Dziadowska Polska, czyli jak nas widzą polscy Niemcy

Właśnie wyczytałem w polskiej prasie: "Polska kolej jest najgorsza w Europie - orzekła w swoim raporcie Komisja Europejska". A więc jeszcze jeden kwiatek do kożucha. PKP próbowała połączyć Katowice z Czechami, jednak Praga się na to nie zgodziła, ponieważ polskie pociągi mogłyby zniszczyć czeską kolejową infrastrukturę swymi przestarzałymi lokomotywami i wagonami.

Ostatnio również w kraju mówi się codziennie o PKP. Przypomina nieumiejętne, pełne totalnego chaosu sporządzenie zwykłego nowego rozkładu jazdy. W Katowicach pociągi miały odjeżdżać z nie istniejącego peronu 1. W czasie świąt wysłano w drogę krótsze pociągi, tak że ludzie musieli wchodzić oknami i stali w ubikacjach. XXI wiek.!!! Ale kiedy Niemcy wprowadzili na trasie Wrocław - Dresden swoje pociągi, to mimo, że większość klientów była zadowolona z punktualności i czystości, "prawdziwi Polacy" mieli inne zdanie. Niemcom nie powinno się pozwalać jeździć po naszych torach.

Niemcy zapewne długo się zastanawiali, czy warto wjechać na tak zniszczone szlaki, z obawy by się wagony nie wykoleiły. Ostatnio na tej i innych liniach pociągi mogą jechać jedynie z prędkością 50 km. We Francji, Japonii, Niemczech jedzie się do 300 km. Możemy sobie wyobrazić jak daleko jesteśmy do tyłu w stosunku do innych państw. Po cóż więc lokomotywy, które mogłyby rozwinąć trzykrotną szybkość. Najlepiej byłoby zaprzęgnąć woły do wagonów i tez by się gdzieś i kiedyś dojechało.

Często planowe pociągi mają opóźnienie. Chciałem wyjechać z Wrocławia do Opola. Bilet miałem, czekałem na peronie, ale i tak nie odjechałem, bo pociąg niezapowiedziany odjechał z innego peronu. Co nam tam, myśli PKP, chcą jechać to się muszą do nas dostosować a nie my do nich.

Za kilkanaście minut miał jechać następny pociąg. Poczekałem. Najpierw zapowiedzieli spóźnienie 10 minutowe, które wzrosło do 40 a później do 120 minut. A kiedy pociąg całkowicie zniknął z peronowej tablicy, poszedłem oddać bilet. Mogłem, ależ owszem, ale miałem kasjerce dać dowód zakupu. Kto trzyma dowód zakupu. Bilet przecież nie kupiłem w budce z piwem, ani na jarmarku. Ale to kolei nie interesuje. Nie masz dowodu sprzedaży, jak gdyby bilet nim nie był, nie dostaniesz pieniędzy.

Poprosiłem więc o zamianę biletu na następny pociąg i zadowolony czekałem na peronie. Nagle wjechał ten opóźniony, ale nie zapowiedziany poprzedni pociąg. Nie mogłem nim jechać bo miałem bilet na inny. Musiałem czekać. Kiedy już siedziałem w moim, zadowolony że jadę, nagle zatrzymał się on w polu i stał dokładnie 27 minut. Oczywiście nikt nas nie powiadomił dlaczego i jak długo. W ogóle powinniśmy na kolanach dziękować PKP, że nas gdziekolwiek zawiezie.

Nie radzę żadnemu podróżnemu wchodzić do ubikacji, czegoś takiego nie można sobie wyobrazić. W Maroku, RPA, Ugandzie i innych krajach, jak to my mówimy - trzeciego świata - jest o niebo lepiej. Oby oni się u nas nie uczyli, jak ma wyglądać WC. Koszmar. Nie będę opisywał jak u nas wygląda, bo mógłbym większości popsuć apetyt. Jeden z podróżnych wyjaśnił - jakie mamy społeczeństwo, takie ubikacje.

W państwach zachodnich za opóźnienie pociągu podróżni dostają częściowy zwrot kosztów w zależności od długości spóźnienia. W Polsce też zamierza się wprowadzić dla klientów tę bardzo dobrą sprawę, ale PKP wystąpiło oficjalnie do rządu, by przesunął tą nowość na dalsze cztery lata. Gdyby to od zaraz miało działać, PKP musiałyby podjąć decyzję upadłości.

Dobrze, że turyści nie znają polskiego, bo i tak z żadnego dworcowego megafonu nie dowiedzieliby się, kiedy i dokąd jakiś pociąg odjeżdża. To co przez głośniki podadzą, nie rozumie żaden Polak, bo to zawsze jakiś bełkot, bez ładu i składu.

Chwalimy się wybudowaną jedną linią metra w Warszawie (Teraz już część drugiej linii, którą dopiero oddano do ruchu, już jest w remoncie i zastanawiają się, czy nie wyłączyć całej linii z ruchu), którą budowaliśmy 80 lat. W Budapeszcie mają metro od 1897 r. a w Paryżu od 1900 i właśnie o te sto lat jesteśmy do tyłu. Tylko Polska i Albania nie miały metra w Europie. Teraz ją przegoniliśmy. Sukces !!!

Jako Polak pytam, czemu muszę się ciągle wstydzić za mój kraj? Takich przepięknych dróg jak u nas, nie ma w całej Europie. Jechałem z Kłodzka przez Bystrzycę do Czech i aż mi się wierzyć nie chciało, że teraz, w XXI wieku można oglądać takie miasta. Bystrzyca Kłodzka i Międzylesie nie widziało, prócz kilku budynków, remontu od dziesiątków lat. Podejrzewam, że przy większości tam stojących nic nie poprawiono od zakończenia wojny.

Otrzymaliśmy te miasta w prezencie po wojnie i nic tam nie zrobiliśmy. Czy one były nam potrzebne, jeżeli nie potrafimy ich utrzymać? Trzeba było zostawić je przy Niemcach lub dać Czechom, którzy je chcieli. Przynajmniej mieszkano by jak w europejskich miastach a nie na peryferiach cywilizacji.

Jadąc przez Wrocław w kierunku Warszawy, aż się wierzyć nie chce, że są jeszcze takie ulicy z kocimi łbami, domy z których tynk odpadł dziesiątki lat temu. Do Wrocławia przyjeżdżają turyści. Co sobie taki turysta pomyśli widząc te brudne, obite i odrapane domy, krzywe tory tramwajowe i kiepskie drogi? Trudno mu będzie wyjaśnić, że mamy trudności. Ale jakie? Ponieważ nie potrafimy gospodarzyć? Nie miałbym w tym czasie odwagi być we Wrocławiu, bo a nuż jakiś Czech, Austriak, Niemiec czy Holender zapytałby mnie, czy to jest "polnische Wirtschaft".

Kilka kilometrów dalej już w Czechach budynki mają ludzki wygląd, są czyste, zadbane, wokół także porządek. Dlaczego tego nie można zrobić u nas? To nie wina rządu a każdego właściciela jakieś posesji, obojętnie czy prywatnej czy administrowanej przez miasto. Dla nas jest to za trudne, bo my musimy dyskutować, pyskować, opluwać innych, ale wokół siebie trudno nam porządkować. Wystarczy przynajmniej posprzątać i pomalować, a na to nie trzeba dużych pieniędzy, a wtedy mieszka się lepiej.

Po wojnie Polacy przyjechali na zachodnie ziemie. Nie Ziemie Odzyskane, bo to głupia komunistyczna nazwa, nie można czegoś odzyskać gdy się tego nie miało, Polacy się dziwili i wyszydzali Ślązaków za to, że w sobotę zamiatali przed domem. Idąc przez wieś można było na odległość widzieć, również teraz, gdzie mieszka Ślązak a gdzie Polak. Brud nas zdradza.

Wystarczy znaleźć się w opolskim. Jadąc z Nysy do Krapkowic widzi się niegospodarność i brud aż po Łącznik a nagle jak nożem uciął, jest czysto, domy pomalowane. Kiedyś wiozłem panią z Austrii, która zapytała dlaczego taka różnica. Musiałem wyjaśnić, że tu mieszkają Polacy a tam Ślązacy. Nie powiedziała nic, ale swoje na pewno pomyślała.

Po polskich dziurawych drogach czeskie były rajem. Dlaczego oni potrafią, choć my się z nich wyśmiewamy - pepiczki. Oni nie mają takiego bezrobocia jakie jest w Polsce. Mało tego, polscy mieszkańcy przygranicznych terenów pracują w czeskich fabrykach. A gdyby te 2 miliony Polaków nie wyjechało za chlebem do Anglii, Irlandii, Holandii i Niemiec, to nasze bezrobocie sięgnęłoby 20%-25%. Byłoby największe w Europie. I znowu mielibyśmy sukces, bilibyśmy pierwsi..

W porównaniu z polskimi drogami te naszych sąsiadów - Węgier, Słowacji, Czech, Niemiec, Szwecji są o niebo lepsze. Tam nie łamie się resorów. Tam też nie kradnie się tyle samochodów jak w Polsce. Najlepiej ukraść szwabowi, bo przecież to nie grzech, dobrze jest Niemcowi coś brzydkiego zrobić, bo przecież on wszedł do nas we wrześniu 1939 r. Wszedł! Ale jak policzymy tych, którzy wtedy weszli to mają około 85-95 lat. Jest ich kilkaset czy kilka tysięcy, a ci inni są młodzi, drugie lub trzecie pokolenie. Co oni zrobili? Oni chcą żyć. Ci młodzi nie są niczemu winni. A dlaczego nas nie lubią Czesi? Bo dwa razy do nich weszliśmy: w 1939 i 1968 r. Czy powiedzieliśmy przepraszam? Nie. Ale chcielibyśmy aby nas wszyscy przepraszali. Bo my jesteśmy narodem wybranym.

Jedziemy do Smoleńska i zawozimy, przymocowujemy tablicę nie uzgodnioną z Rosjanami, na której pisze się o ludobójstwie. Dziwimy się, że Rosjanie ją usunęli. A w kraju nie pozwalamy budować pomników dla osób niemieckiego pochodzenia, którzy zginęli w czasie wojny, a ich rodziny mieszkają w Polsce... Dziwimy się i klniemy, bo ktoś koło Szczypiorna powiesił tablicę na temat zmarłych czy wymordowanych ruskich soldatów z I wojny. My możemy, oni (mimo, że nie wiemy kto to powiesił) nie. Już w czasie uroczystości na Westerplatte, Putin powiedział, "dajcie nam dokumenty na temat ruskich jeńców z wojny polsko-bolszewickiej a my damy z Katynia. Dalej domagamy się tych z Katynia, ale o tym by wyjaśnić 20.000 pozostałych, zmarłych, zagłodzonych i częściowo zamordowanych Rosjan, nie chcemy czy nie możemy dać...

Jest co najmniej dziwne, że rząd wypycha swoich obywateli za pracą z kraju. W ten sposób dzieci zostają bez jednego lub obojga rodziców. Ja nie chciałbym się wychowywać bez rodziców. A znam panią z rzeszowskiego, która pracuje we Włoszech pomimo, że w domu jest czwórka dzieci do 14 lat. Mąż bezrobotny, do tego lubi sobie wypić. Co zostaje matce - jechać na zarobek. To że przy okazji rozpadnie się małżeństwo jakoś ani polskiemu kościołowi ni rządowi nie daje do myślenia.

Dlaczego w Polsce nie można nic porządnie zrobić, a jak już coś wyjdzie jak we Wrocławiu Galeria Dominikańska, to się chwalimy jak gdybyśmy byli jedynymi, którzy coś mają. A jesteśmy na końcu europejskich państw. Po transformacji Czesi mieli lepsze stacje benzynowe, centra handlowe. Słowacja i Estonia mają euro, które chcieliśmy już dawno mieć (czy warto, to już inna sprawa) ale nie możemy się uporać ze zwykłymi sprawami, nasz LOT bankrutuje..

Kiedyś Bismarck powiedział, "dajcie się Polakom samym rządzić i zobaczycie co z tego wyniknie." Widzimy ! Zwalanie wszystkiego na komunę i innych, którzy nam przeszkadzają, trąci myszką. Przecież w Czechach, Słowacji, na Węgrzech także był socjalizm a nie można porównać tych krajów z Polską. Obojętnie gdzie by się nie popatrzyło, Polska jest najgorsza. I niech mi tu żaden "prawdziwy Polak" nie próbuje twierdzić, że to nieprawda.

Jedyny kraj byłego socjalizmu - Polska - miała kartki na codzienne potrzeby. Majtki, buty, słodycze, mięso. Paranoja ! Kraj z 35 mln. osób i kilkudziesięciu lat po wojnie nie potrafi rządzić.

Teraz po wypadku w Smoleńsku (gdzie nie zestrzelono, nie ściągnięto magnesem, nie rozbito samolot gdzie indziej a tu podłożono inny, gdzie osoby nie poległy, i gdzie zdradzono o świcie) zamiast się zjednoczyć, mamy kłótnie, pyskówki, jeden drugiego utopił by w łyżce wody. Jakoś nikt nie powiedział ani słowa o tych Polakach, którzy zginęli w autobusie we Francji, w busiku k. Bydgoszczy i w kilku jeszcze miejscach.

Polska przoduje w Europie w wypadkach na drogach jak i w autobusowych. Ułańska fantazja jazdy. I znowu jesteśmy pierwsi w Europie. Brawo ! Jest się z czego cieszyć.

Jesteśmy w Unii, ale mamy jedno z ostatnich miejsc w Europie pod względem wdrażania unijnego prawa gospodarczego, to wypowiedź uczonego z Uniwersytetu w Oxfordzie, a nie wójta z Bożej Wólki, a więc za granicą widzą jacy to jesteśmy zdolni...

Kiedyś mówiło się: ale Albania jest jeszcze gorsza. Trudno to teraz powiedzieć, przykładowo ma więcej autostrad (na km2) i kolei, jak my. Jest lepsza w dużo innych sprawach. Teraz prawie wszyscy Europejczycy mówią: ale Polska jest gorsza od nas. Dopięliśmy swego, znowu przodujemy.
Wprost informuje, "że polska nauka na peryferiach świata.!" Należy jeszcze coś dodać? Chyba nie !

polska-w-ruinie-stolica-zrujnowanej-polski1.jpg

- - -
powyższy tekst jest publikacją niemiecko-polskiego portalu Silesia Schlesien. Redakcja publikuje go dla dyskusji o obrazie Polski w oczach polskich Niemców.

gościnnie

Goszczą na prawicy.net Autorzy, którzy nie piszą tutaj na stałe, ale ciekawe teksty są dostępne dla Czytelników.

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
1.5
Ogólna ocena: 1.5 (głosów: 2)

Tematy: 

Dyskusja

oto chłop jag

Dziadowska Polska, czyli jak

Dziadowska Polska, czyli jak nas widzą polscy Niemcy

Polski nie ma - jest jej dziadowska atrapa - tołażysze.
Wnosek?
Nie kopie się leżącego - tołażysze.

oto kontestator

Hm... Dziwni ludzie jak na

Hm... Dziwni ludzie jak na prawicę publikują na tym Portalu.
Szanowny Autorze, Szanowny się wstydzi za swój kraj, a ja się już wstydzę za Szanownego. Jeżeli już Szanowny punkt docelowy pociągu napisał "Dresden", to trzeba było konsekwentnie napisać także "Breslau"...
Wydaje mi się też, że w hipotekach na tzw. ziemiach odzyskanych jako właściciele figurują zupełnie inni ludzie od tam mieszkających, trudno tedy oczekiwać od nich, żeby zachowywali się tak, jak właściciele, tym bardziej że od lat czterdziestych słyszeli o nadciągającej niechybnie trzeciej wojnie światowej. Na moje oko teraz też zachowują się dość rozsądnie...

oto Leszek

Brednie.

Byłem niedawno we Wrocławiu./pociągiem/. Zdarza mi się jeździć przez Czechy do Włoch.
Porównałem opis z tym, co widziałem. Takie "rewelacje" autor wydłubał sobie z nosa wetkniętego w szwabską dupę.

oto Jerzy G

-----------Potrzeba przypodobania się

swojemu aktualnemu, otoczeniu występuje często u tych, którzy mają kompleksy związane z określeniem własnej tożsamości. A ponieważ, Niemcy starają się udowadniać, że oni są "uber alles", więc kto chce się im przypodobać, ten selektywnie wybiera odpowiednie przykłady, żeby pomagać w tym udowadnianiu. Dla takich emigrantów, także wewnętrznych, nie jest ważne ignorowanie wielkiego zespołu przyczyn, które są powodem różnicy wizerunku Polski i Niemiec. Autorowi można życzyć poszukiwania odpowiedzi na pytanie: Czy lepiej być dumnym z pozytywów polskości i świadomym w/w przyczyn ( historycznych i współczesnych), czy też hołdować niemieckiej potrzebie wywyższanie się i pozostawania "przybyszem ze Wschodu", który przez Niemców, nigdy nie zostanie uznany za swego ?

oto MSzach

Chyba grafika w notce nie

Chyba grafika w notce nie została zamieszczona przez autora -:)

oto Mar.Jan

PKP najlepsza w Europie?

"Polska kolej jest najgorsza w Europie - orzekła w swoim raporcie Komisja Europejska"

Jak juz Komisja Europejska coś ustali, to znaczy że jest raczej odwrotnie...
Tylko, że dziwnym zrządzeniem losu tu sie chyba nie mylą.
Po 4-letniej przerwie w podróżąch PKP, zapewne z powodu słabej pamięci do złych rzeczy, znów zasiadłem w wagonie 2-klasy PKP jadącym do Krakowa. Ojej!
Dalej już bym chyba nie wytrzymał! Ciasnota potworna, jakis podłokietnik,. którego nie można podnieść zajmuje 10 cm, których brakuje dla reszty ciała. Oparcie pod plecy tak skonstruowane, że nie sposób się zdrzemnąć, ani wygodnie oprzeć. Miejsca na nogi nie ma, bo naprzeciwko siedzą 4 tłuste sardynki i tez mają nogi obute w zimowe buty. Ogrzewanie działa, niestety, więc z tych butów wydostaja się rózne gazy cieplarniane...
Jedyne, co mnie pozytywnie zaskoczyło, to jakośc torowiska. Wagon, choć pamiętający jeszcze późnego Gierka, toczył sie nadspodziewanie równo i dośc cicho, bez zwyczajowego szarpania, które dawniej znienacka wytrącało z ręki każdy trzymany przedmiot, nie tylko kubek z kawą, więc strach było np. otworzyć scyzoryk w celu obrania jabłka, bo nie wiadomo kiedy mógł wbic sie sąsiadowi w oko!
Co jakiś czas ze strasznym świstem cos obok przelatywało swiecąc jakby szeregiem okienek. Chyba to był pociąg zwany Pendolino, na który też mogłem kupić bilet, ale w cenie ponad 3-krotnie wyższej niż w TLK... NIe do pojęcia jest ta róznica w cenie (175 do 56 zł), poniewaz Pendolino jedzie tylko o 30 minut krócej niż stary i rozklekotany pociąg z epoki Gierka.
Fachowcy powiedzieliby: nowoczesność kosztuje. Być może. Ja juz jednak wolę Polski Bus, który jedzie co prawda o godzinę dłużej, ale znacznie wygodniej, do kibla bliżej i WiFi działa, a fotele sa jak własne łóżko. Można wyciągnąc nogi i nie wąchac cudzych butów. Do tego każdy ma swoją lampkę do czytania i nawiew klimatyzacji. Same zalety, Gdyby jeszcze autostrada do Krakowa była, to Pendolino świeciłoby pustkami na bocznicy, albo nawet oddaliby je do muzeum Kolejnictwa na byłym Dworcu Głównym w Warszawie.

oto HeS

Po co komu Pendolino?

@Mar.Jan:"Chyba to był pociąg zwany Pendolino, na który też mogłem kupić bilet, ale w cenie ponad 3-krotnie wyższej niż w TLK"

Za zakup Pendolino to chyba ktoś niezłą "prowizję" wziął. Tory odpowiednie do szybkiego pociągu to pewnie będą w Polsce za 20 lat. Do tego czasu PESA pewnie będzie produkować równie szybkie pojazdy.

oto FBauman

Sprostowanie

Polacy niczego nie otrzymali po Niemcach, Śląsk oddano w ręce komunistycznych bandytów w 1945, a właściwie nie Śląsk tylko zgliszcza po nim. Śląsk zniszczyli Niemcy. Polacy nic nie odbudowali bo do dziś dnia czują, że nie są u siebie, żyją pod obcą okupacją: kiedyś zaborczą Rosyjską (2/3 narodu), potem szwabsko-sowiecką, później komunistyczną, a dziś mafijną WSI (ramie rosyjskiego GRU). Jesteśmy nadal częścią sowieckiej Mongolii, a w antycywilizacji turańskiej nie istnieje coś takiego jak prawo własności. W Czechach czy Austrii jest, u nas nie! To dlatego nigdy nie było u nas prywatyzacji, upodmiotowienia Polaków poprzez oddanie im ich własnych mieszkań, domów, zakładów pracy, ziemi w PGR'ach; do dziś dnia celowo nie uporządkowano spraw własności pożydowskiej i poniemieckiej. Ludzie czują się podświadomie niewolnikami, jak w Chanacie Moskiewskim, ich właścicielem są urzędnicy czyli "państwo". Polskie firmy urzędasy niszczą polskich przedsiębiorców, rozbijają polskie rodziny, zabierają ludziom dzieci, bo są rzekomo "za biedni", "zbyt otyli", a w Legnicy (znów Śląsk) odebrano rodzinie dzieci, bo "za dużo się modlili" (sic!). Polska to satanistyczny nowotwór GRU/WSI, gdzie zwyrodniali bandyci mają raj i bezkarność, a normalni Polacy-katolicy cierpią nędzę i mają jeden z najwyższych w europie współczynników neuroz i depresji, bo są śmieciami we własnej ojczyźnie, bo nie mają żadnej własności i żadnej przyszłości; wszystko należy albo do mafii (Bronisław komorowski i gen. Dukaczewski z ich fafikami z rożnych "pruszkwowów"), albo do postkomunistycznych urzędasów: "samorządów", "państwa", "spółdzielni",itd.

oto ratiofides

Cytowana publikacja pochodzi

Cytowana publikacja pochodzi z portalu gdzie w ogóle można znaleźć wiele specyficznych tekstów dot. relacji polsko-niemieckich. Np. analiza postawy polskiego duchowieństwa na Śląsku w latach 1919 -1921 podkreślająca polityczne zaangażowanie księży (Polaków) jakoby nie licujące z powołaniem duszpasterskim. Autor tejże analizy pochyla się z troską nad postawą polskich księży, którzy angażowali się w sprawy powstań: "Dabei spielte der polnische Klerus eine politische Rolle, die man normalerweise vom geistlichen Stand nicht erwartet".
Jak widać, krytyka polskiego kleru i jego "niewłaściwych" politycznych inklinacji jest dużo starsza niż znana nam współcześnie twórczość medialna salonu.

oto Weronika

Brudny śląsk

Śląsk to najbrudniejszy region Polski wystarczy pojechać do Bytomia lub Katowic by się przekonać co do Niemiec to kraj taki sam jak i oni - bez kultury,hamscy ponad miarę z przekonaniem o własnej wyższości.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.