W świetle reakcji Komisji Europejskiej rząd PiS...

oto TBM TBM

nie ma jeszcze informacji :-(

Dyskusja

oto TBM

sądy

Sądząc z dotychczasowych wyników, głosujący (a ja wraz z nimi) uważają, że summa summarum jedynym skutkiem będzie dołożenie podatku - bez listka figowego w postaci robienia dobrze małym sklepom.

Co ciekawe, znani mi osobiście zwolennicy PiS uważają, że to będzie OK. Z rozmów z nimi zresztą powstała potrzeba stworzenia tego sondażu. Jego wyniki mogą dać jakieś pojęcie jak ludzie postrzegają łapczywość fiskusa pod rządami dobrej zmiany.

TBM
ps
jako, że do cna straciłem kredycik zaufania, jaki dałem PiSowi na początku ciekawi mnie tylko czy obrót sprawy: podatek tylko dla sieciówek -> sprzeciw -> podatek dla wszystkich był od początku przewidziany i zaplanowany. Bo, że rząd przewidywał sprzeciw KE to sam minister przyznał.

ps2
ja obstawiłem podwyższenie do maksymalnej stawki.

oto TBM

prorokowanie

Dziękuję za link. Jak widać nie jest łatwo prorokować - zwłaszcza jeśli chodzi o przyszłość. A nawet o przeszłość, bo chyba wystąpienie Szałamachy było przed moim proroctwem :D

[Edit] właśnie p. premier Szydło powiedziała, że jak KE się będzie czepiała to pójdą do sądu. Czyli tak jakby zapowiedzi min. Szałamachy były nieuzgodnione(?)

pozdrawiam
TBM

oto Krzych Adam

Jest to całkowicie bez sensu.

Minister mówi, że chodzi o "ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków". Dlaczego zatem regulacje prawne nie zajmują się tą kwestią, a mówią o zupełnie innych kryteriach? Znaczy rozważane jest czy stosować kryterium wielkości dochodu, czy też raczej kryterium wielkości powierzchni sklepu.

Obawiam się, że jest to typowe "s****e w banię". Typowe dla tej wielogłowej hydry, tego smoka który opanował bez reszty politykę kraju i uprawia tylko działania pozorne. Żeby wyglądało: "no myśmy chcieli, ale nam nie pozwolili". PiS nie pozwala PO, PO z pomocą a to PSL-u, a to KE nie pozwala PiS-owi i tak to się toczy. A każdy by tylko Polakom nieba przychylał, tylko biedacy nie są w stanie bo inni im kłody pod nogi rzucają.

oto TBM

proroctwa kołem się toczą

cytuję Krzych Adam:

Minister mówi, że chodzi o "ponadnarodowe korporacje, które nie płacą w Polsce podatków". Dlaczego zatem regulacje prawne nie zajmują się tą kwestią, a mówią o zupełnie innych kryteriach?

Bo celem jest wprowadzenie podatku wysokiego i dla wszystkich. Nawet jeśli duże sklepy dalej nie będą płaciły a tylko zwiększą liczbę adwokatów. Wyrżnie to małe sklepy, ale w końcu co to kogo obchodzi - zawsze parę groszy do fiskusa wpadnie. Potrzeby wielkie, tyle gąb do wyżywienia... osiem lat w opozycji - nie żart.

pozdrawiam
TBM

oto Tomasz Dalecki

@TBM

Będzie jeszcze inaczej - rząd powróci do pierwotnego planu uzależnienia opodatkowania od powierzchni sklepu, zamiast od przychodu, jak obecnie.
Nie wiem, czemu nie zauważył Pan tej (dość oczywistej) możliwości i nie uwzględnił w sondzie.

oto TBM

opcja

bo żeby to zrobić musi najpierw ugiąć się przed KE i zrezygnować z wprowadzanego a zawieszonego.

Sonda miała zobrazować opinie czytelników na temat decyzji rządu (i poziomu łapczywości) wobec decyzji KE i zawieszenia pobierania podatku

pozdrawiam
TBM

oto Tomasz Dalecki

No ale żadnej z opcji

No ale żadnej z opcji wymienionych w sondzie nie będzie.

Rząd nie dość, że się ugnie pod żądaniami KE to wykaże się także determinacją w kradzieży.
Postąpi co do zasady tak, jak w pańskiej opcji nr 2 oraz nr 3, ale technicznie zupełnie inaczej.
Zrobi na zasadzie "nie kijem go, tylko pałą"

oto TBM

nie wiadomo co zrobi

cytuję Tomasz Dalecki:

Postąpi co do zasady tak, jak w pańskiej opcji nr 2 oraz nr 3, ale technicznie zupełnie inaczej

A to wcale nie jest takie pewne. Na temat podatku od powierzchni była wielka dyskusja i w końcu pod jakimiś naciskami (argumentami) zrezygnowano i wstawiono ten od handlu.

Jak go zlikwidują po to, żeby tamten odgrzać to znowu zacznie się kołomyja. Raczej obstawiam, że po wnikliwym pochyleniu się podwyższą wszystkim podatek do wysokości przewidzianej dla hipermarketów (i podwyższą pensję minimalną alboco).

Poza tym - jak Pan sam pisze - musi być najpierw kapitulacja przy zmianie podatku. To co będzie później i co z tym zrobią po wycofaniu się ostatecznym nie wchodzi w zakres sondy.

pozdrawiam
TBM

oto Tomasz Dalecki

To co będzie później i co z

To co będzie później i co z tym zrobią po wycofaniu się ostatecznym nie wchodzi w zakres sondy.

no przecież opcje 2 i 3 właśnie dotyczą dokładnie tego, co zrobią po wycofaniu....

oto TBM

Eeee tam

czepia się Pan. Formalnie oczywiście tak, ale to będzie modyfikacja ustawy. Inne podatki, to zupełnie nowy pomysł i możliwości może być wiele. Dlatego te modyfikacje są ujęte (w dwóch opcjach - maksymalnie pazerny i łagodniejszy. A wszystkie inne dopiero po wycofaniu - nie ujęte.

pozdrawiam
TBM

oto Tomasz Dalecki

Może i się czepiam - ale

Może i się czepiam - ale nie mam na co zagłosować. Poza tym - kwestia logiki.

Dał Pan w zasadzie trzy opcje:
a) wycofa się (1),
b) postawi na swoim (4)
c) zmodyfikuje podatek (2,3)

No więc ja uważam (a nawet jestem pewien), ze zmodyfikuje podatek, ale w żaden z dwóch sposobów przez Pana podanych, lecz w sposób taki, jaki był planowany na początku.

oto TBM

o rety ;)

no dobrze, choć czuję się jakbym musiał tłumaczyć dowcip. Nigdy nie będzie śmieszny po rozebraniu logicznym ;)

doskonale Pan to ujął. Te trzy wymienione możliwości są przed rządem jeśli chodzi o reakcję na wtrącenie się KE. I nie ma innych.

Jeśli planem PiS było od poczatku inne rozwiązanie a manewr z progresywnym obrotowym to tylko zasłona dymna to w chwili obecnej i tak ma tylko te trzy drogi. Zastąpienie obecnego podatku innym to nie będzie jego modyfikacja - tylko zamiana. Ponieważ fantazja rządzących w temacie "jak wydusić jeszcze parę groszy" jest nieograniczona mogą zastąpić obecny na setki sposobów.

Oczywiście byłoby bez sensu wymieniać wszystkie. Dlatego podałem tylko możliwości modyfikacji a nie zastąpienia.

W obecnej sondzie ma Pan jak głosować. Bo w świetle reakcji KE rząd może się tylko wycofać z kwestionowanego podatku (opcja 1). Potem sobie zacznie prace i wymyśli coś innego - ale to już nie w związku z reakcją KE.

ufffff
TBM

oto TBM

cytuję Tomasz Dalecki:

cytuję Tomasz Dalecki:

jak mogę zobaczyć wyniki głosowania nie głosując?

Nad tekstem proponowanych odpowiedzi jest zakładka "wyniki".

Można też zagłosować a potem wycofać swój głos.

pozdrawiam
TBM

oto TBM

wiara w siłę

w wynikach sondy najbardziej dla mnie zaskakujący jest fakt, że blisko 1/3 głosujących uznała, że PiS wygra spór z KE i wprowadzi podatek bez zmian.

Jak widać PiS ma bardzo wysoko ustawioną poprzeczkę oczekiwań i zaufania do siły. To jego siła, bo oznacza dużą grupę wiernych zwolenników. A jednocześnie ogromne ryzyko - bo jak się tak mocno wychylone wahadło gibnie w drugą stronę - to doleci równie wysoko.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.