Kombatanctwo i Ukraina – to pogrążyło Komorowskiego

Bronisław Komorowski już prawie przegrał te wybory – trudno bowiem wskazać elektorat innych kandydatów, z którego mógłby skorzystać w II turze. Na tę porażkę obecny prezydent pracował bardzo usilnie i wytrwale, nie wyciągając żadnych wniosków z analizy prawdziwych nastrojów społecznych. Wolał słuchać kolegów z Unii Wolności niż głosu rozsądku.

Wśród przyczyn porażki Komorowskiego na czoło wysuwają się według mnie dwie – solidarnościowe kombatanctwo i Ukraina. Kombatanctwo solidarnościowe to nie jest przypadłość tylko prezydenta, ale całej postsolidarnościowej „klasy politycznej”. Polega ona na przekonaniu o wyjątkowej roli, jaką ten ruch miał odegrać nie tylko w skali kraju, ale i świata. Ludzie ci uwierzyli, że oni sami „obalili komunę”, że wdzięczność powinno się im okazywać po wsze czasy. Co więcej, tylko ta formacja ma prawo do rządzenia, bo to prawo dała im historia. Mentalność ta, jako żywo przypominająca mentalność działaczy PZPR sprzed 1989 roku, stała się dla dużej części społeczeństwa nie do zniesienia – nikt nie lubi, kiedy praktycznie codziennie przypomina mu się, że musi czcić ludzi, którzy „obalili komunę”. Tym bardziej, kiedy się już tej „komuny” nie pamięta albo kiedy wcale się tak źle im nie kojarzy.

Tymczasem Pan Prezydent mówił o tym praktycznie w każdym swoim przemówieniu, bez względu na okoliczności i kontekst. Słowo „wolność” i „pokolenie Solidarności” powtarzał tysiące razy jak jakieś zaklęcie. Jeden z tygodników nazwał go „prezydentem kombatanckich gawęd”, co uznać należy za nad wyraz trafne. W tym koszmarnym kombatanctwie utwierdzało Komorowskiego otoczenie złożone z ludzi dawnego KOR i Unii Wolności. A ludzie ci żyją przeszłością, są przekonani, że już wszystko się odbyło i jest dobrze. „Rewolucję już zrobiliśmy” – mówił Komorowski, po co więc coś zmieniać?

Z kombatanctwem wiąże się ściśle inna przyczyna porażki obecnego prezydenta. Ta porażka nazywa się Ukraina. Popychany do bezkrytycznego popieranie obecnych władz w Kijowie Komorowski utracił w pewnym momencie umiar i rozsądek. Stał się tak bardzo „proukraiński”, że w opinii wielu ludzi sprzedał interesy polskie na ołtarzu „wspólnej sprawy”, jaką jest dla niego walka z Rosją. Nie zauważył bądź nie chciał zauważyć ważnej ewolucji nastrojów społecznych. Polacy coraz liczniej dystansują się od polityki wschodniej państwa, nie akceptują bezrozumnej rusofobii i nie mają zamiaru narażać swojego kraju w interesie banderowsko-oligarchicznej Ukrainy.

To nie przypadek, że Paweł Kukiz, ostro wypowiadający się przeciwko tej polityce, zyskał takie poparcie. A Komorowski? Pomimo licznych upokorzeń i wpadek kompromitujących go jako Głowę Państwa – brnął do końca w to bagno. Miał w tym wsparcie salonu i mediów, ale nie wyborców. To, że tego nie dostrzegł, jak sprytniejszy sztab Andrzeja Dudy – kosztowało go wiele. Nie może być bowiem bezkarny ktoś, kto prawie codziennie daje do zrozumienia, że interes innego państwa jest dla niego ważniejszy niż interes własnej Ojczyzny. Kto sprawia wrażenie kogoś, kto bardziej nienawidzi Rosję niż kocha Polskę.

W II turze tych wyborów zmierzą się dawaj politycy tego samego obozu ideowego, reprezentanci tego samego establishmentu. Jednak jeden z nich ma większe szansę, bo za przeciwnika ma polityka uznanego za zgranego, polityka, który w przekonaniu wielu zawiódł.

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Mercator

Kambatanctwo tak ale Ukraina ?

Zdaje się, że sztab Komorowskiego nadal nie zrozumiał co się dzieje i jakie są nastroje. Dzisiaj w TV działacze ze sztabu Komorowskiego powtarzali wielokrotnie, że prezydent ma wielkie dokonania, wielki dorobek, ma piękny życiorys, jest znanym w świecie politykiem itd. itd. To prowadzi wprost do porażki, bo ludzie akceptujący takie argumenty i tak zagłosują na Komorowskiego. Nie przyciągną one jednak nikogo innego.

Ale Ukraina jako przyczyna porażki ? Komorowski przegrał z kandydatem, który o wiele bardziej intensywnie i bezkrytycznie popiera władze w Kijowie i polskie zaangażowanie w amerykańskie działania wobec Rosji.

Z punktu widzenia amerykańskich interesów w Polsce sprawy idą świetnie.

oto Alej

Ba! "solidarnościowe kombatanctwo" to też pudło

To nic, że pan Andrzej Duda jest młody - "Solidarność", "solidarnościowe kombatanctwo" kojarzy się akurat z PiS, ugrupowaniem, które go wysunęło i popiera, Nie z PO i Komorowskim.
Także o poparciu samej "Solidarności" (i Piotra Dudy) warto pamiętać.

Na tę porażkę obecny prezydent pracował bardzo usilnie i wytrwale ... przez pięć lat sprawowania urzędu.
Pomagali mu koledzy z partii rządzącej. Przez ponad siedem lat.
Toż samych grubych afer było w tym czasie kilkanaście, a bardzo grubych kilka. Gdyby nie kompletny brak opinii publicznej już dawno by u nas rządził kto inny.

oto Mercator

Tylko, że Duda skutecznie zatarł kombatanctwo PISu

Prezes ze swoim kombatanctwem został schowany i wtedy notowania Dudy ruszyły z kopyta. A Komorowskiego zgubiło nie tyle bezpośrednio solidarnościowe kombatanctwo co platformiane samozadowolenie.

Jakiś ekspert w TV analizował elektorat Kukiza, wydaje mi się dość trafnie. Wyszło mu że na Kukiza głosowała ta fala młodych ludzi z ostatnich lat, których masowo przyjmowano na wyższe uczelnie, często z małych miasteczek i ze wsi. To, ci których można spotkać w pociągach podmiejskich kiedy dojeżdżają na studia zaoczne do dużych miast. Rozbudzono tym ludziom wielkie oczekiwania. A tu po tych studiach trudno znaleźć sensowną pracę, trafiają się same śmieciówki dużo poniżej kwalifikacji, mieszkanie w mieście wynająć trudno, kredyty hipoteczne nieosiągalne, trzeba myśleć o wyjeździe za pracą za granicę. Ci ludzie dochodzą do wniosku, że coś tu jest mocno nie tak, bo PO i Komorowski mówią o zielonej wyspie i sukcesach a im idzie jak po grudzie.

A tu w TV wychodzi Komorowski i mówi że ma wielkie osiągnięcia które wyborcy powinni doceniać i ma być kontynuacja. To się niestety mocno rozeszło i taka retoryka jest dla Komorowskiego zabójcza.

oto Zbrozło

To o Ukrainie to raczej Pana

To o Ukrainie to raczej Pana pobożne życzenia - kompletnie oderwane od rzeczywistości.
Sądzę, ze potrzebne jest Panu jednak zimniejsze spojrzenie na realność a nie przez swoje "chcenia" jaka by ona miała być.

oto ratiofides

czy aby na pewno już "pogrążon"?

Ponad połowa uprawnionych nie głosowała - rekordowa absencja. Nie byłbym pewien czy już wszystko rozstrzygnięte. Niewiele chyba wiemy o tych nieobecnych.

Jeśli jednak frekwencja w II turze pozostanie tak niska, to naszym elitom faktycznie "udało się" Polaków zniechęcić do polityki w nieznanym dotąd stopniu. Choćby perypetie z wilkami na motorach już mogły niejednego wyborcę zdegustować.
Jeszcze kilkanaście lat temu ludzie jakby poważniej traktowali wybory. Zdarzały się spory i gorące dyskusje, nawet w rodzinach.
Dziś jest jakby inaczej (tak mi się wydaje).

oto Eowina

Komorowski miał zbyt dużo celebracji a zbyt malo

uwagi dla wyborców. Nawet te obchody 70tej rocznicy zakończenia wojny użył do autopromocji, ale to mało ludzi rusza.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.