Nacjonalizm europejski?

Nacjonalizm europejski? Ta zbitka jest wewnętrznie sprzeczna tylko pozornie. Epoka, gdy narodowcy z jednego kraju strzelali do narodowców z sąsiedniego kraju przeszła już do historii. W świecie globalizacji i integracji europejskiej nie ma miejsca na tak pojęty nacjonalizm. Jest już przeszłością, historycznym eksponatem. Jego wyznawców możemy dziś określić mianem autentycznych "dinozaurów". Współcześni europejscy nacjonaliści – czy też jak sami siebie nazywają, "patrioci" – nie są zapatrzeni w przeszłość i nie pielęgnują wspomnień ze starych konfliktów. Euro-nacjonaliści nie są pogrążeni w nostalgii, lecz patrzą w przyszłość.

Konstatacja powyższa to wniosek po podróży, którą część redakcji naszego pisma odbyła do Parlamentu Europejskiego i rozmów przeprowadzanych z euro-deputowanymi grupy Europa Narodów i Wolności, skupiającej tzw. eurosceptyków. Rozmowy te, w formie wywiadów, zarejestrowaliśmy, zapisaliśmy, a następnie przepisaliśmy po to, aby móc je Państwu udostępnić w tym numerze "Pro Fide Rege et Lege".

Najważniejszym z wywiadów jest bez wątpienia rozmowa z Marine Le Pen - Przewodniczącą grupy Europa Narodów i Wolności, a zrazem i Przewodniczącą francuskiego Frontu Narodowego, czyli partii, która w ostatnich wyborach uzyskała 30% poparcia i stała się pierwszym stronnictwem politycznym Francji. Ale przeprowadziliśmy także rozmowy z czterema innymi, znaczącymi przedstawicielami tej grupy z Francji, Austrii, Wielkiej Brytanii i Polski. Z materiału tego, oraz z dostępnej literatury na temat współczesnego europejskiego nacjonalizmu i eurosceptycyzmu, wyłonił się nam obraz tej idei jakże odmienny od stereotypów medialnych. Ale także jakże odległy od myśli "wielkich klasyków": Charlesa Maurrasa, Maurice'a Barrèsa, Enrico Corradiniego i Romana Dmowskiego.

Wielka nowość polega przede wszystkim na europejskim wymiarze tej doktryny. Współcześni nacjonaliści czy też eurosceptycy utworzyli autentyczną "narodową międzynarodówkę" przeciwko europejskiemu federalizmowi symbolizowanemu przez Komisję Europejską i "nad-rządy" Angeli Merkel. Europa Narodów i Wolności to sojusz partii przedstawiających nowy projekt europejski, oparty na wolnych narodach, a którego celem jest przeciwstawienie się wizji świata jednobiegunowego, z absolutną dominacją Stanów Zjednoczonych, na rzecz świata wielobiegunowego, opartego o równowagę USA, Europy, Rosji, Chin a może i mniejszych ośrodków (klasyczny "koncert mocarstw" znany z nowożytnej polityki europejskiej).

Chcieliśmy, aby materiał ten znalazł się w szerszym kontekście ideowo-politycznym, dlatego towarzyszą mu dwa artykuły wprowadzające do tematyki. Pierwszy z nich dotyczy dziejów nacjonalizmu i jego perspektyw. W drugim zostało postawione pytanie o to, czy nacjonalizm jest odpowiednią doktryną dla rodzącej się "narodowej międzynarodówki"? W związku z tym, że nasi respondenci wykazywali duży dystans do nacjonalizmu – jak wspomnialiśmy, sami określają się mianem "patriotów" – tekst przedstawia alternatywną koncepcję, która być może jest bliższa poglądom wyrażanym przez członków grupy. Chodzi o nacjokratyzm, koncepcję, która niedawno została sformułowana przez zmarłego dopiero co wybitnego polskiego cybernetyka społecznego doc. Józefa Kosseckiego.

Korzystając z okazji chciałbym - tak w imieniu własnym, jak i całej redakcji - podziękować polskiemu euro-deputowanemu Michałowi Marusikowi, Przewodniczącemu Kongresu Nowej Prawicy oraz Wiceprzewodniczącemu grupy Europa Narodów i Wolności za zorganizowanie naszej podróży do Strasbourga i umożliwienie nam przeprowadzenia wywiadów, które stały się podstawą tego numeru naszego pisma i jego tematu przewodniego.

[...]

Ze wstępu do najnowszego numeru Pro Fide Rege et Lege.

Prof. dr hab. Adam Wielomski
Redaktor Naczelny

W promocyjnej cenie numer ten można kupić tutaj:

http://sklep.konserwatyzm.pl/pro-fide-rege-et-lege...

Adam Wielomski

Historyk idei, monarchista, profesor zwyczajny nauk politycznych. Prezes Klubu Zachowawczo-Monarchistycznego, redaktor naczelny "Pro Fide Rege et Lege" oraz serwisu www.konserwatyzm.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Eowina

Jest niezwykle potrzebna dyskusja na temat sytuacji

państw i narodów w nowoczesnym świecie. Z jednej strony unikalny dorobek kulturalny przeszłych pokoleń a z drugiej strony unifikacja wynikająca z globalizacji.

Czy narodowe dziedzictwo kulturowe skazane jest na skanseny, a wszyscy będziemy zachwycać się Disney-Landami i jeść hamburgery popijane coca-colą? Czy powstanie islamskiego państwa i jego okrucieństwo przy poparciu nowoczesnej technologią jest ponurym dowodem na siedzące w człowieku barbarzyństwo? Tragedia Palmyry - świadka starożytnej ludzkiej kultury dowodzi, że dzikość w człowieku jest tak samo żywe obecnie jak i przed tysiącami lat. Czy ta osławiona ewolucja gatunku zmieniła człowieka przez ostatnie tysiące lat, czy nie? Jako ludzie tak dużo obecnie wiemy o świecie i wszechświecie. Mamy takie osiągnięcia technologiczne,mamy osiągnięcia w medycynie; przeszczepy, sztuczne narządy we współpracy z naturalnym układem mózgowo-nerwowym, tak duże osiągnięcia w walce z chorobami i epidemiami, a nie jesteśmy w stanie pozbyć się tej zwierzęcej potrzeby zabijania ludzi dla przyjemności.

oto chłop jag

Nacjonalizm europejski?

Nacjonalizm europejski?

To raczej przedśmiertne drgawki białej rasy w Europie - tołażysze - i nie tylko w Europie. Białą rasę ubezwłasnowolniono skutecznie już dawno - a obecnie trwają na owej rasie śmiertelne eksperymenty pupili szatana.
Wniosek?
Białą rasę wykańcza się jakby bezpośrednio przy pomocy islamistów oraz pośrednio przy pomocy rasy żółtej. W każdej chwili pupile szatana mogą użyć żółtej rasy do wykańczania białych także - bezpośrednio - tołażysze.
Słowem - używanie rozumu w oderwaniu od duszy która jest częścią Nieba - to samozagłada - tołażysze. Samozagłada, która przecież była przerabiana nie tak dawno - bo w XX wieku - tołażysze.

oto Maja

Komu wierzyc?

No a tej klasy intelektualista co Patrick J.Buchanan jak najbardziej uwaza, ze odrodzenie nacjonalizmow narodowych trwa. Nie wspominal nigdy w swoich artykulach o jakis tam "miedzynarodowkach narodowych." Czyzby taki expert w dziedzinie nauk spoleczno-politycznych sie mylil?

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.