"Nowa Konfederacja" - tygodnik nowej generacji

Nowa Konfederacja
Internetowy Tygodnik Idei

Już 10 października 2013 r. ukaże się nr 1 "Nowej Konfederacji". Będzie to pierwszy w Polsce internetowy tygodnik idei. - Chcemy połączyć głębię intelektualną kwartalnika z lekkością i dynamiką tygodnika - zapowiada redaktor naczelny "NK" Bartłomiej Radziejewski.

Do kogo będzie adresowany nowy tytuł? - Do czytelników znudzonych debatą o polityce na poziomie pyskówek, roszad personalnych i anegdot, zmęczonych dominacją tematów trzeciorzędnych i brakiem zainteresowania czołowych publicystów realnymi problemami państwowymi - mówi Radziejewski. - Chcemy odsłonić rzeczywiste mechanizmy polityczne mające przemożny wpływ na życie Polaków - dodaje.

"Nowa Konfederacja" opiera się na rewolucyjnym w polskich warunkach modelu finansowania - na mecenacie obywatelskim. - Opiniotwórcze media zmierzają do bankructwa. Próbowane alternatywy to: zostać klientem partii politycznej lub wielkiego biznesu, ewentualnie - tabloidyzacja - mówi Radziejewski. - Postanowiliśmy pójść inną drogą i odwołując się do ofiarności Polaków, spróbować działać dzięki wsparciu Darczyńców - konkluduje. "Nowa Konfederacja" to pierwsze nad Wisłą profesjonalne medium finansowane w ten sposób.

Formuła czasopisma internetowego w połączeniu z nowatorskim modelem finansowania pozwala - zdaniem redakcji - mówić o nim jako o tygodniku nowej generacji. Idea utworzenia takiego medium powstała w środowisku kwartalnika "Rzeczy Wspólne", po jego rozstaniu z Fundacją Republikańską w kwietniu tego roku. Periodyk miał do tamtej chwili opinię najlepszego kwartalnika politycznego w Polsce, był też po "Krytyce Politycznej" najlepiej sprzedającym się pismem tego typu.

"Nowa Konfederacja" to medium misyjne o profilu republikańskim. Tworzące go środowisko ma ambicje, by dostarczyć odtrutki na zalew treści błahych. Chce być też pośrednikiem między światem ekspercko-akademickim a medialnym. - Współczesna Polska jest intelektualną półpustynią,a jednak w świecie akademickim i eksperckim rodzą się niekiedy ważne diagnozy i idee. Media głównego nurtu przeważnie je ignorują. "Nowa Konfederacja" ma je przybliżać.

Kto konkretnie tworzy internetowy tygodnik idei? Oprócz Radziejewskiego w skład redakcji wchodzą członkowie środowiska dawnych "Rzeczy Wspólnych": dziennikarka i publicystka Aleksandra Rybińska, analityk i polityk Krzysztof Bosak, politolog i publicysta Michał Kuź oraz krytyk teatralny, dziennikarz i publicysta Przemysław Skrzydelski. Dołączyli do nich trzej młodzi naukowcy i publicyści: Adam Kowalczyk, Bolesław Piasecki i Piotr Woyke.

Kluczowymi autorami tygodnika są też stali współpracownicy. Należy do nich dr Rafał Matyja, politolog i twórca hasła "IV Rzeczpospolita", Tomasz Szatkowski, prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i były wiceszef Bumaru, czy Andrzej Maśnica, eksredaktor "Stańczyka" i dyrektor generalny w MEN. Ważną rolę pełnią w tej grupie profesorowie: Zbigniew Stawrowski, filozof z UKSW i szef Instytutu Tischnera, Krzysztof Koehler, literaturoznawca i eksdyrektor TVP Kultura, Tomasz Grosse - politolog specjalizujący się w sprawach europejskich. Z ,,NK" stale współpracują także tacy eksperci jak dr Michał Beim (transport), Grzegorz Pytel (energetyka) czy dr Adam Radzimski (urbanistyka).

Tygodnik będzie się ukazywał w każdy czwartek.

Wydawcą "Nowej Konfederacji" jest Fundacja Nowa Rzeczpospolita.

Głosów: 4
To jest: Mariusz Affek

A już myślałem, że tygodnik

A już myślałem, że tygodnik ten będzie redagować monarchistyczna Konfederacja Spiska.