Zakres naszych granic a imigracja

Oto przypowieść o miłosiernym Samarytaninie widziana oczyma dwóch amerykańskich autorów wielu bestselerów: Henry Clouda i John Townsenda.

Początek biblijnej przypowieści jest ogólnie znany. Od momentu, gdy do akcji wkracza Samarytanin rzecz toczy się następująco*):

„Poszkodowany budzi się i mówi:

- Co? Idziesz dalej?

- Tak. Mam coś do załatwienia w Jerychu.

- Przecież to egoizm z twojej strony! Zobacz, jak wyglądam! Nie będę miał tu z kim zamienić słowa! Jezus cię nigdy nie poda za wzór! Zostawić mnie tutaj w takim stanie to niegodne chrześcijanina! Gdzie twoje „zaparcie się siebie”?

- Chyba masz rację – powiada Samarytanin. – To niezbyt ładnie zostawiać cię teraz samego. Chyba powinien zrobić więcej. Zostanę tu jeszcze kilka dni.

Samarytanin zostaje więc jeszcze przez trzy dni w gospodzie, zabawia rannego rozmową i robi wszystko, aby podopieczny czuł się szczęśliwy i zadowolony. Trzeciego dnia wieczorem rozlega się pukanie i do pokoju gościnnego wchodzi posłaniec z wiadomością od wspólników Samarytanina w Jerychu: „Czekaliśmy ile się dało i w końcu sprzedaliśmy wielbłądy komu innemu. Następne stado przypędzimy za pół roku”.

- Jak mogłeś zrobić mi coś takiego?! – krzyczy Samarytanin na rekonwalescenta, wymachując listem. – Zobacz co się stało! Przez ciebie straciłem wielbłądy, których potrzebuję do prowadzenia interesu. Nie mam teraz transportu. To może oznaczać plajtę! Jak mogłeś wpakować mnie w taką sytuację?!

Tego rodzaju rozwój wypadków znamy być może z własnego doświadczenia. Bywa, że powodowani współczuciem otwieramy się na czyjeś potrzeby, a osoba, której pomagamy, wyciąga z nas więcej niż chcemy dać.”

*) Henry Cloud, John Townsend „Sztuka mówienia NIE”, Oficyna Wydawnicza VOCATIO, 1995

alde

Wojciech M., absolwent Politechniki Poznańskiej, mechanik później księgowy; uczestnik Ruchu na rzecz JOW prof. Jerzego Przystawy

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.