skasowałem

...

oto Maciej Markisz Maciej Markisz

Kocham kino, ale polityką też się interesuję. Najchętniej piszę notki o charakterze społecznym, socjologicznym.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (głosów: 3)

Dyskusja

oto Paulina Kaufmann

Tak, to świetny film...

...zgadzam się w pełni.
Nie ujmując "Hubalowi" niczego, był oficerem, delikatnie mówiąc, niezbyt skłonnym do subordynacji. To, z resztą w tym filmie też jest pokazane dlatego ostrożnie z tą "ikoną honoru oficera/żołnierza polskiego".

oto Maciej Markisz

...

Racja, tutaj być może porządnie się zapędziłem. Ujmę to więc zupełnie inaczej; uwzględniając stan pewnych okoliczności, podziwiam charakter i upór Henryka Dobrzańskiego. Osobiście szanuję go jako człowieka i żołnierza.

oto Paulina Kaufmann

Przyznam, że...

...nie myślałam o niesubordynacji wobec gen.Grota. To były okoliczności wyjątkowe. W filmie jest taka scena, w której "Hubal" opowiada anegdotę o przebiegu przedwojennych manewrów, pamięta Pan? To dość charakterystyczny rys jego osobowości. (Nie potrafię umiejscowić dokładnie bo widziałam ten film ostatni raz ze dwadzieścia lat temu)
Major Dobrzański, który był oficerem zawodowym a, nie kontraktowym, został przeniesiony w stan nieczynny na miesiąc przed wybuchem wojny. (Oficjalnie, ze względu na stan zdrowia)
Mówiąc krótko, byl "trudny".

oto Maciej Markisz

...

,,W filmie jest taka scena, w której "Hubal" opowiada anegdotę o przebiegu przedwojennych manewrów, pamięta Pan? To dość charakterystyczny rys jego osobowości.'' -

- Tak, oczywiście, pamiętałem to. Oglądałem ,,Hubala'' wiele razy. W książce (i filmie) ,,Akwarium'' Wiktora Suworowa jest nieco analogiczna sytuacja z murkiem i czołgiem w czasie manewrów na poligonie.

Jedną z ciekawych postaci świata wojskowego, jaką miałem w życiu okazję poznać, był pewien kapitan, który z d-cy kompanii (zamiast iść wyżej) lądował jako d-ca plutonu, pił strasznie, typ nieco śmieszny, ale charakterny mimo wszystko - łaził po mrozie w samej bluzie i jak nikt śmigał bwp-em.

Niejednokrotnie w systemach ocen niektórych miałem wątpliwości; i w życiu; i patrząc na historię (mówię i o rzeczach małych, i o dużych sprawach). Czasem trudno jednoznacznie stwierdzić, ocenić: czy dobry żołnierz to taki, który przestrzega dokładnie regulaminów, rozkazów przełożonego i porządku, czy może raczej odwaga lepiej opisuje dobrego żołnierza? A może zorganizowanie i rozum? Bywały przecież i przypadki, że podkomendny dowodził.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.