Co z tym PiS-em?

„Nie miejcie pretensji do marksistów, że nie są katolikami” – tak miał powiedzieć Bolesław Piasecki do młodych działaczy PAX-u, kiedy ci przyszli do niego i narzekali na politykę PZPR. To samo mniej więcej mamy obecnie z PiS-em – tocząca się na naszych łamach ostra czasami dyskusja na temat polityki i oblicza ideowego PiS-u przybiera często charakter zbyt emocjonalny.

Przy rozpatrywaniu tego problemu musimy sobie ciągle uświadamiać, że PiS nie jest formacją narodową, lecz postsolidarnościową, o wyraźnym obliczu radykalnym, inspirująca się tradycją insurekcyjno-piłsudczykowską. Czołówka PiS to ludzie wywodzący się tzw. opozycji demokratycznej, a jej lider jest wychowankiem KOR-u, tak jak jego główny obecnie przyboczny – czyli Antoni Macierewicz. Przeszłość ta, jak również cały sposób politycznego myślenia o sprawach polskich jest raczej obcy tradycji Narodowej Demokracji, to pewne.

Dlatego rację mają koledzy Motas i Śmiech, kiedy o tym piszą i ostrzegają przed rzucaniem się na szyję obecnemu rządowi. Jednak w ich argumentacji dostrzegam za duży ładunek negatywnych emocji – wiemy jakie są wady PiS-u, jednak te same wady posiada inna formacja postolidarniościowa – czyli PO. PiS i PO to dwie strony tego samego medalu. Obie partie od ponad 10 lat świetnie ułożyły sobie polityczne życie w Polsce – dzieląc się wpływami wśród elektoratu i nie dopuszczając nikogo innego do podziału tortu. PiS pełni w dodatku bardzo ważną rolę – utrzymuje pełne panowanie postsolidarności na scenie politycznej – trzyma na dystans i uniemożliwia powstanie autentycznego obozu narodowego, jest buforem bezpieczeństwa dla układu władzy, jaki powstał po 1989 roku.

Wyraził to dobitnie Paweł Kowal w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówiąc:

„To, co dzieje się w kraju po wyborach, jest dziś przedmiotem sporów, ale być może za 20 lat będziemy na to patrzeć inaczej. Być może Jarosław Kaczyński uchronił nas od gwałtownego, nacjonalistycznego zwrotu. Swoją drogą właśnie tak przedstawia się politykę Józefa Piłsudskiego. On też w jakimś stopniu przecież wpisywał się w politykę ówczesnej Europy, ale nie dopuścił do głosu najbardziej nacjonalistycznych, faszystowskich opcji, a przed wojną w Polsce byli nawet zwolennicy Hitlera”.

Sam Jarosław Kaczyński też tak to definiował wygłaszając na początku lat 2000. słynny wykład w Fundacji Batorego – podczas którego uznał za swoje najważniejsze zadanie nie dopuszczenie do odrodzenia się silnej partii narodowo-katolickiej. I słowa dotrzymał. Tylko przez krótki moment plan ten był zagrożony – podczas apogeum znaczenia Ligi Polskich Rodzin. To wtedy, po wyborach europejskich w roku 2005, kiedy LPR otrzymała 16 proc. a PiS tylko 12 proc. głosów, wydawało się, że Kaczyński przegrywa. Jednak LPR nie przetrwała, w wyniku swoich błędów i nachalnych prób upodobnienia się ideowego do PiS-u, „przebicia” go w radykalizmie – stała się niepotrzebna – wszak zawsze lepszy jest oryginał niż kopia.

Jeśli już to wszystko wiemy – możemy odnieść się do meritum sprawy. PiS zagarniając sporą część elektoratu narodowego musiało wyjść mu naprzeciw, musiał sformułować program odpowiadający ludziom kiedyś głosującym na ZChN czy LPR. Jego program stał się więc „narodowy”, przynajmniej w treści. Każda próba odejścia od tej retoryki grozi bowiem recydywą jakiegoś nowego LPR. Na ile formułowanie takiego programu to tylko bluff a na ile jest to szczere, to inna sprawa. Faktem jest jednak to, że w co najmniej kilku kwestiach postulaty programowe PiS-u nie są odległe od tego, co formułowałby obóz narodowy, gdyby był siłą polityczną. Pisze o tym obszernie Zbigniew Lipiński. Myślę, że nie można przechodzić nad tym do porządku dziennego, bo – jak mawiał Roman Dmowski – nie jest ważne kto realizuje program narodowy, ważne jest, że jest on realizowany. W tym przypadku nawet gdyby była to jakaś cząstka naszych postulatów – nie warto tego kontestować.

Szaleństwa polityczne PiS-u, takie jak rusofobia, ukrainofilia, obsesja na punkcie tzw. antykomunizmu (de facto zaś jest to negowanie państwa jakim była PRL) są znane, ale przecież niby ta lepsza partia jaką miała być PO – też nie jest od nich wolna. Ba, jak wykazała praktyka, PO w okresie majdanowej gorączki na Ukrainie – przebiła w rusofobii PiS o niebo.

A czy PO kiedykolwiek zakwestionował szaleństwa IPN, tzw. lustrację (czyli linczowanie przeciwników politycznych), kult fałszywej historii itp.? Nigdy. Pamiętajmy, że to młode wilczki z PO były za jeszcze ostrzejszymi zapisami ustawy lustracyjnej niż proponowało PiS. Z tego względu nie uważam, że objęcie władzy przez PiS jest jakimś wielkim niebezpieczeństwem dla Polski, w sferze imponderabiliów nic się nie zmieniło, a tam gdzie się zmieniło, jest to jednak zmiana na lepsze (kultura, gospodarka, stosunek do UE, it.).

Nie jesteśmy jako środowisko siłą polityczną, ale mamy prawo dokonywać ocen politycznych i robimy to. Mamy do tego nie tylko prawo, ale i obowiązek. To że czasami nawet we własnym gronie nie mamy takiego samego zdania, to naturalne, taka jest bowiem nasza tradycja, tradycja wielkiego obozu politycznego i ideowego, ale i obozu ludzi myślących a nie działających na rozkaz.

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Zgadzam się z red. Engelgardem, w punkcie PO = PiS

Te same wady, co PiS, posiada druga formacja postsolidarnościowa, czyli PO.

Problem jest taki, że PiS zajmuje elektorat konserwatywno-patriotyczny, czyli potencjalnie prawicowy. PO zbierał ludzi o przekonaniach postępowych i europejskich.

jest to jednak zmiana na lepsze (kultura, gospodarka, stosunek do UE, it.)

A tu polemizowałbym.

 1. Kultura. Jakaś zmiana pozytywna w zatrzymaniu "pornosztuki", ale za to rząd zamierza promować wizję patriotyczną, całkowicie niezgodną z eNDeckim realizmem.
 2. Gospodarka. Wygląda fatalnie: powiększanie deficytu budżetowego przez dokładanie stałych wydatków, wzrost obciążeń podatkowych, wzrost biurokracji. Pozytywem może być likwidacja wygaszanie nierentowych kopalni.
 3. Stosunek do UE. Na razie mamy wyjście z twardego jądra Niemcy-Francja, na rzecz wzmocnienia bloku opozycyjnego (UK, Węgry). A co wyjdzie z tego kursu, to się okaże. Testem będzie sprawa uchodźców, czy PiSowi uda się wyselekcjonować wyłącznie chrześcijan.
oto Robercik

Ad 1. kultura będzie służyć

Ad 1. kultura będzie służyć wojnom prowadzonym z inicjatywy USA. Zatem nie dziwne, że piłsudczykowska.
Ad 2. to prawda. Poza TKM i 500+ nie ma nic. Żadnych reform, żadnego naprawiania tego co PO zepsuło.
Ad 3. PiS to partia globalistów, więc z definicji będzie kolaborować z globalistami. UE jest etapem mądrości budowy rządu światowego w Europie. TTIP będzie scaleniem USA i Europy, a NATO zagwarantuje siłowe zaprowadzanie rządu światowego w skali Planety. Wściekłość z jaką PiS atakuje Rosję wynika z przekonania, że Rosja nie uznała tego rządu. Ewentualnie, że scena polityczna (a raczej władzy) jest w Rosji podzielona na światowców i niepodległościowców. Niepodległościowcy wywołują u działaczy PiS przerażenie i wściekłość.

  Chrześcijanie to tylko chwyt marketingowy

 • Chodzi o przyzwyczajenie nadwiślańskich Indian do widoku śniadych twarzy.
 • arabscy chrześcijanie mają bliżej do muzułmanów niż do polskich katolików.
 • selekcja okaże się niezgodna z prawem UE i pisowscy cwaniacy o tym wiedzą. Ale za to wyjdzie, że pięknie się starali.
oto chłop jag

Mało jeszcze ludzkości doświadczeń

z żydokomuną - tołażysze?
Wniosek?
Nie jest ważne w jakie łaszki ubiera się w danym etapie mądrości - żydokomuna - tołażysze - ważne, że to ciągle jest nadal przy sterze - żydokomuna. Żydokomuna, która nadal opodatkowuje tubylcom ( w tym emerytury i renty) dochody poniżej tzw. progu ubóstwa - tołażysze.

oto JarWi

Absolutnie się nie zgadzam:

Absolutnie się nie zgadzam: właśnie olbrzymim niebezpieczeństwem jest masowe powierzenie przez hołotę sterowania państwem gnidom wysługującym się zachodnio-żydowskim banksterom i korporuchom, zaogniającym stosunki z dwoma silniejszymi od nas sąsiadami i nie mającym w zanadrzu żadnych konstruktywnych alternatyw wobec zbrodni na państwie popełnianych przez poprzednią bandę zasrańców. To co najmniej kolejne cztery lata zmarnowane, a na to nie możemy sobie pozwolić. Takie bagatelizowanie problemu jest więc mocno nie na miejscu.

oto Krzysztof M

Radą na to może być

Radą na to może być demokracja stopniowa.

oto Eowina

Dla przeciętnego czytelnika nie jest jasne.

.Wiemy kim są marksiści i katolicy, stąd można wyszczególnić różnice.
Wiemy kto to jest PiS. A kto to jest formacja narodowa?
Nie ma spójnego narodowego programu i nie ma wspólnego hasła przewodniego. Trudno powiedzieć jaka jest różnica między PiSem a formacją narodową.

Przy rozpatrywaniu tego problemu musimy sobie ciągle uświadamiać, że PiS nie jest formacją narodową, lecz postsolidarnościową,

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.