Na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej 2016 Polska spadła z miejsca 17 na 42

Na Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej 2016 roku – rozegranej od 6 do 16 lipca w Hongkongu – Polska drużynowo spadła na miejsce 42 z miejsca 17 zajętego rok wcześniej w Chiang Mai w Tajlandii. W olimpiadzie w Hongkongu uczestniczyło 109 krajów, zatem miejsce 42 znajduje się blisko połowy tabeli – niebezpiecznie blisko światowej przeciętności. Na dziesięciu poprzednich Międzynarodowych Olimpiadach Matematycznych Polska zajmowała średnio miejsce 21 – wynik tegoroczny jest równo dwa razy gorszy. Głęboki spadek w Hongkongu to cywilizacyjne ostrzeżenie strategiczne dla Polski.

Najlepszy wynik indywidualny wśród polskiej reprezentacji w Hongkongu uzyskał ponownie Adam Klukowski – uczeń XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie.

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Andrzej

czyli?

po wielu latach kapitalizmu, drenowania mózgów, emigracji najzdolniejszych - zasoby się wyczerpały? Młodzież już nie jest zdolna?

oto lorek

może

Może to gdzie indziej nastąpiła poprawa, a u nas co najwyżej stagnacja. Jak wypadamy w ważniejszych cywilizacyjnie przedmiotach takich jak etyka, historia, religia?

oto TBM

nowy narybek

Raczej nie wyczerpanie zasobów, to jest nowy narybek, jeszcze przed drenażem.

Chyba zgodziłbym się z oceną p. Dubitacjusza powyżej.

Skutki systemu edukacji.

pozdrawiam
TBM

oto Tomasz Dalecki

W istocie - ciężko mówić o

W istocie - ciężko mówić o "drenażu" w przypadku nastolatków. Oni dopiero zostaną wydrenowani.

Również uważam, że p.Dubitacjusz ma rację.

oto Ireneusz

Dzisiejsza młodzież...

... widzi siebie jako element korporacji. Gdzieś czytałem niedawno. Okazuje się, że korporacyjny dryg, praca dla pokolenia 50+ określana jako bezsensowna, goniąca za słupkami excela, miękka i nieefektywna - dla młodzieży wchodzącej na rynek pracy jest dzisiaj MARZENIEM na samorealizację.
Więc przychylam się bardziej do zdania p. Andrzeja.

oto Andrzej

proces trwa już dwa pokolenia

dwa i pół miliona wyjechało, jednak średnia inteligencji, empatii, przedsiębiorczości, odwagi, itd wyższa i to znacznie niż krajowa. A to bardzo rzadkie zasoby. Ten proces już owocuje.

Chociaż oczywiście po jednym objawie nie mozna za daleko idących wniosków wyciągać.

oto TBM

to też

cytuję Andrzej:

dwa i pół miliona wyjechało, jednak średnia inteligencji, empatii, przedsiębiorczości, odwagi, itd wyższa i to znacznie niż krajowa

To rzeczywiście też bardzo ważny czynnik.

Dodam jeszcze powszechne usprawiedliwianie dzieci przez rodziców. "Moje dziecko jest humanistą i do matematyki nie ma (hihihi) po mamusi (hihihi) głowy". Ileż ja razy te słowa słyszałem, gdy udzielałem korepetycji...

Powszechne wśród celebrytów chwalenie się wręcz, że z matematyki mieli ledwie darowane "2" i na ludzi wyszli.

Coraz powszechniejsze przyzwolenie na nieuctwo w zakresie nauk ścisłych i kompletny, całkowicie kompletny brak wstydu gdy jest się głąbem. Wręcz staje się to modą.

pozdrawiam
TBM

oto lorek

geny

A może drenaż dotyczył reproduktorów. Narybek ma teraz gorsze geny.

oto samograf

Ale istnieje jeszcze jedna możliwość

skutki obniżania poziomu

Nie można wykluczyć, że drużyna olimpijska została dobrana po znajomości i pod kątem przynależności do panującego obecnie układu.

oto AnnaK

Nie można wykluczyć, że

Nie można wykluczyć, że drużyna olimpijska została dobrana po znajomości i pod kątem przynależności do panującego obecnie układu.

Chyba jednak można.

Najlepsi spośród laureatów Olimpiady biorą udział jako reprezentacja Polski w:
Międzynarodowej Olimpiadzie Matematycznej,
Austriacko-Polskich Zawodach Matematycznych (zawieszone od 2007 roku),
Zawodach Matematycznych Państw Bałtyckich,
Czesko-Polsko-Słowackich zawodach matematycznych.

http://www.matematyka.wroc.pl/konkursymatematyczne...

oto Palimpsest

Cywilizacyjnym ostrzeżeniem była

pierwsza likwidacja gabinetu dentystycznego, stanowiska higienistki, darmowych SKS-ów i szkolnych stołówek. Nawet Egipcjanie budowali swoją cywilizację jak piramidy-od podstaw. Nie od wierzchołka zanurzonego w chmurach.

oto Paulina Kaufmann

I, dlatego...

Więc jak Pan Bóg pozwoli, to w 2021 r. mogłaby już być matura z religii - tłumaczył bp Mendyk.

oto TBM

ciekawe

w chwili gdy to piszę średnia odpowiedzi na pytanie "czy dobrze się stało?" wynosi 3,7 przy trzech oddanych głosach.

Ponieważ jeden z tych głosów sam oddałem i postawiłem "1" - bo uważam, że się stało bardzo źle - to znaczy, że dwa pozostałe głosy były "na maxa dobrze" - po pięć punktów.

Bardzo mnie ciekawi jaki też sposób myślenia może mieć ktoś, kto aż tak się cieszy, że Polacy pogorszyli swoje wyniki.

Bardzo.

oto Ireneusz

Dołożyłem swoją jedynkę

A przy okazji zobaczyłem, że pytanie tego typu jest w ogóle zadawane i głosowanie tego dotyczy :-)

oto Palimpsest

Panie TBM-e

jedni dają 1 za spadek polskiej ekipy, inni 5 za indywidualny sukces Klukowskiego. Ja nie glosowałem bo się nie mogę zdecydować.

oto Eowina

Bardzo ciekawa informacja.

Oto tabela wyników. Wygrały państwa w których jest dużo Azjatów,( np. USA, oprócz Rosji. )
To jest czynnik motywacji ze strony rodziców.
https://www.imo-official.org/year_country_r.aspx?y...
Kliknięcie na wymienione państwo pokazuje indywidualne wyniki zawodników.

oto TBM

Ma Pani rację

Informacja: "wygrała drużyna USA w składzie: Yuan Yao, Allen Liu, Ashwin Sah, Junyao Peng, Michael Kural i Ankan Bhattacharya" daje dużo do myślenia.

I nagle wszyscy biali rozumieją co czuje Murzyn w Bronxie :)

pozdrawiam
TBM

oto Eowina

W Rosji została otwarta szkoła dla geniuszy.

http://en.ifmo.ru/en/viewnews/5852/ITMO_U_Helps_Ta... Zapewnione są warunki do dobrego wykształcenia, w zamian zobowiązanie wierności Rosji.
Szkoła działa w powiązaniu z przemysłem: finansowanie i zaopatrywanie w problemy do badania i rozwiązania. W efekcie praca absolwenta dla danego przemysłu.

Oprócz tego są szkoły do kształcenia elit politycznych. Jest to podobne do tego co było wprowadzone przez władze sowieckie, w późnym komunizmie.

oto Adolph

Motywacja

To nie tylko motywacja. Azjaci są statystycznie inteligentniejsi od białych. Ogólnie rzecz biorąc, inteligencja ma związek z tężyzną fizyczną. Ze względów biologicznych, organizm ma do wyboru: mózg albo mięśnie (rozwój jednego wpływa negatywnie na drugie).

oto Adolph

Minus

Nie wiem, za co ten minus. Domyślam się, że jakaś "blada twarz" poczuła się urażona :)
Przykro mi, ale takie są fakty, azjaci są od nas (statystycznie) inteligentniejsi.

oto Eowina

Nieprawda. Azjaci kierują się inną etyką życiową.

Gdyby byli jacyś nadzwyczajni, to wymyśliliby więcej, np. motor, a nie wymyślili. Całą technologię współczesną wymyślili biali. Azjaci są pracowici i mają wpajane, że od nich tylko zależy ich własna przyszłość. Są zaprawieni od małego do walki z rasizmem, tylko dzięki własnym osiągnięciom mogą dojść do sukcesów w hierarchii społecznej.

oto Ireneusz

Są inteligentniejsi

Pani za to nie rozumie, czym jest inteligencja, Eowino. To nie inteligencja jest twórcza.

oto Ireneusz

O, nie!

Najbardziej interesujące jest to, kto czym argumentuje i dlaczego stosuje wykręty :-)

oto samograf

Zanim Europejczycy zdążyli zleźć z drzewa

wymyśliliby więcej

Azjaci zdążyli wynaleźć obróbkę brązu i żelaza, taczkę, siodło, porcelanę, papier, jedwab, cegłę, pług, siewnik, koszulę, spodnie, pas napędowy, kołowrotek, proch i tym samym artylerię, kuszę, zasady magnetyzmu i co najważniejsze cyfrę zero.

oto Alej

ad "Zanim Europejczycy zdążyli zleźć z drzewa"

Zgadza się, z wymienionych przez Pana wynalazków (jest wiele innych, włącznie z prawdopodobnie najstarszym na świecie pismem i na pewno najstarszym drukiem, za pomocą którego w VIII i IX w. w Chiach drukowano milionowe nakłady) zero jest chyba najważniejsze, ale niekoniecznie wynaleźli je akurat Azjaci.
W witrynie "http://www.math.edu.pl/" czytamy:

W Cywilizacji Majów zero istniało jako liczba już w I w. p.n.e., ale Majowie nie rozprzestrzenili tej idei poza Amerykę Środkową.

Zatem nie Azjaci a przedstawiciele rasy żółtej.
Dziś też najlepsze średnie wyniki w testach IQ osiągają właśnie oni, a nie jacyś inni Azjaci. I, jak się także tu, w tym wątku o tym mówi, biją wszystkich wszędzie tam gdzie potrzebne jest logiczne, abstrakcyjne myślenie.
Niekiedy czyta się iż "motorem napędowym" ich rozwoju intelektualnego jest idiograficzne pismo zmuszające do stałego ćwiczenia pamięci (Majowie też używali hieroglifów! (;-)). W dodatku używanie (pisanie, czytanie) tego rodzaju pisma angażuje (według neurologów) obydwie półkule mózgu, co ma sprzyjać holistycznemu widzeniu rzeczywistości.

Swojego czasu brytyjski biochemik ale przede wszystkim autor monumentalnego dzieła "Nauka i cywilizacja w Chinach" Joseph Needham postawił fundamentalne pytanie znane jako Wielkie Pytanie Needhama (ang. Needham's Grand Question): dlaczego Chiny, które w średniowieczu były najnowocześniejszym państwem świata, zatrzymały się w rozwoju i zostały wyprzedzone przez kraje Europy Zachodniej?
W Polsce próbował na nie odpowiedzieć Stanisław Lem (w swojej "Summa technologiae"). Z tego co pamiętam (czytałem baaardzo dawno temu) stawiał on na przypadkowy zbieg sprzyjających rewolucji technologicznej okoliczności. Na czele (jak mi się przypomina) z chrześcijańską ideą indywidualizmu i wynikającej z niej ruchliwości społecznej.

A wracając do wynalezienia zera:

Liczbę i oznaczającą ją cyfrę zero wprowadzili Hindusi. Całość systemu pozycyjnego o podstawie 10, z dziesięcioma cyframi i metodami wykonywania działań została opisana przez Dżainistów w 458 roku. Współczesne pojęcie zera przypisuje się Hindusowi Brahmagupcie, który opisał je w 628 r.

oto Robercik

IQ Azjatów jest kosmetycznie

IQ Azjatów jest kosmetycznie wyższe od IQ białych. Prawdziwa przepaść dotyczy murzynów. Ich IQ wyklucza praktycznie budowanie cywilizacji.Ani pisma, ani kalendarza, ani pieniądza. Nic, zero. Na skutek sprowadzania emigrantów z Afryki i BW we Francji średnie IQ spadło z 102 do 98 w ciągu 30 lat. Apeluję by brać na to poprawkę.

oto Alej

Witryna IQ Tester (chyba, do licha, kompetentna?) powiada:

Test inteligencji - test mierzący poziom inteligencji. Rozkład wyników testu jest w przybliżeniu opisywany krzywą Gaussa (tzw. "krzywa dzwonowa"). Test jest tak konstruowany, aby średni dla danej populacji (kraj, grupa wiekowa) wynik testu wynosił 100 jednostek, natomiast średni rozrzut statystyczny wyników wynosił 15 (w innych skalach 12).

{pogrubienie moje - Alej}
{http://www.iqtester.pl/ciekawostki.html }

Trafiłem tu szukając informacji (a raczej potwierdzenia) bo mówił mi o tym znajomy psycholog (już parę razy się tu na niego powoływałem, np. w "O psychologii podejmowania decyzji wyborczych ...") - przy okazji telewizyjnego ogólnopolskiego testu inteligencji. Twierdzi (nie mam powodu by mu nie wierzyć, sam jakieś tam testy konstruował, co prawda nie na IQ), że testy IQ tworzy się właśnie tak by średni wynik wynosił owe 100. I to jeszcze z zadanym odchyleniem standardowym (rzecz jasna nie pamiętam z jakim).
Test musi być także niewrażliwy na płeć. Inaczej nie można go stosować.

Uczciwie przyznaję że poza zacytowaną wyżej informacją nie znalazłem w Internecie nic na ten temat, ba, wręcz odwrotnie, znalazłem mnóstwo witryn informujących o różnicach w średnim IQ w różnych krajach (Polska ze swoimi 99 punktami lokuje się oczywiście poniżej światowej przeciętnej).
Ale może źle szukałem.

Aha, i jeszcze znalazłem informację o dość mocnej korelacji pomiędzy IQ i dochodami. Także informację o (naukowym) sporze o to co jest tu przyczyną a co skutkiem.

oto Tomasz Dalecki

Ogólnie rzecz biorąc,

Ogólnie rzecz biorąc, inteligencja ma związek z tężyzną fizyczną. Ze względów biologicznych, organizm ma do wyboru: mózg albo mięśnie (rozwój jednego wpływa negatywnie na drugie).

a to akurat nieprawda.
Udowodniono już, że częściej jedno z drugim wzajemnie się wspomaga. Choćby z uwagi na lepsze krążenie krwi.
W zdrowym ciele zdrowy duch jest jak najbardziej prawdziwe. Już Rzymianie starożytni to dostrzegli ("Animus sanus in corpore sano")

oto Krzych Adam

Czy ja wiem?

Jak na takiego człowieka, któremu lekarze rokowali w 1963 roku jeszcze maksimum dwa lata życia Hawking sprawia wrażenie niesłychanie zdrowego w swym niezdrowym (jak by się wydawało ciele). Kiedy już powinien być zdaniem lekarzy martwy jeszcze się ożenił, a w przeciągu następnych 14 lat spłodził trójke dzieci. Od tego lekarskiego, dwuletniego wyroku przeżył do chwili obecnej 53 lata. Obecnie ma 74 lata, a to jest o 10 lat więcej niż oczekiwana długość życia mężczyzny w Rosji, a mniej lub więcej jest to tyle co oczekiwana długość życia mężczyzny w Polsce.

oto Ireneusz

Jest on więc technicznym dowodem.

Dowodem na to, że od lekarzy nigdy nie można wymagać Odpowiedzi. Nigdy nie powinno się wymagać cudu. Nigdy nie powinno się wymagać uzdrowienia. Można wymagać jedynie iteracji, dedukcji i pomocy w samouzdrowieniu.
To chyba jasne jak na dłoni? Szkoda tylko, że ludzie myślą inaczej :-)))
Zawsze czary były potęgą, mimo iż Kościół próbuje z czarami wojować.

oto Alej

ad: "organizm ma do wyboru: mózg albo mięśnie "

Z mięśniami chyba nie, ale istotnie wybór niewątpliwie został dokonany:

penis_i_inteligencja.jpg

(Dobra, dobra, a co z kobietami...?)

oto Paulina Kaufmann

Jak to co?

Pierwszego wybierają na kochanka, drugiego na ojca swoich dzieci a trzeciego na doradcę finansowego bo muszą myśleć o WSZYSTKIM a nie tylko o jednym:P

oto Alej

Miałem na myśli coś zupełnie innego

Ale Pani swoim wpisem pokazała iż moje pytanie było niepotrzebne, reguła i tu działa.
Swojego czasu o samym fakcie (nie o regule) pisał w swoich "100 zabobonach" o. Józef Bocheński.

Pozdrawiam

oto Krzysztof M

bo muszą myśleć o WSZYSTKIM a

bo muszą myśleć o WSZYSTKIM a nie tylko o jednym:P

Jednak myślą tylko o jednym - o swoich dzieciach. I wszystko inne jest temu podporządkowane. :-)

oto Paulina Kaufmann

Pierwsza IMO...

... odbyła się w 1959 roku. W 1960 nie startowaliśmy a w 1980 się nie odbyła w ogóle. Raz zajęliśmy 2 miejsce a do 1985 roku nie wypadaliśmy poza 15-tkę, później tylko 7 razy zmieściliśmy się w 15-tce.
Nie było źle, do czasu. Obniżenie poziomu nauczania zaczęło się znacznie wcześniej i, szczerze mówiąc nie sądzę aby miało to związek z "drenażem mózgów". Przyczyn zapewne jest kilka (kilkanaście), powiązanych ze sobą. Jako pra-przyczynę wymieniłabym pogarszanie się jakości kształcenia nauczycieli, połączone z obniżeniem kryteriów naboru oraz decyzje (polityczne) zmierzające do odebrania absolwentom liceów ogólnokształcących i artystycznych elitarnego statusu. Nastąpił proces "równania w dół". Potem już było tylko gorzej, przywrócenie gimnazjów było gwoździem do trumny.

oto Marek Bekier

Miałem skomentować ale

Miałem skomentować ale przeczytałem uważnie to co Pani napisała i pozostało mi tylko potwierdzić. Krócej i bardziej trafnie się nie dało!

oto lorek

Za to jesteśmy na czele jeśli

Za to jesteśmy na czele jeśli chodzi o szybkosc wzrostu liczby ludzi z wyższym wykształceniem ;-)

oto Krzych Adam

Należy z zapałem dążyć do wyższego wykształcenia dla wszystkich.

Wtedy będzie dopiero egalitarystycznie i demokratycznie. Ideał w zasięgu ręki.

Już Stanisław Lem ponad 50 lat temu przewidywał w swych futurystycznych opowiadaniach to zjawisko. Za długo by trwało by odszukać dokładne cytaty więc jeno z pamięci przytoczę pojawienie się co najmniej w jednym z tych opowiadań stopnia naukowego "doktor kartotekowania dokumentów". Obecnie Stanisław Michalkiewicz pisze o absolwentach wyższych szkół gotowania na gazie.

oto Krzysztof M

Obecnie Stanisław

Obecnie Stanisław Michalkiewicz pisze o absolwentach wyższych szkół gotowania na gazie.

A co go to obchodzi? Jako liberała nie powinno to go obchodzić NIC. Zdaniem liberałów (A Michalkiewicz liberałem JEST!) wszystkim rządzi "wolny rynek", I tu nikt nie narzucał uczelniom określania kierunków kształcenia młodzieży. "Wolnoć Tomku w swoim domku" - tak panie Stanisławie? :-)

oto Alej

Michalkiewicz jest liberałem

ale nie tylko jako liberał (choć zwłaszcza jako liberał) ma pełne prawo piętnować oszustów oferujących naiwnym lipną edukację.

oto Ireneusz

lipną edukację???

Założę się, że ta "edukacja" absolutnie lipna nie jest. I nie każdy jest zdolny ukończyć taką wyższą uczelnię. Choćby nie wiem, jak się starał...
Może to zazdrość jedynie? :-)))

oto Alej

JKM nie ostrzega przed KAŻDĄ edukacją

A tylko przed edukacją lipną oferowaną obecnie w Polsce szeroko choć nie za darmo.

oto Krzysztof M

jako liberał (choć zwłaszcza

jako liberał (choć zwłaszcza jako liberał) ma pełne prawo piętnować oszustów oferujących naiwnym lipną edukację.

To jest ingerencja w wolny rynek! To rynek decyduje, co jest dobre, a co lipne! :-)))

oto Alej

Ależ! coś się Panu pomyliło

Lipne jest lipne niezależnie od tego co o tym mówi wolny rynek.

Wolny rynek pozwala temu lipnemu wygrać z produktem wysokiej jakości.
Czemu, zgodnie z zasadami liberalizmu lansowanego przez JKM, nie wolno przeciwdziałać "ustawowo", ale jak najbardziej wolno o tym mówić.

Zwłaszcza w Polsce gdzie w dziedzinie edukacji, w tym także w szkolnictwie wyższym wolny rynek wcale nie działa.

oto Krzych Adam

Bardzo ciekawe rzeczy Pan tu porusza.

Wolny rynek pozwala temu lipnemu wygrać z produktem wysokiej jakości.

Jakość produktu, obok jego dostępności (podaż, popyt), jest jednym z głównych parametrów stymulujących działanie mechanizmów rynkowych. Rynek pozwala produktowi lipnemu (fałszywce, podróbce) istnieć obok, a nawet dominować na rynku, ale trudno to nazwać wygraną z produktem wysokiej jakości jedynie w warunkach niskiej podaży produktu wysokiej jakości i wysokiego popytu na produkt.

A z tym nieprecyzyjnym pojęciem "liberał" to zabawne rzeczy mają miejsce. Np w Ameryce, na skutek szczególnych zdarzeń słowa takie jak lewicowy, czy socjalistyczny w pewnym okresie stały się niemal tabu (dziś jest troche odmiennie). W efekcie ich zamiennikiem stały się w potocznej mowie słowa wywodzące sie ze słowa "liberalny". Zabawne jest to, że pomstujący na "liberałów" Pański rozmówca, za swe gomułkowsko-siwakowe poglądy na "socjalizm realny", w Ameryce uznany byłby za liberała.

oto Alej

Mniej więcej tak i ja to widzę

Pisząc "Wolny rynek pozwala temu lipnemu wygrać z produktem wysokiej jakości." mam na myśli jakość, powiedzmy "techniczną".
Z tego co się słyszy (i widzi) w Stanach (w Kanadzie może jest inaczej, nie wiem, byłem dawno i tylko przelotnie, w Montrealu, jako marynarz) konkurencję na rynku żywności wygrywa tania żywność marnej jakości tzw. junk food.
Wydaje mi się jednak, że wcale nie chodzi tu o "niską podaż produktów wysokiej jakości", a o coś bardziej złożonego: to kwestia ceny, promocji...
A swojego czasu wojnę o rynek magnetowidów wygrał bodajże najgorszy (pod względem technicznym) produkt - VHS.

Co do terminu "liberalny" to już się przyzwyczailiśmy do tego, że co innego znaczy on w Stanach a co innego powiedzmy w ustach (pod piórem) JKM.
Tłumaczymy (przynajmniej ja) to sobie tym, że JKM mówi po polsku a Amerykanie używają amerykańskiej odmiany języka angielskiego.

Skądinąd termin "liberalny" dalece nie jest jedynym identycznym a znaczącym co innego po polski i angielsku terminem.
Daleko nie szukając słowo "profesor" po polsku jest (obecnie, kiedyś było inaczej, w wiejskiej szkole w Strachocinie w 1910 było dwu profesorów, o czym wiem z listu dziadka do braci w Ameryce) tytułem naukowym a po angielsku ma znaczenie: "nauczyciel akademicki". (Co bywa nadużywane do dowartościowywania polityków.)

oto Krzych Adam

Tak, zgadza się.

Przejrzałem mą wcześniejszą wypowiedź i stwierdzam że napisana na chybcika jest dość płytka. Promocja, niewątpliwie, ale także jeśli nie głównie dostępność cenowa wpływają na to co ludzie kupują. Istnieją obok nas ludzie, którzy żywność marnej jakości kupują i będa kupować nie dlatego, że to wynika z prawa podaży i popytu, czy dlatego że zamaniła ich promocja, tylko dlatego, że jest tania czyli jedyna na jaką ich stać.

Z profesorami w Północnej Ameryce jest trochę jednak inaczej niż Pan pisze. W związku z tym, że "belwederskich" profesorów tu nie ma, profesorem się bardziej bywa, niż się jest. Należy to rozumieć w ogólnym sensie. Nie twierdzę, że popularne jest przeskakiwanie ze stanu bycia profesorem, do stanu niebycia profesorem, by potem profesorem się znów stać.

Raczej chodzi mi o coś innego, czego przykładem może być Henry Kissinger. Ukończył studia I stopnia na Harward University w 1950, magisterskie w 1952, uzyskał doktorat w 1954, cały czas pracując na uczelni. Profesorem tej uczelni został w 1962, ale już w 1965 przestał na tym uniwersytecie pracować na pełnym etacie. Dziś nikomu nie przyjdzie do głowy tytułować go profesorem.

Oprócz tego pierwszy (najniższy) stopień profesorski jest czymś nieco zbliżonym do stopnia adiunkta (nie równoważnym jednak), a więc mieści się poniżej poziomu profesorskiego w Polsce. Nie każdy nauczyciel akademicki jest w Ameryce profesorem. Np Barack Obama był nauczycielem akademickim na Chicagowskim Uniwersytecie , ale nie miał tytułu "Professor", a jedynie "Lecturer" (wykładowca).

oto Alej

Zgadza się, żle przetłumaczyłem

"Profesor" po angielsku to nie polski "nauczyciel akademicki" lecz polski "pracownik naukowo-dydaktyczny" (wyższej uczelni).
W Polsce też "wykładowca" i "lektor" co prawda nie są "pracownikami naukowo-dydaktycznymi" ale "nauczycielami akademickimi" są.
Rzecz jasna nauczycielem akademickim i pracownikiem naukowo-dydaktycznym można być a potem nie być, bo to tylko etaty.
No i polskojęzyczny "profesor" to nie tylko tytuł naukowy lecz także nazwa stanowiska. Ten pierwszy to "profesor tytularny", drugi - "profesor uczelniany". Tym pierwszym jest się na zawsze, tym drugim tak długo dopóki jest się zatrudniony na stanowisku profesora.

oto Alej

Nie zgadzam się z tezą, że liche rzeczy ludzie kupują z biedy

Że wiedzą iż są liche ale na dobre ich nie stać.

Z moich obserwacji wynika, że najczęściej (rzecz jasna nie zawsze) jest inaczej: kupują bo im wmówiono że "to jest to".

"Od zawsze" handel z "dzikusami" polegał na płaceniu tanimi świecidełkami za wartościowe towary. Co się utrzymało po dzień dzisiejszy, tyle że "dzikusów" mamy u siebie a te "wartościowe towary" to "bilety" banków emisyjnych.

oto Krzysztof M

A swojego czasu wojnę o rynek

A swojego czasu wojnę o rynek magnetowidów wygrał bodajże najgorszy (pod względem technicznym) produkt - VHS.

Fakt - Beta przegrała.

Podobnie jak jeszcze niedawno DR-DOS przegrał z MS-DOS.

oto Krzysztof M

Wolny rynek pozwala temu

Wolny rynek pozwala temu lipnemu wygrać z produktem wysokiej jakości.

A jeśli ludzie bardziej chcą "lipne" niż "wysokiej jakości"? Co ma wygrać? To pierwsze, czy to drugie?

oto AnnaK

Ja jedynie o tym (właśnie od

Ja jedynie o tym (właśnie od początku), że Michalkiewicz (i oczywiście także JKM) niczym nie grzeszy (grzeszą) demaskując oszustów.

Moim zdaniem Panie Aleju grzeszyli zuchwale hipokryzją. Bo wpierw namawiają do wpuszczenia oszustów na rynek ( domagając się zniesienia wszelkich norm, kontroli itp. instrumentów państwa) a post factum, gdy ludzie zostają oszukani i poniosą wymierne straty, piętnują oszustów zrzucając z siebie odpowiedzialność. Trzeba być bardzo naiwnym, a za takich ich nie uważam, by nie przewidzieć, że z takiej wolności skorzystają nie tylko uczciwi. Powiem więcej, to wg mnie zachęcanie do nieuczciwych praktyk. I tak się właśnie dzieje. Powszechny badziew zalewa rynek, spychają towar dobrej jakości do niszy towarów luksusowych na który stać tylko nielicznych.

oto Krzysztof M

Zwłaszcza w Polsce gdzie w

Zwłaszcza w Polsce gdzie w dziedzinie edukacji, w tym także w szkolnictwie wyższym wolny rynek wcale nie działa.

Drogi panie... Wolny rynek byłby wtedy naprawdę wolny, gdyby podaż była w nieograniczonym zakresie i popyt byłby także w nieograniczonym zakresie. Utopia? Oczywiście, że utopia! :-) Jeśli podaż jest w ograniczona, to popyt nie jest wolny, Jeśli popyt jest ograniczony, to podaż nie jest wolna.

Więc kiedy jest prawdziwa wolność? W bajkach. Albo u JKM. :-)

oto Krzych Adam

Nie tylko.

Również w rozważaniach teoretycznych, modelowych. Tak jak na przykład w fizyce w modelowaniu zjawisk (szczególnie w dynamice) używane jest pojęcie ciała idealnie sztywnego.

Które to ciało w naturze nie istnieje, choć wielu panów by chciało by istniało, pań zresztą pewnie też.

oto lorek

Kraje skandynawskie

Czemu kraje skandynawskie są tak nisko? Podobno mają najlepszy system edukacji na świecie.

oto Tomasz Dalecki

mają najlepszy system

mają najlepszy system edukacji na świecie.

ta "najlepszość" w dzisiejszych czasach oceniana jest wg dość dziwacznych kryteriów.
Już dawno zauważono, że co absolwenci najlepszego systemu edukacji przekrywają konkurencję na rynku pracy z tymi teoretycznie gorszymi.
Teraz okazuje się, że w matematyce też przegrywają.... Ale za to na pewno wygrają kategoriach typu "otwartość płciowa"

oto samograf

Jak najbardziej

Podobno mają

Ale głównie we własnym przekonaniu.

oto mmm777

Statystyka...

Rok Nakład książek i broszur wydanych na 1000 ludności w egz. (Rocznik statystyczny 2012)
1946 1638
1950 4788
1960 3122
1970 3451
1980 4136
1990 4616
2000 2686
2005 2123
2009 1822
2010 2164
2011 2433
2012 2063

oto Ireneusz

:-) Statystyka :-)

Nawet koń z klapkami na ślepiach musi przyznać, że dawniej a dziś - to zupełnie inny przekrój literatury drukowanej.

oto Ireneusz

Tych najcięższych

... rzeczywiście prawie nikt. Poza WUML-em.
A te dzisiejsze "harlekiny" idą jak świeże bułeczki...

oto mmm777

Panowie, wasza gorliwość jest godna podziwu...

Stawianie idei ponad rzeczywistość jest godne podziwu :)
Ale inni widzą rzeczywistość...
.
“sobota, 23, kwiecień 2016 16:43
Andrzej Pilipiuk
Dziś światowy dzień książki. 
63% Polaków w zeszłym roku nie przeczytało ani jednej. 
19% Polaków nie na w domu żadnej książki.”
.
Cutat z forum:
“I ludzie o ponad przeciętnej znajomości języka będą pisać:
- Prze praszam, niech pan za czeka do po jutrza;
- Za praszałem pana na przed wczoraj, a pan za pomniał przy jść;
- Prze jście dla pieszych;
- Pod porucznik wy konał roz kaz...
itp.”

oto Alej

Panta rei

Gdzieś "posiałem" (przechowywany pieczołowicie) wycinek z polskiego tygodnika cytującego jakiś amerykański periodyk zajmujący się sprawami etnicznymi, stąd nie wiem, zapomniałem o jaki periodyk chodzi. Pamiętam jednak informację o grupie etnicznej (w USA) z najwyższym przeciętnym IQ. W latach 1970-tych byli nią Polacy (a raczej Polonusi). Zdetronizowali wtedy poprzednich liderów Żydów. Niestety potem głowy podnieśli amerykańscy Azjaci i liderowanie się skończyło.
Na tych niestety nie ma silnych.

Żadna edukacja nie pomoże.
Chociaż istotnie to co zrobiono w Polsce z nauczaniem matematyki woła o pomstę do nieba. Niestety mamy już nauczycieli wyedukowanych w tym patologicznym systemie.

Aha, z tej samej notatki pamiętam, że polska grupa etniczna miała też najwyższe przeciętne dochody na rodzinę. Tłumaczono to tym, że co prawda indywidualne dochody były w niej niższe niż w wielu innych grupach etnicznych lecz w polskich rodzinach było statystycznie rzecz biorąc więcej pracujących (i osiągających dochody).

oto Alej

O edukację matematyczną walczy dr Ryszard Nowakowski

Emerytowany wykładowca Politechniki Wrocławskiej.
Prowadzi witrynę nowALEF poświęconą: Społecznej i narodowej sprawie niszczenia edukacji i konsekwencji upadku w kształceniu wyższym.
("Technicznie nowa wersja" witryny jest nadal w budowie.)

Suchej nitki nie zostawia na wprowadzanej od lat 1960-tych (tak, tak, to już ponad dwa pokolenia) reformie (a raczej rewolucji) nauczania matematyki.
A pisze rzeczy oczywiste, przy czym jeżące włos na głowie.
Zwłaszcza iż każdy kto albo ma dzieci albo styka się z cudzymi dziećmi (także z kandydatami na inżynierów) widzi jakie są efekty tej reformy.

Zachęcam do lektury artykułu pana doktora w "Forum Akademickim" pt. "Upadek obyczajów (cz. 2.)"

Pan dr Nowakowski wydał też (w Wydawnictwie Naukowo Oświatowym ALEF. Wrocław. 2005.) książkę "Dokąd zmierzasz edukacjo? O tendencji i sytuacji w nauczaniu matematyki (i nie tylko w niej)"

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.