Podróbki i fałszywki, czyli ciemna strona globalizacji

Fałszowanie drogich orginałow znane jest od stuleci, od kiedy jednak zostały zniesione bariery celne i rozszerzony został wolny rynek, stało się to masowe. Fałszerze są na całym świecie, ale głownie na Dalekim Wschodzie, około 80% pochodzi z Chin. Jest to 10% światowej produkcji, warotości $700 mld. rocznie.

Podrobiane jest wszystko: pieniądze – to oczywiście wspołczesnie karty kredytowe, podrabiane są markowe ubrania, zegarki, markowe buty i markowe dodatki, wszystkie projekty największych producentów światowych. Wszystko to znajduje nabywców bo kosztuje ułamek tego co trzeba byłoby zapłacić za produkt orginalny. Produkty podrobione charakteryzuje podobieństwo do orginału, ale też charakteryzuje je słaba jakość. Kopiowane są części elektroniczne, produkcja filmowa oraz muzyczna. Kopiowane są zabawki dla dzieci, a nawet całe sklepy jak np. IKEA czy modne butiki.

W Chinach istnieje tradycja artystycznej kaligrafii i cierpliwe naśladownictwo starych mistrzow. Z taką samą cierpliwością są kopiowane obrazy mistrzów malarstwa europejskiego; van Gogh za $50. Kopiowane są kosmetyki: perfumy, mydła i pasty do zębów. Kopiowane są lekarstwa, kupić to wszystko można w internecie po bardzo niskiej cenie. Corocznie wiele ludzi na świecie umiera z powodu użycia lekarstw, które nie tylko nie leczą, ale wręcz trują ludzi. Szczególnie w krajach biednych, głównie afrykańskich, ludzi nie jest stać na kupno drogich leków. W internecie są fałszywki leków na raka, viagry, leków na odchudzanie i na porost włosów. Jest wszystko. Czasami się zdarza, że te leki przedostają się do regularnej sprzedaży i regularnego użycia w aptekach i szpitalach w wyniku działań przestępczych lub słabej kontroli państwowej.

Fałszowane są części do samochodów i samolotów. Aby obniżyć koszty produkcji używa się podwykonawców i im jest zlecana produkcja podzespołów i części. Często tymi podwykonawcami są producenci na Dalekim Wschodzie bądz w Indiach. Często są też zlecane remonty w krajach gdzie jest trudno ustalić jakość produkcji lub usługi. Znany jest wypadek samolotu Concord, który stanął w płomieniach na lotnisku w Paryżu, a powodem była podrobiona część która przecięła koło, a która odpadła z amerykańskiego samolotu.

I najważniejsze, podrabiane są części elektroniki dla produkcji zbrojeniowej, dla USA, dla wojskowych samolotów, nawet fałszywka została wykryta jaką użyto w remoncie prezydenckiego samolotu.

Fałszowanie i produkcja podrób znanych i kosztownych orginałów jest przestępstwem. Jest to jedno z najwiekszych przestepstw 21 wieku. Zwalczanie tego przestepstwa jest mało efektywne ze względu na powszechność procederu, ze względu na przestępcze korporacje i międzynarodowe powiązania gangów przemytniczych.

http://www.cbc.ca/doczone/episodes/counterfeit-cul...
http://www.cbc.ca/player/Shows/ID/2324420977/

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Zbyszek S

Fałszowanie i produkcja

Fałszowanie i produkcja podrób znanych i kosztownych orginałów jest przestępstwem. Jest to jedno z najwiekszych przestepstw 21 wieku.

To czysty nonsens. Przestępstwem jest czyn, określony w kodeksie karnym. Można tu ewentualnie podciągnąć jakieś inne regulacje prawne OBOWIĄZUJĄCE, na danym terenie.

Jeśli na danym terenie nie OBOWIĄZUJĄ regulacje prawne zakazujące kopiowania oryginałów, to NIE JEST TO żadne przestępstwo.

oto Eowina

To przestępstwo nazywa się kradzieżą.

Jest to w każdym kodeksie karnym. Kradzież marki, kradzież osobowości, kradzież uprawnien...
To przestepstwo nazywa się też oszustwem, bo oszukuje, że produkt jest czymś innym niż jest. Oszukuje się jakością i użytecznością.
Producent unika odpowiedzialności za swoją produkcję. Szkody jakie wyrządza przypisywane są komuś innemu. A szkody czasami kosztują życie ludzkie.

oto chłop jag

Tzw. zrzynanie z Zachodu techniki

i technologii było nagminne w CCCP. Nie wiemy tylko ile tzw. zerżnięć było za cichą zgodą zachodnich grandzarzy - tołażysze. Japonia w latach pięćdziesiątych wytwarzała samochody buble - dzisiaj samochód japoński to gwarancja jakości i niezawodności. Co do części np. samochodowych to kupując owe części bez atestu - robimy to świadomie i na swoją odpowiedzialność. W samolotach czy przy określonej produkcji - jest wymóg używania części atestowanych - czyli przekręt na tym polu to już kryminał.
Wniosek?
Czekamy - kiedy to wytwory Azjatów będzie się kopiować - w eurokołchozie - tołażysze - bez żadnych szans zbliżenia się do oryginału.

oto Krzysztof M

Czasami się zdarza, że te

Czasami się zdarza, że te leki przedostają się do regularnej sprzedaży i regularnego użycia w aptekach i szpitalach w wyniku działań przestępczych lub słabej kontroli państwowej.

Wyłącznie w wyniku słabej kontroli państwowej. Ale państwo się "zwija", więc co tu wymagać?

Jak codziennie słyszymy oszukańcze reklamy, czytamy oszukańcze "promocje", to nie protestujemy? NIE? Jak tak nam dobrze, to dobrze nam tak.

To jest epoka kłamstwa.

Kłamstwo jest wartością najwyższą, bo prowadzi do zysku.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.