Sprzeczności rządu PiS

Najkrócej główną sprzecznością rządu PiS jest fakt, że składa się on z wybitnych i uczciwych technokratów i polityków, którzy będą funkcjonowali na kompletnie niewydolnej resortowej strukturze centrum decyzyjnego państwa, które zostało dodatkowo spetryfikowane przez powołanie monstrum biurokratycznego jaki będzie przyszłe Ministerstwo Rozwoju w skład którego wejdzie Ministerstwo Gospodarki i Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Reasumując moja opinię można ja streścić w następujący sposób: czołowi politycy PiS idealnie zabezpieczyli Polskę przed ewentualnymi reakcjami kapitału finansowego na ich zwycięstwo wyborcze tworząc specjalne ministerstwo dla czołowego przedstawiciela kapitału finansowego jakim jest M. Morawiecki.

Jest to prawdziwy majstersztyk polityczny J. Kaczyńskiego – wiemy bowiem z doniesień medialnych, że to on zrobił wszystko co możliwe by mieć w składzie rządu prezesa jednego z największych banków w naszym kraju. Prezes PiS okazał się politycznym realistą – wie on doskonale, że nie może zadrzeć z władcami tego świata czyli z kapitałem finansowym, wie że ich interesy rządzą totalnie współczesną globalną gospodarką i dlatego postanowił umieścić w swoim rządzie ich „ideowego agenta”.

Zadziwiający jest spokój z jakim giełdy na całym świecie przyjęły do wiadomości powtórne dojście do władzy partii J. Kaczyńskiego. Polityczny majstersztyk prezesa i zdradzę tą tajemnicę, że wykonawcą tego posunięcia był Adam Lipiński, który negocjował z M. Morawieckim jego wejście do rządu. Jednak cena tego posunięcia jest bardzo wysoka, ponieważ i tu przedstawiam hipotezy a nie fakty

a) M. Morawiecki zgodnie z ideologią kapitału finansowego odmówił przyjęcia stanowiska ministra finansów, który będzie odpowiedzialny za powtórne obniżenie wieku emerytalnego – ta reforma stoi w sprzeczności z oficjalnie głoszoną ideologia banksterów, którzy uważają, że ludzie maja pracować do grobowej deski.

M. Morawiecki wie, że tak właśnie myślą ludzie z jego klasy społecznej i dlatego nigdy nie zgodziłby się na jej firmowanie. Stąd pomysł by mu powierzyć superministerstwo i jednocześnie pomniejszyć znaczenie dotychczasowego dyktatora w łonie rządu czyli ministra finansów. Obie operacje przeprowadzono sprawnie – minister Szałamacha jest zerem politycznym w porównaniu ze swoimi poprzednikami.

Jest bardzo prawdopodobne, że jedynym zadaniem M. Morawieckiego będzie doprowadzenie do likwidacji obiecanej reformy obniżenia wieku emerytalnego. Jednak powołanie MR czyli monstrum biurokratycznego i kompletne unieruchomienie jakiejkolwiek polityki gospodarczej na co najmniej rok (tyle będzie trwała konsolidacja nowego ministerstwa) jest ceną niesłychanie wygórowaną.

J. Kaczyński zabezpieczył interesy kapitału finansowego w naszym kraju, ale czy cena nie jest zbyt wygórowana? Powstanie nowego „państwa w państwie” uniemożliwi – konieczną reformę - administracji publicznej i konieczną reformę centrum decyzyjnego. Być może prezes PiS doszedł do wniosku, że żadna reforma instytucjonalna – oprócz manipulowania powoływaniem i likwidowaniem ministerstw – jest w Polsce niemożliwa.

Na to wskazywałyby doświadczenia rządu PiS z lat 2005 -2007 oraz doświadczenia innych państw, gdzie wprowadzenie radykalnej reformy – np. reforma edukacji w Finlandii – było zawsze realizowane w ciągu co najmniej dwu kadencji i co najważniejsze istniał consensus co do przeprowadzanej reformy miedzy aktualnym rządem i opozycją. W Finlandii przez dwie kadencje jedna i ta sama osoba była ministrem edukacji. Taki consensus jest nie do wyobrażenia w Polsce.

Wniosek J. Kaczyńskiego – reformy instytucjonalne w Polsce są niemożliwe. Osobiście się z tym nie zgadzam, ale doceniam proces przeistaczania się prezesa PiS z ideologa w skrajnego pragmatyka i realistę politycznego. Majstersztykiem politycznym z jego strony było także stwierdzenie – które uspokoiło wszystkich polityków w Europie, ze do wyjaśnienia katastrofy smoleńskiej wystarczy normalne śledztwo a nie jakaś komisja międzynarodowa. Kanclerz Merkel odetchnęła z ulgą - a prezydent Putin gwizdnął z podziwu, bo właśnie ta wypowiedź J. Kaczyńskiego przysporzy mu najwięcej kłopotów.

J. Kaczyński udowodnił, że jest politykiem a nie ideologiem. I na koniec tylko jedna jedyna uwaga: dlaczego Piotr Naimski nie zostanie ministrem energetyki?

oto Piotr Piętak Piotr Piętak

ur. 1953 rok - publicysta i prozaik
Ostatnie publikacje" Twórczość nr 9 2015 - esej "Przeklęte podwórko", Twórczość nr 11 2015 - opowiadanie "Raport" tłumaczone na rosyjski w pismie "NowajaPolsza", Twórczość nr 12 2015 - "Koniec Wielkiej Przemiany - w 60 lecie publikacji "Poematu dla...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto gość

Nie chce z nimi zadrzeć?

Nie chce z nimi zadrzeć? Wolne żarty. On z nimi trzyma.

To nie pierwszy majstersztyk globalistów z PIS. Pamiętamy jak pan Kaczyński wylansował na premiera pana Marcinkiewicza, a pan Marcinkiewicz po karierze politycznej poszedł pracować do Goldman Sachs. Na odchodne Marcinkiewicz "skłócił się z PIS", więc bank syty i PIS cały.

A jak PIS, TV Republika (i podobne środowiska) wstawiają się za pokrzywdzonymi w Rosji oligarchami, np. mafiozą i mordercą Chodorkowskim! Gdy ich słucham, to niemal wierzę, że to nie była mafia, a niewinne biznesmeny na miarę naszych przedsiębiorców zniszczonych przez Urząd Skarbowy. Skoro facet w kilka lat zarobił 15mld$, w międzyczasie zamordowano kilkadziesiąt dziennikarzy śledczych, a szarym ludziom nie wypłacono w tym czasie pensji...no to co? Może miał smykałkę do interesów. :) Niewinny! Ja myślę, że winny, ale nawet gdyby był niewinny...to w sumie czemu PIS tak zaciekle broni post-kacapskiego oligarchy?

Czemu PIS nie zajmie się ustawą VAT w Polsce. A....jej autor to pan Modzelewski (ekspert związany PIS). Magdalenkowy kumpel Kaczyńskiego - niejaki Donald T - przez 8 lat nie ruszył jej, za to podwyższył stawkę VAT.

Oczywiście nikt się tym nie zajmie. Będzie jak zwykle 1000 tematów zastępczych, magiel, pozorowane kłótnie, antysystemowcy o horyzontach żula....Można też liczyć na Smoleńsk. Smoleńsk perfekcyjnie odwraca uwagę od ekonomii. Goldman Sachsowi oddamy bez jednego strzału przyszlość 4 następnych pokoleń, ale Putinowi wygrozimy pięścią! To się nazywa nowoczesny patriotyzm.

oto Krzysztof M

Niewinny! Ja myślę, że winny,

Niewinny! Ja myślę, że winny, ale nawet gdyby był niewinny...

"Nie okrada się własnego narodu. Demokracja, to nie anarchia." - Władimir Putin.

oto Robercik

Własnego... :). Kilka

Własnego... :). Kilka przykładowych synów i cór rosyjskiego narodu, tzw. porządnych Rosjan wg. elit III RP (za wikipedią):

"Khodorkovsky's father was Jewish, and his mother was Russian Orthodox"

Politkowska: "Na początku lat 90. uzyskała obywatelstwo USA. (...) Urodziła się jako Anna Mazepa w Nowym Jorku w 1958 roku, gdzie jej rodzice (z pochodzenia Ukraińcy) byli dyplomatami przy ONZ."

Niemcow: "Rodzicami Borisa byli Jefim Dawydowicz Niemcow i Dina Jakowlewna Niemcowa (z domu Ejdman). Matka jest Żydówką"

Jewgienij Primakow (premier, kochanek szefowej MAK): "Ojcem był Ukrainiec, o którym niewiele wiadomo. Matka Anna Jakowlewna Primakowa, rosyjska Żydówka"

Próbka mała aby nie zaśmiecać. Zaskakująco często są to związki ukraińsko-żydowskie. 80% najbogatszych oligarchów Rosji wg. pewnego pewnego dość starego artykułu z Forbesa 80% stanowili Żydzi. Aż oczy przecierałem ze zdumienia, że taki tekst puszczono. Ale to dobrze. Zawsze to lepiej mieć weryfikacje ze źródła "niespiskowego". A propos Putina, to powiedział on jeszcze jedną ciekawą rzecz:

80-85% członków bolszewickiego rządu było Żydami. Mówi się "ludzie ludziom zgotowali ten los". A no niby tak.... Rusofobowie w Polsce mówią, że mają solidne powody by Rosjan nie lubić. Ano niby tak. Wszystko to prawda. Są solidne powody by ich nie lubić. Po takiej porcji "miłości" ukraińsko-żydowskiej nastąpiło odrzucenie przeszczepu w Rosji, więc obowiązkiem każdego obywatela III RP jest Rosjan nie lubić. W Polsce przeszczep się przyjął. Stąd latanie do Gruzji, na Majdany, stąd płomienny zapał rewolucyjny. Trockiści mają dużo energii a swój naród owszem - kochają.

oto Zbrozło

Ciekawa analiza. Nie jestem w

Ciekawa analiza. Nie jestem w stanie (nie jestem blisko sfer decyzyjnych) odnieść się do podanych faktów ale to co powszechnie wiadomi uprawdopodabnia je. Tez nie wierzą w spełnienie radykalnych obietnic PIS. Po prostu to były obietnice dla "ciemnego ludu". Natomiast część zostanie spełniona bo jednak nie mogą całkowicie olać elektoratu.
Na pewno spełnią podniesienie kwoty minimalnej - bo to wymusza Trybunał Konstytucyjne. Pewno będzie te 500 zł na dziecko. Co jeszcze? Pewno niewiele więcej.
Zastanawia mnie jednak to co napisał autor - przedstawiając Kaczyńskiego jako pragmatyka - można by to tez określić jako cynika. Oba określenie w polityce nie muszą być obraźliwe.
Sęk w tym, że obraz pragmatyka czy cynika nie jest tym co chce widzieć elektorat PIS. Czy się z tym pogodzi?

oto Jan Saski

Antoni Macierewicz na celowniku izraelskich mediów

Izraelskie media wypominają Antoniemu Macierewiczowi kontrowersyjne wypowiedzi z przeszłości. Chodzi o tak zwane Protokoły Mędrców Syjonu, które miałyby dowodzić, że Żydzi przejęli władzę nad mediami i rynkami na świecie. Rzecznik przyszłego ministra obrony uważa, że te oskarżenia to kłamstwo i żąda przeprosin.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Antoni-Maci...

oto Krzysztof M

Co... Kłótnia w rodzinie? :-)

Co... Kłótnia w rodzinie? :-) A może po prostu próba uwiarygodnienia Macierewicza w oczach lemingów? :-)

oto Alej

Analiza/recenzja pana Piętaka ma tę (odważną) cnotę,

że już wkrótce będziemy wiedzieli ile jest warta.
Mam na myśli passus:

Jest bardzo prawdopodobne, że jedynym zadaniem M. Morawieckiego będzie doprowadzenie do likwidacji obiecanej reformy obniżenia wieku emerytalnego.

Skądinąd sam postawiłbym dolary przeciw orzechom, że akurat ta reforma zostanie w najbliższym czasie przeprowadzona.
Po pierwsze, jej niewprowadzenie byłoby bardzo kosztowne wizerunkowo, po drugie, jej wprowadzenie nie wymaga żadnych nakładów.

Z zakładaniem się o inne obiecane byłbym bardziej ostrożny.

oto Zbrozło

P. Alej z nas żartuje.

Konkretnie pisząc:

jej wprowadzenie nie wymaga żadnych nakładów.

Bo nikt przytomny czegoś takiego nie twierdzi.

oto Alej

Czego nikt nie twierdzi?

Że wymaga, czy że nie wymaga?

oto chłop jag

Spokojnie - w tzw. demokraturze zmiana dekoracji

owej tzw. demokratury nic a nic nie wpływa na tych naprawdę rządzących - co to kryją się za parawanem tzw. demokratury a których nikt nigdy nie wybiera - tołażysze.
Wniosek?
Tubylcy nadal będą goleni i strzyżeni i co najwyżej - podrapie się ich za uchem - oczywiście tylko werbalnie - aby nadal spokojnie stali podczas ich obrabiania - tołażysze.

oto ktoś tam

giełdy na całym świecie

A dlaczego "giełdy na całym świecie" miałyby reagować na zmianę rządu w Polsce? To trochę megalomania, realna siła polskiej gospodarki nie jest aż tak znacząca, żebyśmy mieli trząść światowymi rynkami. Mogło to co najwyżej tąpnąć złotówką albo polską giełdą. No i faktycznie, złotówka przez miesiąc straciła do dolara 6%, WIG stracił 4%. Nie są to jeszcze duże zmiany, właśnie ze względu na dość racjonalne podejście PiS do gospodarki. Jeśli zaczną ją psuć, to wtedy faktycznie poleci.

oto Alej

To wszystko prawda ale mało ma wspólnego z Polską

Złotówka sporo straciła w stosunku do dolara ale euro mniej więcej tyle samo. Jest już nieomal w tej samej cenie co dolar (trochę przesadzam).

Podobnie jest z WIG.
Zgadza się WIG w dół ale i tak trochę mniej niż inne giełdy:


graphchart_ns-02.php_.png

graphchart_ns-01.php_.png

Z pewnością nie z powodu ostatnich wydarzeń nad Wisłą.
Niestety świat nie kręci się akurat wokół nas.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.