O nie kopaniu upadłych czyli kto głosował za zmianą.

Na marginesie, za trwaniem też głosowało niemało: zadowolonych, bojących się zmian na gorsze lub mających wymierny interes w zachowaniu status quo. Nie o nich jednak rzecz. Za zmianami głosowali ludzie:

 • sfrustrowani 8-mio letnim spektaklem z udziałem tych samych gadających głów
 • zbulwersowani trwaniem przy władzy dla...trwania przy władzy
 • nie wiążący końca z końcem
 • czujący odruchy zwrotne w konfrontacji z mową sukcesu w wykonaniu coraz to bardziej uśmiechniętych partyjnych oficjeli
 • przerażeni cynizmem z jakim zamiatano pod dywan kolejne afery i wyskoki celebrytów z Wiejskiej
 • zasmuceni poziomem zblazowania tzw. "Warszawki"
 • wk...rzeni marnotrawieniem i szastaniem wspólną kasą na owoce mętnych przetargów
 • zszokowani prywatą i koteriami w "drużynie" ludzi deklarujących wspólnotę celów i dążeń
 • oburzeni demagogią i byciem traktowanymi jak stado wszystkołykających baranów
 • najsłabiej wykształceni (w przypadku PiS)

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/35864/wyksztalcenie.jpeg

Generalnie za zmianą głosowali ludzie CHCĄCY ŻYĆ SPOKOJNIE I NORMALNIE. Bynajmniej nie tęskniący za rozpaleniem sporów światopoglądowych (in vitro, aborcja), za zmianą konstytucji z inwokacją do Boga, za zwiększeniem wydatków na zbrojenia i militaryzacją społeczeństwa, za pogłębianiem b. kosztownego tzw. "przyjaznego" rozdziału państwa od Kościoła, za publicznym upatriotycznianiem społeczeństwa via rządowa TV, za rozliczaniem winnych macierewiczowskiego "Mordu Smoleńskiego" itd...

Akurat tego PiS nie ma w swojej ofercie.

Większość zwolenników zmian skusiły czysto materialne obietnice: kwota wolna od podatku, 500 zł na dziecko, obniżenie wieku emerytalnego, minimalna stawka godzinowa, mieszkania za 2,5 tys, darmowa służba zdrowia...

PiS na pewno dużo da w sferze symbolicznej. Marsze, pomniki, wiece, apele, blichtr i patriotyczna pompa. W sferze materialnej PiS da co najwyżej tyle co Salomon po jednym głębszym. Co kot napłakał czyli prawie nic.

Wielkoduszne zapewnienia Kaczyńskiego, że

Proszę państwa, nie będzie kopania tych, którzy upadli he he... (aplauz)

jakoś mnie nie przekonują. Obietnica nie kopania leżącego w ustach łaskawcy gabarytami zbliżonego do swego pupila brzmi co najmniej przerażająco. Zwłaszcza, że niedługo będzie dzierżył w garści wszystkie spec służby RP. Zawsze zamiast potraktować butem można przecież zgodnie z prawem poddusić kolanem. Prawo oczywiście należy najpierw zmienić. Co już zapowiedziano.

Kto będzie naszym dobroczyńcą do końca nie wiadomo. Po wygranej B.Szydło zwracała się do J. Kaczyńskiego "panie premierze" na co ten szarmancko odpowiadał "pani prezes".

Rano na dzień dobry spaliła mi się żarówka. Korek był wyraźnie dłuższy. Zmarł Wojciech Fangor. Idzie nowe. Niby nic a znak jakiś :(

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Krzych Adam

No i patrz Pan!

Aż 12% "wykształceńców" głosowało na "Nowoczesną" Ryszarda Petru. I jak tu nie wierzyć tym, którzy twierdzą, że można od nauki zgłupieć?

oto Dubitacjusz

Kompletnie się nie dziwię. Znam pewien typ ludzi.

Dla nich wybór polityczny jest walidacją ich własnej wartości. Uważają się za "inteligentów" i ludzi "rozumnych", więc skoro mainstreamowe media promują Nowoczesną jako partię dla takich ludzi, to muszą na nią zagłosować (albo na PO).

Zresztą podobnie jest z PiSowskimi "patriotami". Skoro PiSowskie media promują PiS jako "patriotyczną" formację, to muszą zagłosować.

Dla takich wyborców program i wiarygodność polityków nie mają większego znaczenia.

oto Palimpsest

@ Dubitacjusz

Pan pisze o "pławieniu się w blasku". Człowiek to istota stadna. Nikt z nas nie jest od tego pędu wolny. Jedni realizują się podpinając pod wg siebie mądrzejszych, inni pod oferujących poczucie wspólnoty (narodowej, religijnej). Innym poczucia wartości dodaje uprawianie konkretnej dyscypliny sportu, słuchanie określonego rodzaju muzyki, pisywanie na "mądrych" a nie "głupich“ forach"...

Jeden pies Panie Dubitacjuszu, każdy z nas lgnie do tego, co w naszym subiektywnym wyobrażeniu czyni nas "lepszymi" ;)

pozdrawiam,
Palimpsest

oto Dubitacjusz

@ p. Palimpsest: nie wiem, czy "każdy", ale niech będzie,

że każdy buduje pozytywną tożsamość na przynależność do jakiejś lepszej (w subiektywnym postrzeganiu) grupy.

Tylko dla mnie jest to nieracjonalna motywacja aktu wyborczego. Sensem wyborów nie jest zmiana wewnętrznego stanu, ale otaczającego świata.
Ludzie nie powinni głosować po to, by poczuć się lepiej, że są "patriotami" lub "europejczykami" lub coś tam innego. Powinni głosować w tym celu, aby politycy coś zrobili i ich z tego rozliczać.

oto Palimpsest

@ Dubitacjusz

racja, nie każdy się pławi. Są nonkonformiści, ale oni alienując się od reszty stada zamykają się w swoich grupach z czasem stając się nową odmianą konformistów. Pozostają kontryści- to kilka % społeczeństwa, ale to manipulanci wykorzystujący obie grupy.

Sensem wyborów nie jest zmiana wewnętrznego stanu, ale otaczającego świata

Nieprawda, głosujemy w zgodzie z własnym "sumieniem", czyli tak, żeby nas nie gryzło. Czyli dla dobrego samopoczucia w poczuciu spełnionego obowiązku.

Powinni głosować w tym celu, aby politycy coś zrobili i ich z tego rozliczać

Pragmatycznie i technicznie to może bardziej na poziomie samorządów. Na poziomie państwa od patriotyzmu, naszej europejskości nie uciekniemy.

oto Palimpsest

Pan Krzych Adam,

z "niewykształconymi" niezręcznie zabrzmiało, z mojej winy.

Bynajmniej nie uważam, że niewykształcony jest synonimem głupiego. Patrząc na jakość świadczonych w Polsce usług edukacyjnych (masówka za pieniądze) często jest wręcz przeciwnie- za prawdziwe pieniądze "uczelnie" dają fałszywe wykształcenie i narcyza w głowie. W tym kontekście powyższy wykres nie ma większego znaczenia.

To jak pikselami w grafice. Przyswajanie wiedzy- składowej obrazu świata po prostu pikseli przysparza- obraz jest wyraźniejszy, bliższy oryginałowi- pozwala podjąć trafniejsze decyzje. Niedobory pikseli (wiedzy) tworzą obraz niewyraźny, kolorowe płachty do których ludzie lgną jak pszczoła do żółtego albo reagują agresją jak byk na czerwone.

Mądrość, inteligencja, wiedza, wykształcenie to różne bajki. Inteligentny i wykształcony człowiek może być głupcem, nie widzę przeszkód

pozdrawiam,
Palimpsest

oto chłop jag

No cóż - tzw. demokratura jest odporna

na tzw. suwerena - więc siłą rzeczy - dla owej tzw. demokratury wykształcenie głosujących - nie ma żadnego znaczenia - tołażysze.
Wniosek?
Tzw. demokratura ogłupi niemal każdego niewtajemniczonego - to tylko kwestia użytych środków do ogłupiania - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

 • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
 • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

 • No HTML tags allowed.
 • Lines and paragraphs break automatically.
 • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.