zbyt dokładnie więc proszę o ewentualne sprostowanie kogoś kto wie. Wydaje mi się, że Pan Oleszczuk wystartował na wojewodę zachodniopomorskiego i przegrał z p. Jurczykiem. Wcześniej zrezygnował z ponownego kandydowania na poprzednie stanowisko gdyż jako konserwatysta uważał, że nie wolno oszukiwać wyborców, że się chce dwie sroki za ogon łapać. W każdym razie jego zachowanie kojarzy mi się bardzo pozytywnie.

oto Na Argumenty

Oleszczuk startował na prezydenta Szczecina

Oleszczuk ubiegał się o urząd prezydenta Szczecina a wówczas prezydenta wybierała rada miasta. Prezydentem został ktoś inny a w międzyczasie obsadzono stanowisko burmistrza Kamienia Pomorskiego.

Oleszczuk był później jeszcze starostą kamieńskim przez jedną kadencję. Ten facet to samorządowy geniusz, ale zbyt uczciwy i nakraść się przy nim nie da, bo likwiduje "koryto" a Polska złodziejstwem stoi.

oto Marek Bekier

Dzięki za wykazanie

Dzięki za wykazanie ewidentnego błędu. Chodziło oczywiście o prezydenturę miasta Szczecin ale tak mi się wbiło w głowę, że to miasto wojewódzkie, że skutek widać. Na usprawiedliwienie mam tylko to, że byłem bardzo zmęczony.

oto chłop jag

Okupant atrapy Polski

nie potrzebuje ludzi - którzy potrafią coś pozytywnego zrobić dal tubylców i kraju - tołażysze.
Wniosek?
Machina likwidacji atrapy Polski pracuje pełną parą - więc i panu Oleszczukowi nie pozwoli się sypać piachu w tryby owej machiuny - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.