Co oznacza koniec Leszka Millera?

„Zwolennicy SLD – działacze, członkowie i wyborcy – nie mogą ataków na Millera traktować jako jego sprawy osobistej, bo w istocie nie tyle o niego, co o nich przede wszystkim chodzi. Jeżeli przeciwnicy SLD odnieśliby sukces w zwalczaniu Millera, ta partia prawdopodobnie przestałaby istnieć, a jej realni i potencjalni wyborcy nie mieliby swojej reprezentacji parlamentarnej”

– na pisał w 2012 roku prof. Bronisław Łagowski.

Ta prorocza wizja spełniła się po trzech latach. Problem w tym, że to sam Leszek Miller wziął czynny udział w likwidowaniu SLD. Atakowany non stop przez media jako „relikt PRL-u”, „hamulcowy zjednoczenia lewicy”, zawalidroga na drodze do budowy „nowoczesnej” lewicy, atakowany jako de facto „nacjonalista i konserwatysta”, „wróg imigrantów” i „ukrainofob” – uległ po naporem tej propagandowej fali i zgodził się na „zjednoczenie” lewicy.

Na czym ono polegało? Na oddaniu aparatu i potencjału SLD na promocję lewackich kanap symbolizowanych przez Kazimierę Szczukę i Barbarę Nowacką. Z tej mikstury nic nie wyszło – ale dla wielu cel został osiągnięty – Miller wreszcie zniknął ze sceny.

Prof. Bronisław Łagowski twierdził, że racją istnienia SLD było trwanie na pozycjach „PRL-owskich”, przez co rozumiał nie tylko obronę przez tę formację dorobku i tradycji PRL, ale także na pewnej ofercie programowej przystosowanej do mentalności dawnego elektoratu PZPR – czyli, o paradoksie, także silnego obyczajowego konserwatyzmu.

Badania socjologiczne wykazywały jasno, że twardy elektorat SLD jest jednym z najbardziej tradycyjnych w Polsce i nie akceptuje „zdobyczy” tzw. nowej lewicy na Zachodzie, tego całego ideologicznego śmiecia spod znaku gender i LGBT. Jednak SLD nie potrafił się pozbyć nawet z własnych szeregów takich osób, jak Joanna Senyszyn, a z czasem ulegał naporowi ideowemu czystego lewactwa. Miller pewnie o tym wiedział, ale był w niewoli pojęcia „lewica”. I wreszcie po katastrofie z Magdaleną Ogórek uległ mirażowi „zjednoczenia” lewicy.

SLD miał wcześniejsze nauczki. Mając w latach 90. ok. 40 proc. poparcia, straciło je na rzecz… PiS-u. Tak, elektorat lewicy przepłynął spokojnie do niby najbardziej prawicowej i antykomunistycznej formacji w Polsce. Dlaczego? Bo uznał, że SLD nie reprezentuje już jego oczekiwań. A te oczekiwania to połączenie wrażliwości społecznej z patriotyzmem polskim. Im bardziej SLD sterował ku „nowoczesnej” lewicy, im bardziej wypierał się PRL-u, tym bardziej tracił na znaczeniu.

Mimo to mógł nadal liczyć na te 6-8 proc. Ale w końcu stary elektorat otrzymał kolejną „ofertę” – ZLEW. I tego już nie wytrzymał. W czasie tej kampanii sam zetknąłem się takim nastawieniem zwolenników SLD – nie mamy już na kogo głosować, przecież nie będziemy popierać zboczeńców. Tak, takie były nastroje na samym dole. Tak oto SLD sam wydal na siebie wyrok.

Wielu ludzi na prawicy uważa, że koniec Millera to wielki sukces, niemal święto narodowe. Ja tak nie uważam, bo po końcu starego „postkomunistycznego” (de facto zaś postpeerelowskiego) SLD i po końcu Leszka Millera – już nic nie stoi na przeszkodzie budowy w Polsce nie lewicy, lecz czystego lewactwa. Tak czy inaczej Miller przez lata, chcąc nie chcąc, hamował jej rozwój. Ta przeszkoda obecnie znika.

Z tego względu pochwały i zachwyty pod adresem Zandberga, który, note bene będąc projektem ośrodków związanych z Gazetą Wyborczą, rzekomo zadał ostateczny cios „komunie” są zwyczajnie nietrafne. On co najwyżej otworzył drogę do budowy w Polsce lewicy lewackiej.

Jan Engelgard

polski historyk, publicysta i samorządowiec.
Redaktor "Myśli Polskiej" www.mysl-polska.pl

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
5
Ogólna ocena: 5 (1 głos)

Tematy: 

Dyskusja

oto Adam Z.

Starszą część elektoratu SLD

Starszą część elektoratu SLD teoretycznie ma szansę przejąć (ciągle niezarejestrowana) partia "Zmiana".

oto chłop jag

Zmiany etapu mądrości wymiatają

ze sceny politycznej tych - którzy kojarzą się ze starym porządkiem - tołażysze. W tym miejscu przypominam, że po śmierci Stalina w 1953 roku - w ówczesnej Polsce panował jeszcze stalinizm do 1956 roku. Dopiero musiano zorganizować tzw. Wydarzenia Poznańskie - aby odsunąć stalinistów od władzy.
Wniosek?
Pupile szatana zawiadujący tzw. demokraturą też się uczą i dlatego pozostałości po moskiewskiej komunie wymietli w białych rękawiczkach - tołażysze. Oczywiście nie ma się z czego cieszyć - ponieważ pupile szatana zmienili tylko broń zastępując lewicę bardziej skutecznym w wyniszczaniu ludzkości - lewactwem - tołażysze.
Na koniec - któż by pomyślał, że męski odbyt może się także stać groźną bronią - wymierzoną w ludzkość - tołażysze.

oto samograf

Oto jak nas, biednych ludzi, rzeczywistość ze snu budzi

Enrico Berlinguer, przywódca Włoskiej Partii Komunistycznej w latach 1972-1984, w 1981 roku pod wrażeniem ówczesnej sytuacji w PRL zauważył, iż jego zdaniem postępowa dynamika Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej została wyczerpana. Jestem pełen podziwu dla Leszka Millera, że jeszcze 34 lata po tamtej wypowiedzi chciało mu się to beznadziejne bolszewickie badziewie ciągnąć kosztem własnych sił i zdrowia.

oto indris

Leszek Miller jest zbyt obrzydliwy

To on był współodpowiedzialny za przestępczy udział Polski w agresji na Irak i późniejszej okupacji tego kraju
Właściwym miejscem dla tego osobnika nie są ławy poselskie, ale ława oskarżonych ( na podstawie art. 117 kk ).

oto fed

odp

Agresje popierały wszystkie ugrupowania SLD,PIS,PO,PSL.Jarosław Kaczyński grzmiał z trybuny sejmowej "o naszej wojnie".

oto barthoosh

Koniec pewnej epoki - idzie NOWE

Mam bardzo podobną opinię do tez p. Engelgarda.
Informacji, że ZLew nie przekroczył progu wyborczego towarzyszyły komentarze w stylu: zwolennicy PiSu powinni wysłać Zandbergowi podziękowania. W takich joke'ach gustował, o ile pamiętam Jacek Kurski i większość mediów pro-PiSowskich.
Ja odczułem pewien niepokój: paleo-bolszewik next generation (NG) zebrał sporo głosów lewicy i dostanie dotację - łącznie ok. 14 mln pln przez 4 lata. W krótkim czasie przejął elektorat wielkością zbliżony do elektoratu KORWIN-a. IMO, w takich okolicznościach, to, że Miller nie wszedł, to żaden powód do radości. Jak widać "Krytyka Polityczna" pompowana przez Michnika, zdobywa wśród młodzieży pewne wpływy. Nie jest to powód do radości. Ci ludzie mając stały dopływ środków, mogą zacząć długi marsz przez instytucje, a za kilkanaście lat, poprzez szerzenie marksizmu kulturowego mogą przebudować całe pokolenie. To będzie koniec Polski jaką znamy.
A żartownisie powinni się zastanowić i zamiast robić sobie jaja z upadku SLD, pomyśleć, jak można Zandbergom i innym wikingom z Góry Synaj z pod znaku GW czy KP, przeszkodzić w przebudowie mentalności społeczeństwa.
Jawna radość z upadku Millera i post PZPR-owców IMO jest oznaką miałkości intelektualnej i krótkowzroczności. Jeśli kierownictwo PiS tego nie widzi i przyzwala na pusty triumfalizm, to niestety nad projektem Polska zbierają się ciemne chmury.
Powalił mnie ostatnio inny tytan myśli - Kornel Morawiecki - twierdząc, że nareszcie mamy parlament bez komuny. Może bez post-PZPRowców, zgoda. Ale komuna, to nie pochodzenie z takiej czy innej formacji. To stan umysłu. A bolszewików nam w sejmie nie brakuje - zarówno w PO, jak i w PiSie. A patrząc na poglądy p. Morawieckiego, mam wrażenie, że zatrzymał się gdzieś w okolicach początku lat 90 i mam podejrzenia, że sam jest bolszewikiem, tylko prawdopodobnie nie zdaje sobie z tego sprawy - tak jak jeden z bohaterów sztuki "Czekając na Godota" - całe życie mówił prozą, ale o tym nie wiedział.

oto Adam Z.

A patrząc na poglądy p.

A patrząc na poglądy p. Morawieckiego, mam wrażenie, że zatrzymał się gdzieś w okolicach początku lat 90 i mam podejrzenia, że sam jest bolszewikiem...

Kornel Morawiecki nie jest bolszewikiem. Jest zwykłym, naiwnym, idealistycznym i poczciwym antykomunistycznym socjalistą. Skoro mogli nimi być tow. Piłsudski albo tow. Hitler więc dlaczego nie on. Oczywiście na skalę swoich nie-zbrodniczych możliwości i epoki w której żyje.

oto Cesław

Miller i Kaczyński

Miller ostatnio lubił porównywać się z Kaczyńskim, co cytowały media. Jednak w zasadniczej sprawie nie poszedł w ślady Kaczyńskiego, myślę że był za słaby w swoim środowisku. Nie chodzi tu o sprawy ideowe ale organizacyjne, techniczne. J,Kaczyński medialnie reklamował się jako Zjednoczona Prawica a formalnie był to PiS. L.Miller będąc na progu wyborczym przyjął formalnie koalicję ZLEW co spowodowało, dzięki Bogu, klęskę w wyścigu do parlamentu. Nie wiem, ale mniemam że to ambicje Palikota (dzięki Bogu) spowodowały takie zabójcze rozwiązanie dla "naćpanej hołoty". To jest chyba dobrze, bo scena polityczna jest bardziej klarowna dla przeciętnego wyborcy.

oto Myramid

Autorowi coś się pozajączkowało

Ponad 40% poparcia SLD miał nie w latach 90-tych, a w wyborach 2001 r.
I skonsumował je na wprowadzanie tak "lewicowych" posunięć jak umowy śmieciowe, eksmisja na bruk, niski podatek liniowy dla najbogatszych kosztem relatywnie wysokich podatków dla biedoty, likwidację funduszu alimentacyjnego, likwidację wielu pomniejszych ulg i namiastek "socjalu", co oczywiście biło w zdawałoby się naturalny elektorat tej formacji.
Do tego doszły wojenka w Iraku, więzienia CIA znane wówczas jako "Talibowie w Klewkach", "Rywingate" i pokaźna ilość pomniejszych afer.
Nic dziwnego że po czterech SLD utracił władzę na rzecz PiS, a sam L.Miller ewakuował się na dwuletnie "stypendium" w USA, żeby po powrocie błagać o miejsce na liście u Leppera... :)

Po tamtej kadencji i spektakularnej klęsce u boku SLD pozostał już tylko naprawdę "twardy" elektorat. Niektórzy uwłaszczeni na PRL-owskim majątku byli sekretarze - "elektorat nostalgiczny", emeryci mundurowi i resztki naiwniaczków sądzących że to rzeczywiście partia "wykluczonych, bezrobotnych, pokrzywdzonych".
Na szczęście tym razem nie było ich wystarczająco wielu i kilku prominentnych towarzyszy dzięki temu pójdzie na niekoniecznie zasłużone emerytury.
Żadną lewicą i tak nie byli więc i strata to żadna.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.