Nieświadomy „ruski agent”

Działania rusofobów w Polsce osiągają już szczyty absurdu. Ostatnim przykład tego procederu stanowi awantura wywołana w związku z nadaniem i wręczeniem przez Prezydenta RP odznaczeń państwowych czterem działaczom Polonii Norweskiej. Przypomnę, że są to: Elżbieta Borgso (Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski) oraz Bogdan Kulas – wiceprezes Związku Polaków w Norwegii (na zdjęciu z prawej), Hanna Matras-Sand i Grażyna Zagierska (wszyscy troje – Krzyż Kawalerski OOP).

Atak rozpoczęła – jakżeby inaczej – „Gazeta Wyborcza”. W gadzinówce tej możemy przeczytać, że Kulas to znany przeciwnik Jarosława Kaczyńskiego oraz zwolennik Władimira Putina. Pisze też, że miał wypowiedź „antysemicką”. Ciekawe jest tu sformułowanie „miał”, choć jego rzekome stwierdzenie ujmuje w cudzysłów. No więc „miał” powiedzieć czy powiedział? A jeśli tak, to warto by było przytoczyć źródło. „GW” wylicza poza tym inne „zbrodnie” wiceprezesa Związku: aktywność w tworzeniu Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego, Zjednoczenia Patriotycznego Grunwald i Obozu Wielkiej Polski. Mają one współpracować – jak utrzymuje GW – z „kremlowską” partią Zmiana, której szef, groźnie przypomina żydowski dziennik, został zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa.

Mało tego. Kolejnym przestępstwem Kulasa jest podpisanie wraz z prof. Anną Raźny i Zygmuntem Wrzodakiem listu do Senatu protestującego przeciw określeniu przyłączenia Krymu do Rosji jako „okupację”. Możemy również zapoznać się z kolejnymi donosami na odznaczonego: krytyka Jarosława Kaczyńskiego, wezwanie by nie głosować ani na PiS, ani na PO, itd., itp.

Do nagonki na podsądnego przyłączył się słynący z rusofobii portal Fronda.pl. Tam publikuje wypowiedź Witolda Jurasza – prezesa Ośrodka Analiz Strategicznych, który tak widzi sytuację: „Jestem przekonany, że to pomyłka Kancelarii Prezydenta. Myślę, że sprawa powinna zostać załatwiona w szybki sposób, zaś decyzja powinna - w mojej ocenie - zostać cofnięta”.

Gość Frondy – politolog dr Jerzy Targalski zajął bardziej pokrętne stanowisko. Z jednej strony stwierdza: „Ludzie tacy jak Bogdan Kulas to kadry przygotowywane przez Rosję do założenia polskiego Jobbiku. Na prawicy jest całkiem sporo takich kadr, choć nie wiem, czy ci ludzie sami są tego świadomi”.

Ciekawy to pogląd – Rosja przygotowuje kadry nieświadome swojego przeznaczenia. Co za wyjątkowa perfidia Władimira Putina! Z drugiej strony, choć niechętnie, przyznaje: „Bogdan Kulas najprawdopodobniej ma jakieś zasługi dla sprawy norweskiej Polonii. (…) Zgodzę się, że „Dom Polski” jest dużą zasługą. A odznaczenia wręczane są za działalność na niwie Polski”.

Wraca jednak do orientacji politycznej B. Kulasa: „Nie wiemy jednak, czy orientacja ta wynika z powiązań z Rosją, czy jest jedynie wykorzystywana przez Federację Rosyjską, tak więc trudno zająć w tej kwestii stanowisko, musiałyby to raczej wyjaśnić odpowiednie służby”. Czyli: „służby do dzieła - powiązany czy wykorzystywany”.

Tymczasem szef MSZ – Witold Waszczykowski w Programie III PR przyznał, że jego resort weryfikuje sprawę odznaczenia Kulasa. Zapytany czy urzędnicy ministerstwa wiedzieli o jego „powiązaniach ze środowiskami skrajnie proputinowskimi i antysemickimi” odparł, że takich informacji nie posiadali. Dodał jednak, iż brano pod uwagę „wyłącznie zachowania patriotyczne i propolskie”.

Co wynika z tej hecy? Po pierwsze – żadnych odznaczeń dla narodowców. Nigdy! Po drugie – autorzy wypowiedzi sympatyzujących z Rosją lub z prezydentem Putinem mają być brani pod lupę specsłużb. Po trzecie – najgorszy, najbardziej nieudolny członek gabinetu Beaty Szydło znowu przestraszył się i nakazał dochodzenie w swoim ministerstwie. Po czwarte – różne środowiska polityczne, częstokroć wrogie obecnej ekipie, wykorzystują bez żenady antyrosyjski kompleks PiS-u, by w sposób pośredni wpływać na politykę rządzącej partii, nawet w zakresie odznaczeń. Wprawdzie Kancelaria Prezydenta oświadczyła, że Bogdana Kulasa odznaczono nie za poglądy, lecz wsparcie dla środowisk polonijnych, ale trzeba przyjrzeć się ciągowi dalszemu tej historii.

Pozostaje mieć nadzieję, że ani Kancelaria Prezydenta, ani MSZ nie zhańbią się odebraniem Orderu Bogdanowi Kulasowi. W świetle jednak nominacji czołowego polskojęzycznego probanderowca, wybielacza UPA – Jana Piekło na stanowisko ambasadora w Kijowie nadzieja ta może być płonna. A skoro jesteśmy przy odznaczeniach: jak się przedstawia sprawa odebrania Orderu Zasługi RP czołowemu oszczercy Polaków i Polski – Janowi Grossowi?

prezydent

oto Zbigniew Lipiński Zbigniew Lipiński

publicysta polityczny, publikuje w "Myśli Polskiej"
www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
4
Ogólna ocena: 4 (głosów: 12)

Tematy: 

Dyskusja

oto AnnaK

W świetle jednak nominacji

W świetle jednak nominacji czołowego polskojęzycznego probanderowca, wybielacza UPA – Jana Piekło na stanowisko ambasadora w Kijowie nadzieja ta może być płonna.

Ciekawe, że posługuje się Pan identyczną retoryką, jak przeciwnicy nadania odznaczenia p.B.Kulasowi.

oto AnnaK

Cóż innego napisać

Cóż innego napisać

Jak się nie wie co innego napisać, to lepiej nie pisać nic. Ta akurat informacja nie miała znaczenia do omawianego wątku.

oto Robercik

Tłumaczę to łopatologicznie.

Tłumaczę to łopatologicznie. Mamy dwa fakty:

Fakt 1. Sympatyk UPA zostaje ambasadorem Polski w Kijowie.
Fakt 2. działacz polonijny z Norwegii ponoć popiera Putina

Fakt 1 to konflikt interesów i jawny element probanderowskiej polityki III RP. Fakt 2 to prywatna opinia obywatela. Po drugie - czy poparcie dla Putina jest równoważne (moralnie,logicznie...) z poparciem dla UPA?

oto Robercik

Owszem, brak mi kompetencji w

Owszem, brak mi kompetencji w:
- wyciąganiu członków sekt ze szpon guru
- pracy z trudną młodzieżą
- wzbudzaniu człowieczeństwa u oszalałego tłumu
itd.
Ale spróbować zawsze warto. Niedawno ktoś mi "wyjaśniał", że w Polsce jest równowaga USA i Rosji, np. na rynku mediów Rosja ma kilku blogerów. W duchu uznałem tego człowieka za idiotę, ale grzecznie wyjaśniłem czym się różni opiniotwórczy rynek medialny (gazety, stacje TV) od niszowych blogów. Zawsze jest jakaś nadzieja.

oto Eowina

Jeżeli już mowa o rosyjskich agentach, to jest ich

dużo w UE, a szczególnie wśród reprezentantów Francji i Włoch. Francuski parlament obu izb wypowiedział się za zniesieniem sankcji. A co najbardziej może zaskoczyć, że UE docenia prezydenta Putina, jako fachowca w wywiadzie , czyli w szpiegowaniu. Piszą, że bez niego nic nie wiadomo co się szykuje w ISIS. Ostatnio grupa posłów napisała w tej sprawie list.
To prevent terrorism we must lift EU sanctions against Russia

Podpisali:
Rachida Dati - PPE France (Parti Populaire Européen)
Françoise Grossetete - PPE France
Hermann Winkler - PPE Allemagne
Alfred Sant - S&D Malte (Socialistes & Démocrates)
Alain Cadec - PPE France
Franck Proust - PPE France
Ivo Vajgl - Alde Slovenie (Alliance des Libéraux et des Démocrates pour L'Europe)
Marc Joulaud – PPE France
Stefano Maullu – PPE Italie
Aldo Patriciello – PPE Italie
Renaud Muselier – PPE France
Elisabetta Gardini – PPE Italie

Twierdzą, że tylko Rosja ma kontakty w Syrii i wie co i jak jest tam na Bliskim Wschodzie. Piszą, że polityka realizmu jest dzisiaj obowiązkiem, bo nie ma innego wyjścia. Taki Izrael korzysta ze znajomości z Moskwą, chociaż Moskwa jest zaprzyjaźniona z wrogiem Izraela - Teheranem.

oto Iwan Godunow

Niech oni sobie budują

kadry "tu" i eskadry "ówdzie", a my i tak wiemy dlaczego warto jest "napaść, podbić, i zdominować" Rosję

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.