Brukselski folwark

„Wszystkie zwierzęta są równe, ale są zwierzęta równiejsze” – odkrycie, którego George Orwell dokonał już kilkadziesiąt lat temu, ciągle zaskakuje bywalców europejskich salonów.

Media od lat zapewniają Europejczyków o panującej na naszym kontynencie równości. Podobno nikt – a zwłaszcza politycy o największych wpływach i najwyższych stopniach wtajemniczenia – nawet nie próbuje wykorzystywać swej „równiejszościowej” przewagi.

Tymczasem okazało się, że były szef walczącej z nieetycznymi powiązaniami między polityką i biznesem Komisji Europejskiej zdecydował się przyjąć posadę w banku inwestycyjnym Goldman Sachs, zaś była komisarz ds. konkurencji Neelie Kroes zatajała swoje powiązania ze spółką w raju podatkowym na Bahamach.

Niczego nieświadomi eurodeputowani oburzyli się… Bardziej działaniami władców Europy czy może faktem, że sami znaleźli się na tak niskim szczeblu wtajemniczenia?

---
Tekst opublikowany w "Naszym Dzienniku"

oto Piotr Tomczyk Piotr Tomczyk

Publicysta, piszący w "Naszym Dzienniku"

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
2.6
Ogólna ocena: 2.6 (głosów: 5)

Dyskusja

oto Eowina

A czemu byłym nie wolno przyjmować posad

w biznesie? Polscy politycy też to praktykują. Jak np. folwark traktuje pozycje K. Marcinkiewicza w banku w UK czy Kwaśniewskiego w Ukrainie.

oto Piotr Tomczyk

Słuszna uwaga. To zwyczaj

Słuszna uwaga. To zwyczaj panujący także na pomniejszych folwarkach. Urzędnik najpierw twardo 'negocjuje" z biznesem, a po negocjacjach niespodziewanie przyjmuje posadę od ludzi z którymi tak dzielnie negocjował.

oto Andrzej

efekt oddzielenia władzy politycznej od ekonomicznej

Liberalna demokracja te dwie władze oddziela, wbrew naturalnej sytuacji, gdy obie współdziałają.

Stosuje rozmaite restrykcje: oskarżenia o nepotyzm, korupcję. To oskarżenia podobne w naturze do antysemityzmu. Są narzędziami nadzoru, który jest możliwy dzięki zasadzie transparentności.

Więc nikt z pieniędzmi do władzy się nie pcha, a że pieniądze muszą być chronione przez politykę, mechanizm korupcji politycznej rośnie. Legalnie przybiera postać lobbingu.

Efekt jest też taki, że elity polityczne są fałszywe, to teatr cieni, zarządzany przez interesy plutokracji. USA są świetnym tego przykładem.

oto chłop jag

Z tą równościa to jest tak, że

ktoś musi te zwierzęta równać - a najlepsza do owego równania była kiedyś gilotyna - tołażysze. Oczywistym jest, że ci od równania nigdy nie ustawią ostrza na taką wysokość aby i sami zostali zrównani z pozostałymi - tołażysze.
Wniosek?
Kto powiedział, że piastując jakąś wysoką funkcje polityczną czy to w eurokołchozie czy w danym państwie - owi piastujący nie są jednocześnie na liście płac - jakichś wielkich banków - tołażysze?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.