Anglicy powiedzieli „enough!”

Wydawało się, że siły zwolenników Brexitu i pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej są równe. Tak jednak nie było. Przewaga ponad miliona głosów nie pozwala mówić o minimalnej czy przypadkowej wygranej. Większość Anglików powiedziała enough! (dość). Dość unijnych dyrektyw, dość narzucania politycznej poprawności, dość narzucania kwot produkcyjnych, dość napływu imigrantów islamskich, a nade wszystko dość ograniczania kompetencji rządów i parlamentów narodowych.

Zastanawia przy tej okazji gra premiera Davida Camerona. To on zapowiedział referendum i obietnicy dotrzymał. Czy w ten sposób chciał wymusić dalsze ustępstwa od euro-kołchozu, czy też on również miał dość współczesnej wersji Związku Sowieckiego. Może kiedyś się dowiemy. Oficjalnie występował za pozostaniem w UE. Przegraną (o ile traktuje wynik jako swoją przegraną) przyjął godnie. Uszanował wolę obywateli Zjednoczonego Królestwa i zapowiedział swoje odejście z urzędu premiera. Uczciwie i z klasą.

Dla nas jednak najważniejsze są skutki, jakie odejście dumnego Albionu z Unii spowoduje dla Polski. Nie będzie oczywiście apokalipsy gospodarczej, jak wieszczą zaciekli unici. Oczywiście nastąpi – jak się wydaje przejściowe – osłabienie złotego. Polscy emigranci na Wyspy będą mieli już utrudniony wstęp, z drugiej wszak strony Anglicy nie pozbędą się dobrych pracowników, jakimi są Polacy, to przecież mądry naród, na co zresztą wskazują wyniki referendum. Natomiast Polska straci sojusznika w staraniach o reformę euro-kołchozu (inna kwestia czy kołchoz może w ogóle dobrze funkcjonować), bo to nie będą już brytyjskie sprawy. A był to sprzymierzeniec silny i cenny.

Po Brexicie na Polsce spocznie obowiązek objęcia przywództwa walki o niezależność – względną, niestety – państw członkowskich. Toteż dobrze się stało, że rząd Beaty Szydło natychmiast po objęciu władzy reaktywował Grupę Wyszehradzką, której oś stanowi ścisłe współdziałanie z Węgrami Wiktora Orbana. Podjęcie tego niełatwego wyzwania postawiłoby nas w czołówce unijnej, a – jak się wydaje – znaleźlibyśmy dalszych sprzymierzeńców. Bo nie tylko Brytyjczycy mają dość. Badania wykazują, że przeprowadzenie podobnego referendum w wielu innych krajach dałoby wynik zbliżony do angielskiego.

Czy następstwem Brexitu powinien być Polexit? Do tego powinny dążyć wszystkie siły patriotyczne, ale to jeszcze nie czas. Jak dotychczas większość Polaków nadal zainfekowana jest unio-propagandą. Poza tym moglibyśmy znaleźć się we wrogim otoczeniu. Warunkiem sine qua non odzyskania rzeczywistej niepodległości i suwerenności poprzez wystąpienie z UE jest znormalizowanie stosunków z Rosją. Nawiązanie dobrych kontaktów z Chinami ie wystarczy.

Pozostaje jeszcze następne pytanie: jakie wnioski z Brexitu wyciągnie unijny establishment? Teoretycznie ma dwa wyjścia. Pierwsze, to rezygnacja z zamordyzmu wobec państw narodowych i tzw. ściślejszej integracji, czyli zamiany państw członkowskich w republiki sowieckie. Drugie – wzmocnienie roli Komisji Europejskiej i innych instytucji UE oraz wyposażenie ich w nowe formalne lub faktyczne kompetencje. W tym przypadku rola Niemiec, dziś już decydująca, uległaby dalszemu wzmocnieniu. Taki wariant byłby bardzo szkodliwy dla Polski. Niestety, jak się wydaje biurokracja unijna nie zechce zrezygnować ze swej „kierowniczej roli”, ze swych apanaży, wpływów i innych korzyści materialnych i niematerialnych. Nie po to budowała przez kilkadziesiąt lat replikę Związku Sowieckiego. A to oznacza dla nas dalszą walkę. Walka o niepodległość nie kończy się nigdy.

Zbigniew Lipiński

publicysta polityczny, publikuje w "Myśli Polskiej"
www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
3.666665
Ogólna ocena: 3.7 (głosów: 3)

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Pochwalę PiS. Pozytywnie oceniam pomysł kontrszczytu

wobec niemieckiego zwołania państw-założycieli (GER, FRA, ITA, BEL, NED, LUX).
Teraz trzeba to zrealizować. Trzymam kciuki za Waszczykowskiego, szok...

W perspektywie Niemcom bez UK łatwiej będzie wymuszać centralizację Unii, więc wykorzystanie momentu zaskoczenia brexitem "rozwibrowanie" unijnej czapy politycznej byłoby wielkim sukcesem Polski i rządu PiSu.

oto Tomasz Dalecki

Już pan może przestać

Już pan może przestać chwalić.
Okazało się, że dureń wysłał zaproszenia bez konsultacji z kimkolwiek i ogłosił dziennikarzom "szczyt" bez czekania na odpowiedzi czy jakiekolwiek reakcje.
Wszyscy go zignorowali, nikt nie przyjedzie.
Można napisać otwarcie, że Waszczykowski to pospolity debil, nie tylko "dyplomatołek" ale wręcz dyplokretyn. Najprawdopodobniej najgłupszy minister SZ na świecie.
Szkoda tylko, że przy okazji Polska wychodzi na kraj niepoważny, z którym absolutnie nikt się nie liczy.

oto AnnaK

Wszyscy go zignorowali, nikt

Wszyscy go zignorowali, nikt nie przyjedzie.

Jak się podaje takie informacje, to pasowałoby podać jakiś link.

oto Robercik

To czy szczyt

To czy szczyt Waszczykowskiego odbędzie się to jedno. Drugie - to silenie się na robienie wielkiej polityki w oderwaniu od tak "przyziemnych" spraw jak rozbudowa silnego państwa. Polska polityka to zupełnie zaprzeczenie nauk Sun Zi z których korzystają Chiny. W skrócie te rady sprowadzają się do:
siedź, knuj, czekaj na dobry moment, udawaj słabszego, pozwól wydurniać się innym.

Niedługo minie rok rządów PiS a

- Morawiecki nadal zastanawia się jaki ma mieć kształt jego "plan".
- Wzrosła dynamika zadłużenia.
- Macierewicz nie wzmacnia armii, nie daje sygnałów do polskiej zbrojeniówki, ale sprasza tu obce wojska - w tym wojska krajów na które obraził się oficjalnie Waszczykowski. Pomyleńca nie interesuje już nic poza wojenną retoryką pod adresem Rosji. Polacy dla niego są tylko mięsem armatnim zamieszkującym przedpole operacyjne USA.

Poza tym rząd PiS nie ogłosił żadnego "kija", np. na Niemców, choć Niemcy są umoczeni w Polsce inwestycjami i łatwo im zacząc piętrzyć nieformalne trudności, tak jak oni piętrzą na swoim terenie. Dodatkowo politycy PiS składają pod adresem UE wiernopoddańcze deklaracje typu "zachowajmy jedność" - co Unię tylko utwierdza w przekonaniu, że III RP to ściera, która będzie wierna bez względu na okoliczności.

Myślę, że ten pomysł Waszczykowskiego jest skrojony na ludzi operujących kategoriami pokazówek i deklaracji. Ludzi, którzy nie rozumieją, że oficjalne spotkania na szczycie są przeważnie zwieńczeniem pewnych procesów.

oto Dubitacjusz

@ p. Dalecki: tak szybko poszło w ...? Nie słyszałem.

Dopiero, co widziałem, że niemiecki minister dzwonił do Waszczykowskiego, aby mu się wytłumaczyć.
Dziś rano znalazłem też wywiad z naszym wąsatym Talleyrandem

- Czyli pańska propozycja nie jest kontrą na spotkanie "szóstki"?

- Nie. Oczywiście wszystko jest organizowane ad hoc, w sposób błyskawiczny. Wielu ministrów nie może przyjechać, co dotyczy np. Szwedów. Więc to jest spotkanie dla regionu, dla tych, którzy chcą i mogą podjechać w danej chwili i wymienić poglądy. Natomiast nie zamierzamy podejmować żadnych decyzji.

- Mówi pan, że jest ono dla regionu. Czyli jednak nie będzie to formuła 28 minus 6? Kogo możemy się spodziewać?

- Niczego nie przesądzam, ale kilku ministrów już potwierdziło swój udział. Natomiast to, jaki będzie format tego spotkania, ostatecznie będziemy wiedzieć wieczorem (w niedzielę - przyp. red.), po naszej rozmowie. To ma być luźna forma konsultacji.

Waszczykowski

oto Andrzej

Steinmeier będzie

by się znowu "wytłumaczyć" :-)

Eh ta napuszona, nadęta, kretyńska tramtadracja

oto Dubitacjusz

P. Tomasz Dalecki napisał nieprawdę

Gdyż Waszczykowski nie został zignorowany i doszło do jego spotkania z przedstawicielami 9 krajów: Rumunii, Bułgarii, Grecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii i Austrii.

oto Eowina

Ja nie wiem czy to dobrze. Wielka Bryt. nie może

uczestniczyć w takich spotkaniach, bo wszelkie nieoficjalne obietnice czy plany mogą działać na szkodę pertraktacjom. Do tego będzie powołana komisja dwustronna UE- Wk. Bryt. aby wszystko odbyło się legalnie. A zapewne nie będzie to szybki i łatwy rozwód, aby innym pokazać, że to nie jest prosty proces.

oto Eowina

Analiza dość powierzchowna, taka raczej życzeniowa.

Referendum pokazało, że Brytyjczycy nie tylko nie chcą być w UE, ale pokazało też, że władza oraz opozycja nie wiedzą co się w kraju dzieje . Tak elity konserwatywne jak i labour były za Unią E. a wyborcy głosowali przeciwko. Tym samym Cameron zrezygnował, a jest oczekiwanie, że zrezygnuje Jeremy Corbyn. Jest poważna krytyka w Labour Party jego jako lidera. Szereg osób z "kabinetu cieni" podało się do dymisji. W partii jest bunt i przeświadczenie, że on nie wygra wyborów.
Oprócz tego Szkocka reprezentacja w brytyjskim parlamencie szykuje się do wetowania decyzji referendalnej, czyli decyzji o opuszczeniu UE.

http://www.cambridge-news.co.uk/reports-of-no-more...

oto Tomasz Dalecki

Tak elity konserwatywne jak i

Tak elity konserwatywne jak i labour były za Unią E. a wyborcy głosowali przeciwko. Tym samym Cameron zrezygnował, a jest oczekiwanie, że zrezygnuje Jeremy Corbyn

Tyle, że Corbyn całe życie był antyunijny. A teraz siedział względnie cicho.

oto Tomasz Dalecki

Napisałem "względnie cicho"

Napisałem "względnie cicho"

Agitował słabo, bez przekonania i późno zaczął.
Faktem jest, że zawsze był sceptycznie nastawiony do EU. A rebelię ma właśnie dlatego, że nie był prounijny.

oto gość

Szkocki parlament jeszcze

Szkocki parlament jeszcze przed referendum zgłaszał, że według niego wspólne referendum w całej UK jest niezgodne z umowami związkowymi i należy przeprowadzić oddzielne referenda w każdym z krajów związkowych - teraz Szkoccy politycy dalej obstają przy takim stanowisku, bo w Szkocji 63% wyborców zagłosowało za pozostaniem w UE.
Żeby było weselej możliwe jest wyjście z Unii tylko części kraju, i to nie tylko teoretycznie, bo zaszło już raz w praktyce: w 1985 z UE wystąpiła Grenlandia będąca częścią Danii - i Szkoci mogą próbować doprowadzić do podobnego zakończenia (aby z UE wyszła tylko Anglia i Walia, a Szkocja i Irlandia Płn w niej zostały).

oto Wojciech K

UK nie ma umow zwiazkowych

To krolestwo a nie federacja. Szkocji parlament moze mowic co chce ale w jego prerogatywach nie lezy polityka zagranicza.

oto Krzych Adam

Bardzo lubię teorie zwane "spiskowymi".

Do tej kategorii możnaby zaliczyć takie przypuszczenie, że istnieje związek między TTIP a Brexit. Wyznawcy teorii spiskowych uważają że Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to po prostu stworzenie możliwości rabunku zuchwałego przez Atlantyk.

Za centrum finansowe świata jest uważany Nowy Jork, jednakże na drugim miejscu jest klasyfikowane londyńskie City. Pomimo tej przewagi Wall Street, wyrażającej się głównie wielkością instytucji i liczbą ludzi zatrudnionych na miejscu londyńskie City pozostaje największym światowym rynkiem transakcji w walutach obcych.

Realizacja rabunku zuchwałego zamierzonego rzekomo w Europie przez Stany Zjednoczone musiałaby dotknąć i City i Canary Wharf, gdyby UK pozostawało w dalszym ciągu w UE. Stąd według teorii Brexit.

oto Krzych Adam

Hmm.

Co też ludzie nie wymyślą.

oto Tomasz Dalecki

Teoria przyjemna, ale

Teoria przyjemna, ale bezpodstawna.
Wejście do NAFTA odgrodziłoby Wielką Brytanię od EU. To byłby ruch szaleńczy.

oto Tomasz Dalecki

Najczęściej wpisywanym na

Najczęściej wpisywanym na Wyspach hasłem w google'a jest od czwartku "Unia Europejska".
To tylko jeden z symptomów świadczących o tym, że mieszkańcy UK w gruncie rzeczy nie wiedzą co to jest UE i dlaczego jest zła. Większość nawet nie ma pojęcia o jakichkolwiek dyrektywach.

Jak słusznie zauważył wyżej p.Rocho, Anglicy mają dość imigrantów. W tym wyłudzających zasiłki Polaków. I po prostu im się wydaje, że Unia jest za to odpowiedzialna.

oto JJerzy

Słowo ...

... "wyłudzać" jest tu raczej ... nieadekwatne. Zakłada, że podejmują jakieś działania występne, a tymczasem oni, po prostu, wykorzystują istniejące prawo. To nie oni wymyślili UE, nie oni wymyślili brytyjski socjal. Realnie, byliby idiotami, gdyby nie wzięli tego co im się legalnie należy, tylko dlatego, że Angole (czy też p. Dolecki) uważają to za naganne.

oto Paulina Kaufmann

Tak, tylko dla porządku...

Rozumiem, że Polacy (dla wiekszości Anglików/Brytyjczyków wszyscy biali imigranci z Europy Wschodniej, to Polacy) wyłudzają zasiłki a autochtoni nie.
Przy okazji... Imigranci, przybywaja do UK z Europy, czasami z Afryki Północnej.
Przyjezdni z Indii, Pakistanu, Cypru, Zimbabwe, Nigerii czy Jamajki, to prawie Brytyjczycy, wszak mają Commonwelth. Oni, w dość rozpowszechnionym mniemaniu, imigrantami nie są.To nie jest żart.
Swoją drogą, zgodnie z informacjami, przekazywanymi w czasie kampanii referendalnej przez zwolenników "leave", spora grupa Brytyjczyków była przekonana, że na drugi dzien po referendum, Polacy (w rozumieniu j/w) znikną z Anglii. Tak, po prostu.
Anglicy mają problem z imigrantami z Europy Wschodniej, mentalny problem.

oto gość

"Oni, w dość

"Oni, w dość rozpowszechnionym mniemaniu, imigrantami nie są."
Tak. Dla Anglika istnieje ogromna różnica między imigrantem, którego Anglia może nie wpuścić jeśli zechce (przyjezdni z Indii, Pakistanu, Zimbabwe, Nigerii czy Jamajki), a imigrantem którego wpuścić musi, czy chce czy nie (Polacy, Rumuni). Tylko ci drudzy są postrzegani jako "problemowi imigranci".

Anglicy mają problem z imigrantami z Europy Wschodniej, mentalny problem
Oczywiście: istnienie imigrantów, których Anglia musi wpuścić czy chce to w mentalności Anglików dowód, że Anglia już nie należy do Aglików. Imigranci, których Anglia może nie wpuścić (np. z Indii, Pakistanu) takiego problemu mentalnego nie tworzą.

oto Paulina Kaufmann

Odnoszę wrażenie, że...

... to bardziej złożony problem. Miejscowi inaczej traktują np. przybyszów z Włoch, Hiszpanii czy Portugalii niż Polaków (i resztę). Ich też muszą przyjąć będąc w UE.

oto gość

Miejscowi inaczej traktują np

Miejscowi inaczej traktują np. przybyszów z Włoch, Hiszpanii czy Portugalii
Bo nie jest ich zbyt wielu.
Chodzi głównie o przymus przyjęcia. W Polsce mamy przecież to samo:
- Polska przyjęła 100 000 Czeczenów, i nikt w Polsce nie protestował. Bo w ich przypadku to Państwo Polskie zdecydowało, że ich przyjmie
- potencjalne przyjęcie kilku tysięcy uchodźców z Bliskiego Wschodu wywołało już protesty - bo tu Polaka była zmuszana do przyjęcia przez kraje zewnętrze. Badania opinii społecznej pokazały, że Polacy stanowczo sprzeciwiają się przyjmowaniu uchodźców nawet gdyby udało się wynegocjować, że "dostaniemy" wyłącznie chrześcijan z Bliskiego Wschodu

To samo mają Anglicy - Hindusów i Pakistańczyków Anglia przyjmuje z własnej woli, więc nie mają nic przeciwko temu, Polaków pod przymusem - stąd sprzeciw.

oto gość

Nie chodzi o to, że Anglicy

Nie chodzi o to, że Anglicy mają dość emigrantów. Mają dość tego, że emigrantowi z UE Anglia nie może odmówić prawa pobytu w Anglii.
Wyobraźcie sobie, że w Polsce zaczynają się w sporych ilościach osiedlać Żydzi i Polska nie może im odmówić prawa do tego, to zrozumiecie jak się czuli Anglicy (a przypominam, że wg badań opinii społecznej Polacy są mniej lubiani od Żydów).

Dlatego "oberwało" się emigrantom z Polski, a tym z Pakistanu czy Indii nie - tylko tym pierwszym Anglia nie może odmówić prawa pobytu. A brak takiej możliwości "odmowy" jest po prostu postrzegany jako dowód, że "Anglia nie należy już do Anglików".

oto Dubitacjusz

Bardzo rozsądna uwaga

Nie chodzi o to, że Anglicy mają dość emigrantów. Mają dość tego, że emigrantowi z UE Anglia nie może odmówić prawa pobytu w Anglii.

oto Paulina Kaufmann

Tak jak napisałam wyżej, to

... jest złożony problem. Przed otwarciem rynku pracy dla Polaków (i, reszty z Europy Wschodniej), kiedy Anglia miała możliwość odmówić prawa pobytu, wolała dać wizę Hindusowi albo Jamajczykowi niż Polakowi, mimo tego, że w gruncie rzeczy Anglicy są okropnymi rasistami. Zapewne, wygląda to wszystko inaczej w Londynie, inaczej zaś w wiejskiej okolicy gdzie mieszkam. Poza tym, Anglicy mają bardzo mgliste pojęcie o UE, o polityce wizowej własnego kraju czy o krajach Europy Wschodniej, o kulturze czy historii Europy kontynentalnej w ogóle...

oto baba jag

Na razie

"enough" powiedzieli Islandczycy i wygrali 2:1 załatwiając Brexit jeszcze w tym roku.

oto alvis

Anglicy powiedzieli „enough!”

Po raz drugi w W.Brytani "Brytowie" deklarują swoje uczucia do polskiej społeczności znajdującej się na brytyjskim terenie.
Pierwszy raz w 1948 roku po demobilizacji II. Korpusu.
Teraz nawet bardziej obelżywie:

"In the wake of Britain’s historic Brexit vote to leave the European Union last week, U.K. police have been receiving increased reports of xenophobic and racist threats made against immigrants across the country — particularly Polish people, local officials said.
In Hammersmith, West London, the entrance building that houses the Polish Social and Cultural Association was defaced by graffiti that read, “Go home.” According to the Evening Standard, police are investigating it as a “racially motivated” crime.
In Huntingdon, a town in Cambridgeshire, laminated cards carrying the message “Leave the EU/No more Polish Vermin” — written in both English and Polish — were reportedly left in the mailboxes of Polish families."

Jechał was pies!

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.