Polska - Niemcy: rekord w handlu i "zbyt szybko rosnące płace"

Rekordowe obroty w polsko-niemieckim handlu - w ubiegłym roku wyniosły 96,6 mld euro, co daje Polsce siódme miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec. Natomiast Niemcy są dla Polski od dawna partnerem numer jeden.

Polska jest dla Niemiec coraz ważniejszym partnerem gospodarczym. Dawno też przestała być zapleczem taniej siły roboczej. Sześć na dziesięć firm zrzeszonych w Polsko-Niemieckiej Izbie Handlowej jest zadowolonych z obecnej sytuacji – mówi Eric Schweitzer, szef Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Jednak jedna trzecia właścicieli firm pesymistycznie ocenia przyszłość polskiej gospodarki. Jednym z największych problemów w Polsce – z perspektywy niemieckich przedsiębiorców – jest dynamiczny wzrost płac.

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Eowina

Po reunifikacji Niemiec, miasta w byłym DDR opustoszały.

Były różne plany co do "miast duchów". Obecna migracja uzdrowiła sytuację. Przybysze zasiedlają puste budynki, np. w Magdeburgu.
Germany Is Housing Refugees in Communist Ghost Towns

Trzeba będzie też dać im pracę, już inwestorzy widzą dla siebie szansę. Były np. narzekania, że brak jest średniej siły technicznej, wszystko "inżyniery" Jeżeli Niemcy zagospodarują migrantami swój wschód, to .może zmienić sytuację i bilans handlowy Polski i Niemiec.

oto Godzilla

Nowi folksdojcze

Niemcy zasysają polską siłę roboczą tworząc nową klasę folksdojczów.

oto Robercik

"narzekania, że brak jest

"narzekania, że brak jest średniej siły technicznej,"

i tą siłą techniczną ma być Somalijczyk z ilorazem inteligencji równym 75? A może śniady przystojniak, którego trzeba uczyć, że pod natryskami nie defekujemy? (tak, pojawiły się na basenach tabliczki, bo przybysze mają z tym problemy)

oto Krzych Adam

E tam.

Śniady przystojniak wyraził w ten sposób uznanie dla technicznych udogodnień Zachodu. Zgodnie z nakazami jego religii po defekacji ma nastąpić ablucja. A pod natryskiem miał wszystko na miejscu. I bieżącą wodę i studzienkę ściekową. No to i dokonywał jednego po drugim.

Ciekaw jestem, może to był Tuareg? Oni są podobno uroczy. I przystojne chłopaczyska. Tylko nie tylko śniadzi, ale prawie czarni. Mimo należenia do białej odmiany człowieka. Znaczy prawie całkiem czarni, ale nie negroidzi.

oto Robercik

Zgadza się. Kolor skóry wbrew

Zgadza się. Kolor skóry wbrew pozorom jest rzeczą drugorzędną. Tuaerogowie mają osiągnięcia historyczne, np. zbudowali Timbuktu. Nie są znane żadne zabytki architektury ras negroidalnych. Chyba, że znacząco zwiększyć tolerancję i jako architekturę potraktować szałasy jakie budują 12 letnie dzieci na wakacjach. Mam atlas światowych pereł architektury i tam jest kilka takich murzyńskich zabytków. np. kilka kamyków rzuconych na trawę (nie mylić ze Stonehenge, który wymagał sporej technologii przy przenoszeniu ciężkich bloków).

oto Krzysztof M

nie mylić ze Stonehenge,

nie mylić ze Stonehenge, który wymagał sporej technologii przy przenoszeniu ciężkich bloków

Stonehenge w budowie
Jak pan widzi, nie było tak ciężko. :-)

oto Robercik

Znam info o rzekomej

Znam info o rzekomej mistyfikacji. Nie potrafię jej wykluczyć, ale czy jest Pan pewien? Zrobiono wszak kilka replik, może to jedna z nich. Pewną wskazówką byłby całkowity brak odniesień do Stonehenge we wcześniejszych źródłach (na oko, z XIX wieku). Kilka takich odniesień i teoria mistyfikacji wali się. Weryfikował Pan ją?

oto Krzysztof M

Weryfikował Pan ją?

Weryfikował Pan ją?

Nie. Nie mam zamiaru babrać się w protestanckich kłamstwach.

oto Adolph

Tabliczki

Cyt: "...pojawiły się na basenach tabliczki..".
Pozostaje pytanie, ilu z nich będzie potrafiło je przeczytać :)

oto Godzilla

Handlu między Niemcami a Polską prawie nie ma

Te "obroty" to praktycznie obroty między niemieckimi lub innymi zachodnimi firmami w Polsce a niemieckimi na terenie Niemiec.
Polska gospodarka właściwie nie istnieje .

Polska jest dla Niemiec coraz ważniejszym partnerem gospodarczym. Dawno też przestała być zapleczem taniej siły roboczej.

????????????????????????

oto Jan Saski

W Niemczech rosnie niechec do imigrantow

Wśród Niemców wzrasta niechęć do muzułmanów. Co dziesiąty chce rządów "żelaznej ręki"
• Odsetek Niemców deklarujących niechęć do muzułmanów istotnie wzrósł w minionych dwóch latach
• Raport na ten temat przedstawili eksperci z Uniwersytetu w Lipsku

Postawy skrajnie prawicowe, wyrażające się we wrogości wobec wszystkich cudzoziemców czy też bagatelizowaniu zbrodni nazistowskich, pozostały na wysokim poziomie ubiegłych lat. Ludzie o skrajnych poglądach gotowi są częściej niż w przeszłości stosować przemoc w celu przeforsowania własnego stanowiska. Zdaniem naukowców w niemieckim społeczeństwie wzrasta polaryzacja i radykalizacja.

Co dziesiąty uczestnik ankiety opowiedział się za przejęciem władzy w Niemczech przez silnego "fuehrera", który rządziłby w kraju "żelazną ręką". 6,7 proc. jest zdania, że dyktatura może być - w celu obrony interesów narodowych - systemem lepszym niż demokracja; we wschodniej części kraju ten pogląd popiera niemal 14 proc. pytanych.

Jeden z autorów raportu Oliver Decker uważa, że kryzys migracyjny był "punktem zwrotnym", który ujawnił "duży potencjał postaw rasistowskich". - Dyskusja o imigrantach została wykorzystana do zakwestionowania zdobyczy ostatnich 20 lat - powiedział naukowiec.

W zeszłym roku do Niemiec przyjechało ponad 1,1 mln uchodźców, głównie z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Wsrod-Niemc...

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.