Blisko, coraz bliżej plajta...

Kult „Żołnierzy Wyklętych*”, jako rodzaj zastępczej ideologii politycznej - został wykreowany jeszcze w latach 90-tych, a współcześnie wzmocniony w celach bardzo utylitarnych: dla zaostrzenia radykalności przekazu, a przede wszystkim dla budowy mitu politycznego – jak to się ładnie, a stanowczo za często teraz mawia. Mała, aspirująca do elitarności grupka, sama przeciw wszystkim, zdeterminowana i moralnie wyższa od pozostałych – w ŻW czczono samych siebie, tak jak chcieli się prezentować pieczeniarze z Ligii Republikańskiej, a potem idący ich tropem przeróżni „maszerujący”.

Otóż problem z „mitami politycznymi” polega na tym, że po pierwsze powinno się je tworzyć po coś, nie stanowią wartości samej w sobie, lecz raczej rodzaj zasłony dymnej dla osłonięcia prawdziwych celów danego środowiska. Sęk w tym, gdy jedynym celem okazuje się być w istocie „żebyśmy zostali posłami”, a sam „mit” nie służąc niczemu więcej – wyradza się w stronę celu samego w sobie, zabawy dla zabawy.

W dodatku w przypadku takiej ideologii, jak ŻW – służy jej opozycyjność, wspomniany ekskluzywim, a zabijają sztampa, upaństwowienie, establiszmentyzacja. Już nawet nie chodzi o Dodę Niezłomną, pozującą z Macierewiczem, ale że propagandyści, zwłaszcza telewizyjni nie znają umiaru, ani subtelniejszych metod wywierania wpływu od ciągłego powtarzania tego, co się aktualnym szefom podoba. W efekcie kult „Wyklętych” jest właśnie zarzynany przesytem i pro-rządowością, odzierającą go z elementów atrakcyjnych dotąd szczególnie dla młodzieży, szukającej w legendzie ŻW jakiejś analogii do własnego wykluczenia.

Oczywiście więc widząc także negatywne następstwa budowania polityki historycznej i kreowania wzorców osobowych w oparciu o jednostronnie prezentowany kult – nie ma chyba sensu nadmiernie oburzać się jego rozprzestrzenianiem – bo im szerzej się rozlewa, tym w istocie jest płytszy, bardziej powierzchowny – a w końcu stanie się po prostu wymuszonym i wręcz... obciachowym. Już wczoraj „marsze” i biegi pamięci ŻW nieodparcie przypominały celebrą i spontanicznością pochody pierwszomajowe.

Kiedy dojdzie do tego obowiązkowe zaganianie szkół (żeby się przypodobać panom kuratorom...), a do puszczanych bez opamiętania wszystkich hagiograficznych dokumentów o „Wyklętych” dojdą sfinansowane przez państwo fabularne cegły o „bohaterach niezłomnych” - zwłaszcza młodzież w końcu rzygnie nadmiarem i znajdzie sobie nową formę wyrażania swego nonkonformizmu. Ba, może to być wręcz reakcja równie niebezpieczna, jak i obecnie obserwowane zjawisko, może bowiem doprowadzić do pojawienia postaw nihilistycznych, zgodnie z hasłem „śmierć frajerom!”.

Taka huśtawka emocjonalna również jednak jest czymś naturalnym – w końcu wszystkich myśleć nauczyć się nie da, a większość i tak po staremu będzie kierować się emocjami, czy ulegać dominującym tendencjom propagandowy, które z kolei mniejszość w mniej lub bardziej rozumny sposób będzie kwestionować czy podważać.

Na razie zaś mamy do czynienia z pewną dość przejrzystą analogią. Jak to mawiano przed wojną – upaństwowienie antysemityzmu ucieszyło głównie Żydów wiedzących, że państwowe przedsięwzięcia plajtują. Właśnie dzieje się to samo z „Wyklętymi” - a śmierć tego kultu jest tylko kwestią czasu...

Nawiasem mówiąc to sami apologeci tak nazwali antykomunistyczne powojenne podziemie zbrojne, taki tytuł miała wystawa na ich temat jeżdżąca po Polsce, a także najpopularniejsza początkowo pozycja książkowa na ich temat. A od paru lat połowę obchodów fanom „Wyklętych” zajmuje przeważnie tłumaczenie, dlaczego nie byli oni „Wyklęci”i co jest nie tak z tym pojęciem. Cóż, już oberleutnant von Nogay miał kłopot z ustaleniem, czy kura nie przypomina trochę osła – i jako żywo trudno stwierdzić kogo tak naprawdę obchodzą te terminologiczne dylematy...

Konrad Rękas

Dziennikarz chełmskiej i lubelskiej prasy regionalnej, doradca rolniczych związków zawodowych - ZZR "Ojczyzna" i OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych. Wiceprezes Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Prezes Powiernictwa Kresowego.
Autor Prawicy.net miesiąca stycznia 2013 ...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto wzl

Kopot

Cóż, już oberleutnant von Nogay miał kłopot z ustaleniem, czy kura nie przypomina trochę osła

Kłopot to chyba ma Pan z pamięcią albo nie oglądał tego filmu.

oto Dubitacjusz

Trudno polemizować, skoro dla PiS wzorem estetyki jest PZPR

że propagandyści, zwłaszcza telewizyjni nie znają umiaru, ani subtelniejszych metod wywierania wpływu od ciągłego powtarzania tego, co się aktualnym szefom podoba. (...) Już wczoraj „marsze” i biegi pamięci ŻW nieodparcie przypominały celebrą i spontanicznością pochody pierwszomajowe.

Może to i lepiej.

Tym niemniej fotka Dody z Macierewiczem zabójcza.

Z innej beczki. Co z tymi końmi - Janów Podlaski to północny kraniec obecnego Lubelskiego. Z Lubelszczyzną jest też związany Marek Skomorowski, nieznany mi dotąd.

oto Konrad Rękas

Co z tymi końmi - Janów

Co z tymi końmi - Janów Podlaski to północny kraniec obecnego Lubelskiego. Z Lubelszczyzną jest też związany Marek Skomorowski, nieznany mi dotąd.

No i...?

oto Dubitacjusz

No i zapomniałem postawić pytajnika...

O co chodzi w tym zamieszaniu? Zależnie od typu mediów słychać o wyrzuceniu znakomitych fachowców albo o nieprawidłowościach. Nie rozumiem, po kiego grzyba PiS - mający już dosyć na głowie - otworzył akurat ten mały ale niekorzystny wizerunkowo front, skoro wszyscy lubią konie. Czy dlatego, że SP domagała się "stołków".

Pytam dziennikarza prasy regionalnej. BTW, kiedyś był zamieszczany przegląd wiadomości z Lublina i okolic, "Konserwatywna Trybuna". Coś się zmieniło?

oto kont

"Jak to mawiano przed wojną –

"Jak to mawiano przed wojną – upaństwowienie antysemityzmu ucieszyło głównie Żydów wiedzących, że państwowe przedsięwzięcia plajtują."
...........................
To twierdzenie jest nieprawdziwe, bo jakoś w Trzeciej Rzeszy Niemieckiej antysemityzm jednak nie zbankrutował, wcześniej zbankrutowała III RN.
A w KRL do dzisiaj dzieciaki biegają z czerwonymi chorągiewkami i wierzą żarliwie w komunizm, więc mity państwowe jednak nie tak szybko bankrutują...

oto Tomasz Dalecki

Teraz już rozumiem!

Teraz już rozumiem!

W istocie Konrad Rękas jest wrogiem pamięci o pomordowanych na Kresach.
Pamięć o mordach wołyńskich postanowił zarżnąć przesytem.

oto JarWi

73 antyokejki? Przecież jak

73 antyokejki? Przecież jak na ten portal jest to liczba astronomiczna. 20 to już zazwyczaj ogrom, a co dopiero 73... Dziwne.

oto Tomasz Dalecki

a co dopiero 73... Dziwne.

a co dopiero 73... Dziwne.

a co w tym dziwnego?
Ja mam zmienne ip, więc niezalogowany mógłbym naklikać ze setkę. Da się, naprawdę.
Tyle, że mi się nie chce. Słaba rozrywka.

oto gość

Co Panowie o tych tylu

Co Panowie o tych tylu "antyokejkach"? Gdzie? Bo ja widzę jedynie kilka minusów dla tekstu p. Rękasa...

oto Krzych Adam

Nadzwyczajnie słuszna uwaga wielkiej trafności.

Więc postanowiłem kliknąć na "dobrze prawi". A tu patrzę, aż 73 kliknięcia na "źle gada". I przypomniała mi się nowela B. Prusa "Michałko", a szczególnie scena z niej jak Michałko po raz pierwszy zobaczył imponującą kratownicę mostu Kierbedzia w Warszawie. Patrzył na nią, nie mógł uwierzyć, że coś takiego istnieje, a że był nieco słaby na umyśle powtarzał sobie, że w tym to musi być jakieś złodziejstwo, bo aż tyle żelaza to na całym świecie przecież nie ma.

Te kliknięcia wprawiły mnie w stupor i powtarzam sobie całkiem jak Michałko, że w tym to musi być jakieś wielkie oszustwo, bo aż tylu półgłówków skłonnych do klikania bez sensu niesposób znaleźć.

oto Tomasz Dalecki

bo aż tylu półgłówków

bo aż tylu półgłówków skłonnych do klikania bez sensu niesposób znaleźć.

Jak wyżej . Wystarczy jeden nudzący się półgłówek ze zmiennym IP

Swoją drogą - nie uważam, że znalezienie tylu półgłówków jest specjalnie trudne.

oto Krzych Adam

O to mi właśnie chodziło.

Że tak jak Michałko miał kiepską wyobraźnię co do ilości żelaza na świecie, ja mogę odznaczać się kiepską wyobraźnią odnośnie inteligencji wielu przychodzących tu.

A z tym zmiennym IP to też ciekawostka. No i można się też zadziwić, że przecież by być aż do tego stopnia głupkiem by naklikiwać takie wielkie liczby to chyba nikogo takiego na świecie nie ma.

oto elvis

Ręka rękę myje, noga nogę wspiera.

Pan Rękas nie omieszkał jednak stanąć murem w obronie pomników wyzwalaczy i utrwalaczy władzy ludowej. Podejrzewam, że w skrytości ducha adoruje Jakuba Szelę i Aleksandra Dugina

oto dubi

teza Autora jest taka

kult Zołnierzy Wyklętych BYŁ ruchem oddolnym, w który angażowały się środowiska zbuntowane "na prawicowo" i "na patriotycznie" (w tym młodzież i kibole).
PiS upaństwowił ten kult, wcielił do oficjalnego nurtu.

oto chłop jag

Z tym rzeczonym kultem jest podobnie

jak z hucpą Owsiaka. Daje się wyczuć obcy Polakom styl polegający na wrzaskliwości, nachalności, etc. - tołażysze.
Wniosek?
W sumie jednak lepiej jak ów kult jest - niżby go miało nie być wcale - tołażysze. Jest to także przykład tego, że na pewnych działaniach okupanta - których celem ostatecznym nie jest dobro tubylców - mogą i skorzystać w jakimś stopniu tubylcy - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.