Suwerenność w epoce „wolności”

Prawie codziennie media i politycy w Polsce przekonują nas, że żyjemy w szczęśliwej epoce wolności i niepodległości. Dla uwiarygodnienia tej tezy serwuje się non stop czarno-białą wizję historii, w której PRL pełni rolę Czarnego Luda.

W tym propagandowym zacietrzewieniu jest widoczna gołym okiem fałszywa nuta. Oczernianie przeszłości, już przecież tak dalekiej, ma być alibi dla współczesnych elit, ma odpędzać od nich tę uniwersalną refleksję, że suwerenność Polski to zadanie na każdą epokę.

Czy Warszawa jest w stanie wywalczyć sobie większy zakres suwerenności w ramach obecnie obowiązujących sojuszy? Czy też, jak ocenił nie tak dawno węgierski konserwatywny dziennik „Magyar Hirlap”, polska polityka, bez szemrania wypełniająca życzenia Waszyngtonu, stała się autodestrukcyjna. Ta opinia o Polsce jako o kraju bez własnego zdania, wysługującego się Ameryce jest obecnie powszechna w całej Europie, a nie tylko w Rosji, gdzie pogląd taki obowiązuje od dawna.

Troska o zachowanie elementarnej suwerenności i godności narodowej nie jest łatwa i wymaga charakteru. Ameryka to trudny partner, nie lubi samodzielności i braku posłuszeństwa. Owszem, chętnie poklepuje uległych, nie szczędzi im pochwał i uśmiechów, ale tylko wtedy, kiedy ma do czynienia z pokornymi. Jeśli nie – staje się brutalna i niemiła.

Przypadek Węgier i Czech jest wielce wymowny. Kiedy tylko polityka Viktora Orbana przestała się Ameryce podobać, sekretarz stanu USA Hillary Clinton wystosowała list do premiera Węgier, w którym zarzuciła mu zamach na demokrację, a pełniący obowiązki ambasadora USA w Budapeszcie Andre Goodfriend szedł na czele anty-orbanowskich demonstracji w węgierskiej stolicy.

Teraz z kolei ambasador USA w Pradze Andrewa Schapiro publicznie zakwestionował sens wyjazdu prezydenta Czech Milosza Zemana do Moskwy na organizowane w dniu 9 maja obchody 70. rocznicy zakończenia drugiej wojny światowej. Zeman zareagował ostro:

„Nie pozwolę żadnemu ambasadorowi mieszać się do moich planów podróży zagranicznych. Obawiam się, że to raczej ambasador Schapiro ma po tej deklaracji zamknięte drzwi na Zamek”

– oznajmił. Czy ktoś może sobie wyobrazić taką sytuację w Polsce?

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Nie potrafię sobie wyobrazić.

Za to potrafię sobie wyobrazić "murzyńskość" i "robienie laski" Amerykanom.

oto Krzych Adam

Nie zataczajmy się od ściany do ściany.

Dla uwiarygodnienia tej tezy serwuje się non stop czarno-białą wizję historii, w której PRL pełni rolę Czarnego Luda.

PRL to był Czarny Lud. Z tego powodu, że III RP wcale nie jest dużo Jaśniejszym Ludem, ba miejscami jest sporo nawet czarniejszym, nie należy wyciągać wniosków wybielających Czarnego Luda. No, chyba że jest się późnym Pax-owcem do której to organizacji się wstąpiło za "jaruzelszczyzny".

oto Mercator

W tym propagandowym zacietrzewieniu

W tym propagandowym zacietrzewieniu jest widoczna gołym okiem fałszywa nuta.

Otóż to...

Z dużą częścią wywodów można się zgodzić ale autor niestety przedobrzył. W tym propagandowym zacietrzewieniu...

oto chłop jag

Czy ktoś może sobie wyobrazić

Czy ktoś może sobie wyobrazić taką sytuację w Polsce?

Nie jest ważne co się mówi w świetle jupiterów tylko to jest ważne co się mówi w ciszy gabinetów - tołażysze.
Wniosek?
Atrapa Polski i tak płaci Rosji najdrożej za gaz - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.