Tablica ku czci Bandery w Równem zniszczona

tablica-pamiatkowa-stepana-bandery-rowne-wolyn.jpg

Tablica pamiątkowa ku czci Stepana Bandery przy ul. Stepana Bandery w Równem na Wołyniu została zniszczona. Przetrwała cztery dni, odsłonięto ją uroczyście 1 stycznia, w rocznicę urodzin wodza OUN-UPA.

Tablicę zniszczyli nieznani sprawcy, ale miejscowi banderowcy podejrzewają, że mogli tego dokonać "separatyści lub komuniści".

Tematy: 

Dobra czy zła wiadomość?: 

Dobre!
Złe!

Ocena: 0

Twój głos: ‘Dobra!’

Dyskusja

oto Zapora

Brawa dla "nieznanych sprawców"!

Brawa dla "nieznanych sprawców"! A co na to sojusznik z PiS i Amerykanie? Co na to na wszystkim się znający Ryszard Petru?

oto Krzysztof M

A co na to sojusznik?

A co na to sojusznik?

oto Krzych Adam

A co Pan ma na myśli?

Nie Równe na Wołyniu? To miasto jakieś 40-45 km na wschód od Łucka, jakieś 50 na północny-wschód od Krzemieńca, jakieś co najwyżej 65 km na południe (z lekkim odchyleniem na zachód) od Sarn?

oto samograf

Na Wołyniu

Opowiadała moim rodzicom w mojej obecności sąsiadka, która była nauczycielką w ukraińskiej wiosce na Wołyniu w tamtych czasach. Kiedy zaczęło się polowanie na Polaków, ukraińscy chłopi posadzili ją i jej siostrę na furmankę i nocą wywieźli właśnie do Równego. Niedługo później Równe zaludniło się tysiącami takich samych uchodźców jak ona. I chociaż wcześniej w mieście i bliższej okolicy odbywały się represje względem polskiej ludności ze strony ukraińskiej policji i niemieckich władz okupacyjnych, w czasie Rzezi Wołyńskiej wśród miejscowych Ukraińców, jak twierdziła, raczej nie było nastrojów antypolskich. A wracając do owych chłopów, powiedziała, że jest dla niej zastanawiającym, skąd ci bardzo prości ludzie mieli tyle rozeznania w sytuacji, i skąd tak dokładnie wiedzieli, co i jak uczynić?

oto Krzych Adam

Tego o Równem nie wiedziałem.

Co gorsza nigdy by mi coś takiego do głowy nawet nie przyszło. A to z powodu pewnego osobistego uprzedzenia, którego się nabawiłem, gdy po raz pierwszy zetknąłem się z Ukraińcami z Wołynia.

Wcześniej poznałem jednego starszego nieco ode mnie Ukraińca z Charkowszczyzny, a także młodą Ukrainkę z Połtawszczyzny (to tam gdzie Jeremi Wiśniowiecki budował swe zadnieprzańskie "państwo") i byli to zwykli sympatyczni ludzie. A tu, w końcu lat 70-tych na budowie na Syberii spotkałem grupę mniej więcej mych rówieśników, czyli chłopaków urodzonych w kilku pierwszych powojennych latach pochodzących z Wołynia.

Najbardziej w pamięć mi zapadł jeden z nich, pochodzący spod Ostroga, siedziby rodowej książąt Ostrogskich wiejski osiłek mający w oczach wypisaną jedynie nienawiść zawsze gdy zmuszony był zwracać się do nas, Polaków. Inni nie byli dużo lepsi, ale przynajmniej lepiej się maskowali.

A Ostróg od Równego to na południe tyle co beretem rzucić. Stąd i moje przekonanie (jak się okazuje niesłuszne) o "czarnym podniebieniu" całej ukraińskiej ludności Wołynia w tym i tych w Równem.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.