Patrioci - analiza wyników wyborów

PiS wygrał bezapelacyjnie i partii i jej działaczom należą się serdeczne gratulacje. Naród chciał zmiany. I ją ma. W tej chwili partia pozostająca osiem lat w opozycji, partia i ludzie, którzy w przeciągu 25 lat sprawowali rządy nieco ponad trzy lata przejmuje władzę, przejmuje władzę niemal absolutną. Jak ci ludzie myślą i czy obawy ludzi, którzy krytykowali prezesa PiS są – przynajmniej w części – uzasadnione? Otóż są - z analizy przemówienia J. Kaczyńskiego, po ogłoszeniu wyników sondażowych można wyciągnąć następujące wnioski:

Patriotyzm: patriotami są ci, którzy myślą tak jak działacze PiS, nazwanie PiS i tych, którzy się do niego dołączą patriotami - obozem patriotycznym – obozem biało-czerwonym, dowodzi, że ci którzy krytykują Prawo i Sprawiedliwość nie są patriotami – jest to stwierdzenie niepokojące i niespotykane w innych krajach, gdzie demokracja jest trochę dłużej zakorzeniona.

Mistycyzm: rozumiem dobrze, że prezes PiS przywołał postać faktycznego założyciela PiS, śp. prezydenta L. Kaczyńskiego, rozumiem, że przypomniano innych działaczy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, jednak złożenie meldunku zmarłemu bratu, takiego samego meldunku, jakie wypowiedział w 2005 roku, śp. L. Kaczyński swemu bratu, jest aktem mistycznym, aktem, który przypomina oddanie w niewolę Polski Matce Boskiej Częstochowskiej przez Prymasa Polski w 1956, roku.

Prymas zakorzeniał los Polski w religii katolickiej – co chciał i co chce osiągnąć prezes PiS, składając meldunek nieżyjącemu bratu? Zakorzenić PiS w katastrofie smoleńskiej? W jej wyjaśnieniu? Czy przypomnieniu, że PiS ma dwóch patronów?

Macierewicz: z punktu widzenia interesu aparatu partyjnego PiS – dawnego PC – wyciśnięto twórcę KOR –u jak cytrynę (jego inteligencję, umiejętności organizacyjne itd.) i wyrzucono do kosza. Najbliższy współpracownik A. Macierewicz – Gugulski – miał 17 miejsce na liście w Warszawie, co oznacza, że sa oni odłożeni na półkę.

Mamona i strach: PiS wygrało, ponieważ nie proponowało żadnych reform instytucjonalnych, żadnej IV Rzeczpospolitej, tylko rozbudziło nieprawdopodobne ekonomiczne apetyty licznych warstw ludności, po drugie wygrało dlatego, że prezes zajął skrajne antyemigracyjne stanowisko w dyskusji na temat uchodźców z Syrii. Mamona i strach są skuteczne, tak postępowano zawsze w polityce. A przykładów – z lektur szkolnych – jest bez liku.

Wniosek końcowy: sukces partii czy ugrupowań, które nie miały dotacji budżetowej dowodzi, że polska scena polityczna nie jest zabetonowana i że skończył się okres władania nienawiści w życiu społecznym. Rzecz jasna do obudzenia nienawiści będzie dążył PO i skrajni działacze PiS, jedna ogólny wniosek jest optymistyczny. Polityka jest nadal otwarta dla normalnych obywateli, w tym sensie zwycięzcami wyborów są Kukiz, Petru i Partia Razem.

oto Piotr Piętak Piotr Piętak

ur. 1953 rok - publicysta i prozaik
Ostatnie publikacje" Twórczość nr 9 2015 - esej "Przeklęte podwórko", Twórczość nr 11 2015 - opowiadanie "Raport" tłumaczone na rosyjski w pismie "NowajaPolsza", Twórczość nr 12 2015 - "Koniec Wielkiej Przemiany - w 60 lecie publikacji "Poematu dla...

na ile punktów oceniasz?: 

Twoja ocena: brak
0
Jeszcze nie oceniano

Tematy: 

Dyskusja

oto Dubitacjusz

Kaczyński pokazał w przemówieniu wagę źródeł sukcesu

Najważniejsze: zwycięstwo Lecha Kaczyńskiego 10 lat i katastrofa Smoleńska.
Beata Szydło, gdzieś tam w drugim szeregu, nawet za żoną Dubienieckiego.
Mało ważne: Duda.

A jeżeli chodzi o imigrantów, to chciałbym aby Kaczyński był twardy wobec Niemiec. Ale pewnie będzie tak samo uległy, jak ws. Traktatu "Lizbońskiego".

oto Tomasz Dalecki

A jeżeli chodzi o imigrantów,

A jeżeli chodzi o imigrantów, to chciałbym aby Kaczyński był twardy wobec Niemiec.

Przecież on nawet nie ma takiego zamiaru.
Trochę pokrzyczał - bo kampania. Teraz trochę pomarudzi - że musi, bo złe PO już ustaliło.

A Karczewski i Czarniecki dawno juz powiedzieli, że to tylko takie przekomarzanie. Brukselskie pachołki zadeklarowały całkowitą miłość do Eurosojuza.

oto Mar.Jan

Tylko bez patosu i histerii proszę!

Ponoć PiS

przejmuje władzę niemal absolutną

Jeśli dobrze rozumiem pojęcie władzy absolutnej, to PiS jest bardzo daleko od tego pojęcia. Władca absolutny to taki władca który nie dzieli się władza z nikim i ustyala prawa takie jakie chce. Każdy opór wobec władcy absolutnego jest niedopuszczalny i karalny.
Naprawdę autor uważa, że ten co uzyskał 38% spośród 50% uprawnionych do głosowania (czyli ok.17% uprawnionych) będzie sprawował władzę "niemal" absolutną? To jakaś histeryczna obawa.

patriotami są ci, którzy myślą tak jak działacze PiS, nazwanie PiS i tych, którzy się do niego dołączą patriotami - obozem patriotycznym – obozem biało-czerwonym, dowodzi, że ci którzy krytykują Prawo i Sprawiedliwość nie są patriotami

To jednak nie jest zdanie prezesa Kaczyńskiego, tylko pogląd pana Piętaka na temat tego co powiedział Kaczyński.
Zatem ponownie uprawszam autora - bez histerii proszę!

Mistycyzm: rozumiem dobrze, że prezes PiS przywołał postać faktycznego założyciela PiS, śp. prezydenta L. Kaczyńskiego, rozumiem, że przypomniano innych działaczy, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, jednak złożenie meldunku zmarłemu bratu, takiego samego meldunku, jakie wypowiedział w 2005 roku, śp. L. Kaczyński swemu bratu, jest aktem mistycznym, aktem, który przypomina oddanie w niewolę Polski Matce Boskiej Częstochowskiej przez Prymasa Polski w 1956

To akurat już nie kwalifikuje sie do histerii, ale za to do patosu podniesionego do kwadratu. Do PATOSU.
Bardzo proszę jednak pisac bez histerii i bez patosu, a zwłaszcza bez PATOSU.

oto JJerzy

Pan Piętak ...

... już dawno przeszedł tę barierę, kiedy to własne widzimisię zaczyna się odbierać jako obiektywną rzeczywistość. A może ... to taki ... Michnik PN?

oto chłop jag

Polityka jest nadal otwarta

Polityka jest nadal otwarta dla normalnych obywateli, w tym sensie zwycięzcami wyborów są Kukiz, Petru i Partia Razem.

Dobra metoda aby wyeliminować oficerów prowadzących - tołażysze - bo ci po przeczytaniu tegoż felietonu - mogą pęknąć ze śmiechu.
Wniosek?
Nie zawsze - śmiech to zdrowie - tołażysze.

Twój komentarz?

Filtered HTML

  • Allowed HTML tags: <a> <em> <i> <strong> <b> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <center> <h1> <h2> <h3> <h4> <h9> <img> <font> <hr> <span> <bgcolor> <del> <iframe> <span>
  • Youtube and Vimeo video links are automatically converted into embedded videos.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.