Białoruś naszą Szwajcarią?

W środę 17 sierpnia wieczorem główny kanał białoruskiej telewizji (Беларусь 1) wyemitował wywiad z Glenem Howardem szefem amerykańskiej The Jamestown Foundation. Jak poinformowała BiełTA, Glen Howard przedstawił oczekiwania tzw. Zachodu względem Białorusi:

a1.jpg

Nie mam żadnej wiedzy o Glenie Howardzie i kierowanej przez niego fundacji. Nie wiem jakie ma uprawnienia do przemawiania w imieniu tzw. Zachodu. Jeśli jednak tak przemawia, i to dla głównego kanału białoruskiej telewizji, to lekceważyć tej wypowiedzi nie można.

Nie jest dla mnie jasne, co Glen Howard rozumie przez Słowiańszczyznę, której Szwajcarią miałaby być Białoruś. Wydaje mi się jednak oczywiste, że Polska to, wedle Howarda, część Słowiańszczyzny. Zatem życzeniem tzw. Zachodu jest, by Białoruś była dla Polski Szwajcarią.

Na wypowiedź Glena Howarda należy chyba patrzeć także w kontekście komunikatu, opublikowanego następnego dnia po emisji wywiadu. BiełTA informowała w nim o projekcie włączenia się Białorusi w działalność grupy "16+1":

b2.jpg
W skład grupy "16+1" wchodzą Chiny, które są "1" oraz "16" europejskich państw: Estonia, Łotwa, Litwa, Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Albania i Macedonia.

Kryterium udziału w grupie "16+1" wydaje się czytelne. Są to państwa, które kiedyś należały do szeroko rozumianego obozu socjalistycznego, ale bez tych, które utworzyły Wspólnotę Niepodległych Państw (WNP). Są oczywiście drobne odstępstwa, np. NRD, która definitywnie przestała istnieć, więc nie może należeć do "16+1".

Zainteresowanym tematyką grupy "16+1" polecam kilka publikacji: informację o początkach grupy, informację o utworzeniu w Warszawie sekretariatu tej grupy oraz komentarz do wizyty prezydenta Dudy w Chinach.

Udział Białorusi w "16+1" jako kolejnego państwa, równoważnego tym z "16" wydawałby się nieporozumieniem. Białoruś nie należy do tych państw i sama ma dziś dużo lepsze stosunki z Chinami, niż one. Jaki jest więc sens wiązania Białorusi z grupą "16+1"? A może Białoruś ma być dla "16" czymś w rodzaju Szwajcarii?

Trochę żal, że nam nikt nie proponuje, byśmy byli Szwajcarią dla innych państw. No ale Białoruś to podmiot globalnej polityki, a my to tylko jej przedmiot. Podobno sami tak sobie demokratycznie wybraliśmy.

Piotr Badura

(1953) Ślązak z dziada pradziada, ducha polskiego, z wielką sympatią do Niemiec. W latach 1989-2014 wydawał i redagował lokalne czasopismo "Beczka" (działalność non-profit) we wsi Brynica w gminie Łubniany
Autor miesiąca Prawicy.net w marcu 2012.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 6)

Dyskusja

oto Piotr Badura

Uwierzyłby Pan w to 20 lat temu?

Szanowny Panie Samografie

Wprawdzie Pana linki nijak mają się do tematu, ale są przynajmniej ciekawe (drugi i trzeci). Ale ja nie o tym. Ja raczej o tym, że we wrześniu prezydent Łukaszenka leci do Chin i, być może, jest to dla nas wizyta wielkiej wagi.

Wydaje mi się, że wypowiedź Glena Howarda ma jakieś głębsze znaczenie. Zaryzykowałbym przypuszczenie, że ta wypowiedź wiąże się z wrześniową wizytą przywódcy Białorusi w Chinach.

Nigdy na Prawicy.net nie ukrywałem swego poglądu, że jesteśmy świadkami zbliżającego się nieuchronnie definitywnego upadku tzw. Zachodu. Projekt "16+1" to chińska oferta, będąca chyba dla państw "16" kołem ratunkowym w obliczu nadciągającej katastrofy. To koło dotychczas spokojnie sobie czekało.

Obecnie Glen Howard w imieniu tzw. Zachodu ogłosił częściową kapitulację, obejmującą państwa "16". Tzw. Zachód wydrenował te państwa w stopniu maksymalnym, nie zostawiając im możliwości samodzielnego przetrwania. Dziś porzuca je. Poprzez Glena Howarda deklaruje, że w przypadku "16" nie będzie przeszkadzać w chińskiej akcji ratunkowej.

Stanowisko tzw. Zachodu w sprawie "16" jest potrzebne prezydentowi Łukaszence. Chiny nie podjęłyby żadnych działań wobec "16", jeśli te działania nie byłyby przez "16" chciane. Ale one będą chciane.

Na akcję ratunkową potrzebne będą ogromne pieniądze. Białoruska Szwajcaria oparta będzie o chiński kapitał. Wszystko to są moje domysły, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że we wrześniu przywódca Białorusi będzie w Chinach rozmawiać m.in. o polskich sprawach.

Jeśli moje domysły są zasadne, to zapytam: Czy w 1996 roku przyszłoby Panu do głowy, że w 2016 roku będziemy w napięciu czekać, jaki będzie wynik chińsko-białoruskich rozmów o polskich sprawach?

Pozdrawiam serdecznie

oto samograf

Nigdy się nad tym nie zastanawiałem

w napięciu czekać

Myślę więc, że zamiast biernego wyczekiwania lepiej będzie natychmiast wypowiedzieć Białorusi wojnę, którą oczywiście przegramy, a która spowoduje powrót odwiecznie białoruskich prowincji między Bugiem a Odro-Nysą do Macierzy. Wówczas białoruska gospodarka chcąc nie chcąc podzieli się z nami swoimi nadwyżkami, co w całości pokryje nasze niedobory (w tym kolosalne długi), a automatycznie zapanuje taki porządek i dobrobyt, jakiego jeszcze ten świat nie widział.

oto Piotr Badura

Wiedziałem o tym!

Szanowny Panie Samografie
Był Pan łaskaw napisać w tytule komentarza: "Nigdy się nad tym nie zastanawiałem". Szczerze mówiąc, zawsze odnosiłem takie właśnie wrażenie, ale dobrze, że to Pan złożył tę deklarację. Wierzę w samodzielność obu Pana komentarzy w tej dyskusji. Niezależnie od ich poziomu, lepsze samodzielne komentarze niskiego lotu, niż komentarze podług instrukcji.
Pozdrawiam serdecznie

oto Krzysztof M

a automatycznie zapanuje taki

a automatycznie zapanuje taki porządek i dobrobyt, jakiego jeszcze ten świat nie widział.

Japonia praktycznie nie ma bogactw naturalnych. Białoruś ma podobnie...

(Boszeee, co ja piszę...) :-)

oto Piotr Badura

Do niektórych

Zapomnijcie o instrukcjach. Nie będzie ich. Tak wygląda koniec.

oto Krzysztof M

To żadna sztuka

To żadna sztuka przepowiedzieć kolejną apokalipsę.

Widział pan zawiedzionych członków PZPR po 1989-tym? Ja widziałem... Wiernie służyli, a tu proszę, miodu starczyło tylko dla PolitBiura... :-)

To samo będzie z lewakami. Cierpliwości...

oto samograf

Łajzy i podlece!

Pana to dopiero skrzywdzili. Nawet złamanego saturatora panu nie zostawili na otarcie łez.

oto Piotr Badura

Każda łajza sądzi według siebie

Szanowny Panie Samografie
Bezpodstawnie mierzy Pan innych swoją miarką. Nie każdy patrzał, by w momencie przełomu wykołować jakiś saturator. Niech się Pan cieszy swym saturatorem, póki można, ale niech Pan też rozumie, że są ludzie z innej gliny niż Pan. Oni wszelkie saturatory mają głęboko w poważaniu.
Pozdrawiam serdecznie

oto Krzysztof M

ale tylko okropnie cierpi na

ale tylko okropnie cierpi na nieuleczalną i niczym nienasyconą nostalgię za saturatorami.

Większość chce powrotu saturatorów - czemu dała wyraz w sondzie. Pana to napawa obrzydzeniem? Nie lubi pan demokracji? :-)

oto Piotr Badura

Przykro mi...

Szanowny Panie Samografie
Przykro mi, że dla Pana nadciągający koniec zbrodniczego systemu to apokalipsa. Dla mnie to radosny moment zwycięstwa dobra nad złem. Dla mnie to nowe nadzieje. Rozumiem jednak Pana nastrój. Wydaje mi się, że to coś jak nastroje panujące w początku maja 1945 w kancelarii III Rzeszy. Tam zapewne też uważali, że nadchodzi apokalipsa.
Pozdrawiam serdecznie i uszy do góry

oto Piotr Badura

Zaryzykuję...

Szanowny Panie Samografie
Zaryzykuję taki pogląd: III Rzesza, oprócz rzeczy potwornych, robiła też rzeczy całkiem słuszne (np. przyspieszyła elektryfikację Polski). Podobnie jest z jankesizmem. Ma on nie tylko czarne strony.
Pozdrawiam serdecznie

oto samograf

No nie tylko to

przyspieszyła elektryfikację Polski

Przyczyniła się też swoją głupotą walnie do wprowadzenia władzy rad i mieliśmy bite kilka dziesięcioleci bolszewickiego komunizmu.

oto Godzilla

W Polsce nie było żadnego komunizmu.

Komunizm to w 100% wspólna własność środków produkcji.
A reszta to tylko do użytku osobistego.
W Polsce czegoś takiego nie było.
.

oto Paulina Kaufmann

I, to był błąd!

zmusił 70 % polskich analfabetów do nauki czytania i pisania

Teraz byle "pisaty i czytaty" może zostać np. posłem na Sejm.

oto Krzych Adam

Tak mówili?

Nie tylko nieparlamentarnie ale nawet i nieortograficznie?

Ach, rozumiem, to były czasy analfabetyzmu!

oto Paulina Kaufmann

Nie doczytał Pan?

słowniki (te, które w ogóle to słowo odnotowały) aprobują także pisownię przez h.

to cytat z podanego linku...

oto Krzych Adam

Ach te słowniki w obecnych czasach dekadencji.

Aprobują wszystko jak leci. A przecie to słowo jest pochodzenia wschodniego, z terenów gdzie używa się bukw a nie liter. A w zapisie bukwami odpowiednikiem "h" (a także i "g") jest bukwa "г". A o "гуе" (guju) nikt tam nigdy nie słyszał. A o tym drugim pisanym z bukwą "х" słyszy się co krok.

oto Tomasz Dalecki

@p. Paulina

Wcześniej w tym zdaniu:

ale ponieważ od osób używających tego słowa w piśmie trudno oczekiwać znajomości etymologii,

Skoro bezmózgi piszą na murach przez "h" to uznamy to za normę...? Nie widziałem jeszcze słownika z pisownią przez "h", ale rozumiem że w dobie demokracji i globalizmu równamy do poziomu intelektualnego Godzilli lub Sanockiego. Zgodnie z prawem Łysiaka o niemożności pomyłki miliona much....

Ale wracając do przytoczonego przez Panią cytatu - doczytałem, natomiast Pani nie doczytała bełkotu klozetowego potwora.

Codziennością przedwojennego sejmu

.
Nie, nie były. Są co najwyżej codziennością dzisiejszych szkolnych toalet.

oto Paulina Kaufmann

Nie czytuję bełkotów...

...klozetowych potworów;)
Całość wypowiedzi w przytoczonym linku sugeruje, że jakieś (nie wiem jakie ale autor też nie podał) słowniki dopuszczały pisownię przez "h". I, najwyraźniej nie z powodu pisania na murach. Pamietam z rozmów z koleżanką z polonistyki, z którą lata temu dzieliłam mieszkanie podczas studiów, że pisownia przez "h" jest regionalizmem małopolskim/krakowskim.

oto Paulina Kaufmann

Prawda?

Najgorzej z tymi wykształceńcami z tytułami profesorskimi, którzy się upierali aby pisać gienerał, gieografia i kielner.

oto Tomasz Dalecki

Nie wiem, kto się przy tym

Nie wiem, kto się przy tym upierał - nigdy w życiu nie spotkałem się z taką pisownią.
Faktem jest, że tak się gdzieniegdzie mówi. Ale tak się nie pisze.
"Gienerał" w mowie nie jest błędem, ale w piśmie jest na pewno i zdecydowanie.

Zresztą, zdrobnienie od 'Eugeniusz' piszemy 'Genek' a czytamy 'Gienek'. ('Gienka' nawet podkreśla).
Chyba, że demokratyczne równanie w dół do Sanockich i Godzilli i w tej kwestii coś ostatnio zmieniło...

oto Paulina Kaufmann

Ci sami się upierali, którzy...

...domagali się pisania wiadomego wyrazu przez "ch".
Warszawska szkoła ortografii za którą stali profesorowie Jan Baudouin de Courtenay, Aleksander Brückner, Antoni Kalina, Jan Karłowicz i Adam Antoni Kryński.

oto desmond

"Skoro bezmózgi piszą na

"Skoro bezmózgi piszą na murach przez "h"

Czy kogoś Pan tu nie obraża?
Niech Pan przejrzy naszą dyskusję e-mailową (tę z udziałem Pańskim, moim, Aleja, Krzycha Adama, Samografa itd.) i zobaczy jak tam zostało to słowo napisane przez wiadomą osobę.

oto samograf

I pomyśleć

Co oni potem czytali i co oni wypisywali, to przerażenie z obrzydzeniem człowieka ogarnia!

oto Tomasz Dalecki

I to by było na tyle z tą

I to by było na tyle z tą "Szwajcarią"....

Cel działań Moskwy jest prosty. "Z niezależnego państwa, Białoruś powinna stać się szarą strefą, z której Federacja Rosyjska będzie sterowała konfliktami w regionie" - czytamy w dokumencie.
Raport ukazał się w Centrum Badań Strategicznych i Politycznych, które określa się mianem "niezależnego". Jednak - jak zauważa internetowa gazeta "Nawiny" - autorzy raportu Arsienij Sawickij i Jurij Carik są często nazywani "prorządowymi analitykami". Może to oznaczać, że białoruskie władze niezwykle mocno odczuwają i poważnie traktują naciski Moskwy.

Czytaj więcej na http://fakty.interia.pl/swiat/news-bialoruski-rapo...

oto Krzych Adam

Z tymi podróbkami Szwajcarii zlokalizowanymi daleko od Alp...

... byłbym bardzo ostrożny. Pamiętam w mej młodości jedną taką Szwajcarię na Bliskim Wschodzie. Wystarczy tylko na nią popatrzeć dziś, a i na cały ten region.

Może należałoby zmodyfikować błagalną modlitwę, znaczy tę znaną suplikację "Święty Boże" na coś takiego?

Od powietrza, głodu, ognia i Szwajcarii na Białorusi,
Wybaw nas Panie!

Bo to może tak być, że najpierw nam się zdarzy ta Szwajcaria na Białorusi, a potem tam będą miały miejsce masakry w Sabra i Szatila, a na końcu Syria drugiej dekady naszego wieku w Polsce.

oto Piotr Badura

Czy jest Pan pewien, że przeczytał mój tekst?

Szanowny Panie Tomaszu
W moim tekście mowa jest o pozycji Białorusi na tle relacji Chiny-USA. O Rosji nie było w nim mowy. Nie znajduję związku między wypowiedzią Glena Howarda a przywołanym przez Pana materiałem. Czy jest Pan pewien, że przeczytał mój tekst? Wygląda na to, że przeczytał Pan tylko jego tytuł.
Pozdrawiam serdecznie

oto Tomasz Dalecki

To trochę słabo świadczy o

To trochę słabo świadczy o pańskim intelekcie, jeśli nie znajduje pan związku...

Czy może sądzi pan, że można być ćwierć-Szwajcarią? Dla jednych ostoją pewności, bezpieczną przystanią przyjaźnie neutralną - a dla innych stroną konfliktu i celem podboju?

oto Piotr Badura

Sieczka i mgła

Szanowny Panie Wesoły Tomku

Zwracam się do Pana, ale to tylko taka figura. Tak naprawdę chodzi mi o innych.

Obżarł się Pan sieczką na interii.pl i tu zwrócił. Jeśli jakaś informacja jest zapodana jednocześnie przez interię.pl, onet.pl oraz wp.pl, to najprawdopodobniej mamy do czynienia z sieczką dla lemingów, którą opatrzono gryfem "zadawać do wszystkich korytek".

O tym, że Glen Howard w imieniu Zachodu proponuje Białorusi bycie jakąś "Słowiańską Szwajcarią", nie informowały ani interia.pl, ani onet.pl, ani wp.pl. Nie jest to więc sieczka dla lemingów. O "Słowiańskiej Szwajcarii" nie informowały też: Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik, TVN, TVP, Polsat, Polskie Radio etc., etc.

Jedynym znanym mi polskim medium, które zabrało głos na temat "Słowiańskiej Szwajcarii", jest kompletnie niewiarygodny portal Kresy24.pl. Odpowiadał on na publikację rosyjskiego portalu Regnum.ru (ufam mu jak Kresom24.pl). Można więc założyć, że Kresy24.pl i Regnum.ru też nie informują, ale wytwarzają mgłę. Gdyby jakiś leming nagle zwątpił w swe onety, interie i wp, to i tak wpadnie we mgłę i będzie "naiwny jak dziecko we mgle".

W każdym razie oczekiwanie, że obeżre się Pan sieczką dla lemingów, spełnia Pan bez zarzutu, więc wszystko jest OK. A skoro Pan jeszcze zwraca tę sieczkę gdzie popadnie, to może i coś Panu skapnie.

Pozdrawiam serdecznie

oto Tomasz Dalecki

Oj, ależ ja doskonale wiem,

Oj, ależ ja doskonale wiem, że wiarygodne informacje podają tylko i wyłącznie "Komsomolska Prawda" i TASS, już od czasów Krynicy Prawdy, tow. Lenina.
I oczywiście agencja prasowa ludowej Korei KCNA.

KCNA jest nawet najwiarygodniejsza - jako jedyna informowała o lądowaniu koreańskiego kosmonauty na Słońcu, wszyscy inni przemilczeli wiekopomne osiągnięcie ludowej kosmonautyki.

Cała reszta to sieczka dla lemingów. Co prawda zaskakujące, że do niedawna niezwykle wiarygodne i prawdomówne białoruskie media też kłamią i podają sieczkę dla lemingów. Ale to na pewno tylko ten jeden raz i dla dobra narodu. Pan z pewnością potrafi to racjonalnie wyjaśnić.

oto Piotr Badura

Nie odróżnia Pan mediów!

Szanowny Panie Wesoły Tomku

Znów, choć zwracam się do Pana, to jest to tylko taka figura, bo naprawdę chodzi mi o innych.

Pana przekonanie, że przenosił Pan na Prawicę.net "mondrojści" z białoruskich mediów, jest świadectwem totalnego braku orientacji. Interia.pl, z której Pan przenosił, nie jest białoruskim medium. Nic a nic.

Gdyby Pan chciał się bronić, że Interia korzystała z białoruskich mediów, to też byłaby nieprawda, bo Interia korzystała z materiału IAR (Informacyjna Agencja Radiowa) i zaznaczyła to stosownym znaczkiem pod tekstem z lewej strony.

Gdyby zaś chciał się Pan bronić, że IAR korzystała z białoruskich mediów, to i ta obrona byłaby wątpliwa. IAR korzystała z publikacji na portalu Naviny.by, który można uznać za białoruski tylko przy dużym poczuciu humoru. Niech Pan sprawdzi, kto ich finansuje, to będzie Pan wiedział, czyj jest ten portal.

W Polsce takich mediów, finansowanych z zagranicy, nie nazywa się polskimi, tylko polskojęzycznymi. Z Navinami.by problem jest jednak taki, że one nie są nawet białoruskojęzyczne. Oferują do wyboru tylko rosyjski i angielski, ale w przypadku omawianego artykułu, niestety, tylko rosyjski.

Na koniec mógłby Pan powiedzieć, że przynajmniej Naviny.by korzystały z białoruskiego źródła (raport), ale i tu nie ma jasności, co to jest za źródło. Na wspomniany raport powoływała się na Białorusi chyba wyłącznie tzw. piąta kolumna. Nie udało mi się znaleźć przykładu, by na ten raport powołało się na Białorusi któreś z propaństwowych mediów. Trzeba też widzieć to, że centrum, które raport przygotowało, samo określa się jako pozarządowe i niezależne, a jednocześnie nie ujawnia źródeł finansowania.

W końcu kwietnia nasze media informowały, że NATO rozmieści 4 bataliony, po 1000 żołnierzy każdy, w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii (dwa bataliony miały być amerykańskie a po jednym brytyjski i niemiecki). Nie znalazłem żadnego raportu wspomnianego Centrum Badań Strategicznych i Politycznych, w którym stwierdzono by, że rozmieszczenie trzech z tych batalionów przy granicy Białorusi stanowi "bezprecedensowy nacisk wojskowy i polityczny" na Białoruś. Pamiętam natomiast, że oficjalna Białoruś odniosła się do tego krytycznie.

W połowie maja doszło do spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji (Siergiej Ławrow) i Białorusi (Władimir Makiej). Poniżej wstawiam stosowny film. Minister Makiej w czasie 0:18-0:57 mówi w nim tak (zapisuję fonetycznie):

...nasze zapadnyje partniory wiedut riecz o kakich-ta dapałnitielnych razmieszceniach wainskich kontyngentow w riadzie stran, katoryje jawliajutsa naszymi stranami - sasiedkami i u nas eta wyzywajet azabacziennost. My wassmatriwajem eta, kak patencjalnyj wyzow dla naszewo gasudarstwa. Wsio eta nie spasobstwujet obiezpieczeniu bolszej biezapasnosti na jewropejskim kantinentie. Paetamu my absużdali eti waprosy i my dagawarilis a tom, szto my wmiestie budiem wyrabatywat saatwietszczije adekwatnyje miery reagirowania.

Po polsku byłoby to tak:

...nasi zachodni partnerzy rozmawiają o jakichś dodatkowych rozmieszczeniach wojskowych kontyngentów w szeregu krajów, które okazują się naszymi krajami - sąsiadami i to wywołuje nasze zatroskanie. My rozpatrujemy to jako potencjalne wyzwanie dla naszego państwa. Wszystko to nie sprzyja zapewnieniu większego bezpieczeństwa na kontynencie europejskim. Dlatego rozważyliśmy te problemy i dogadaliśmy się, że wspólnie będziemy wypracowywać odpowiednie adekwatne środki reagowania.

Okazuje się więc, że wspomniane "białoruskie" centrum nie jest zaniepokojone amerykańskimi, niemieckimi i brytyjskimi batalionami na granicy Białorusi, a oficjalna Białoruś jest zaniepokojona. Z kolei oficjalna Białoruś uważa dodatkowe oddziały rosyjskie u jej granic za adekwatną, uzgodnioną z Rosją odpowiedź na działania NATO, a centrum uważa to za "bezprecedensowy nacisk wojskowy i polityczny" na Białoruś. Czy rzeczywiście jest Pan pewien, że to centrum jest białoruskie?

Pozdrawiam serdecznie

oto Tomasz Dalecki

Ależ odróżniam doskonale.

Ależ odróżniam doskonale.

I wiedziałem, że sobie pan poradzi z uzasadnieniem "sieczki dla lemingów" prosto z Białorusi.
Bo nie po białorusku. Gdybym był złośliwy to bym się upierał, że tam mało co jest po białorusku, a wszystko po rosyjsku.

oto Alej

Wydaje mi się, że nikt tu nawet nie zająknął się na temat

tego co miał na myśli Glen Howard mówiąc o "Słowiańskiej Szwajcarii".
Zaś on powiedział to wyraźnie:

“There are big hopes that you will remain a neutral state. The West wants Belarus to be a Slavonic Switzerland. You can develop relations both with Russia and the West. Belarus has been actively advancing peace ideas, and Minsk may become a new Geneva and be a venue to meet and address problems,”

Czego chyba nie daje się zinterpretować inaczej niż jako próby odebrania Federacji Rosyjskiej sojusznika.

A niech oni sobie robią "Szwajcarię", zatem "a neutral state", który "developes relations both with Russia and the West" ze swoich Litwy, Łotwy i Estonii!
Albo lepiej z Finlandii, która ma tu jakąś tam (choć raczej kulawą) praktykę.

oto Alej

Ja tam mógłbym powierzać, nawet chętnie

Lubię i pokój i spokój i dobrobyt.
Ale niestety nie ja mam tu cokolwiek do powiedzenia.

A propozycja wychodzi od przedstawiciela mocarstwa, które Polskę ma po swojej stronie.
To po kie licho sojusznika miałaby zamieniać w jakiś tam "a neutral state"?
Toż tu nie chodzi o to by komuś za darmo robić raj na ziemi.
Pani myśli że chodzi właśnie o to?

oto samograf

Bez przesady proszę

Pani myśli że chodzi

Pańska rozmówczyni ma ważniejsze tu zadania i misję do spełnienia niż myślenie lub chodzenie.

oto samograf

Jednej rzeczy tylko nie mogę zrozumieć

Dlaczego za każdym razem, kiedy na Białoruś (lub inny kraj o pokrewnym ustroju politycznym) spływa jakiś niebywały splendor lub może się ona wykazać jakimś niebotycznym osiągnięciem, niektórzy użytkownicy o określonej orientacji geopolitycznej natychmiast na tym portalu oczekują, a nawet wręcz domagają się, od nas zawistnej zazdrości względem ich obiektu uwielbienia?

Mam tego serdecznie dość i składam całemu Białoruskiemu Narodowi najserdeczniejsze życzenia wszystkiego najlepszego z okazji przypadającego dziś Święta Lotnictwa Bojowego Białoruskich Sił Zbrojnych.

oto Tomasz Dalecki

Mam tego serdecznie dość i

Mam tego serdecznie dość i składam całemu Białoruskiemu Narodowi najserdeczniejsze życzenia

Przyłączam się.
I narodowi koreańskiemu też składam. Z okazji okrągłej siedemdziesiątej pierwszej (albo którejkolwiek innej) rocznicy puszczenia dwa tysiące trzysta pięćdziesiątego ósmego bąka przez Kim Ir Sena.

oto Krzysztof M

Tak niedawno w internecie

Tak niedawno w internecie naśmiewano się z Łukaszenki... Dziś już mało kto to robi. Chce pan być takim wycofańcem w sprawie Kim Ir Sena? :-)

oto Eowina

Polska ma wszystkie atrybuty aby zakasować Szwajcarię.

1. Leży w środku Europy.
2. Jest na styku różnych cywilizacji.
3. Jest bramą do UE.
4. Ma też dostęp do dróg morskich.
5. Ma wysoki poziom edukacji ogólnej i zawodowej.

oto Alej

Kochana pani Eowino, dziś chętnie strzela Pani w płot

Wymieniła Pani akurat powody dla których Polska Szwajcarią (zatem krajem trwale neutralnym) choćby nie wiem jak się starała zostać nie może.
Nie wszystkie (powody) ale i te są wystarczająco przekonujące.

oto Piotr Badura

Panie Aleju, Panie Aleju...

Szanowny Panie Aleju

Po cóż Pan analizuje dokładnie wypowiedź Glena Howarda, skoro ona nie była do Pana (ani do mnie, ani do...). Gdyby wypowiedź Glena Howarda była do Pana czy mnie, to wiodące media prześcigałyby się w jej objaśnianiu. A one trzymają pysk. Czyli to nie było do nas.

Interpretowanie wypowiedzi Howarda "jako próby odebrania Federacji Rosyjskiej sojusznika" jest robieniem z Howarda ciężkiego idioty. A on stanowczo nie jest idiotą. Białoruś dokonała wyboru w latach 90., gdy innym się zdawało, że tzw. Zachód to raj. Dlaczego więc dziś, gdy gołym okiem widać, jak tzw. Zachód wali się w gruzy, gdy coraz więcej państw dystansuje się od tegoż tzw. Zachodu, Białoruś miałaby wrócić na drogę odrzuconą w latach 90.?

Gdy powstawała grupa "16+1" wszystko było jasne. Nawet 24 listopada 2015 roku sprawy wciąż były jasne. USA i tzw. Zachód uważały inicjatywę "16+1" za wrogą:

marshall-1.jpg

Tymczasem wszyscy przywódcy 16 państw udali się do Chin (z Polski nawet osobiście prezydent Duda), a przecież wiele z tych 16 państw jest w UE i NATO!

W czerwcu br. prezydent Łukaszenka na szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy w Taszkiencie zadeklarował, że Białoruś chce odegrać w SzOW istotną rolę. Zaryzykowałbym pogląd, że ta deklaracja została rozpatrzona na tzw. Zachodzie i Glen Howard w imieniu tzw. Zachodu odpowiedział na nią pozytywnie. Tzw. Zachód zgadza się na projekt "16+1", pod warunkiem, że Białoruś będzie gwarantem. Dlatego Białoruś dołączy do "16+1".

Oczywiście jest to tylko moja hipoteza. Jeśli potrafi Pan lepiej zinterpretować to, co się dzieje, to chętnie poznam tę interpretację.

Pozdrawiam serdecznie

oto Alej

Panie Piotrze kochany

Pewno to wszystko co Pan pisze jest prawdą, ale co by nie kombinować facio jawnie i wyraźnie nie zaproponował Białorusi niczego innego a odstąpienie od sojuszu z Federacją Rosyjską na rzecz zostania państwem neutralnym.
Wprost, bez owijania w bawełnę wyjaśnił co ma na myśli mówiąc "Słowiańska Szwajcaria".
Sorry.

oto Eowina

I tym sposobem koniec z Rosją. Obcięli głowę, czyli

Ukrainę, a teraz odetnie się Białoruś, zagłębie kartoflane, co nieuchronnie spowoduje katastrofę Rosji. Co zaś do Putina i całej jego asysty, to ukraiński prokurator już wysłał listy gończe i on ich załatwi, razem z tym ich ministrem obrony - Szojgu. Dobrze, że prokurator generalny Ukrainy jest elektronikiem a nie prawnikiem, to nie będzie się bawił w jakieś tam prawnicze wymysły, a to, że ma doświadczenie pobytu za kratkami,(2lata) też mu pomoże.

oto Eowina

Bożesz ty mój, Pan widzę w szoku!

Myślałam, że Pana ucieszę radosną prognozą w rozwoju wypadków z niezależną od Rosji Białorusią.

oto Paulina Kaufmann

Jak to nikt?

A Kordian wykrzykujący na szczycie Mont Blanc: "Polska Winkelriedem narodów!"?
Wszak mamy i Mont Blanc i, szwajcarskiego bohatera umierającego z okrzykiem "Droga do Wolności". Przypomnę, że bitwa pod Sempach była zwycięstwem Szwajcarów,którzy pokonawszy Austriaków, przetopili całe zdobyte złoto i zajęli się bankowością;)

oto Eowina

Wyciągam wniosek z Pani wpisu i mnie wychodzi

zupełnie coś odwrotnego.

Szwajcarów,którzy pokonawszy Austriaków, przetopili całe zdobyte złoto i zajęli się bankowością;)

A Polska ma

bohatera umierającego z okrzykiem "Droga do Wolności".

Aby być Szwajcarią, trzeba mieć żyjących bohaterów ze złotem. ;)

oto Eowina

:- (

!

oto Alej

Pani Eowino! alert!

Pomyliła Pani kraje!

A Polska ma
bohatera umierającego z okrzykiem "Droga do Wolności".

oto Alej

Pani Paulino Kaufman

Rozumiem, że kwestionuje Pani ustalenia historyków, zdaniem których Szwajcarzy po bitwie pod Sempach jeszcze długo i wielokrotnie musieli walczyć z Austriakami. Wygrali bo mieli lepsze wojsko (a może dlatego że Austriacy za mało się starali? w końcu po co im jakieś tam jałowe góry?) a nie dlatego, że postawili na banki.

Zaś szwajcarskie banki stały się słynne dopiero po 1813, gdy Kongres Wiedeński uznał neutralność Szwajcarii (i to dopiero po jakimś czasie, gdy rzecz się ugruntowała).
Polska niestety nie leży w Alpach a na rozległej otwartej na prawie wszystkie strony równinie. Pewno stąd Polsce nikt neutralności nie proponował, wolano ją zajmować.

Aha, domyślam się że Pani doskonale wie kim był Arnold Winkelried ze Stans choć wypowiada się Pani tak jakby nie miała pojęcia o człowieku który pierwszy powiedział owo "kordianowskie" "Droga do Wolności".

oto Paulina Kaufmann

Kulą w płot szanowny Admirale Aleju.

Napisałam, że Szwajcarzy zajęli się bankowością PO pokonaniu Austriaków. Historycy ustalili, że jest inaczej? Nie, sam Pan to potwierdza.
Nie pisalam, ze Szwajcarzy przegrali pod Sempach co było nową wersja historii (od tego są tu inni specjaliści).
Nic nie pisałam o neutralności czy położeniu geograficznym i morfologii terenu, tak Polski jak i Szwajcarii.
Zacytowałam fragment Kordiana, autorstwa Juliusza Słowackiego, który wlożył w usta swojego bohatera te słowa. Podałam też, przypisywany Winkelriedowi okrzyk.
Prosze o wskazanie, w którym miejscu cokolwiek kwestionuję?
Próbuje mi Pan dogryźć ale, jak na razie, kiepsko to Panu wychodzi. Albo niech Pan się bardziej postara albo niech Pan sobie odpuści.
Pomijam już taki subtelny (zbyt subtelny dla Pana?) drobiazg, że wtrąca sie Pan w wymianę nieco żartobliwych postów między p.Eowina i mną.

oto Alej

Wielce szanowna Pani

Po pierwsze, pochlebia Pani sobie, nie to że nie zajmuję się dogryzaniem szanownej Pani ale wręcz paninych wpisów nie czytuję. Mniej więcej wiem co Pani napisze, sam mógłbym w paninym imieniu to robić.
Na ogół odzywam się tylko wtedy gdy gdzie trafiam na jawną nieprawdę albo na oczywistą hucpę.

Tym razem poszło o to drugie.
Wielce szanowna Pani (wspólnie z panią Eowiną) wesołe kpinki (publicznie, nie w jakiejś prywatnej wymianie żarcików) sobie robicie z Polski i Polaków przypisując nam to co tak naprawdę zrobił Szwajcar, z czego zresztą, nawiasem mówiąc, Szwajcarzy są akurat bardzo dumni

oto Alej

Nie był, był to zaledwie rozpaczliwy unik

Toż napisałem że "nie czytuję" (po polsku znaczy to iż zazwyczaj nie czytam), a nie że nie czytałem tego na który odpowiedziałem.
Przeczytałem, inaczej bym nie komentował.

oto Maciej Markisz

Spokojnie

Pani Paulina z Panem - powinniście ten portal pięknie wzbogacać (i wzbogacacie wymianami), ale się nie kłócić. Tylko mam nadzieję, że pomiędzy Wami to są generalnie tylko ,,kłótnie'', a nie awantury. :D

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.