Polsko, PULL UP!

Publikowane właśnie zapisy rozmów z kokpitu TU 154, który się rozbił pod Smoleńskiem, w niczym mnie nie zaskakują. Są jedynie smutnym potwierdzeniem tego, o czym pisałem wielokrotnie po tragedii smoleńskiej. Rozmowy te są doskonałym przykładem tego, jak funkcjonuje polski gen samobójstwa.

Feralny lot do Smoleńska nikomu chluby nie przynosi. Nie przynosi Lechowi Kaczyńskiemu i jego dramatycznie beztroskiemu otoczeniu, któremu w najważniejszym momencie zabrakło nie tylko rozumu, ale i instynktu samozachowawczego. Chluby nie przynosi także rządowi, który dopuścił do tego lotu, choć nie powinien. Nawet jeśli groziło to fochem Lecha Kaczyńskiego.

Nikt wówczas nie zrobił tego, co się robi standardowo we wszystkich cywilizowanych krajach. Standard ten polega na tym, że nie leci się w mgłę na paralotnisko z głową państwa i najważniejszym korpusem wojsko-urzędniczym na pokładzie. Polski Air Force One, jakkolwiek by to brzmiało w przypadku ruskiej „tutki”, nie powinien być drzwiami od stodoły, a jego piloci kamikadze. Okazało się inaczej.

Kompletną demolką psychiki narodowej stała się natomiast nie tragedia smoleńska, którą sprowokowaliśmy sami, ale to, co się wydarzyło po niej. Polska stała się jednym wielkim kłębowiskiem żmij, kąsających się przy każdym wypowiedzeniu słowa „Smoleńsk”. Doszczętnie zdemolowane zostało życie publiczne i zszargane wszystkie świętości. Obie strony tej gorszącej politycznej jatki nie zdały egzaminu z odpowiedzialności za państwo.

Myślę, że dopiero odejście z polskiej polityki „pokolenia smoleńskiego”, będzie właściwym momentem regeneracji życia publicznego. Ludzie naznaczeni smoleńską traumą, nie potrafiący znaleźć w sobie bezpiecznego dystansu do tego co się stało, absolutnie nie powinni trzymać sterów nawy państwowej.

Dzisiaj na cmentarzysku smoleńskim znowu wyją polityczne hieny, a Polska przypomina lecący do Smoleńska TU 154. Czy ktoś w porę zreflektuje się, że dookoła słychać – Polsko, PULL UP! TERRAIN AHEAD!?

oto Maciej Eckardt Maciej Eckardt

polityk samorządowy, publicysta, bloger
publikuje w „Tygodniku Bydgoskim”, „Myśli Polskiej” oraz na portalach www.wSensie.pl i Salon24.pl
Ojciec zaabsorbowany wychowywaniem trojaków.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Dyskusja

oto Zbrozło

Nic dodać nic ująć. Póki rej

Nic dodać nic ująć. Póki rej w naszej polityce wiodą Macierewicze i ci co właśnie przeciągnęli pałką (tymi stenogramami) pk kracie klatki z warczącymi pieskami to nie znormalniejemy. Ale to potrwa.
Problem w tym, iż głupota w przeciwieństwie do mądrości jest dziedziczna.

oto chłop jag

Polsko, PULL UP!Żadne -

Polsko, PULL UP!

Żadne - PULL UP - tołażysze!
Dlaczego?
Bo zdaniem rządzących atrapą Polski - owa atrapa jest i na kursie i na ścieżce - tołażysze.
Wniosek?
"Lądowanie" atrapy Polski dopiero przed nami.

oto AnnaK

Kompletną demolką psychiki

Kompletną demolką psychiki narodowej stała się natomiast nie tragedia smoleńska, którą sprowokowaliśmy sami, ale to, co się wydarzyło po niej. Polska stała się jednym wielkim kłębowiskiem żmij, kąsających się przy każdym wypowiedzeniu słowa „Smoleńsk”

Myślę że jest pan w błędzie. Domaganie się rzetelnego śledztwa w tej sprawie nie jest żadnym kąsaniem się, tylko logicznym następstwem tego tragicznego wydarzenia. Wystarczy przyjrzeć się jak to robią Holendrzy z zestrzelonym boeingiem nad Ukrainą. Zamiast tego karmi się nas kolejnymi wersjami nagrań z taśmy, która jak się okazuje nie jest ( nie wiem czy używam właściwego słowa) kompatybilna z urządzeniem w którym miała być umieszczona.
Przy tylu niejasnościach i dziwnych zachowaniach osób odpowiedzialnych za wyjaśnianie katastrofy, nie mogę zrozumieć tych, którzy chcieliby przejść nad tym do porządku dziennego.
Najlepiej wszystko zwalić na nieżyjących niedouczonych pilotów i pijanych generałów.

oto indris

"Rzetelne śledztwo"...

...to - wg PiS - takie śledztwo, które wykaże zamach dokonany przez Ruskich do spółki z Tuskiem.
To już przez 5 lat pokazało się wyraźnie.
Zresztą Macierewicz zapędził się już tak daleko, że nie może się wycofać bez narażenia reputacji nie tylko własnej ale i PiS, którego jest wiceprzewodniczącym. Więc PiS musi brnąć dalej.

oto Bartłomiej S

Te

Wpis obrażający dyskutanta.

oto AnnaK

Nie proszę pana. Rzetelne to

Nie proszę pana. Rzetelne to takie które zbada wszystkie aspekty zdarzenia, a rekonstrukcja rozbitego samolotu jest standardowym działaniem, a nie jakimś kaprysem nawiedzonego histeryka.
Od samego początku tej katastrofy jesteśmy karmieni szumem informacyjnym nie mającym wiele wspólnego z prawdą, więc w naturalny sposób rodzą się wątpliwości i podejrzenia. Bo tylko winni próbują coś ukryć, a tak to niestety wygląda.

oto zajac1

No cóż?

Nowe odczyty, w zajęczej ocenie przyczyn i okoliczności, niewiele wniosły.

Przyczyna . Znana 2 m-ce od katastrofy zmienić się nie mogła ponieważ faktu niepodważalnego ,że lądowali w warunkach zabronionych nijak nie da się zmącić , zagmatwać cycuś tam.

Okoliczności. Trochę zmieniają. Choć nie są usprawiedliwieniem, mocno tłumaczą czy naświetlają w jak tragicznej sytuacji znalazł się kapitan statku. Współczucie dla rodziny.

Ze spraw smutnych i poważnych jedni dla celów politycznych inni marketingowych, czy kasowych - robili, robią i robić będą komedie typu rozpylanie mgieł, latające brzozy wreszcie wybuchy i co tam jeszcze trudno zliczyć. Tych rozumiem i no … zamilczę.
Dla innych, bezpośrednio doświadczonych, być może to konsekwencja traumatycznych przeżyć. Można to zrozumieć.

Trudno zrozumieć trochę niektóre państwowe organa , które miast stanowczością gasić ogień jakby dozowali oliwę by przypadkiem nie zgasł.

Teraz zostali jedynie kontrolerzy i osobiście prezydent FR.

No cóż? Jak pamiętamy w owych czasach Nasz latał na wojenki wspierać przeciwników FR. Nie wypowiadam się słusznie czy nie. Ale w tym kontekście winę może ponosić prezydent FR. No bo w takich okolicznościach nie powinien był wpuścić Naszego i nie było by katastrofy.
Sorry, nie życzę zwyczajem leśnym „miłego” bo nic tu miłego nie jest.

PS. "Czy ktoś w porę zreflektuje się, że dookoła słychać – Polsko, PULL UP! TERRAIN AHEAD!?" pyta SZ Autor.
Z pewnością wielu jest. Tylko siedzą w rzędach Nr 7 -18 . Mogą sobie wyglądać przez okienka.
zajczik

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.